Sosyal medya

Netflix

Netflix bilgisayarlarda PIP özelliği üzerinde çalışıyor!

Netflix

Netflix bilgisayar kullanıcılarının farklı işler yaparken de servisin içeriklerini izleyebilmesini sağlayacak PIP (picture-in-picture) özelliği üzerinde çalışıyor.

İlginizi çekebilir: Netflix fiyatları resmen zamlandı!

Eklenti olarak çalışan video oynatıcı, izlenilen içeriğin altındaki araç çubuğunda bulunan simgeye tıklanarak aktif edilecek. Boyutları değiştirilebilen bu oynatıcı ilk başta içeriklerde altyazı desteği sunmayacak. Şirketin kendi geliştirdiği bu oynatıcı, Chrome ve Safari‘nin hali hazırda sunduğu PIP desteğinden daha farklı bir yapıda olacak.

Netflix

En popüler ücretli video stream servisi olan Netflix‘in karşısına geçtiğimiz aylarda yeni rakipler çıkmıştı. Şirket, yakında hizmet vermeye başlayacak olan Apple TV+ ve Disney Plus gibi her yönden cazip olan bu güçlü rakipler karşısında var olan pozisyonunu korumak için yeni adımlar atmaya çalışıyor.

Çıkış yaptığı dönemin aksine yeni projeleriyle kullanıcılarını memnun etmekte zorlanan servis sıkça kamuyla paylaştığı izlenme istatistiklerini yeni PIP özelliğiyle daha da yukarı çekmeyi amaçladığı da söylenebilir. Henüz resmi olarak açıklanmayan ve özelliğin kullanıcılara yakın dönemde sunulması beklenmiyor.

 

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Netflix Türkiye’den El Camino fragmanındaki sansür hakkında açıklama!

El Camino

Bu sabah yayınlanan Breaking Bad filmi El Camino fragmanında ABD hesabı ile Türkiye hesabı arasında görülen farklılık ve sigara sansürü hakkında resmi açıklama Netflix Türkiye’den geldi.


İlginizi çekebilir; Netflix Türkiye ilk sansürü fragmanda uyguladı!


El Camino’nun son fragmanında ABD ve genel fragmanında Jesse Pinkman’ın sigara içtiği açıkca görülürken Türkiye fragmanında sigara gizlenmiş olması dikkatlerden kaçmamıştı. Konu ile alakalı Netflix Türkiye’den gelen açıklamayı ile aynen aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

“Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”

-Netflix Türkiye

Yapılan açıklamaya bakılırsa Netflix kanadından RTÜK ya da yaptırımlarına dair değil, Netflix’e geçmeyi düşünen ve El Camino fragmanını görüp “Bu dizide sigara var” diyerek üye olmaktan ya da üyeliğinden vazgeçmesini engellemek adına yapıldığı ve genel olarak Netflix’in bu stratejiyi uyguladığı belirtiliyor. Açıklamanın en önemli tarafı ise 11 Ekim’de yayınlanacak filmde herhangi bir kesinti ya da değişiklik olmayacağı konusu. Umarız bu açıklamanın ardından film yayınlandığında ABD ile Türkiye versiyonu arasında bir farklılık görmeyiz.

Devamını oku

Haber

Netflix Türkiye ilk sansürü fragmanda uyguladı!

Netflix tarafından hazırlanan Breaking Bad’in devam filmi El Camino için bugün bir fragman daha yayınlandı. Ancak RTÜK’ün sansürü Netflix Türkiye’yi de vurduğunu görüyoruz. Çünkü global fragman ile Türkiye’deki fragman arasında bir fark var!


İlginizi çekebilir; Netflix Türkiye’den El Camino fragmanındaki sansür hakkında açıklama!


Netflix’in Amerika, yani global kanalında yayınlanan fragmanda sahne Jesse Pinkman’ın sigara yakması ve ardından radyoda Breaking Bad’in final sahnesinde geçen olay ile alakalı bir radyo haberini dinlediğini görüyoruz.

Yukarıda görebileceğiniz gibi bir fragmanın ardından şimdi de aşağıdaki Netflix Türkiye yapımına bakalım. Fragmanda paylaşılan bilgi tamamen aynı. Hatta Jesse’nin yerli fragmanda da sigara yaktığını görüyoruz, fakat devamında elinde sigara bir anda kayboluyor!

Böylece RTÜK’ün kararına uyan Netflix’in ilk uygulaması böylece YouTube’da yayınlanan fragman oldu. Peki dizinin konusu metamfetamin üretmek olan Breaking Bad’in filminde daha sigaraya uygulanan sansürü görünce filmde nasıl sansürler olacak? İşte kafa karışıklılığı yaratan soru bu oluyor. İlk dikkat çeken bu sansür olsa da son dönemde yayınlanan dizi ve filmlerde dikkatimizi çekmeyen birçok sansür de uygulanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiş olalım.

GÜNCELLEME:

Konu hakkında Netflix Türkiye’den elen açıklama; “Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”

Devamını oku

Netflix

Netflix Türkiye ile ilgili önemli lisans gelişmesi!

RTÜK’ün yeni internet televizyonu yönetmeliği, Netflix gibi platformların geleceği ile ilgili soru işaretlerini beraberinde getirmişti. Son olarak popüler platformun Türkiye’den çekilebileceği iddia edilirken, Netflix Türkiye ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini giderecek önemli bir gelişme yaşandı.


İlginizi Çekebilir: Samsung sevgisini bitiren servis deneyimi (Abdülkadir Çoban)


Netflix Türkiye, lisans alarak faaliyetlerine devam ediyor!

Geçtiğimiz ayın başlarında yayınlanan yeni yönetmelik, internet üzerinden yayın yapan platformlara lisans zorunluluğu ve RTÜK denetimi getiriyor. Kamuoyunda sansüre yol açacağı konusunda tartışmalara yol açan yönetmelik dün resmen yürürlüğe girdi. Bu kapsama giren 600’den fazla platform RTÜK’e lisans başvurusunda bulunurken, Netflix’in söz konusu başvuruyu yapmadığı ve Türkiye’den çekilebileceği iddia edildi.

RTÜK başkanı Ebubekir Şahin ise Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile bir anlamda bu iddialara yanıt verdi. Açıklamasında 600’ün üzerinde kuruluştan yayın yapmak için lisans başvurusu aldıklarını belirten Şahin, bu platformların arasında Netflix’in de bulunduğunu ifade etti. Yani Netflix Türkiye, yayın yapmak için gerekli lisans işlemlerini başlattı ve ülkemizde faaliyet göstermeye devam edecek. Netflix’in de konu ile ilgili önümüzdeki saatlerde bir bilgilendirme açıklaması yapması bekleniyor.

Netflix’in dışında ülkemizde benzer şekilde yayın yapan Blu TV ve Puhu TV de lisans başvurusu yapan platformlar arasında yer alıyor. Ayrıca Turkcell, Vodafone, Digiturk ve Tivibu gibi abonelik sistemiyle yayın yapan kuruluşların da internet üzerinden yayın yapmak için başvuruda bulunduğu belirtiliyor.

Devamını oku