Sosyal medya

İnternet

Netflix AV1 video formatına geçiş yapıyor!

Alliance For Open Media tarafından ortaya çıkarılan AV1 video sıkıştırma formatı, Facebook gibi büyük video platformları tarafından uzun zamandır test ediliyor. Verimliliği ile pek çok platformun ilgisini çeken AV1 formatına daha yakından bakalım.

AV1 formatı, 2015 yılında kurulan Alliance For Open Media (Açık Kaynak Medya Topluluğu) tarafından ortaya çıkarılmış açık kaynaklı bir video sıkıştırma formatıdır. Söz konusu topluluğun kurucu üyeleri arasında Google, Netflix ve Facebook gibi büyük video platformları bulunuyor.

reklam
MSI reklamı

Netflix AV1

AV1 formatı bize neler sunuyor?

Asıl adı AOMedia Video 1 olan format kısaca AV1 olarak anılıyor. AV1 öncelikle verimliliği ile öne çıkıyor. Yeni format, günümüzde kullanılan H264,H265, VP6 ve VP9 gibi video sıkıştırma formatlarına göre minimum kalite kaybı ile çok daha iyi sıkıştırma oranları sunuyor. AV1 formatının testleri cep telefonu ile çekilmiş, maksimum 1080p çözünürlüklü 400 video ile yapıldı. Facebook Engineering tarafından yapılan testlerde AV1 formatı ile sıkıştırılan videolar VP9’a göre %30 daha fazla sıkıştırılabiliyor. H264 ve H265 formatları karşısında ise %40 oranında daha az kalite kaybına uğruyor. Tüm bunların yanında AV1’in açık kaynaklı bir format olması diğer formatlara ödenen telif yükünü de video platformlarının sırtından alacak. Bu özelliği sayesinde ileride çoğu video platformunun bu formata geçeceği tahmin ediliyor.


İlginizi çekebilir: Netflix, Türkiye için ücretsiz deneme sürümünü kaldırdı!


Netflix, AV1 formatını şimdilik sadece Android uygulaması üzerinde veri tasarrufu seçeneği ile kullanıcılarına sunuyor. Netflix Technology Blog üzerinden yapılan açıklamada AV1 formatının mobil veri kullanımını %20 oranında azalttığı belirtildi. 4K çözünürlüklü içerik tüketiminin artmasıyla veri kullanımlarında meydana gelecek artışı düşünürsek, yeni format kullanıcıların çok işine yarayacak gibi görünüyor. Netflix ilerleyen dönemlerde bu formatı tüm platformlarda kullanıma sunmayı planlıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Google Chrome, kayıtlı şifrelerin düzenlenmesine izin verecek

Yazan:

Google Chrome internet tarayıcısı, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreleri düzenlemenize olanak veren bir özellik üzerinde çalışıyor. Halihazırda ‘https://passwords.google.com/’ bağlantısı üzerinden şifre değişikliği yapılabiliyor fakat pek kullanışlı değil. Google Chrome internet tarayıcının mobil ya da bilgisayar versiyonunda mevcut şifremizi düzenlemek istediğimizde, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreyi silip, yenisiyle değiştirmeniz gerekiyor.


İlginizi çekebilir: Google Chrome, güvenli olmayan formları doldurmayı engelleyecek

reklam
MSI reklamı

Google Chrome, şifre düzenleme özelliğine kavuşuyor

Bu özellik ilk olarak 2014 yılında talep edilmiş fakat şirket tarafından karşılık bulamamıştı. Şirket, 2018 yılının sonunda, tarayıcı şifrelerini daha erişilebilir bir hale getirdi ve şifre özelliklerine daha fazla odaklanmaya başladı.

Şirket, konuyla ilgili olarak, “Bu özellik, geçmişte çokça istenen fakat genel öncelik sıralamamızda bulunmayan bir özellikti. Versiyon 69 ile birlikte, ayarları/şifreleri daha erişilebilir bir pozisyona getiren yeni kullanıcı arayüzünü sunmuştuk. Bu özelliği üç aylık planlamamız içerisine dahil ettik ve yakında yeni gelişmeleri sizlere sunuyor olacağız.” açıklamasını yaptı.

Söz konusu özellik şu anda beta versiyonlarında kullanıma sunulmuş durumda. Google Chrome’da kayıtlı olan şifrelerinizi düzenlemek için, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek.

1. Google Chrome’un bilgisayar veya Android için sunduğu beta versiyonunu indirip kurun.

Bilgisayar versiyonunu indirmek için tıklayın.
Android versiyonunu indirmek için tıklayın.

2. Adres çubuğuna ‘chrome://flags/#edit-passwords-in-settings’ yazıp ‘Enter’ tuşuna basın.

3.Edit passwords in settings’ bölümünü ‘Enabled’ olarak değiştirin.

Google Chrome

4. Tarayıcıyı yeniden başlatın.

5. Adres çubuğuna ‘chrome://settings/passwords’ yazıp ‘Enter’ tuşuna bastığınızda, halihazırda kayıtlı olan şifrelerinizin bulunduğu bölümü göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz şifrenizin karşısında dikey pozisyonda bulunan üç noktaya tıklayıp, ‘Edit password’ seçeneğiyle mevcut şifrenizi düzenleyebilirsiniz.

Google Chrome

Versiyon 86 ile birlikte sunulması bekleniyor

Özellik henüz stabil olarak çalışmıyor ve çeşitli hatalar içeriyor. Google Chrome versiyon 86’nın kararlı hali önümüzdeki hafta yayınlandığında, özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

TP-Link Deco X20 ve X60, Wi-Fi 6 ve Mesh desteğine sahip olacak

TLink Deco X60, x20

TP-Link, Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojisine sahip iki yeni cihazı olan Deco X20 ve X60 modellerini satışa sunuyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link, Wi-Fi 6 destekli ürün gamına Archer AX20 modelini ekledi

reklam
MSI reklamı

TP-Link Deco X20 ve Deco X60 modelleri, ev kullanıcılarının beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış

TP-Link, son dönemde kullanıcıların en çok aradığı 2 özellik olan Mesh ve Wi-Fi 6 teknolojilerini, Deco X20 ve X60 modellerinde kullanıcılara sunuyor. Ev Mesh Wi-Fi sistemleri olan Deco ailesinin bu iki yeni üyesi, yüksek Wi-Fi hızı, geniş kapsama alanı ve çok sayıda cihaza aynı anda bağlantı olanağı sunuyor. Oluşturulan ağa, Mesh teknolojisi sayesinde evin her yerinde aynı ağ adı ve şifre ile bağlanabilmek de mümkün. Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojilerinin bir arada bulunması sayesinde, geniş, çok katlı ve çok sayıda cihazın ağa bağlandığı (her iki yeni Deco sistemi 150’den fazla cihaza Wi-Fi desteği sunuyor) evlerde; evin her yerinde hızlı, kesintisiz ve güvenli bir Wi-Fi ağı oluşturulabiliyor.

Wi-Fi 6 teknolojili Deco X20 Mesh sistemi, 5 GHz bandında 1201 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 574 Mbps olmak üzere toplamda 1800 Mbps’ye varan kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Deco X60 modeli ise toplamda 3000 Mbps (5 GHz: 2.402 Mbps; 2.4GHz: 574 Mbps) gibi hızlara kablosuz olarak ulaşabiliyor.

TLink Deco X60 (1) copy x20

TP-Link, yeni modelleriyle evlerdeki ölü Wi-Fi alanlarını da yok edebilmeyi amaçlamış

Deco X20 ve Deco X60 modelleri, Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı ‘artırılmış kapsama alanı’ ile, evlerdeki Wi-Fi ölü bölge sorununu çözen sistemlere sahip. BSS Color ve Hüzmeleme
(beamforming) teknolojileri sayesinde, iki birimli bir Deco X60, 460 metrekareye varan bir kapsama alanı sunabiliyor. Üç birimli Deco X20’nin kapsama alanı mesafesi ise, yaklaşık 540 metrekareyi buluyor. Bunlara ek olarak, ağınızı daha da genişletmek isterseniz; yeni Deco birimleri ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilmeniz de mümkün. Tüm Deco ürünleri,
(farklı modeller bile olsa) bir arada ve sorunsuzca çalışabiliyor. TP-Link Mesh teknolojisi, Deco birimlerinin tek bir birleşik ağ oluşturarak birlikte çalışmasını sağlıyor. Kullanıcılar, evde hareket halindeyken telefonlarından ya da tabletlerinden otomatik olarak en hızlı Deco’ya bağlanabiliyor; ve bu sayede, sorunsuz bir Wi-Fi deneyimi yaşayabiliyorlar.

Her iki modelde de, en yeni 1024-QAM ve daha yüksek sembol hızı, kablosuz bağlantı hızlarını 2-3 Gbps’ye kadar artırmak için bir araya geliyor. Bu da, daha keyifli online oyun oynama ve 4K video izleyebilme imkanı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, kesintisiz video ve arabelleksiz ses akışı ile, canlı video izleme deneyimini problemsiz bir şekilde yaşayabiliyorlar.

Deco X60 (12)

TP-Link, güvenliğe verdiği önemi yeni Deco modellerinde de ihmal etmemiş

Yeni Deco modellerinde TP-Link, WPA3 şifreleme ve TP-Link HomeCare güvenlik paketi ile, ağın ve ağa bağlı cihazların güvenliğini sağlamayı amaçlamış. İçinde yerleşik bir antivirüs yazılımı da olan TP-Link HomeCare uygulamasıyla, ağ güvenliği seçeneklerinizi özelleştirilebilmeniz de mümkün. Ayrıca bütün bu işlemleri, kolay kullanıma sahip bir arayüz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Deco X60 (3)

TP-Link, yeni Deco modellerini satın alan kullanıcıların kolayca kurulum yapabilmesi adına, kurulum işlemini de olabildiğince basit bir yapıda tutmuş. Ürünleri kutudan çıkarıp, Android ve iOS destekli Deco uygulamasını telefon ya da tablete yükleyip, uygulamadaki talimatları izleyerek kurulum gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede Deco uygulaması, gerekli işlemleri birkaç dakika içinde yapmanızı sağlıyor ve sistem çok kısa bir süre içinde çalışır hale geliyor. Aynı uygulama ile, ağ yönetimi de basit bir hale getirilmiş. Ev dışındayken bile akıllı telefonlar ile ağı denetlemek, bağlı  cihazları görmek, belli cihazlara/kişilere öncelik vermek, konuk ağı oluşturmak, tüm ebeveyn denetimlerini ayarlamak, düzenlemek gibi işlemler yine Deco uygulaması ile yapılabiliyor.

Deco X20 ve Deco X60’ın Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatları ise şu şekilde:
– Deco X20 2 birimli paket : 267 USD (KDV dahil)
– Deco X60 2 birimli paket : 367 USD (KDV dahil)

Deco X20 (3)

TP-Link Deco X20

Deco X60 (2)

TP-Link Deco X60

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

SpaceX uydu internetindeki gecikme süresi 20 ms!

Yazan:

SpaceX tarafından geliştirilen uydu interneti hizmeti Starlink, gecikme (ping) süresinin 20 ms‘nin altında olduğunu açıkladı. Bu değer, halihazırda kullandığımız fiziksel altyapı ile benzer düzeyde.


İlginizi çekebilir: SpaceX, insanlı ilk uzay aracını başarıyla fırlattı!

reklam
MSI reklamı

SpaceX tarafından açıklanan gecikme değeri ne anlama geliyor?

Gecikme süresini, bilgisayarımız ile karşı sunucu arasında bir veri iletilmesi sırasında geçen süre olarak tanımlamak yanlış olmaz. Özellikle çevrimiçi (online) oyunlar oynayan kullanıcılar tarafından oldukça fazla önemsenen bir değer.

SpaceX
SpaceX söz konusu verileri dahil ettiği sunumu geçtiğimiz hafta FCC‘ye (Federal İletişim Komisyonu) iletti. Reddit kullanıcıları tarafından fark edilen detayda, Ookla‘nın herkes tarafından bilinen Speedtest hizmeti üzerinden yapılan iki ayrı karşılaştırma testine ulaşıldı. Starlink‘in 102 Mbps ve 103 Mbps  indirme (download) hızlarına, 40 Mbps ve 42 Mbps yükleme (upload) hızlarına, 18 ms ve 19 ms gecikme (ping) sürelerine ulaştığı görülüyor.

Sunumda aynı zamanda SpaceX‘in uydu politikaları direktörü David Goldman‘ın beta sürecinde 30 ms‘nin altına inme hedefinin gerçekleştiğine dair bir beyanatı da var. ABD‘deki fiziksel altyapının ortalama gecikme süreleri 25 ms iken, mobil tarafta alınan ortalama gecikme süresi ise 48 ms.

SpaceX geçtiğimiz aylarda 100 Mbps üstünde indirme değerine ulaştıklarını müjdelemişti. FCC‘ye aktarılan raporlar, şirketin abartılı bir açıklama yapmadığını gösteriyor. Her iki ölçüm de 30 Haziran tarihinde, Seattle/Washington‘da gerçekleştirildi. 30 Haziran tarihinde SpaceX‘in 500 adet Starlink uydusu yörüngedeydi. Şu anda bu sayının 700 olduğunu belirtmekte fayda var.

Sunuma göre, SpaceX ayda 120 adet Starlink uydusu üretiyor. SpaceX‘in hedefleri; dünya çapında bir kapsama alanı sunma ve 1 Gbps indirme (download) hızını sağlama. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için, binlerce Starlink uydusunun uzaya fırlatılması gerekiyor. Starlink hizmetinin son kullanıcıya ulaşabilmesi için alıcı terminallere gereksinim duyulduğu biliniyor. Şirket bir yandan da söz konusu alıcıları üretmeye çalışıyor. SpaceX yakın zamanda birçok eyaleti kapsayan ve herkese açık bir beta testi yapmayı planlıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu