Sosyal medya

İnternet

Netflix AV1 video formatına geçiş yapıyor!

Alliance For Open Media tarafından ortaya çıkarılan AV1 video sıkıştırma formatı, Facebook gibi büyük video platformları tarafından uzun zamandır test ediliyor. Verimliliği ile pek çok platformun ilgisini çeken AV1 formatına daha yakından bakalım.

AV1 formatı, 2015 yılında kurulan Alliance For Open Media (Açık Kaynak Medya Topluluğu) tarafından ortaya çıkarılmış açık kaynaklı bir video sıkıştırma formatıdır. Söz konusu topluluğun kurucu üyeleri arasında Google, Netflix ve Facebook gibi büyük video platformları bulunuyor.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Netflix AV1

AV1 formatı bize neler sunuyor?

Asıl adı AOMedia Video 1 olan format kısaca AV1 olarak anılıyor. AV1 öncelikle verimliliği ile öne çıkıyor. Yeni format, günümüzde kullanılan H264,H265, VP6 ve VP9 gibi video sıkıştırma formatlarına göre minimum kalite kaybı ile çok daha iyi sıkıştırma oranları sunuyor. AV1 formatının testleri cep telefonu ile çekilmiş, maksimum 1080p çözünürlüklü 400 video ile yapıldı. Facebook Engineering tarafından yapılan testlerde AV1 formatı ile sıkıştırılan videolar VP9’a göre %30 daha fazla sıkıştırılabiliyor. H264 ve H265 formatları karşısında ise %40 oranında daha az kalite kaybına uğruyor. Tüm bunların yanında AV1’in açık kaynaklı bir format olması diğer formatlara ödenen telif yükünü de video platformlarının sırtından alacak. Bu özelliği sayesinde ileride çoğu video platformunun bu formata geçeceği tahmin ediliyor.


İlginizi çekebilir: Netflix, Türkiye için ücretsiz deneme sürümünü kaldırdı!


Netflix, AV1 formatını şimdilik sadece Android uygulaması üzerinde veri tasarrufu seçeneği ile kullanıcılarına sunuyor. Netflix Technology Blog üzerinden yapılan açıklamada AV1 formatının mobil veri kullanımını %20 oranında azalttığı belirtildi. 4K çözünürlüklü içerik tüketiminin artmasıyla veri kullanımlarında meydana gelecek artışı düşünürsek, yeni format kullanıcıların çok işine yarayacak gibi görünüyor. Netflix ilerleyen dönemlerde bu formatı tüm platformlarda kullanıma sunmayı planlıyor.

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Microsoft’tan Firefox kullanıcılarına Edge reklamı!

Yazan:

Microsoft Edge

Microsoft geçtiğimiz ay çıkardığı Edge tarayıcısına kullanıcı çekmek için her yolu deniyor. Sosyal medyada fark edilen bir gelişmeye göre, Firefox tarayıcısını kullanan Windows 10 kullanıcıları, başlat menüsünde Microsoft Edge reklamı ve o tarayıcıya geçilmesi yönünde tavsiyelerle karşılaştı.


İlginizi çekebilir; Yeni Microsoft Edge çıktı! Nasıl yüklenir ve eklentiler nasıl kurulur?

reklam
HONOR MagicWatch 2

Firefox kullanıcıları kızgın!

Microsoft‘un Chromium tabanlı yeni taraycısı Edge, Ocak ayında bizlerle buluştu. Geçmiş tarayıcılarına göre daha şık bir tasarıma sahip olan tarayıcı, rekabete yeni bir soluk getirmeye çalışıyor. Ancak bir sosyal medya platformu olan Reddit‘te açılan bir konuda söylenene göre, Microsoft kendi ürünü olan Edge için Firefox kullanıcılarına reklam yapmaya başladı. Reklam şu an için sadece Firefox kullanan Windows 10 kullanıcılarının başlat menülerinde karşısına çıkıyor. Kullanıcıların para verdikleri bir platformda (Windows 10) reklam görmeleri zaten canlarını sıkan bir mevzu. Bunun üstüne bir de kullandıkları tarayıcının değiştirilmesi yönünde telkinlerle karşılaşması kullanıcıların canını oldukça sıkıyor. Microsoft‘un Firefox‘u çağ dışı bir tarayıcı gibi kabul etmesi ve insanlara kendi tarayıcısını sunması tepkiye yol açtı. Hali hazırda olumlu yorumlar alan Microsoft Edge için bu kadar agresif bir politika seçmesinin sonuçları ne olur biz de bilmiyoruz.

Microsoft Edge Reklam

Firefox kullanıp bu reklamlarla karşılan sizler için de bir çözüm yolumuz da bulunmakta. Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Başlat yoluna gidip “Başlangıç’ta ara sıra önerileri göster” seçeneğini devre dışı bırakmanız yeterli. Bu çözüm ile artık başlat menüsünde reklam görmek zorunda kalmayacaksınız.

 

Devamını oku

Genel

Huawei Topluluk Türkiye’de kullanıma açıldı

Huawei Topluluk

Huawei, takipçilerini ve kullanıcılarını bir araya getiren Huawei Topluluk forum sitesini Türkiye‘deki kullanıcılarına açtı.

Forum niteliği taşıyan Huawei Topluluğa üye olacak kullanıcılar güncel teknoloji haberleri, marka ile ilgili bildirimler, ipuçları gibi birçok konu hakkında fikir sahibi olabilecekler. Ayrıca akıllarındaki soruları da sorarak hem teknik destek alabilecekler hem de fikir alışverişinde bulunabilecekler.

reklam
HONOR MagicWatch 2

İlginiz çekebilir: Galaxy Unpacked etkinliğinde Google sürprizi!

Huawei Topluluk

Huawei’nin tek resmi forum web sitesi olan Huawei Topluluk; ek bir kayıt olmadan doğrudan Huawei kimliği ile kullanılabilen, doğrudan Huawei ekipleriyle iletişim kurulabilen ve kullanıcıların kendi seslerini duyurabilecekleri bir platform.

Huawei kimliği olan kullanıcı, yeni bir kayıt işlemine gerek olmadan bu kimliğini topluluğa giriş yapmak için kullanabiliyor. Huawei kimliği yoksa, forum sayfasının sağ üst köşesindeki “Giriş/Kayıt” simgesini tıklayarak kaydolabiliyor.

Huawei

Huawei Topluluk ödül dağıtıyor

Şirket, Türkiye’de kullanıma açtığı platformda paylaşılan bilgi ve desteğin yanında yarışmalar da düzenleyecek. Huawei Topluluk kullanıcılarının, kampanya ile ilgili açılacak olan başlığın altına kullandıkları telefon modelini ve istedikleri Huawei modelini yazarak yorum bırakması yeterli olacak. 18 yaşını doldurmuş olan herkese açık olan “Huawei Arkadaşını Bul” yarışması, 6 Şubat saat 10.00’dan 21 Şubat saat 23.59’a kadar devam edecek.

Forum üzerinden açılan başlıkta yorumları en fazla beğeni toplayan katılımcılara aşağıdaki ödüller verilecek:

1.lik ödülü: 1 adet HUAWEI Mate 30 Pro

2.lik ödülü: 1 adet HUAWEI P Smart Pro

3.lük ödülü: 1 adet HUAWEI P30 Lite 64 GB

4.- 6. Kazananlar: 1 er adet HUAWEI Watch GT 2 Akıllı Saat

7.- 10. Kazananlar: 1 er adet HUAWEI Freebuds 3 Kulaklık

Katılımcıların sırası Huawei Topluluk yönetimi tarafından belirlenecek ve kazananlar 24 Şubat 2020 günü başlığın bulunduğu sayfa üzerinden açıklanacak. Kazananlarla yarışma bittikten sonraki 7 gün içinde Huawei Topluluğu forumundaki özel mesaj yoluyla iletişime geçilecek.

Devamını oku

Haber

6G teorik hızları 1 TB/sn’ye kadar çıkabilir!

6G

Günümüzde çoğu ülkede 5G hizmeti bulunmamakta fakat araştırmacılar yeni nesil kablosuz ağ üzerinde çalışıyorlar. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yakın zamanda hazırlık çalışmalarına başladı. Uzmanlar 6G hızının, mevcut 5G hızından yaklaşık 8000 kat daha yüksek olabileceğini tahmin ediyorlar.


İlginizi çekebilir: Çin 6G teknolojisi için çalışmalara başladı

reklam
HONOR MagicWatch 2

6G üzerinde çalışan ekibin tahminleri neler?

Çalışma grubunun üyelerine göre, 6G yaklaşık olarak 1 TB/sn gibi akıl almaz bir hıza ulaşabilir. Bir sürü araştırmacı ve uzman bu konuyla ilgili çalışıyor fakat dünyada bunun dağıtımına yıllar olduğunu tahmin ediyoruz. Geliştiriciler ise referans olarak, kullanmaya başladığımız 5G ağının 2008’den beri geliştirilmekte olmasını alıyorlar. Çinli bir ekip ve Samsung ile birlikte birkaç grup bu ağ bağlantısı üzerinde yoğun bir şekilde çalışmakta. Her ne kadar aktif kullanıma uzun bir süre de olsa bu tahminler oldukça sevindirici.

6G

5G, IoT ile birlikte çalışırken, 6G‘nin dönemi başladığında büyük olasılıkla bize bir kez daha yeni bir bağlantı perspektifi verecektir. Şu anda ticari bir şekilde 6G‘yi aktif olarak kullanmaya oldukça uzakta olduğumuz için, bu tür yüksek hızlı ve düşük gecikmeli ağların kullanım zamanı ve durumları şuan için belirsiz. Yine de bu ilk tahminlere göre, olması düşünülen 1 TB/sn hızıyla birlikte bir saniye içinde 40 ila 50 arasında en yüksek kalitede ve 4K çözünürlükte filmleri indirebilmenize olanak sağlayacaktır.

Devamını oku