Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Google

Google, Nearby Share özelliğini Windows’a getirmenin yolunu buldu

Google Nearby Share

Nearby Share, Apple‘ın AirDrop‘una rakip olarak Google tarafından duyurulmasının ardından, geliştirilme çalışmaları devam ediyor. İlk olarak Android platformuna gelecek olan bu özelliği Google, Windows‘a da getirmenin yolunu buldu.


İlginizi çekebilir: Honor V40 serisi MediaTek işlemciler ile geliyor!

reklam

Nearby Share Chrome tarayıcıya eklenecek

Chrome tarayıcının özelliklerini önceden deneyimlememize olanak sağlayan Dev ve Canary sürümlerinde, merakla beklenen Nearby Share özelliğinin yer aldığı görülüyor. Anlaşılan o ki Google, AirDrop rakibi dosya paylaşım servisini Windows işletim sistemine getirmek için elindeki güçlü silahı olan Chrome tarayıcıyı kullanacak.

Nearby Share

Google‘ın bu hamlesinin nasıl bir sonuç vereceğini ve en önemlisi son kullanıcı deneyiminin nasıl olacağını merakla bekliyoruz. AirDrop‘a dişli bir rakip olabilmek için şirketin çok çalışması gerekiyor. Zira AirDrop; Mac, iPhone, iPad fark etmeksizin tüm iOS ekosisteminde büyük dosya paylaşımları noktasında bile sorunsuz bir entegrasyonla kullanıcıları memnun edebiliyor.

Nearby Share özelliğinin Chrome tarayıcı ile birlikte sunulması aslında Google için çok büyük bir koz olabilir. Çünkü Chrome sadece Windows ve Android’de değil, aynı zamanda Mac, Linux ve Chromebook‘larda da çalışabiliyor. Eğer Google gerçekten bu özelliği iyi geliştirir ve Apple’ın karşısına güçlü bir şekilde çıkarsa, kısa süre içerisinde özelliğin büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığını görebiliriz.

Beta sürümü kullanılabilir durumda

Nearby Share özelliği Android platformunda henüz tam olarak sunulmadı, sadece birkaç kullanıcının denemesine izin veriliyor. Eğer o şanslı kullanıcılardan biriyseniz, hemen şimdi tarayıcınızda da etkinleştirip deneyebilirsiniz. Bunun için Chrome‘un adres satırına chrome://flags yazarak açacağınız ilgili bölümde Nearby Sharing ifadesini aratmanız gerekiyor. Default olan ayarı Enabled konumuna getirdiğinizde ise özellik aktif edilmiş olacak.

Özelliğin çalışabilmesi için Bluetooth özellikli bilgisayara ve uyumlu bir Android cihaza ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Ayrıca dosya paylaşımı yapılacak olan her iki cihazın birbirine yakın olması gerekiyor. Bununla birlikte Nearby Share‘in ne zaman kullanıma sunulacağı kesinleşmedi. Beta sürecinde son aşamalara gelindiği ve Ağustos ayında çıkacağı söyleniyor olsa da, Google tarafından resmî açıklama henüz yapılmadı.

MSI reklamı
1 yorum

1 yorum

  1. ılgaz

    3 Ağustos 2020 at 13:18

    yandexe gelecek mi

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Google, 2021’de katlanabilir Pixel modeli piyasa sürebilir

Yazan:

Google

Google, yeni sızdırılan belgere göre, katlanabilen bir telefon üzerinde çalışıyor. Eğer sızıntılar doğru çıkarsa şirket, katlanabilir Pixel modelini 2021‘de piyasaya sürecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12, kablosuz hızlı şarj ile gelebilir!

reklam

Google katlanabilir telefon furyasına dahil oluyor

9to5Google‘ın ulaştığı bir belge, Google‘ın ilk katlanabilir telefonunu önümüzdeki sene piyasaya sürmeyi hazırlandığını ortaya çıkardı. Şimdilik sadece “Passport” kod adıyla bildiğimiz cihaz hakkında, sızdırılan belgelerde açıkça “foldable (katlanabilir)” olarak atıfta bulunulduğuna dikkat çekiliyor.

Katlanabilir telefonun yanı sıra belgede bir de “Raven” ve “Oriole” adında iki cihazdan daha bahsedildiğini görüyoruz. Bu cihazların ne olduğu tam olarak belli olmasa da, büyük ihtimalle Pixel 6 modeli olabileceği ifade ediliyor. Bahsedilen tüm bu 3 cihazın çıkış tarihi, 2021’in dördüncü çeyreği olarak etiketlenmiş durumda. Eğer sızdırılan bilgiler doğru çıkarsa Google, ilk katlanabilir telefonunu önümüzdeki sene piyasaya sürecek.

Google

Google‘ın katlanabilir telefon üzerinde çalışması aslında sürpriz bir gelişme değil. Her ne kadar son kullanıcıya tam olarak ulaşmamış olsa da katlanabilir telefonların, geleceğin akıllı telefon pazarında büyük yer edineceği kabul gören bir gerçek. Samsung ve Huawei‘in bu pazarda hakimiyetini güçlendirmek için yoğun çalıştığını düşünürsek; Google‘ın bu şirketlerle rekabet etmek için katlanabilir telefon üretmesinin mantıklı olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda Google, Android‘in geliştiricisi olmasından ötürü yazılım tarafında da avantajlı. Ürettiği katlanabilir telefonlarda donanım ile yazılım uyumluluğunu kusursuz bir biçimde yapabilir. Her halükarda Google‘ın bu işe dahil olması, akıllı telefon pazarında yeni bir rekabetin ortaya çıkacağını gösteriyor.

MSI reklamı
Devamını oku

Google

Google Files uygulaması, dosyaları şifreleme özelliğine kavuştu

Yazan:

Google Files

Google Files uygulaması, Android kullanıcılarına sunulan dosya yönetim ve temizlik uygulaması olarak karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise yeni özelliğiyle kullanım deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.


İlginizi çekebilir: Nearby Share özelliği kullanıma sunuldu

reklam

Google Files dosyalarınızı şifreleyebilecek

Google Files uygulamasının beta sürümünde, kullanıcıların istediği dosyaları 4 haneli PIN ile koruyabilmelerine olanak sağlayan Güvenli Klasör özelliğinin ayak sesleri görülüyor. Güvenli Klasör sayesinde, telefonunuzda sizin için önemli olan veya olmayan istediğiniz fotoğraf ve video dosyalarına ek koruma getirebileceksiniz.

İstediğiniz dosyayı seçip “Güvenli Klasöre’e taşı” seçeneğine bastığınızda, o dosya Google Files‘taki PIN‘le korunan özel bölüme taşınıyor. Bu aslında teknolojinin son harikası diyebileceğimiz bir özellik değil, zira Huawei ve Samsung başta olmak üzere neredeyse bütün Android üreticileri zaten bundan çok daha gelişmiş dosya şifreleme özellikleri sunuyordu. Ancak bu tarz bir özelliğin, bizzat Android‘in geliştiricisi tarafından yapılmasının güzel bir gelişme olduğunu söylemek mümkün.

Google Files

Güvenli Klasör özelliği şimdilik Google Files‘ın sadece beta sürümünde yer alıyor. Eğer siz de denemek isterseniz Google Files‘ın Play Store‘daki sayfasına girip “Beta programına katıl” seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Birkaç dakika içinde güncelleme olarak size de gelecektir.

Bununla birlikte Güvenli Klasör‘e taşıdığınız dosyaların, telefonunuzun galerisinden kaybolduğunu da belirtelim. Ayrıca eğer Google Files uygulamasını silmeye karar verirseniz, bunu yapmadan önce dosyalarınızı Güvenli Klasör‘den çıkarmanız gerekiyor. Aksi halde dosyalarınızın tamamen silinmesine sebep olabilirsiniz.

MSI reklamı
Devamını oku

Google

Nearby Share özelliği kullanıma sunuldu

Yazan:

Nearby Share

Nearby Share, bugünden itibaren kademeli olarak tüm Android cihazlara dağıtılmaya başlandı. Özellik, Android telefonların birbiriyle dosya paylaşımı yapmasını kolaylaştırıyor.


İlginizi çekebilir: Messenger Rooms, WhatsApp Web’e eklendi

reklam

Google, uzun süredi test aşamasını sürdürdüğü Nearby Share özelliğini nihayet kullanıma sundu. Böylece Android tarafının en büyük eksikliği olan dosya paylaşım özelliğinin yeri doldurulmuş oldu. Aslında uzun süredir sayılı kullanıcılar Nearby Share‘ı deneyebiliyordu, bugünden itibaren tüm kullanıcılara sunuldu.

Nearby Share‘ın kullanımının son derece basit olduğunu görüyoruz. Paylaşım menüsünden Yakın Paylaşım (Nearby Sharing) seçeneğini seçtiğinizde telefonunuz ilgili dosyayı göndermek için kendini hazırlıyor ve hedef telefona yakınlaştırdığınızda ise hızlı bir şekilde gönderim tamamlanıyor.

Nearby Share

Nearby Share hangi telefonlarda kullanılabilecek?

Özellik marka model ayırt etmeksizin, Android 6 ve üzeri işletim sistemine sahip olan bütün telefonlara gelecek. Bu konuda Google‘ın çok mantıklı hareket ettiğini söyleyebiliriz. Sadece Android 10‘dan itibaren kullanıma sunulması saçma olurdu, zira hala Android 10‘dan aşağı telefonu olan kullanıcıların sayısı oldukça fazla. Ama Android 6 neredeyse yok denecek kadar az, dolayısıyla Nearby Share‘ı almayan telefon kalmayacak.

Aynı zamanda Nearby Share özelliğinin kademeli olarak kullanıma sunulduğunu, bütün ülkelerde aynı anda yayınlanmayacağını belirtelim. Google Play hizmetleri güncellemesiyle telefona eklenecek olan özelliği telefonunuzda kullanabilmek için çok kısa bir süre daha sabretmeniz gerekebilir.

Nearby Share’ın iOS, Mac ve Windows‘ta şu anlık yer almayacağı ifade ediliyor. Google, konuyla alakalı yaptığı açıklamada özelliği önümüzdeki günlerde daha fazla platforma genişletmeye çalıştıklarını belirtti.

MSI reklamı
Devamını oku