Sosyal medya

Oyun

n11.com, Netmarble ve Doğuş Teknoloji, yeni bir oyun ekosistemi kuruyor!

n11com_Netmarble_Gorsel

n11.com ve Güney Koreli oyun geliştirici Netmarble’ın Türkiye ofisi Netmarble Turkey ve Doğuş Teknoloji iş birliği ile, mobil oyun ekosistemi kurma hazırlığı içerisinde. Hazırlanan 4 farklı başlıktaki mentörlük programı kapsamında gençlere iş modeli oluşturma, büyüme stratejisi, oyun trendleri, görsel ile UI tasarımı, kodlama, oyuncu deneyimi tasarımı, oyun içi metrik geliştirme ve oyun ekonomisi konusunda eğitimler verilecek.


İlginizi çekebilir: BenQ, öğrenciler için GW2480T isimli monitörünü satışa sundu

reklam
Aorus reklamı

Netmarble Turkey, Doğuş Grubu ile beraber oyun endüstrisindeki yükselişi yakalamaya çalışacak

Oyun endüstrisi hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Yıl başından itibaren dev satın alma ve birleşmelerin yanı sıra oyun oynama sürelerinin arttığı sektörde oyun içi satın alımlar da arttı. Analistler 2020 yılı içerisinde 44,1 milyar mobil oyun indirildiğini ve yıl sonuna kadar 2,7 milyar kullanıcının oyunlara 77,2 milyar dolar harcayacağını belirtirken; Türkiye’de özellikle hyper casual ve casual oyun kategorisinin yükselişe geçtiğini belirttiler. Oyun stüdyosu sayısı, çift basamaklı sayılardan dört basamaklı sayılara doğru yükselirken; yaşanan hareketlilik bu alana girmek isteyen gençlerin ve kuruluşların da ilgisini çekmeye başladı.

Dünyanın yanı sıra, ülkemizde de hızla gelişen mobil oyun ve oyunculuk konusunda yeni bir adım atmak için; Netmarble Turkey, n11.com ve Doğuş Teknoloji güçlerini birleştirdi. Sektörün gelişimine altyapıdan destek vermek isteyen, ekibini kurmuş ya da kurmamış tüm gençleri hedefleyen oyun ekosistem programı ile; Türkiye’nin bu alandaki en etkin ağının kurulması planlanıyor. Türkiye’nin oyun sektöründe daha fazla söz sahibi olması için hayata geçirilen ekosistem; programıyla gençlere mentörlük eğitimi dijital ortamda 4 ana başlık altında verilecek. Oyun fikir üretiminde gençlere eğilimin tespiti, oyunlara özel trend raporları, araştırmalara erişim ve daha birçok eğitim Netmarble Turkey tarafından verilecek. Gençler aynı zamanda alanında uzman eğitmenler tarafından; oyun tasarımı, UI design, 2D, 3D, interaktif tasarım, animasyon ve efekt tasarım eğitimi de alacak.

Adventure İstanbul

Birçok bölüm ve uzmanlık alanından katılımcılar aranıyor

Oyunun geliştirme safhasında ise Doğuş Teknoloji ile Netmarble eğitmenleri katılımcılara proje yönetimi, oyun geliştirme, kaynak yönetimi, SDK entegrasyonları ve stüdyoları destekleyen diğer yazılımlar hakkında çalışmalar ve eğitimler düzenleyecek. 10 hafta sürecek eğitim kapsamında ise, n11.com ve Netmarble Turkey eğitmenleri; yeni kullanıcı kazanımı, kampanya yönetimi, uygulama içi satın alma ve reklam, marka değerinin artırılması ve oyun tasarımı konusunda gençleri eğitecek. Eğitim programına üniversitelerin ekonomi, istatistik, mühendislik, psikoloji, organizasyonel davranış, davranış bilimi, görsel tasarım, oyun tasarımı gibi bölümlerinde okuyan öğrenciler ya da mezunlar başvurabilecek. Eğitim programı sonrasında ekipler oluşturularak yeni bir ekosistem kurulacak. Başvurular ise, www.gamershubtr.com üzerinden alınacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Asus ROG Phone 5, 18 GB RAM’li versiyona da sahip olacak!

Yazan:

Asus ROG Phone 5

Asus ROG Phone 5 ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı. Akıllı telefon Geekbench‘te ortaya çıkan sonuçlara göre 18 GB RAM ile gelecek.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Galaxy S20 Ultra, DxOMark’a Göre Galaxy S21 Ultra’dan Daha İyi!

reklam
Aorus reklamı

18 GB RAM’li Asus ROG Phone 5 modeline hazır olun!

Asus oyuncu telefonları konusunda işini ince eleyip sık dokumaya devam ediyor. Piyasadaki en önemli alternatiflerden biri olan firma, yeni modeli ROG Phone 5 ile kullanıcılarını karşılamaya hazırlanıyor. Akıllı telefon, geçtiğimiz günlerde yine Geekbench platformuna uğradı. Yeniden teste giren oyuncu telefonu görünüşe göre farklı versiyonlara sahip olacak. Akıllı telefon tekli çekirdek performansında 1113 puan almayı başardı. Ayrıca çoklu çekirdek performansında da cihaz 3468 puan aldı. Ancak asıl olay cihazın aldığı puanlar değil. Zira akıllı telefon Geekbench sonuçlarına göre tam 18 GB RAM kapasitesine sahip olacak.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

Asus ROG Phone 5

Geçtiğimiz haftalarda 16 GB RAM‘li bir model ile daha Geekbench‘e uğrayan Asus ROG Phone 5, rekabeti farklı boyutlara taşıma derdinde. 12 GB‘lık bir sürümünün daha olduğu ortaya çıkan akıllı telefon, neredeyse bilgisayarlara kafa tutacak. Bununla birlikte akıllı telefon Snapdragon 888 işlemcisi ile piyasaya çıkacak. Tam anlamıyla performans canavarı olacak oyuncu telefonu 10 Mart tarihinde kullanıcılarını karşılayacak. Bakalım oyuncu telefonu 2021‘e damga vurmayı başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Oyun

Microsoft xCloud, 1080p desteği ile birlikte PC’lere de geliyor

Yazan:

Microsoft xCloud

Microsoft’un bulut tabanlı oyun platformu xCloud, PC’ye 1080p desteği ile geliyor. Ek olarak, Xbox Game Streaming uygulaması ile Windows PC’ler ile Xbox Series X ve Series S konsollar arasında aktarım mümkün hale gelecek. Ayrıca oyun severlerin yeni nesil Xbox konsol oyunlarını PC‘de oynamaları mümkün olacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Microsoft Word yeni işlevi özellikle yavaş yazanların işine gelecek

reklam
Aorus reklamı

Microsoft xCloud 720p desteği veriyordu

Microsoft, Xbox bulut akış sunucularını bu yıl içerisinde Xbox One mimarisinden Xbox Series X mimarisine yükseltmeyi planlıyor. Bu sayede hizmet daha etkili bir hale gelecek. Şimdiye kadar Xbox bulut oyunlarını 720p çözünürlükte stream etmek mümkündü. xCloud, 1080p desteğiyle Stadia ve GeForce Now ile biraz daha rekabet edebilir hale gelecek.

Adventure İstanbul

Microsoft’un xCloud platformundaki en büyük avantajı Game Pass sistemi. Eylül ayından bu yana kullanımda olan servis Game Pass aboneliği ile kullanılıyor. xCloud sayesinde 100’den fazla oyuna bulut üzerinden streaming yoluyla ulaşmak mümkün oluyor. xCloud platformunun PC ve iOS’a 2021 ilkbaharında çıkacağı haberlerini okumuştuk. PC tarafında ciddi gelişmeler var. Ancak iOS tarafında henüz kullanıcıları heyecanlandıracak gelişmeler mevcut değil. Malesef xCloud ülkemizde henüz kullanımda değil.

Google’ın Stadia ve NVIDIA’nın GeForce Now’ından sonra Microsoft’un xCloud’u stream oyun platformaları arasındaki rekabeti farklı bir boyuta taşıyacak gibi. Stadia, oyuncuların beğenisini GeForce Now kadar kazanamadı. Bakalım Microsoft, xCloud ile bu alanda yapacağı hamlelerle nasıl konum alacak.


Hepsiburada.com akıllı telefon alışveriş listemize buradan bakabilirsiniz.

Trendyol.com alışveriş listemize buradan göz atabilirsiniz.


 

Devamını oku

Genel

The Sinking City yapımcıları oyunu Steam’den almayın diyor!

Yazan:

The Sinking City

The Sinking City oyunu resmi olarak çıkış yaptı. Steam üzerinden satışa çıkan korku macera oyununu geliştiren ekip almayın diyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Apple, giriş-çıkış birimi olmayan iPhone için veri kurtarma yolu arıyor!

reklam
Aorus reklamı

The Sinking City, Steam’de geliştiricilerden bağımsız çıkış yaptı!

Oyun dünyasında oldukça ilginç bir gelişme ile karşı karşıyayız. Frogwares yapımı olan The Sinking City, resmi olarak Steam‘de satışa çıktı. Buraya kadar her şey normal gibi gözükse de bu çıkışın geliştirici ekip ile bir alakası yok. Geçtiğimiz yıl dağıtıcı firma Nacon ile anlaşan Frogwares, gerekli ödemeleri alamadığını iddia ederek firmayı dava etti. Dava devam ederken, 28 Şubat‘ta planlanan oyunun çıkışı ile alakalı bir erteleme de ortaya çıkmamıştı. Bu nedenle davayı önemsemeyen Nacon firması, oyunu Steam üzerinde satışa sundu.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

Oyun diğer platformlardaki listelenmenin aksine daha uygun fiyata satışa çıktı. Ayrıca Steam üzerinde çıktığı gün %60 indirim uygulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Frogwares, takipçilerine oyunu almamalarını tavsiye etti. Ayrıca firma oyunun diğer platformlardaki sürümler ile bir bağlantısının olmadığını açıkladı. Origin‘de 349TL’ye satılan oyun Steam üzerinde indirim ile birlikte sadece 28.40 TL. Bununla birlikte sorun Steam sınırları dışına da çıkmayı başardı. Nacon ile Frogwares firmaları arasındaki dava sonuçlanmadığı sürece, PS4 oyuncuları PS5 için ücretsiz yükseltmeye sahip olamayacaklar. Ayrıca oyunu Steam‘den alan oyuncuların akıbeti de henüz netlik kazanmadı. Bazı oyuncular Frogwares firmasına destek için oyuna düşük puan vermekte.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler