Sosyal medya

Tablet/Notebook/Laptop

Microsoft, yeni reklamında Apple’ı hedef aldı!

Microsoft
Darüşşafaka

Microsoft, Surface Pro 7 cihazının tanıtım kampanyaları çervesinde dün yeni bir reklam yayımladı. Bu reklamın ilgi çekici tarafı ise ürün hakkında verdiği bilgilerden öte Apple MacBook Pro’ya yaptığı göndermelerdi. “Microsoft Surface Pro 7: The Better Choice (Microsoft Surface Pro 7: Daha İyi Seçenek)” adıyla yayımlanan YouTube reklamı, deyim yerindeyse Macbook Pro’ya verdi veriştirdi…


Microsoft ve Apple tartışadursun, eğer bir laptop ihtiyacınız varsa sizin için iki ekosistemden de özenle seçtiğimiz cihazlara bir tık ile buradan ulaşabilirsiniz!


Microsoft: “Minik bir Touchbar”

Amerikan yazılım devi Microsoft, bu 30 saniyelik YouTube videousunda Apple’dan yana sözünü hiç esirgemedi. Surface 7 Pro ve Macbook Pro’yu kıyaslayan reklam, karşılaştırmaya dokunmatik ekran ve kalem (“Touch&Pen”) ile başlıyor. Surface’ın kalemle geldiğini (bu kalemin ekstra satıldığını düşünürsek bu söylemin doğruluğu sizin yorumunuza kalmış) ve dokunmatik ekrana sahip olduğunu söyleyen reklam, MacBook Pro’yu tüm bir dokumantik ekran yerine sadece “minik bir Touchbar”‘a sahip olmakla eleştiriyor. Microsoft’un MacBook Pro göndermeleri tabi ki de bununla bitmiyor. Video bu aşamada iki ürünün tasarımını kıyaslamaya başlıyor. Surface Pro 7’nin çıkarılabilir klavyeye (keza yine ekstra satılıyor) sahip olduğunu ifade eden reklam, MacBook Pro’yu bu konuda eleştiriyor. “Ürünü satın aldığındaki klavyeyle idare etmek zorundasın” diyerek klavyenin çıkartılabilir olmayışını tiye alıyor. Son olarak programlar ve oyunlar tarafına değinen reklam, bu konuda da MacBook’u eleştirmekten kaçınmıyor. “Her program ve uygulamayı çalıştırabiliyor” ve “Oyuncu bilgisayarı olarak çok daha iyi” cümleleriyle Surface’ı Apple tarafındaki muadiline göre öven reklam, burda son buluyor.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi Çekebilir: AirPods için cihazlar arası geçiş sorununu düzeltmenin 6 yolu


Surface Pro 7 vs MacBook Pro: Aslında hangisi daha iyi?

Her ne kadar benchmark skorları tam resmi yansıtmasa da, iki ürünü kıyaslarken hala yararlı bir araç. Bu yüzden, sizler için bu iki cihazın GeekBench’te yayımlanan benchmark sonuçlarına baktık:

 • Surface Pro 7 (Intel Core i5 işlemci ve 8GB ram): Tek çekirdek skoru: 1.210, Çoklu çekirdek skoru: 4.079
 • MacBook Pro (M1 işlemci ve 8GB ram): Tek çekirdek skoru: 1.735, Çoklu çekirdek skoru: 7.686

Gördüğünüz gibi benchmark tarafında sonuçlar Microsoft’un reklamda iddia ettiğinin tam tersi. Tabi, günlük kullanıcı deneyimi benchmark skorlarından çok daha önemli. Ancak, benchmark’taki farkın bu seviyede olması da bu iki ürünün yarışında görmezden gelinecek gibi değil…

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

2 yorum

2 yorum

 1. Mehmet

  24 Ocak 2021 at 10:15

  İpad pro ile karşılaştırsınlar bide bakalım ne oluyor.

 2. Birol

  24 Ocak 2021 at 10:42

  Omg, bunu bekliyordum. Hemen surface almalıyım…..

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

TCL Fold ‘n Roll modeli ile ilginç bir şey deniyor!

Yazan:

TCL Fold 'n Roll
Darüşşafaka

TCL Fold ‘n Roll modeli ilk kez kullanıcıların beğenisine sunuldu. Firma TCL 20 serisini tanıttığı lansmanında katlanabilir ve genişleyebilir ekranlı akıllı telefonunu ilk kez ortaya çıkardı. Üçü bir arada konsepti ile dikkat çeke cihaz, aynı anda hem akıllı telefon, hem fablet hem de tablet olma imkanına sahip olacak. Prototipi ilk kez kullanıcıların karşısına çıkan üçü bir arada cihazı piyasada görmemiz için bir müddet daha bekleyeceğiz. Ancak firmanın ilginç bir yenilik ile teknoloji dünyasını karşılayacağı aşikar.


Göz atmak isteyebilirsiniz: MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC İLE 1200 KM! | Elektikli Mercedes ile uzun yol keyfi!


Üçü bir arada cihaz: TCL Fold ‘n Roll!

Akıllı telefon dünyasında sıra dışı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Her geçen gün teknik kapasiteleri artan akıllı telefonlar bir yandan da ilginç tasarımlarla piyasayı karıştırabiliyorlar. Son dönemde firmalar akıllı telefonların aynı zamanda tablet olarak kullanılması için yoğun çaba harcıyorlar. Özellikle katlanan ekran teknolojisinin artık yerini sağlamlaştırdığı şu günlerde firmalar tasarım anlayışlarını git gide farklılaştırmaya başladılar. Samsung, Motorola ve Huawei‘nin aktif olarak üretim yaptığı rekabete yeni bir firma daha girmeye hazırlanıyor. TCL firması, ilginç bir konsept ile rekabeti bir üst seviyeye çıkarmak istiyor. Firma TCL 20 serisinin tanıtıldığı lansmanda Fold ‘n Roll modelini de tanıttı. Teknoloji devi yeni cihazı ile birlikte tasarım limitlerini oldukça zorluyor. Uzun süredir bu alanda geliştirmeler yaptığı konuşulan firma, ilginç bir tasarım anlayışı ile kullanıcılarını karşıladı.

TCL Fold 'n Roll

reklam
Aorus reklamı

Üçü bir arada olarak adlandırılan cihaz, aynı anda üç farklı cihaz olma yeteneğine sahip. Akıllı telefon olarak görünen cihaz, genişleyen ekranı ile fablet, katlanan ekranı ile de tablet moduna geçebiliyor. 2019 yılından bu yana en azından katlanan ekranlı bir model geliştirdiği bilinen teknoloji devi, yeni cihazı ile gerçekten herkesi şaşırttı. Konsept tasarımı ile detaylı bakış atma imkanı bulduğumuz cihaz, tek başına birçok kategoride ortalığı karıştıracak gibi gözüküyor. Teknik özellikleri belli olmayan cihaz şimdilik konsept hali ile ortaya çıktı. Bununla birlikte firmanın ilerleyen günlerde yeni detaylar ver ihtimali de oldukça yüksek. Ayrıca firma cephesinden gelen açıklamaya göre, esneyen ekranlı bir TCL model akıllı telefonu yine bu yıl içerisinde göreceğiz. Ancak o telefon ile TCL Fold ‘n Roll aynı cihazlar olmayacak.

TCL Fold 'n Roll

Hem akıllı telefon, hem fablet hem de tablet!

TCL Fold ‘n Roll modeli ilginç tasarımı ile teknoloji dünyasında kartları yeniden dağıtacak gibi gözüküyor. Cihaz akıllı telefon görünümünde 6.87 inçlik ekran boyu deneyimi sunacak. Katlanan ekran ile fablet moduna geçen cihaz o zaman da 8.85 inçlik ekrana sahip olacak. Bununla birlikte esneyen ve genişleyen ekran ile cihazın ekranı tam 10 inç olacak ve tablet moduna geçecek. Her ne kadar kulağa güzel gelişmeler olarak gelse de, cihazın optimizasyonu oldukça önemli. Zira akıllı telefon dinamik olarak üç farklı ekran boyutuna geçecek. Bu nedenle cihazın uygulama geçişi kısmında kusursuz çalışması gerekiyor. Ayrıca cihazın ekran geçişlerinde yine kullanıcılarına yavaşlama yaşatmaması gerekmekte. Fikir olarak oldukça yenilikçi olan cihaza, uygulama geliştiricileri nasıl tepki verecek merak konusu. Zira dinamik olarak ekran boyu değişen bir cihaza uygulama optimize etme konusu bazen sıkıntılı olmakta. Katlanan ekranlı ilk cihazlardan olan Samsung Galaxy Fold modelinin yaşadıklarını unutmamak gerek.

TCL Fold 'n Roll

Konsept tasarımı gün yüzüne çıkan cihaz, henüz üretim aşamasına geçmeyecek. TCL cihazı ilk olarak sadece tanıtmakla yetinmeyi tercih etti. Yenilikçi cihaz, her ne kadar göze hoş gelse de bazı sorunlar ile adından da söz ettirebilir. Yazılımsal anlamda önünde uzun bir geliştirme süreci olan TCL Fold ‘n Roll, donanımsal anlamda da aynı süreci yaşayacak. Zira katlanan ve genişleyen ekranlı modellerin en büyük sorunu dayanıklılık. Birçok model uzun kullanımda kullanıcılarına önemli sorunlar yaşatıyor. Özellikle katlanan akıllı telefonlar, zamanla çatlaklara ve kırıklara neden olabiliyorlar. Firma cihazın ekran paneli için Çinli CSOT ile görüşüyor. Cihazın ekran panelinin OLED olacağı kesinleşti. Ayrıca firma bu yıl çıkaracağı diğer esneyen akıllı telefonu için de aynı firma ile görüşüyor. Görünüşe göre piyasada yenilikçi model görmeye devam edeceğiz. Bakalım TCL yeni prototipini ne zaman kullanıcıların karşısına çıkaracak bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Bilgisayar sevkiyatları, bileşen sıkıntısına rağmen artış gösterdi!

Bilgisayar sevkiyatları
Darüşşafaka

International Data Corporation (IDC) tarafından derlenen istatistikler, yılın ilk çeyreğinde bilgisayar arzının arttığını gösteriyor. Bununla birlikte, bileşen sıkıntısına rağmen bilgisayar sevkiyatları da hızla arttı. Veriler, masaüstü bilgisayarları, çeşitli sınıflardaki dizüstü bilgisayarları ve iş istasyonlarını içeriyor. X86 mimarisine sahip olan tabletler ve sunucular bu raporda yer almıyor.


İlginizi çekebilir: Xiaomi ve Oppo, kendi 5G işlemcilerini yakında tanıtacak!


Bilgisayar sevkiyatları, paylaşılan rapora göre nasıl bir grafik çiziyor?

Ocak ayından mart ayına kadar olan dönemde, dünya genelinde 83.98 milyon masaüstü bilgisayar satışı gerçekleşti. Bu veriler, önceki yıla kıyasla önemli ölçüde artış olduğunu gösteriyor. 2020 yılının ilk çeyreğinde 53.12 milyon adet masaüstü bilgisayar satıldı. Buradan yola çıkacak olursak bu yıl, önceki yıla oranla bilgisayar satışlarında %55.2 artış mevcut. IDC’nin Mobil Cihaz Araştırma Müdürü Jitesh Ubrani, önemli açıklamalar yaptı. Ubrani, “Geçtiğimiz yıl yetiştirilemeyen sevkiyatlar, bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşti. Ayrıca salgının getirdiği ilave talepler de satış hacmini arttırmaya devam etti.” dedi. Ayrıca Ubrani, “Salgınla birlikte başlayan, ortalama satış fiyatlarının artışına sebep olan bileşen kıtlığı ve lojistik sorunlar devam ediyor.” uyarısını yaptı.

Bilgisayar sevkiyatları

reklam
Aorus reklamı

Analistler, pazarın hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirtiyor. Bununla birlikte, elektronik bileşenlerin yetersizliği ve tedarik zincirlerindeki aksama devam ediyor. Bu tablonun ortaya çıkması, uzaktan eğitimin yaygınlaşması ve uzaktan çalışma olanaklarının arttırılması ile açıklanmakta.

Bilgisayar sevkiyatları

Önde gelen tedarikçiler sıralamasında ilk sırada, küresel bilgisayar endüstrisinin neredeyse dörtte birini kontrol eden Lenovo var. Lenovo‘nun pazar hacmi yılın ilk çeyreğinde %24.3 oldu. Ardından %22.9 ile ikinci sırada HP bulunmakta. Üçüncü sırada ise dizüstü bilgisayarlarda ekran kalitesiyle öne çıkan ve %15.4 pazar hacmine sahip olan Dell geliyor. Dördüncü ve beşinci sırada ise %8 ve %7 oranlarla Apple ile Acer var. Böylece diğer tüm markalar, pazarın diğer %22.5′lik oranını temsil ediyor.

Bilgisayar sevkiyatları

Tedarik sıkıntısı gelecekte çözüme kavuşacak mı?

IDC‘nin Mobil Cihaz Araştırma Müdür Yardımcısı Ryan Reith, “2021’e girerken bilgisayarların iş, eğitim ve genel kullanım oranı arttı. Yarı iletken alanında devam eden tedarik sıkıntısı, satıcıların envanterini yeniden doldurma ihtimalini azaltıyor. Ayrıca müşterilerin siparişlere ulaşması da zor bir hale geliyor. PC tarafında köklü bir değişimin gerçekleştiğine inanıyoruz. Bu da önümüzdeki yıllarda daha olumlu bir sonuçla bizleri karşılayacak. İş, eğitim ve tüketicinin beklenen daha çok talep oluşturması dengeyi bozdu. Birçok ülke salgından sonra açılmış olsa da yarı iletken sıkıntısı maalesef devam ediyor. Bileşen kıtlığı, 2021’in büyük çoğunluğunda yüksek ihtimalle tartışma konusu olmaya devam edecek. Ancak daha önemli olan soru, bilgisayar talebinin 2-3 yıl içerisinde hangi yöne evrileceğidir.” açıklamasını yaptı.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor, gelecek marka stratejisini açıkladı!

Honor
Darüşşafaka

Bildiğiniz gibi Huawei, Honor markasını ABD‘nin uyguladığı ağır yaptırımlardan kurtarmak için bir başka Çinli firmaya sattı. Bu satışın amacı, bileşen satın alırken ve akıllı telefonlara Google hizmetlerini kurarken firmanın sorun yaşamamasını sağlamak. Henüz Huawei’nin yaptığı bu plan işe yaramamış gibi gözüküyor. Çünkü, Honor Android’in GSM sürümünü yüklemek için henüz onay almış değil. Her şeye rağmen Honor’un iddialı bazı planları var. Son zamanlarda, şirketin CEO’su Weibo sayfası üzerinden gönderiler paylaşıyor. Burada, “Yeni Honor, yeni bir yol” olarak tanımladığı yeni yol haritasından bahsediyor.


İlginizi çekebilir: Google Pixel 6 serisi, Google’ın özel çipi ile piyasaya sürülecek!


Honor firmasını yeni marka stratejisi nedir?

Honor, Magic serisinde yeni cihazlar çıkarmaya devam etmeyi planlıyor. Bu cihazlar, yıl içerisinde sırasıyla çıkış yapacak. Magic serisi, yeni teknolojiler için deneysel test alanı olmaya devam edecek. Yeni amiral gemileri sadece Honor’a dönüştürülmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni görüntü işleme algoritmalarının geliştirilmesiyle kamera tarafında da yeni atılımlar gerçekleşecek. Şirketin planı, “estetik bir standart” ve “yüksek kaliteli işçilik” sunmaktır. Ayrıca diğer temel amaç, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı ekranlar ve diğer akıllı aygıtları içerecek yeni bir ekosistem oluşturmak. Her cihaz birbiriyle etkileşime girecek ve kullanıcılar bu cihazları kullanırken konforlu ve rahat hissedecek.

Honor

reklam
Aorus reklamı

Şimdilik paylaşılan bu yol haritası sadece sloganlardan ibaret gibi gözüküyor. Huawei’den ayrılmasının ardından Honor, iki adet yeni akıllı telefon piyasaya sürdü. Bu cihazlar, Honor V40 5G ve V40 Light Luxury Edition olarak adlandırıldı. Henüz Google ile bir anlaşma sağlanamadığı için cihazlarda GMS bulunmuyor. Google ile olan sıkıntıların ne zaman çözüleceği de henüz bilinmiyor. Şirketin piyasadaki ilerlemesini zaman içerisinde yapılan atılımlar ile görebileceğiz.

Geçtiğimiz ayın başında, Honor’un CEO’su George Zhao’nun Çin medyasına yaptığı bir açıklamada bağımsız bir şirketin karşı karşıya olduğu zorluklar ve gelecek planları hakkında konuştuğunu görmüştük. Bu konuşmanın ardından firma, yeni cihazları için diğer şirketlerle görüşmelere başladı. Bunlardan ilki, Honor MagicBook serisi için ekipman tedariği konusunda AMD ve Intel ile görüşmeler başladı. Görüşme sırasında George Zhao, yeni ekipler oluşturmaktan ve araştırma-geliştirmeye yatırım yapmaktan bahsetti. Ayrıca şirketin bazı yeni ofisler açmayı planladığı da bilinmekte.

Honor

Honor’un çıkardığı V40 5G ve V40 Light Luxury Edition’ın ardından firmadan yeni cihazlar bekliyoruz. Yaz aylarına doğru şirketin yeni bir seri tanıtması muhtemel gözüküyor.

V40 5G teknik özellikleri

 • İşlemci: MediaTek Dimensity 1000+
 • Ekran: 6,72 inç Full HD+ 120 Hz OLED
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 128 GB/256 GB
 • Arka Kamera: 50 MP + 8 MP + 2 MP + Lazer AF
 • Ön Kamera: 16 MP + Renk sıcaklığı sensörü
 • Batarya: 3900 mAh, 66W kablolu, 50W kablosuz hızlı şarj
 • İşletim Sistemi: Android 10
 • Bağlantı: 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS

V40 Light teknik özellikleri

 • İşlemci: MediaTek Dimensity 800U
 • Ekran: 6.67 inç FHD+ 90 Hz OLED
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 128 / 256 GB
 • Arka kamera: 64 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açı, 2 MP makro kamera ve 2 MP derinlik sensörü
 • Ön kamera: 32 MP
 • Batarya 3800 mAh, 66W hızlı şarj desteği
 • İşletim sistemi: Android 10 tabanlı Magic UI 4.0
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler