Sosyal medya

Haber

Microsoft, Windows 11’de Denetim Masasından Uzaklaşmak İçin Çabalıyor

Microsoft, Windows 11’de Denetim Masasını kapatmak için değişiklikler yapıyor. Yakın tarihli Insider Preview Build 22509‘un bir parçası olarak Microsoft, Windows 11‘de Denetim Masası‘ndan Ayarlar uygulamasına bir dizi ayarı değiştirmeye karar verdi.


İlginizi Çekebilir; Nvidia Yeni GeForce RTX 2050, MX550, MX570 Dizüstü Bilgisayar Ekran Kartlarını Duyurdu


Microsoft, Ayarlar Uygulaması Lehine Kontrol Panelini Kapatacak

Ağ keşfi, Dosya ve yazıcı paylaşımı ve ortak klasör paylaşımı gibi Gelişmiş Paylaşım Ayarlarının artık ana Ayarlar uygulamasında Gelişmiş Ağ Ayarları altında yeni bir bölümde yer alacağı ortaya çıktı. Denetim Masası‘ndaki Ağ ve Cihazlar ayarları, kullanıcıları Ayarlar uygulamasındaki ilgili sayfalara da yönlendirecektir.

Ek olarak, Yazıcı ve Tarayıcı ayarları altındaki cihaza özel sayfalar da Ayarlar uygulamasında daha fazla ayrıntı gösterecektir. Bu değişiklikler, Microsoft‘un “Ayarları Denetim Masası’ndan Ayarlar uygulamasına getirme çabasının” bir parçasıdır.

Microsoft ayrıca Windows güncellemelerinin kaldırılacağı bölümü Denetim Masası’ndan Ayarlar uygulamasına taşıdı. Windows 11‘de işleri daha basit hale getirmek için daha fazla değişiklik yapılması bekleniyor. Bu, kullanıcıların hem Denetim Masası’nı hem de Ayarlar’ı aramak yerine olası her ayarı tek bir yerde bulmasına yardımcı olacak.

Bilmeyenler için, Denetim Masası on yıldan fazla bir süredir Windows’un bir parçası ve ilk olarak Windows 8 ile tanıtıldı. Hem Denetim Masası hem de Ayarlar uygulaması o zamandan beri bir arada var oldu, ancak Microsoft artık değişiyor gibi görünüyor. Sorunsuz ve kolay bir kullanıcı deneyimi için ikincisine odaklanıyor.

Hatırlamak gerekirse, Denetim Masası gerçekten büyük bir değişiklik geçirmemiş olsa da Microsoft, Windows 10 ile ondan uzaklaşmaya başladı. En son Windows 11 Insider Preview‘a gelince, Başlat Menüsünde iyileştirmeler de dahil olmak üzere bir ton değişiklik içeriyor. yeniden tasarlanan Not Defteri uygulaması, varsayılan tarayıcı uygulamalarını kolayca seçme ve değiştirme yeteneği ve daha fazlasını yükler.

Yeni değişikliklerin genel kullanıcılar için gelecek yıl yayınlanması bekleniyor. Microsoft‘un Denetim Masasını öldürme kararından memnun musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval