Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Oyun

Flight Simulator VR deneyimi için beta sürecine kayıtlar başladı

Microsoft Flight Simulator VR
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Microsoft Flight Simulator için VR deneyimine yönelik ilk somut adım atıldı. Microsoft, uçuş simülatörünün VR desteğini sınırlı sayıda kullanıcı kitlesine sunacağı beta süreci için kayıtları almaya başladığını duyurdu.


İlginizi çekebilir: Microsoft Flight Simulator geliştiricisi Asobo, yeni projelerle geliyor!

reklam
MSI reklamı

Microsoft’un uçuş simülasyonu oyunu Flight Simulator, son zamanların en çok konuşulan ve beğenilen oyunlarından biri oldu. Bu oyun şüphesiz VR desteğiyle taçlandırıldığında, oyun severleri zevkin doruklarına daha beter çıkaracak. Microsoft’un oyuna VR deneyimini ne zaman kazandıracağı tam belli değilken, bugün yaşanan bir gelişme çok da uzakta olmadığını ortaya koydu.

Microsoft Flight Simulator VR için beta kayıtları başladı!

Microsoft Flight Simulator VR

Microsoft, Flight Simulator için sanal gerçeklik deneyiminin kapalı beta sürecine yeni kayıtları kabul ediyor. Bugünden itibaren, gereksinimleri karşılıyorsanız ilgili siteden siz de kaydınızı yaptırabilirsiniz. Üstelik Microsoft, başlangıçta ilk olarak yalnızca HP Reverb G2 ile Flight Simulator VR desteğini sunacağını söylemişti. Ancak yeni açıklanan gereksinimlere bakılırsa herhangi bir Windows Karma Gerçeklik (WMR HMDs) başlığı yeterli olacak.

Microsoft Flight Simulator VR için gereksinimler:

 • Sim sahibi olma
 • Windows Karma Gerçeklik başlığına sahip olma
 • Insider kullanıcısı olma
 • Microsoft’a DxDiag bilgilerini gönderme
 • Gizlilik Sözleşmesi’ni kabul etme ve uyum sağlama

Bunun dışında Flight Simulator’u sanal gerçeklik deneyimiyle oynayabilmek için en az NVIDIA GTX 1080 veya muadili olan güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız var. Microsoft’un açıkladığı diğer minimum sistem gereksinimleri şu şekilde:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (Kasım 2019 Güncellemesi – 1909)
 • DirectX: DirectX 11
 • CPU: Intel i5-4460 veya Ryzen 3 1200
 • GPU: NVIDIA GTX 1080 veya muadili
 • VRAM: 8 GB
 • RAM: 16 GB
 • Disk Alanı: 150 GB
 • Bant genişliği: 5 Mbps

Microsoft, Flight Simulator VR deneyimi için kapalı beta sürecinin ne zaman başlayacağına dair net bir bilgi vermedi. Şimdilik sadece kayıt olabiliyorsunuz. Ancak daha önce, bu sonbaharda ücretsiz bir VR güncellemesi sözü vermişti. Bu bağlamda pek de uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca Oculus, HTC veya başka bir VR başlığınız varsa yakında onlar için de ikinci bir kapalı beta süreci başlayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Ps Plus Aralık ayı ücretsiz oyunları belli oldu!

ps plus aralık
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Sony, PS Plus Aralık 2020 oyunlarını duyurdu. Bu ay PS Plus üyesi olan PS4 ve PS5 kullanıcıları, 3 adet oyunu ücretsiz olarak kütüphanesine ekleyebilecek.


İlginizi çekebilir: Xbox CEO’su PS5’in Dualsense kontrolcüsüne övgüde bulundu

reklam
MSI reklamı

PS Plus Aralık ayı ücretsiz oyunları

Bu ay kapsamında PS Plus üyelerine Just Cause, Rocket Arena, Worms Rumble ücretsiz olarak sunulmuş durumda. Worms Rumble oyunu resmi olarak 1 Aralık’ta çıkışını gerçekleştirecek. Böylece çıkar çıkmaz PS Plus üyelerine ücretsiz olarak sunulmuş olacak. Bir diğer dikkat çeken oyun ise Just Cause 4. Çıkışının üstünden bir miktar vakit geçse de AAA denen yüksek bütçeli bir oyun olduğunu hatırlatmakta fayda var. PS Plus üyelerine ücretsiz sunulan bir diğer oyun Rocket Arena. Bu üç oyun geriye dönük uyumluluk aracılığıyla hem PS4 hem PS5 kullanıcıları tarafından erişilebilir olacak.

Oyunlar, kütüphaneye eklendikten sonra kalıcı olarak duruyor. Ancak PS Plus üyeliği devam ettiği sürece oynamanın mümkün olduğunu hatırlatmakta fayda var. Şu anda, 1 aylık PS Plus aboneliği 40 TL, 3 aylık PS Plus aboneliği 100 TL ve 12 aylık PS Plus aboneliği 240 TL fiyat etiketine sahip. Black Friday indirimi kapsamında %25 indirimle birlikte 12 aylık PS Plus aboneliğini 180 TL’ye satın almak mümkün. Sınırlı süreyle geçerli olan kampanya, 1 Aralık TSİ 10.00’da sona erecek.

Devamını oku

Oyun

Super Mario Maker Wii U desteği son buluyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Nintendo, yaptığı açıklamada 31 Mart 2021 tarihinden itibaren oyunun Wii U platformunda harita yüklemenin mümkün olmayacağını söyledi.


İlginizi çekebilir: Nintendo, Mario’nun 35. yıl dönümünü Switch ile kutlayacak!

reklam
MSI reklamı

Super Mario Maker Wii U’ya veda ediyor

2015 yılında piyasaya sürülen Super Mario Maker, Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3, Super Mario World ve New Super Mario Bros. U oyunları için kullanıcılara kendi bölümlerini tasarlama, bu bölümleri oynama ve paylaşma, paylaşılan diğer bölümleri de indirip oynayabilme imkanı tanıyordu.

Super Mario Maker

Ancak Nintendo, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla bunun gelecek sene 31 Mart’tan itibaren mümkün olmayacağını söyleyerek kullanıcıları uyardı. Bunun sadece Wii U versiyonu için geçerli olduğunu belirten Nintendo, Switch’in bu durumdan etkilenmeyeceğinin altını çizdi. Dolayısıyla bu tarihten itibaren bölüm tasarlamak veya arkadaşlarıyla yeni bölümler paylaşmak isteyen kullanıcılar, Switch platformundaki devam oyunu olan Super Mario Maker 2 üzerinden bunu sürdürebilecekler.

Bu tarihten sonra oyundaki farklı bölümler ise hala oynanabilmeye devam edecek. Ancak farklı bölüm tasarımları diğer kullanıcılarla paylaşılamayacak. Bu da Super Mario Maker’ın en önemli özelliklerinden birisine veda etmesi anlamına geliyor.

Super Mario Maker

Nintendo bu tercihin nedenini tam olarak açıklamadı. Ancak Wii U’nun Switch kadar başarılı olamamış olması ve oyunun topluluğunu bölmüş olmasının bunda bir etken olabileceği akıllara geliyor. Aynı zamanda oyunun yeterince ilgi görmemiş olması ve birçok kullanıcının Switch’deki devam oyununa geçiş yapmış olmasıyla birlikte Nintendo’nun daha fazla sunucuları açık tutup masrafını artırmak istemiyor olabileceği de ihtimaller arasında.

 

Devamını oku

Güncelleme

Star Wars Squadrons yeni nesil güncellemesi geldi

Star Wars
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Yeni nesil platform güncellemeleri alan oyunlar ‘filo’suna Star Wars Squadrons da katıldı. Oyuna gelecek yeni güncellemeler ile PS5, Xbox Series X ve VR versiyonu ayarlarında bir takım yenilikler görülecek.


İlginizi çekebilir: Star Wars: Squadrons ön siparişte!

reklam
MSI reklamı

EA Star Wars’ın Twitter gönderisinde paylaştığı üzere, Star Wars Squadrons için yayınlanan güncelleme, daha önceden de belirtildiği gibi yeni nesil sistemler üzerinde oyuna çok sayıda iyileştirme getirecek. Ancak gelecek olan bu iyileştirmeler sisteme göre değişiklikler gösteriyor.

Güncelleme PlayStation 5 platformunda sadece görüntü kalitesi ve ışık üzerinde bir iyileştirmeye yol açacak. Xbox Series X ve S konsolları için ise oyunun akıcılığını daha düşük bir görüntü kalitesiyle beraber 120 FPS’e, yani saniyede 120 kareye sabitleme özelliği gelecek. Xbox Series konsolları için gelen güncelleme, farklı yenileme hızlarına ve 4K’ya kadar çözünürlüklü ekranlara yönelik desteği de içeriyor.

Star Wars

Star Wars Squadrons Kasım 3.0 güncellemesiyle gelen değişikliklerin yanında yeni içerikler ve oyun içi denge düzeltmeleri göze çarpıyor. Oyunu bilgisayarda VR gözlüğü ile oynayanlara hitap edecek önemli bir yenilik daha var. Electronic Arts, oyunun performansını yükseltmek için “Forward rendering” özelliğini seçeneklere ekliyor. Bu da, özellikle daha yüksek çözünürlüklü gözlüklere sahip oyunculara, oyundaki arka planlarında daha gelişmiş bir görüntü elde etme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra, daha mütevazi grafik kartlarına sahip olanlar ise daha iyi bir performans için ayarlanabilir çözünürlük seçeneğinden faydalanabiliyor.

Son yıllarda kullanıcılarla olan iletişiminde inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olan EA,  güncellemenin ardından birkaç oyuncudan bazı şikayetler alsa da gelen yeni özellikler genel olarak memnuniyetle karşılanmış gibi gözüküyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler

RSS Error: WP HTTP Error: Geçerli bir adres sağlanmadı.