Sosyal medya

Güncelleme

Microsoft Edge şifrelerin açığa vurulması durumunda uyaracak

Şifre yöneticisi veya çift aşamalı onaylama türü teknolojiler kullanılsa da şifrelerin ifşa edilmesi gibi bir durum yine de söz konusu. Microsoft ise Edge tarayıcısı için Şifre Ekranı denilen bir özellik getiriyor. Böylelikle bir sitedeki şifrenin ifşa olup olmadığını bulabilmek için sitelere bağlı kalınmak gerekmeyecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Edge tarayıcısına kaydettiğiniz şifrelerin bir tanesinin üçüncü parti veri ihlaline dahil olması durumunda bu şifreyi değiştirmeniz için size bir uyarı gelecek. Böylelikle, özellikle de aynı şifre başka bir yerde de kullanılmış durumda ise, potansiyel tehlikelerin ihtimali daha azaltmış olacak.

Aslında bir açıdan bakacak olursak Microsoft burada da biraz geriden geliyor. Çünkü Google Chrome ve Firefox tarayıcıları buna benzer özelliklerini birkaç yıl öncesinde sunmuşlardı. Aynı şekilde 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticileri de aynı işlevi görebiliyor. Ancak Microsoft’un sunacağı sistemin ilgi çeken başka bir kısmı da duruma nispeten daha değişik bir yaklaşım sergilemesi. Bu yaklaşım ise Homomorfik şifreleme ismi verilen özellik ile şirkettekiler de dahil olmak üzere hiçbir üçüncü partinin şifrelere erişemeyecek olması.

Adventure İstanbul

edge

Algoritmanın verileri korumasının yollarından birisi de bir bilgisayarın şifrelenmiş verilerle şifrelerini çözmeden etkileşime geçmesine imkan vermesi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda, nispeten eski bir işlemciye sahip olanlar da dahil, geniş bir cihaz yelpazesi için de çalışır durumda. Dolayısıyla çok daha geniş bir topluluk Şifre Ekranı özelliğinden yararlanabilecek gibi duruyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

EMUI 11 kullanıcıları, 100 milyonu aştı!

EMUI 11

Bugün Huawei, Weibo üzerinden paylaştığı bir duyuruda EMUI 11 kullanıcılarının 100 milyonu aştığını resmi olarak duyurdu. Şirket, duyurudaBir sonraki durak HarmonyOS” cümlesine vurgu yaptı. Bu, şirketin artık HarmonyOS için daha fazla çaba göstereceği anlamına geliyor. Huawei‘nin işletim sistemi tarafındaki adımları, rekabeti arttıracağı için kullanıcılar açısından olumlu bir gelişme. Ayrıca akıllı telefonlar için iOS veya Android ikilisi haricinde yeni bir seçeneğin ortaya çıkması çeşitlilik açısından da önemli bir adım olacak.


İlginizi çekebilir: Apple M1 MacBook Air, kripto para madenciliği yapabilecek!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, EMUI 11 ile hangi yenilikleri getiriyor?

EMUI 11, 10 Eylül 2020‘de gerçekleşen Huawei Geliştirici Konferansı‘nda resmi olarak piyasaya çıktı. Sistem akıcılığındaki artışın yanı sıra EMUI 11’de akıllı çoklu pencere gibi önemli özellikler mevcut. Bunlara ek olarak, büyük dosyaların sorunsuz aktarımı, çoklu ekran iş birliği ve kesintisiz alarm takibi gibi yenilikler de yeni arayüzde bulunmakta. EMUI 11‘e sahip olan kullanıcılar, HarmonyOS 2.0’a daha önce geçiş yapacak. Son üç yılda şirketin piyasaya sürdüğü neredeyse her cihaza EMUI 11 güncellemesi gelecek. Bununla birlikte bu cihazların HarmonyOS işletim sistemine daha önce geçiş yapması mümkün olacak.

EMUI 11

Adventure İstanbul

Huawei Mate 40 serisi, geçtiğimiz günlerde EMUI 11’e yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile sistem kararlılığı optimize hale geldi. Ayrıca güncelleme, arayüzdeki bazı efekleri de iyileştirdi. Şirketin geçtiğimiz hafta piyasaya sürdüğü Mate X2 ise ilk güncellemesini aldı. Huawei‘nin yeni arayüz ve HarmonyOS için cihazlara sık güncelleme getirmesi oldukça önemli bir adım. Bununla birlikte, HarmonyOS‘un nisan ayında resmi çıkışını yapmasının ardından yeni gelişmeler görebiliriz.

Devamını oku

Genel

Samsung Galaxy Z Fold 2, One UI 3.1 Güncellemesi Aldı!

Galaxy Z Fold 2

Samsung‘un popüler katlanabilir telefon modeli Galaxy Z Fold 2, One UI 3.1 yazılım güncellemesi aldı. İşte güncelleme ile gelen yeni özellikler.

Samsung geçtiğimiz yıl tanıttığı modeller ile epey dikkat çekmişti. Özellikle katlanabilir telefon konsepti ile pazarda yeni bir yol açan Samsung geliştirdiği yeni cihazını ilk kez 2020 yılında gözler önüne sürdü. Şimdi Samsung’un en güncel katlanabilir telefon modeli Galaxy Z Fold 2, Android’in en yeni özellikleri ile buluşuyor.

reklam
Aorus reklamı

Galaxy Z Fold 2 Android 11 destekli One UI 3.1 yazılım güncellemesini almaya başladı. Samsung paylaştığı bu yazılım güncellemesini ilk hangi ülkelerin alacağını açıklamadı. Ancak güncellemenin dağıtımına başlanıldığı biliniyor.

Öte yandan One UI 3.1 güncellemesi ile gelen özelliklere baktığımızda, Galaxy Z Fold 2’nin epey yenilendiğini söyleyebiliriz. Şimdi gelin hep birlikte bu yazılım güncellemesinin detaylarına bakalım.

Adventure İstanbul

İlginizi Çekebilir: Clubhouse kurucusu: “Android uygulaması bir numaralı önceliğimiz”


Galaxy Z Fold 2

Çoklu görev sekmesinde yenilikler!

Samsung One UI 3.1 ile çoklu görev özelliğini ve arka plan uygulamaları sekmesini yeniliyor. Galaxy Z Fold 2 modelinde çoklu görevleri kapatmak istediğinizde hepsini tek tek kapatmanız gerekiyordu. One UI 3.1 ise bu işlemi daha basit hale getiriyor ve tüm uygulamaları bir hamlede açmanızı ve kapatmanızı sağlıyor. Dolayısıyla çoklu görev sekmesinden çıkmak artık daha kolay diyebiliriz.

Öte yandan One UI 3.1 yine çoklu görev sekmesi ile beraber çalışan bir özellik daha getiriyor. Artık yeni bildirimlerinize uzun basarak, gelen bildirime aynı ekranda farklı bir yer verebiliyorsunuz. Bu sayede hem önceki işleminize devam edebiliyor, hem de yeni bildirimlere göz atabiliyorsunuz. Aynı zamanda ana ekran ve kilit ekranındaki hava durumları senkronize edildi. Ayrıca bu widget’ların avuç içi veya çift dokunuş ile kapanması sağlandı.

Galaxy Z Fold 2

Kamera ve görüntülü konuşma için yeni özellikler mevcut!

One UI 3.1 güncellemesi kameraya da yenilikler getirdi. Bu yeni güncelleme ile esnek modda çekim yaparken kamera kontrolcülerini istediğiniz konuma taşıyabiliyorsunuz. Bu sayede cihazı tutuş tarzınıza göre daha kolay bir kullanım ayarlamanız mümkün.

Ek olarak Galaxy Z Fold 2 görüntülü görüşme tarafında da yeni özellikler sunuyor. Bu yeni özellik ile karşı tarafın görüntüsünü sınırlı bir pencerede değil, tüm ekranda görebiliyorsunuz. Bu sayede daha kaliteli bir görüşme sağlayabiliyorsunuz.

Galaxy Z Fold 2

Gelelim One UI 3.1 ile gelen son çarpıcı özelliğe. Aslında bu çok büyük bir güncelleme değil. Ancak kullanım açısından diğerlerine göre daha fazla göreceğimiz bir yenilik diyebiliriz. Daha öncesinde ses kontrol ünitesi mavi bir tema ile karşımıza gelirken; şimdi daha yenilikçi ve daha sade bir tasarım kazanmış. Yani Samsung bu tarafta tema olarak 2010 yılının modasından kurtulup, daha şık daha güncel bir tasarıma imza atmış.

Sonuç olarak Samsung Galaxy Z Fold 2 modeli bu yeni güncelleme ile epey yenilenmiş. Gelen yeni özellikler kullanım açısından büyük kolaylıklar sunuyor. Tabi bu yeniliklerin göze hoş görünmesi de ayrı bir mutluluk kaynağı. Bakalım Galaxy Z Fold 2 daha ne gibi güncellemeler alacak.

Sizler için önerdiğimiz ürünleri ve ekipmanları Hepsiburada üzerinden incelemek için buraya tıklayınız!

Devamını oku

Google

Google Chrome saniye başı kare (FPS) sayacını geri alıyor

google chrome

FPS terimi özellikle oyun ve video performanslarında sıkça kullanıldığı için artık bilinen bir terim. Ancak buna rağmen Google; geçtiğimiz Temmuz ayında Google Chrome tarayıcısındaki FPS sayacını farklı bir ölçü şekliyle değiştirmişti. Sitedeki FPS sayısını göstermek yerine artık sitedeki kare sayısının zamansal yüzdesi gözüküyordu.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Google sistemin ismini de değiştirdikten sonra eski sistemin daha iyi olduğuna dair tepkilerle karşılaştı. Bu tepkiler karşısında da firma eski FPS sayacını geri getirdi.

Tarayıcıdaki FPS sayacı sitelerin performansını ölçmek için kullanılıyor. Bu yönden hedefi daha çok geliştiriciler olsa da özellik genel kullanıcıların da dikkatini çekebiliyor. Dolayısıyla böyle bir geri dönüşün daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

google chrome

Google Chrome üzerinde FPS sayacı nasıl açılır?

Tarayıcı üzerinden FPS sayacının nasıl açılacağına denk gelmediyseniz bu durum oldukça doğal. Ne de olsa Geliştirici Araçları üzerinden açılabilen özelliği genel olarak da bilen kişi sayısı az.

İşleve erişmek için tarayıcıdaki sağ üstteki üç noktayla temsil edilen Chrome Menüsünü açmak gerekiyor. Ardından ise Diğer Araçlar kısmından Geliştirici Araçlarına tıklamalısınız. Bu adımları Ctrl+Shift+I kombinasyonunu kullanarak daha hızlı bir şekilde de yapabiliyorsunuz. Sonrasında çıkacak panelden ise Ctrl+Shift+P kombinasyonuyla arama kısmını açmanız gerekiyor. Arama yerine “show frame” yazmanızın ardından çıkacak olan “Show frames per second (FPS) meter” yazısına tıklamanız durumunda saniye başı kare sayısını gösteren yüzen bir pencere ekranınızda belirecektir.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler