Sosyal medya

Nasıl Yapılır

Ofisin interneti artık her köşede çekiyor! | TP-Link Deco M5 ile “Mesh” sistemi kurulumu (VİDEO)

Mesh Tp-Link Deco M5

Özellikle büyük evler ve ofis ortamları başta olmak üzere geniş alanlara yayılması gereken internet konusunda en etkili çözüm olan mesh sistemini daha önce TP-Link Deco M5 incelememiz ile sizlere aktarmıştık.

TP-Link Deco M5 incelemesi | Mesh sistemi nedir?

Yukarıdaki videoda Berkin’in anlatımından da öğrenebileceğiniz gibi mesh sistemleri klasik ağ menzil genişleticilerinden farklı olarak mesh cihazları arasında özel bir iletişim bağlantısı kurarak varolan Wi-Fi ağınızı etkilemeden genişletmeyi amaçlıyor. Oldukça basit bir kurulumu olan bu sistemin de detaylarını aşağıdaki videomuzdan görebilirsiniz. TP-Link Deco M5 ve diğer mesh sistemleri ortak bir çalışma ve kurulum stratejisine sahip oldukları için Deco M5 özelinde yaptığımız anlatım aynı zamanda diğer mesh sistemleri için de geçerli olduğunu belirtelim.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yapılır

Telefonda ETS 2 oynamak! | ADSL ve Fiberde GeForce Now testi!

Telefonda ETS 2 oynamak! | GeForce Now'ı ADSL ve Fiberde denedik!

Nvidia tarafından geliştirilen bulut oyun platformu GeForce Now teknolojisi fiber ve ADSL alt yapılarında PC, mobil ve laptop üzerinden denedik.


İlginizi çekebilir; Nvidia GeForceNow servisi kullanıma açıldı!


Nvidia GeForce Now, daha önce Google Stadia, PS Now ve Microsoft’un X Cloud sistemine benzer bir şekilde kendi sunucuları üzerinden oyun oynamaya yarayan bulut oyunculuğunun önemli markalarından biri haline geldi.

Sistem özellikleriniz güncel ve yüksek sistem gerektiren oyunlara yeterli olmasa bile rahatlıkla internet üzerinden düşük sayılabilecek gecikme ile oyun keyfinizi yaşayabiliyorsunuz.

Peki bu sistem farklı cihazlarda ve internet koşullarında geçerli mi? Bu videomuzda Aydoğan’ın sistemi ile ve fiber bağlantı, mobil veri ve Samsung Galaxy S10+ ve aynı zamanda ADSL ve ucuz bir laptop modeli ile test ediyoruz.

Mobil tarafta kullandığımız Razer Junglecat ise tam manasıyla akıllı telefonunuzu Nintendo Switch’e dönüştüren bir yapısıyla göz dolduruyor.

Devamını oku

Nasıl Yapılır

Windows 10 KB4532693 ile silinen dosyalar nasıl kurtarılır?

Microsoft’un geçtiğimiz hafta yayımladığı Windows 10 güncellemesi bazı kullanıcı dosyalarına ulaşılamamasına neden oldu. Rehberimizde bu dosyaları geri getirmenin yollarını anlatıyoruz.

11 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan KB4532693 sürüm numaralı güncelleme bazı kullanıcı dosyalarını ulaşılmaz hale getirdi. Yeni güncellemede bulunan hata, dosyalarınızı silmiyor fakat yerini değiştiriyor. Aynı zamanda Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu ayarlarını da sıfırlıyor. Eğer sizde bu güncellemeyi sistemine kurup dosyalarına ulaşamayanlardansanız, dosyalarınızı geri getirmenin en kolay yolunun güncellemeyi kaldırmak olduğunu belirtelim.


İlginizi çekebilir: Windows 10 Nisan 2020 sürümü ile sunulacak özellikler


Windows 10 KB4532693 güncellemesi nasıl kaldırılır?

Bilgisayarınızda Ayarlar – Güncelleme ve Güvenlik – Windows Update – Güncelleştirme geçmişini görüntüle kısmına gelip Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğine tıklayın. Burada KB4532693 sürüm numaralı güncellemeyi bularak üzerine sağ tıklayıp “Kaldır” seçeneğine tıklayın. Güncellemeyi kaldırmanın bir diğer yöntemi ise Denetim Masası – Programlar – Yüklü Güncelleştirmeler yolunu izleyip karşınıza çıkan güncelleme listesinde KB4532693 sürüm numaralı güncellemeyi bularak üzerine sağ tıklayıp “Kaldır” seçeneğine tıklamaktır. Güncellemeyi kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Windows 10 KB4532693

Düşükte olsa güncellemeyi kaldırmanıza rağmen dosyalarınıza ulaşamama ihtimaliniz var. Eğer bu durum ile karşılaşırsanız C Yerel DiskiKullanıcılar klasörü içinde sizin sistemi kurarken isim verdiğiniz kullanıcı klasörünüzün isminin değiştiğini göreceksiniz. İsmi değişen bu klasör içinden dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Microsoft bu hatayı barındırmayan yeni bir güncelleme yayınlayana kadar sisteminizi güncellememenizi tavsiye ediyoruz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple Airpods kulaklıkları Android ile kullanma rehberi

Apple Airpods kulaklıklar Android ile kullanma rehberi

Apple’ın son yıllarda yüksek satış rakamları elde ettiği Apple Airpods kulaklıkları Android işletim sistemli cihazlarınızla da kullanabiliceğinizi biliyor muydunuz ? Nasıl yapılacağını rehberimizde anlatıyoruz.

Apple Airpods kulaklıkları seven ve aktif gürültü engelleme, uzun pil ömrü gibi özelliklerinden yararlanmak isteyen bir Android kullanıcısıysanız, iPhone kullanıcılarının yaptığına ek birkaç adım ile sizde Airpods kulaklıkları kullanabilirsiniz. iPhone ile kullanabileceğiniz bazı özelliklerden mahrum kalacak olsanız da kullanabileceğiniz özellikler hiç de az değil.


İlginizi çekebilir: Görmeden puan ver: Tam kablosuz kulaklıklar (Redmi Airdots, AirPods ve dahası)


Airpods, Android cihazlar ile nasıl eşleştirilir?

 1. İlk olarak Android cihazınızda “Ayarlar” menüsünden “Bluetooth” ayarlarına girin.
 2. “Yeni cihaz ekle” veya “Eşleştir” butonuna tıklayın.
 3. Airpods’ların kutusunu açın ve kutunun arka bölümünde bulunan tuşa bildirim ışığı beyaz renkte yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutun.
 4. Android cihazınızın bluetooth cihazlar listesinde Airpos’ları seçin ve eşleştirme işlemini tamamlayın.

Apple Airpods kulaklıklar Android ile kullanma rehberi

Bu işlem sonrası Apple Airpods kulaklıkları Android işletim sistemli cihazlarınız üzerinde herhangi bir kablosuz kulaklık gibi kullanabilirsiniz. Eşleştirme sonrası kulaklıklar, kutularından çıktıklarında cihazınız ile otomatik bağlantı kuracak ve kutularına yerleştirildiklerinde bağlantıyı otomatik olarak sonlandıracaklar.

Kullanabileceğiniz özellikler

 1. Airpods üzerinden dokunmatik kontroller ile müzik durdurma, başlatma,bir sonraki ve bir önceki şarkıya gitmek.
 2. Airpods üzerinde uzun dokunmatik kontroller ile aktif gürültü engelleme özelliği kapatmak ve açmak.
 3. Kutudan çıkarıldığında otomatik bluetooth bağlantısı kurmak ve kutuya yerleştirildiğinde bağlantıyı sonlandırmak.
 4. Telefonunuz ters kablosuz şarj desteği sunuyorsa kulaklıkları telefon ile şarj etmek.

Kullanamayacağınız özellikler

Çoğumuzun tahmin edebileceği gibi Apple kendi ürünü kulaklıkları iPhone ile kullanmanızı istiyor. Airpods’ları Android işletim sistemli bir cihaz ile kullandığımızda aktif olmayan özellikler şu şekilde:

 1. Kulaklıkları kulağımızdan çıkardığımızda otomatik olarak müziği durdurma ve taktığımızda devam etme özelliği.
 2. Telefon üzerinden kulaklıkların şarj durumunu görmek. (Bu özellik için 3. parti bir uygulama olan AirBattery uygulamasına ihtiyacınız olacak).
 3. Airpods üzerinden kişisel asistanları aktif etmek ve komut vermek.

Kullanamayacağınız özellikler sizin için önemli ise Apple Airpods yerine Android ile tam uyumlu rakiplerine şans vermeyi düşünebilirsiniz.

Devamını oku