Sosyal medya

İşlemci

MediaTek Helio P90 tanıtıldı!

MediaTek’in yeni işlemcisi Helio P90, güçlü bir Yapay Zeka donanımı ve ile düzey kamera uygulamalarını enerji verimliliğiyle bir arada sunuyor.


İlginizi çekebilir: Google’a aptal yazınca neden Trump çıkıyor? Google açıkladı

reklam
MSI reklamı

Daha fazla performans verecek

Dünyanın önde gelen işlemci geliştiricisi MediaTek, uzun zamandır merakla beklenen gelişmiş yapay zeka mimarisine sahip yeni yonga seti Helio P90’ın lansmanını gerçekleştirdi. MediaTek Helio P90, daha ileri düzey yapay zeka uygulamaları için geliştirilen yeni nesil mimari ve APU 2.0 yapay zeka işlemci birimiyle geldi. Yeni yonga seti Helio P90, endüstri standartlarının önüne geçen 1127 GMACs (2.25TOPs) performansıyla, mobil cihazlarda en üst düzey yapay zeka gücü sunuyor.

MediaTek’in donanıma entegre yapay zeka mimarisi teknolojisiyle geliştirilen Helio P90, yerleşik zeka işlemci birimi APU 2.0 ile, yapay zeka uygulamalarında Helio P70 ve Helio P60 işlemcilere oranla 4 kata kadar daha fazla güç sunuyor, deneyimi bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu özellik, kullanıcıların akıllı telefonlarında yapay zekadan daha hızlı, daha kolay ve daha verimli bir şekilde yararlanmalarını sağlıyor; aynı zamanda da batarya ömrünü uzatıyor.

Yapay Zeka daha da gelişecek

Şirketin mobil yapay zeka gelişimindeki liderliğini vurgulayan MediaTek Kablosuz İletişim İş Birimi Genel Müdürü TL Lee, “Helio P90, akıllı cihaz üreticilerine, en ileri düzey yapay zeka uygulamalarını, muhteşem kamera özellikleri, yüksek performans ve uzun batarya ömrüne sahip ürünler geliştirme ve geniş kitle pazarlarına sunabilme fırsatı sağlıyor. Helio P90, benzersiz işlem hızı ve yapay zeka destekli görüntüleme özellikleriyle, mobil yapay zeka gelişiminin güç dinamosunu oluşturuyor. Bu yonga seti, tüketicilerin akıllı telefonlardan beklentilerini yeniden belirleyecek ve özellikle, pazarda süper yüksek çözünürlüklü fotoğraf çağının başlangıcına liderlik edecek” dedi.

MediaTek’in yüksek performanslı yeni nesil işlemcisi Helio P90, Google’ın görseller üzerinden tanıma ve arama yapılabilmesini sağlayan Google Lens uygulaması ve artırılmış gerçeklik platformu ARCore ile de tam uyum gösteriyor. MediaTek ve Google arasında yakın iş birliği ile yürütülen çalışmalar sayesinde, akıllı telefon üreticileri bu uygulamaları cihazlarına Helio P90’la entegre edebilecekler. MediaTek, Helio P90 müşterisi üreticilere, ARCore ve Lens referanslarını da içeren güçlü bir yazılım desteği de sunuyor.

ARCore güçlü yazılım desteği sunuyor

Helio P90’ın güçlü yapay zeka motoru, vücut hareketlerinin hızlı şekilde takibi ve analizi gibi karmaşık işlemleri, kullanıcılar için dinamik deneyimler haline getiriyor. İşlemci, Google Lens’in ve ARCore’un yanı sıra, sanal gerçeklik, yüz tanıma, gerçek zamanlı imaj güzelleştirme, derin makine öğrenimi, obje ve ortam tanıma, gerçek objeleri sanal gerçeklikle birleştiren hızlı karma gerçeklik gibi uygulamaları da destekliyor. Fotoğraf ve video çekimlerinde gerçek zamanlı iyileştirmeleri mümkün kılıyor. Akıllı cihaz üreticileri ayrıca, MediaTek’in NeuroPilot Yapay Zeka teknolojileri sayesinde, TensorFlow, TF Lite, Caffe ve Caffe2 gibi çerçeve uygulamaları da kullanabiliyorlar.

48MP süper büyük kamera ya da 24+16 MP çiftli kamera kullanımını da destekleyen Helio P90, akıllı telefonlarda en yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekim imkanı da sunuyor. Kullanıcılar, saniyede 30 kare (30 FPS) hızla 48MP, ya da HD kalitesinde 480FPS süper yavaş hızlı çekim yapabiliyor. MediaTek’in üçlü imaj sinyal işlemci seti (Triple ISPs) teknolojisiyle sağlanan 14-bit RAW ve 10-bit YUV işleme gücü, fotoğraf meraklılarına en güzel görüntüleri yakalama ve işleme olanağı sağlıyor.

Helio P90’ın sekiz çekirdekli tasarımı, 2.2 GHz hızda çalışan iki Arm A75 ve 2.0 GHz hızda çalışan altı A55 işlemciyi bir araya getiriyor ve bir Imagination Technologies PowerVR GM 9446 grafik işlemci ünitesi (GPU) içeriyor. MediaTek’in CorePilot merkezi işlem teknolojisi, işlemcilerin en verimli şekilde iş görmesini sağlıyor. Bu sayede Helio P90, cihaz kullanıcılarına güçlü deneyim ve yüksek performansı, düşük enerji tüketimiyle birlikte sunuyor.

Helio P90 aynı zamanda, yüksek hızlı Cat-12 (DL) / Cat-13 (UL) 4G LTE modemiyle dual SIM dual VoLTE 4G LTE WorldMode protokollerini de destekliyor. 4×4 MIMO ve 256QAM desteği, kalabalık alanlarda bile, yüksek hızlı veri aktarımı sağlıyor. İşlemci, 2×2 802.11ac ve Bluetooth 5.0 teknolojilerini de destekliyor.

Helio P90’ın, 2019 yılı birinci çeyreği itibarıyla tüketiciler için seri üretilen akıllı cihazlarda yerini alması bekleniyor.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-10900K’yı geride bıraktı!

AMD geçtiğimiz günlerde Zen 3 mimarisinden gücünü alan Ryzen 5000 işlemci ailesini tanıttı. Ortaya çıkan benchmark sonuçlarına göre, etkinlikte tanıtılan en uygun fiyatlı işlemci olan AMD Ryzen 5 5600X, neredeyse iki kat daha pahalı olan Intel Core i9-10900K’yı tek çekirdek performansında geride bıraktı.


İlginizi çekebilir: Kirin 9000 performans testleri ortaya çıktı!

reklam
MSI reklamı

5600X, neredeyse iki kat pahalı 10900K’yı geride bıraktı!

AMD, Ryzen işlemcileriyle birlikte Intel’e zor günler yaşatmaya devam ediyor. AMD, Ryzen 3000 serisiyle birlikte çoklu çekirdek performansı, verimlilik ve üretim teknolojisi gibi birçok konuda Intel’i geride bırakmayı başarmıştı. Ancak Intel, daha yüksek tek çekirdek performansı konusunda ve dolayısıyla oyun performansında AMD’nin önündeydi.  AMD, Ryzen 5000 ailesiyle birlikte tek çekirdek performansında Intel’i geride bıraktığını iddia etmişti. Ortaya çıkan benchmark sonuçları bu iddiayı kanıtlar nitelikte.

AMD Ryzen 5 5600X

AMD Ryzen 5 5600X, tek çekirdek performansında zirvede bulunan ve dolayısıyla en iyi oyun işlemcisi olarak nitelendirilen Core i9-10900K’yı geride bırakmayı başarıyor. 5600X, PassMark tek çekirdek testinde 3495 puan almayı başarıyor. i9-10900K ise aynı testten 3177 puan alıyor. Bu sonuçlara göre 5600X, tek çekirdekte %10 daha yüksek performans sergiliyor. Dikkat çekici olan taraf ise fiyat konusu. Ryzen 5 5600X 299 dolar fiyat etiketine sahip. i9-10900K  ise 550 dolarlık fiyat etiketiyle beraber neredeyse iki kat daha pahalı. Sabırsızlıkla beklenen AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler 5 Kasım’da satışa sunulacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Kirin 9000 performans testleri ortaya çıktı!

Yazan:

Kirin 9000

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği online lansmanıyla Mate 40 serisini tanıtan Huawei, bu vesileyle Kirin 9000 işlemcisini de görücüye çıkarmış oldu. Bu işlemci, şirketin ilk 5 nm silikon teknolojisiyle üretilen işlemcisi. İşlemci ayrıca 15.3 milyar transistör barındırarak endüstride bunu yapabilen ilk yonga seti oluyor. Bugün birçok performans testi skoru ortaya çıkan işlemci şu ana kadarki en iyilerinden biri olarak görülüyor.


İlginizi çekebilir: Huawei akıllı telefonlar 3 yıl boyunca takılmadan kullanılabilecek!

reklam
MSI reklamı

Kirin 9000: Belki de en iyisi!

GSMArena’nın Mate 40 Pro incelemesi aracılığıyla bu telefonun kalbinde bulunan işlemci Kirin 9000 de farklı performans testlerinde görülmüş oldu. Grafik ünitesi olarak 24 çekirdekli Mali-G78’i barındıran işlemci Mali-G76 bulunduran Kirin 990’a göre %60 daha iyi performans gösteriyor. Genel olarak tüm testlere baktığımızda Huawei’nin yeni işlemcisi Snapdragon 865+ve A13 Bionic’i çoklu çekirdek performansında geçiyor.

kirin 9000 geekbench

GeekBench, 3DMark ve GFXBench’i içeren testler Mate 40 Pro’nun yonga setinin performansını tüm detaylarıyla ortaya koyuyor. İncelemede yer alan Mate 40 Pro, 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip model. Telefon, hem normal çalışmasında hem de pil ayarlarından açılabilen ‘performans modu’nda test edilmiş. Bu ‘performans modu’ telefonun tüm potansiyelini açığa çıkarıyor.

Bu şartlar altında Kirin 9000, GeekBench’in çoklu çekirdek performans testinde hem iPhone 11 Pro Max’i hem de geçtiğimz yıl üretilen tüm amiral gemisi Snapdragon işlemcilerini geride bırakıyor. İşlemci ayrıca tekli çekirdekte Snapdragon 865+ yonga setini de geride bırakıyor.

 

Grafik performansına geldiğimizde ise 3DMark testleri Mate 40 Pro’da bulunan Mali-G78’in marifetlerini gösteriyor. Bu sayede işlemci, hem OpenGL hem de Vulcan temelli uygulamalarda Snapdragon 865 ve 865+ bulunduran cihazlara göre %20-30 daha fazla avantaja sahip.

GFXBench’e geldiğimizde ise Mate 40 Pro, açık ekran testlerinde diğer modellere göre çok da öne çıkmıyor. Burada 1344 x 2772’lik yüksek çözünürlüğün cihazın 1080p kalitesindeki rakiplerine göre performansını negatif yönde etkilediği düşünülebilir. Ancak yine de Kirin 9000, 1440p çözünürlüğe sahip 2020 model amiral gemilerinden az bir farkla önde.

kirin 9000 gfxbench

Ayrıca Huawei’nin yeni işlemcisi AI (yapay zeka) testlerinde de diğer işlemcilerin önünde yer aldı. AnTuTu’da ise Samsung’un Exynos 1080’ine yenik düşen Kirin 9000, Huawei’ye göre belki de piyasanın en iyisi. İşlemci, A14’ten %30 daha fazla transistör içeriyor ve Snapdragon 865+’dan %10 daha hızlı.

Devamını oku

Donanım

Intel Alder Lake işlemcisi görüntülendi

Intel’in 10 nm SuperFin mimarili ilk işlemcilerinin resmi olarak 2021’in ikinci yarısında çıkacağı açıklanmıştı. 2021’in dördüncü çeyreğinde çıkması beklenen Intel Alder Lake işlemcileri ilk kez görüntülendi. Rocket Lake işlemciler ise 2021 yılının ilk çeyreğinde çıkacak.


İlginizi çekebilir: 11. nesil Intel işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu

reklam
MSI reklamı

Intel Alder Lake neler sunacak?

Intel Core serisinin 12. neslini temsil edecek Alder Lake işlemciler hibrit bir mimari üzerine şekillenecek. İşlemciler performans odaklı ve verimlilik odaklı farklı çekirdekler barındıracak. Böylece Intel, masaüstü x86 döneminde yeni bir yaklaşım benimseyecek. Daha önce yapılan açıklamalara göre Alder Lake işlemcilerin ana odağı yüksek performans olacak. Alder Lake ile birlikte gelecek olan en büyük yeniliklerden biri DDR5 bellek desteği olacak. PCI Express 5.0 desteği de beklenen yenilikler arasında.

intel alder lake

Bu yeniliklerden dolayı ,Intel’den alıştığımız üzere, Alder Lake işlemciler LGA 1700 olarak adlandırılan yeni bir sokete ihtiyaç duyacak. Ancak, LGA 1700 soketin 3 nesil boyunca kullanılması bekleniyor. İşlemci tasarımında en dikkat çekici taraf ise dikdörtgen form. LGA 1700 soket 37.5 mm x 45 mm ölçülerinde olacak. Yani 37.5 mm x 37.5 mm ölçülere sahip bir önceki soket tasarımı olan LGA 1200’e göre 7.5 mm daha uzun olacak. Ancak, bu bilgilerin bir mühendislik örneğine ait olduğunu ve nihai üründen farklılık gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler