Sosyal medya

Arttırılmış Gerçeklik

LG, çok hafif arttırılmış gerçeklik gözlüğünü 2021’de duyurabilir!

LG

LG, gündelik kullanımda hayatımızın parçası olan gözlüklerden, ağırlık olarak çok da farklı olmayacak AR (Arttırılmış Gerçeklik) gözlüğünü 2021 yılında tanıtmayı planlıyor. Gözlük, son zamanlarda Apple’ın da sızıntıları çıkan yeni gözlüğüne güçlü rakip olabilir.


İlginizi çekebilir: EMUI 11, “Dağıtılmış Teknoloji” ile cihazlar arası kullanım sunacak!

reklam
MSI reklamı

Japonya merkezli operatör şirketi NTT DoCoMo ile geliştirme faaliyetlerini sürdüren LG, ortaklığın meyvesi olarak yepyeni bir gözlük çıkarmayı planlıyor. ETNews’in raporuna göre gözlüğün ağırlığı sadece, 79.38 gram olacak.  Tipik gözlüklere nazaran (Ortalama bir gözlüğün ağırlığı 25 gram ile 51 gram arası değişebilir.) biraz daha ağır. Fakat piyasada bulunan çoğu AR (Arttırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) gözlüğüne göre hafif bir yapıda.

Yine Google’ın altında hizmet gösteren şirketlerden birinin ürünü olan Magic Leap One, 345 gramdan fazla bir ağırlığa sahipti. Sonuç olarak, geleneksel gözlüklerle kıyaslanamaz derecede hantal yapılarda ürünler görüyorduk. Şimdi ise LG’nin yeni dizaynıyla birlikte, saatler boyu takabileceğimiz konforlu bir cihaz tanıtılabilir.

LG NTT DoCoMo ile 5G iletişim ortaklığına gitmişti!

NTT DoCoMo daha öncesinde, 5G ve LTE teknolojileri geliştirmek amacıyla LG ile çalışmalarda bulunmuştu. Fakat herhangi bir açıklama yapmamıştı. Ortaya çıkan raporlar gösteriyor ki 2021 yılının içerisinde LG’nin yeni gözlüğü satışa çıkabilir.

Gözlükle ilgili henüz çok fazla bilgi açığa çıkmadı. İlerleyen zamanlarda yeni detaylar elbette gelecektir. Telefona bağlı olacağı veya ne denli bir yazılımla çalışacağı bile detaylanmış değil. Belli olan en belirgin detay iki firmanın arasındaki ortaklık.

Yakın dönemde Google ile iş birliğine giden North’un Focals adlı akıllı gözlüğü de yine benzer ağırlık değerlerini (72.57 gram) kullanıcılarına sunuyordu. Basit ve sade tasarımın yanı sıra sunmuş olduğu gelişmiş platform desteğiyle ilgi çekmeyi başarmıştı.

VR ve AR gözlükler hayatımızın parçası olabilir mi?

Akıllı gözlükler (VR ve AR), hayatımızın parçası haline gelmek için senelerdir gelişimini sürdürüyor. Hayatımızı kolaylaştırmak üzere yeni nesil araçlar ve yazılımsal geliştirmeler sunan ürünler artık sürekli yanımızda gezdirebileceğimiz ve kullanabileceğimiz tasarıma sahip olacak mı? Henüz bunu söylemek için çok erken. AR teknoloji sahası, dünyada hala genç ve gelişmesi gereken bir alan olarak görülüyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

6G teknolojisinde akıllı telefonlar önemini koruyacak!

6G

Vivo, geçtiğimiz günlerde 6G teknolojisini geliştirmeye ve bilgi alışverişine odaklanan “harici iletişimtoplantısını gerçekleştirdi. Vivo İletişim Araştırma Enstitüsü Dekanı Qin Fei, Vivo‘nun şu anda 6G araştırmalarına başladığını açıkladı. Şirket şu anda bazı senaryolar ve anahtar teknolojileri araştırıyor. Qin Fei‘nin bakış açısına göre cep telefonları, VR/AR gözlükleri ve robotlar, yeni bağlantı teknolojisi için en önemli ürünler olacaklar.


İlginizi çekebilir: Huawei akıllı telefonlar 3 yıl boyunca takılmadan kullanılabilecek!

reklam
MSI reklamı

6G teknolojisi ve teknolojik ürünler kullanıcılara neler sunacak?

Qin Fei‘ye göre 2030 yılından itibaren çok işlevli robotlar, birincil işlevli robotların yerini alacaklar. Robotların kullanıldığı her alanda önemli teknolojik gelişmeler yaşanacak. AR ve VR teknolojileri söz konusu olduğunda ise gelecekte AR/VR gözlüklerin daha ince ve rahat olacağı tahmin ediliyor. Günümüzdeki gözlüklerin kabloları ve kalınlıkları düşünüldüğünde bu yenilikler kullanıcıları oldukça memnun edecektir. Ayrıca bu gözlükler insan beynini doğru bir şekilde okumak için beyin-bilgisayar arayüzü ile birlikte daha fazla bağlantıya sahip olacaklar.

6G

Yeni bağlantı teknolojisi, akıllı telefonları nasıl etkileyecek?

Akıllı telefonlar Qin Fei‘ye göre 6G teknolojisinde hala çok önemli bir yer tutacak. İletişimin sağlanması ve teknolojinin aktif bir şekilde kullanılması için akıllı telefonlar temeli oluşturacak.

Vivo, 6G döneminde daha fazla 2C (To C) terminalleri geliştirecek. Bu sayede yeni bağlantı teknolojisini daha hazır bir şekilde karşılamış olacak. 6G ile birlikte Çin ve Amerika arasındaki teknoloji savaşının daha da kızışacağı düşünülüyor. Özellikle 5G için Amerika’nın Huawei‘ye uyguladığı ambargolar bunun en önemli göstergesi.

Devamını oku

Aksesuar

Huawei VR oyun seti, VR Glass 6DOF tanıtıldı!

VR Glass 6DOF

Huawei, VR Glass 6DOF isimli yeni sanal gerçeklik ekipmanlarını duyurdu. VR oyunlar için geliştirilen bu ekipman, iki adet kumandayla birlikte geliyor.


İlginizi çekebilir: NBA 2K21 içerisinde artık atlanamayan reklamlar olacak!

reklam
MSI reklamı

Huawei VR Glass 6DOF özellikleri nasıl?

Huawei bugün 2020 Dünya VR Endüstrisi Konferansı Zirvesi’nde Huawei VR Glass 6DOF oyun setini tanıttı. Bu, Huawei Tüketici İşletmesi Mobil Ürün Hattı Başkanı Hua HeGeng tarafından duyuruldu.

Ürün tanıtımında yer alan bilgilere göre Huawei VR Glass 6DOF oyun seti, tüketicilerin VR oyunlarında daha özgürce ve sorunsuz etkileşime girmesine olanak sağlayacak. Huawei’nin yeni sanal gerçeklik ürününde, içten dışa konumlandırma sistemi kullanıldığı için, hareketlerin doğruluğunun milimetrelere indirildiği belirtiliyor.

VR Glass 6DOF

Oyun seti ergonomik bir tasarıma ve yan hareket düğmeleri ile donatılmış 360 derecelik bir kumandaya sahip. Bunun profesyonel bir deneyim sağlayacağını belirtiyorlar. Mükemmel titreşim geri bildirimiyle de daha sürükleyici ve gerçek bir oyun deneyimi sunacak.

VR Glass 6DOF

Huawei, paketin 2020 sonunda geliştiricilere sunulacağını ve Nisan 2021’de satışa çıkacağını söyledi. Huawei ayrıca gelecekte daha fazla yüksek kaliteli VR oyunu ve uygulaması yayınlamaya hazır olduğunu da belirtti.

VR Glass 6DOF

Huawei, VR oyunlar için geliştirdiği ekipmanlarının teknik detaylarını açıklamadı ancak şirket, 2019 yılı içerisinde de “VR Glass” isimli bir sanal gerçeklik ekipmanı duyurmuştu. Bu ekipman, 1058PPI piksel yoğunluğuna, 90 derece görüş alanına, 90 Hz’ye kadar ekran tazeleme oranına, 3200 x 1600 piksel çözünürlüğe sahipti. Yeni ekipmanın, çok daha gelişmiş özelliklere sahip olması bekleniyor.

Yaklaşık 166 gram ağırlığında ve katlanabilir bir tasarıma sahip olan yeni VR Glass 6DOF kumandaları, 55 ila 71 mm’lik bir mesafe adaptasyonuna sahip. Aynı zamanda 360 derece kumanda kolu desteği bu yeni modeli göze çarpan bir ürün haline getiriyor. Fiyatlandırma detayları henüz açıklanmadı ancak geçen yıl tanıtılan VR Glass 430 dolar civarındaydı. Önceki ürün, oyunlardan ziyade sanal gerçeklik desteği olan videolar için geliştirilmişti. Bu yüzden VR Glass 6DOF’un fiyatının çok daha yüksek olması bekleniyor.

Devamını oku

Arttırılmış Gerçeklik

Snapchat, ilk ‘Yerel Lens’ işbirliğine dayalı AR Deneyimini başlattı

Snapchat, İlk 'Yerel Lens' işbirliğine dayalı AR Deneyimini başlattı

Haziran ayındaki İş Ortağı Zirvesi‘nde yaklaşan ‘Yerel Lensler’i duyurduktan sonra, Snapchat’in bu türdeki ilk aktivasyonu artık yayında. Snap’in yeni ‘City Painter ‘ işbirlikçi AR projesinin yeri ise Londra’daki Carnaby Street.


İlginizi çekebilir: Snapchat ve Tiktok, Instagram’ı geride bıraktı.

reklam
MSI reklamı

Snapchat yerel lensler ne özellikler içeriyor?

Giyilebilir AR açıkça teknolojide bir sonraki aşama ve henüz bu değişime nasıl ayak uydurulacağı net değil. Yerel Lensler aslında kullanıcıların gerçek dünyadaki bir konumun AR katmanı ile etkileşime girmesini sağlıyor. Mağazaların ve caddelerin üzerinde istediğiniz her şeyi sanal olarak boyayabilirsiniz ve daha sonra katkınız siteyi ziyaret eden diğer tüm Snapchat kullanıcıları tarafından görülebilir. Süreç, esasen Snapchat’in ‘Landmarkers’ AR seçeneğinin bir genişlemesi ve kullanıcıların Eyfel Kulesi, Buckingham Sarayı veya New York’taki Yassı Demir Binası gibi küresel simge yapılarla etkileşime giren Lensler uygulamasına olanak tanıyor.

Snapchat, İlk 'Yerel Lens' işbirliğine dayalı AR Deneyimini başlattı

Yerel Lensler aynı yaklaşımı uyguluyor. Ancak daha geniş ölçekte, AR’deki tüm sokakların haritasını çıkarır ve mekanın kalıcı, gelişen dijital bir yeniden yaratımını yaratıyor. Bu, nihayetinde, bir restoranın üzerine geldiğinizde bir menü kaplaması veya bir sinema izlerken oturum zamanları gibi tamamen yeni, etkileşimli AR deneyimlerine yol açabilir. Ancak şu anda Snap, tam AR uzay haritalamasının erken uygulama aşamasında. Bunun gibi etkileşimli dijital sanat alanları bu sürecin bir sonraki aşaması da tam olarak bu.

Facebook, 2017’de SLAM sanal sanat enstalasyonu projesiyle benzer deneyler yaptı, Snapchat de insanların ziyaret edebileceği belirlenmiş bir alana sanal olarak bir sanat eseri yerleştiren kendi dijital sanat ekranlarını test etti. Ancak Snap’in ilk kez etkileşimli bir öğe sunması, dijital kurulum araçlarını bir sonraki seviyeye taşıması, belirtildiği gibi, AR uygulaması için bir sonraki aşamaya işaret edebilir.

Muhtemelen, Snapchat’in geliştirebileceği veya geliştirmeyebileceği AR gözlüklerine de bağlanılabilir. Ancak Facebook kesinlikle Apple ile birlikte. Aslında, Snapchat’ın geçmişte Apple ile çeşitli AR araçları üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında, Spectacles ürününü kendi başına geliştirmek yerine, AR gözlüklerinde Apple ile ortaklık arayışında olabilir. Her iki durumda da, gerçek dünya alanlarıyla dijital etkileşim için bir sonraki aşamaya işaret eden başka bir ilginç gelişme. Ve bu, nihayetinde, yeni reklam ve sosyal yardım fırsatlarını aynı şekilde kolaylaştıracaktır.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler