Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

EMUI 11, “Dağıtılmış Teknoloji” ile cihazlar arası kullanım sunacak!

EMUI 11

Android 11’in Beta sürüm olarak piyasaya çıkmasıyla, şirketler kendi özel Android arayüzlerinin yeni sürümlerini tanıtmaya hazırlanıyorlar. Xiaomi, MIUI ile Android sürümü arasında bağlantı kurmadan güncellemelerini gerçekleştirsede bu bir istisna. Huawei, Oppo ve OnePlus ise yeni arayüz versiyonları üzerinde çalışıyorlar.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy M31s, 30 Temmuz’da resmi olarak tanıtılacak!

reklam
MSI reklamı

EMUI 11 kullanıcılara neler sunacak?

Huawei, Google’sız Android işletim sistemi sunan tek şirket. Bu sebeple gerçekleştireceği arayüz güncellemeleri daha büyük bir önem arz ediyor. Huawei‘nin Tüketici İş Yazılımları Dairesi başkanı Dr. Wang Chenglu‘ya göre EMUI 11, 2020’nin 3.çeyreğinde kullanıcılara sunulacak. Chenglu, yeni arayüzün detaylarını açıklamadı fakat bazı ipuçları verdi. EMUI 11‘in “Dağıtılmış Teknoloji” özelliği ile entegre şekilde çalışacağını ima etti. Bu özellik, uygulama performansına ve kullanıcı deneyimine önemli bir katkı sunacak gibi görünüyor.

EMUI 11

Huawei Central, Huawei‘nin EMUI 11 ile tanıtacağı Dağıtılmış Teknoloji özelliği hakkında yeni ayrıntılar paylaştı. Bu teknoloji, uygulamalara yeni akıllı özellikler ve bağlantı işlevselliği katacak. Bununla birlikte aynı ROM’u çalıştıran cihazlar arasında HD video görüşmeleri gerçekleşebilecek. Kullanıcılar aynı zamanda her yerde sesli ve görüntülü arama yapabilecekler. Gelen çağrılar akıllı hoparlöre yönlendirilip cevaplandırılabilecek. Eğer bu bir görüntülü çağrı ise TV veya başka bir görüntü aktarılabilen cihaza çağrı yönlendirilebilecek.

Bunlarla birlikte yeni EMUI 11’in cihazlarda yüksek performans artışı ve akıcılık sağlayacağı belirtiliyor. Yeni arayüzün Mate 40 lansmanında tanıtılması bekleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 30E Pro, Mate 40’tan daha pahalı olacak!

Huawei Mate 30E Pro

Huawei, geçtiğimiz günlerde Huawei Mate 40 serisinin ve şirketin yeni aksesuarlarının tanıtıldığı geniş çaplı bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumda beklenmedik bir şekilde geçtiğimiz yılın amiral gemisi telefonu Mate 30 Pro‘nun yeni modeli tanıtıldı. Mate 30E Pro olarak adlandırılan cihaz, Kirin 990E yonga seti ile gelecek. Lansmanda cihazın fiyatı ile ilgili bir bilgi açıklanmadı. Fakat bugün şirket tarafından fiyat ve konfigürasyonlarla ilgili detaylar ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Huawei, 200W’a kadar hızlı şarj teknolojisine sahip!

reklam
MSI reklamı

Huawei Mate 30E Pro, hangi fiyattan satışa çıkacak?

Huawei Mate 30E Pro, iki farklı konfigürasyon ile satışa çıkacak. Cihazın 8/128 GB depolama alanı bulunan modeli 5299 Yuan(799$), 8/256 GB depolama alanı bulunan modeli ise 5799 Yuan(869$) üzerinden fiyatlandırılacak. Geçtiğimiz hafta tanıtılan Huawei Mate 40 ise ilginç bir şekilde 4999 Yuan(749$) fiyat etiketi ile piyasaya sunuldu.

Huawei Mate 30E Pro

Mate 30 serisinin yeni telefonu hangi teknik özelliklere sahip?

Mate 30E Pro, 6,53 inçlik FHD+ çözünürlüklü OLED bir ekran ile geliyor. Cihaz, Huawei‘nin en yeni yonga setlerinden biri olan Kirin 990E‘den gücünü alıyor. Telefonun 8 GB RAM ve UFS 3.0 destekli 128/256 GB depolama alanı bulunuyor. Arka tarafta OIS destekli 40 MP çözünürlüklü ana kamera mevcut. Bu ana kameraya 40 MP çözünürlüklü ultra geniş açılı kamera ve 8 MP OIS destekli telefoto kamera eşlik ediyor. Telefon, ön tarafta ise 32 MP çözünürlüklü selfie kamerası ve ToF sensörüne sahip. Cihazın 40W hızlı şarj ve 27W kablosuz hızlı şarj destekli 4500 mAh bataryası bulunuyor. Bu batarya 5W tersine şarjı da destekliyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple iPhone dünya çapında 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştı!

Apple

Apple, şu anda kaç tane iPhone sahibi olduğuna dair istatistik yayınlamıyor. Bundan dolayı haberimizi iPhone’ların aktif kullanıcı sayısını hesaplayan analistlere dayanarak yapıyoruz. Apple’ı tanıma konusunda iyi bir sicile sahip olan analist Neil Cybart, yaptığı hesaplamalarla beraber şirketin geçen ay 1 milyar aktif iPhone kullanıcısı kilometre taşına ulaştığı sonucuna vardı.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro, LiDAR sayesinde boyunuzu ölçebiliyor

reklam
MSI reklamı

Apple şirketinin yeni rekoru: iPhone için toplam 1 milyar kullanıcı!

Apple şirketi, bir milyar kullanıcı sayısının bir sınır olmadığından ve şirketin henüz akıllı telefon satışlarının zirvesine ulaşmadığından emin. Apple, 2018’de iPhone satış sayılarını paylaşmama kararı aldığında; birçok kişi bunun satışların düştüğünü gizlemeye çalıştığını öne sürdü. Neil Cybart, Apple’ın o sırada cihazlarına yönelik talep düşüşü yaşamış olabileceğini inkar etmiyor. Ancak Apple’ın istatistik yayınlamayı reddetmesi, firmanın kullanıcılarının  “uzun bir güncelleme sürecini” yanlış yorumlamasını istememesiule alakalı. Uzman, birim satışlarının iPhone işinin tam ve doğru resmini vermediğine inanıyor. Ayrıca, bu kullanıcı sayısı tam olarak memnuniyeti simgelemiyor diye ekliyor.

Apple

Apple iPhone 12’nin pili kullanıcılara yetiyor mu?

Apple iPhone 12 satışa çıkınca, giderek daha fazla kullanıcı bu yeni telefonu almaya ve kullanmaya başladı. Ardıdan bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Şimdi birçok kullanıcı iPhone 12 ve iPhone 12 Pro‘nun pil ömrünün çok zayıf olduğunu bildirdi; ve pilin performansı tam şarj olduktan sonra yeterince güçlü olmadığını belirttiler. Eğer çok fazla video izlerseniz veya oyun oynarsanız,bir  tam gün boyunca buna dayanmayabilir. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro‘nun kullandığı pil kapasitesi aynı, her ikisi de 2815mAh. Önceki nesil iPhone 11 ve iPhone 11 Pro ile karşılaştırıldığında kapasite biraz azaldı. Sırasıyla 3110mAh ve 3046mAh pil kapasitemiz var.

Apple resmi olarak iPhone 12 ve önceki nesil iPhone 11‘in pil ömrünün video bakımından aynı olduğunu belirtmiş olsa da; bazı uzmanlar tarafından yapılan testlerin sonuçları durumun böyle olmadığını göstermektedir.

Arun Maini geçtiğimiz hafta iPhone SE, iPhone XR, iPhone 11 serisi ve iPhone 12/12 Pro modellerinde ayrıntılı karşılaştırma testleri gerçekleştirdi. Aynı zamanda, bu modellerin tümünü iOS 14’ü SIM takılı olmadan çalıştırıyor; ve pil durumu da iyi. Sonuç iPhone 12 Pro (6 saat 35 dakika nihai pil ömrü) tükendiğinde iPhone 11 Pro, geri kalan pil seviyesi ise % 18. iPhone 12 (6 saat 41 dakikalık son pil ömrü) otomatik olarak kapandığında; iPhone 11 Pro (7 saat 36 dakikalık son pil ömrü) hala % 14 pil seviyesi kalıyor. Bir modelin pil ömrünü belirleyen birçok durum olsa da; büyük bir kapasite teorik olarak daha uzun bir pil ömrü sağlayabilir. Bu modellerin ülkemize gelmesini heyecanla bekliyoruz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 kamera modülünü sadece Apple değiştirebilecek!

iPhone 12 kamera modülü

iPhone 12 kamera modülü, yetkisiz değişim için özel bir kodla sınırlandırıldı. Yeni iPhone’ların kamerasını artık sadece Apple onaylı teknisyenler değiştirebilecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ters kablosuz şarj özelliğini gizliyor olabilir!

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 kamera modülü değişimi sınırlandırıldı

iPhone 12 ailesi, kamera modülünün değişimini sınırlayacak yeni bir yetkilendirme adımı ile servis dışı onarımlara başka bir engel getiriyor.

Apple, sertifikalı olmayan teknisyenlerin aygıtlarında neleri değiştirebileceğine veya neleri onarılabileceğine ilişkin kısıtlamaları giderek arttırmıştı. Şimdi ise iPhone 12 ile, kullanıcıların resmi onarım servisleri haricindeki seçenekleri kullanmasını etkileyebilecek yeni bir engel getiriliyor.

iFixit ile koordinasyon kuran teknisyenler, iPhone 12 kamerasında yapılan parça değişiminden sonra bir yazılım onayı gerektirdiğini keşfettiler. Bilindiği gibi bugüne kadar iPhone’ların kameraları ek gereksinimler olmadan kolayca değiştirilebiliyordu.

iPhone 12 kamera modülü

Kamera değişimi için gerekli yazılım yetkilendirmesi yalnızca Sistem Yapılandırması adı verilen tescilli bir Apple uygulaması kullanılarak sağlanabiliyor. Uygulama sadece Apple Store ve resmi onarım tesisleri tarafından kullanılabilir. Bu da özetle Apple’ın, iPhone 12 için kamera değişimi gerektiren bir durumda bunu sizin veya herhangi bir servis elemanının yapmasına izin vermeyeceği anlamına geliyor. Böyle bir değişiklik, üçüncü taraf onarım pazarını, özel onarımları, yedek parça pazarını ve yeniden satışını da hiç kuşkusuz etkileyecektir.

iPhone 12 kamerası, Apple’ın resmi yazılım onayı olmadan değiştirildiğinde ilk başta sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor. Ancak  bir süre sonra kolaylıkla yapması gereken işlevleri yerine getirmemeye başlıyor. iFixit, kameranın ultra geniş açıya geçemediğini, yalnızca belirli kamera modlarına yanıt verdiğini veya tamamen takılıp kaldığını belirtiyor.

iPhone 12 kamera modülü

Yazılım yetkilendirme gereksinimi, daha öncesinde kameranın değil sadece cihazın güvenliğini etkileyebilecek onarımlar için gerekiyordu. Bu yüzden sorun ilk başta bir hata olarak kabul edildi ancak daha sonra Apple’ın onarım kılavuzunda önerilen bir uygulama noktası olduğu doğrulandı.

iFixit, bunun insanları kendi cihazlarını tamir etmekten uzaklaştırmaya yönelik bir girişim olduğundan endişe duyuyor. Bu da önümüzdeki aylarda kullanıcıların, kamera değişimleri konusunda Apple’ın başını ağrıtabileceği anlamına geliyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler