Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Leica Leitz Phone1, Sharp Aquos R6 ile benzerliğiyle dikkat çekiyor!

leica

Huawei ile uzun bir serüvenden sonra  Sharp Aquos R6 ile uzun süreli işbirliğine atılan Leica sonunda kendi akıllı telefonunu piyasaya sürüyor. Bugün erken saatlerde Tokyo’da yapılan basın toplantısında duyurulan Leitz Phone 1, Leica’nın kendi markasını taşıyan ilk cep telefonu olma unvanını taşıyor. Kamera üreticisi Leica, Leitz Phone 1’in aslında yenilenmiş bir Sharp Aquos R6 olduğunu açıklamasa da göründüğü üzere telefonlar birbirlerine çok benziyor. Ancak Leica yaptığı basın toplantısında  “gerçek Leica kamera deneyimi” alıgısını vurguluyor ve kullanıcı arayüzüyle de bunu gözler önüne seriyor.


Bakmakta fayda var: Honor 50 serisi, GMS desteği ile tanıtıldı!


Adını Leica’nın orijinal markasından alan Leitz Phone 1, ikonik kameralarıyla benzer bir tasarım dilini paylaşıyor ve bir Leica Red Dot ibaresi arka tarafta bulunuyor. Ayrıca manyetik dairesel lens kapağı ile birlikte geliyor. Ancak deri sırt görünümlü bir tasarımı yerine cihaz, “Leica gümüşü” metalik gövdeyle uyumlu mat siyah bir cam kapağa sahip. Ek olarak da 9,5 mm kalınlığında ve 212 ağırlığında bir telefonla karşı karşıyayız. Telefon ile birlikte verilen çanta ile de arka tarafı koruyabilmenize olanak tanıyor.

leica

Diğer teknik özelliklere baktığımızda ise Aquos R6 gibi, Leitz Phone 1 de f/1.9 ana kamera bulunuyor. Mobil kameralarda bir devrim olan için 1 inç büyüklüğündeki bu sensör 20 megapiksel çözünürlüğe sahip ve ön tarafta 12,6 megapiksel kamerası bulunuyor. 6.6 inç büyüklüğünde IGZO OLED ekranı, 2.730 x 1.260 çözünürlüğün yanı sıra 240Hz değişken ekran yenileme hızı sunuyor (hareket bulanıklığını azaltmak için 120Hz kullanıyor). Ayrıca Qualcomm Snapdragon 888 amiral gemisi işlemcisini ve 12 GB RAM ile güçlendirilen model, Aquos R6’nın iki katı olan 256 GB depolama alanına sahip ve microSD kart aracılığıyla 1 TB’a kadar hafızayı genişletebiliyorsunuz. Büyük sayılacak bir değer olan 5.000 mAh pil ve IP68 toza/suya dayanıklılık sertifikasına da sahip.

leica

Leitz Phone 1, Leica tarafından özelleştirilmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip Android 11 ile geliyor. Kamera tarafında ise beklenildiği gibi bir çok özelleştirme sunan marka, Leica hayranlarını mutlu etmesi gereken siyah beyaz fotoğraflar çekmek için bir “Leitz Looks” modu sunuyor. Bunun dışında, açılış konuşmasında gösterilen ekran görüntülerine göre, arayüz büyük ölçüde stok Android’e benziyor.

leica

Şimdilik, Leitz Phone 1 Japonya’ya özel bir telefon olacak ve 187.920YEN veya yaklaşık 1.700 $ fiyatla satışa çıkıyor. Ön siparişler 18 Haziran’da başlayacak ve telefon Temmuz ayı sonlarında satışa sunulacak. Henüz global olarak satışa çıkıp çıkmayacağı hakkında bir bilgi olmamakla birlikte Türkiye’ye gelmesi hakkında da bilgi bulunmuyor.

Son olarak lansmandan sonra görücüye çıkan telefonun ilk bakış videosu da Twitter aracılığıyla bir hesaptan paylaşıldı:

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir