Sosyal medya

Kripto Para

Kripto paralar ile ilgili yönetmelik! TCMB’den açıklama geldi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, kripto paralar ile ilgili yönetmelik yayınlandı. Yönetmelikte, kripto paraların ödemelerde doğru ya da dolaylı olarak kullanılamayacağı ve buna yönelik hizmet sunulamayacağı ifade edildi.

Son zamanlarda iyice artan kripto para piyasası popülaritesi ve kripto paralar ile alışverişin yaygınlaşmasından dolayı bir yönetmelik yayınlandı. Ülkenin her tarafından duyduğumuz Bitcoin ile gözleme, Dogecoin ile otomobil gibi işlemler 30 Nisan’dan itibaren artık gerçekleştirilemeyecek. Kripto paraların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılamayacağı, yönetmelik ile beraber kesinleşmiş durumda.

Kripto paralar ile ilgili yönetmelik 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek. Yayınlanan yönetmelikte, ödemelerde kripto varlıklıkların kullanılamayacağına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılamayacağına, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin işlemlere aracılık edemeyeceğine değinildi  ve bu maddelere ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlandı.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinde kripto varlıkların doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılacağı bir iş modeli geliştiremeyecek. Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin işlemler yapılan platformlara ya da buralardan yapılacak fon aktarımlarına da aracılık edemeyecek.

Merkez Bankası, yönetmeliğin yayınlanmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına ilişkin düzenleme çalışmalarının tamamlandığını belirterek, şunları ifade etti:

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kullanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.”

TCMB, bu çerçevede “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulduğunu belirtti.

Yönetmelik, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Kripto para ödemeleri ile ilgili bir girişimi bulunan ve yönetmelik ile bütün çalışması bir anda ortadan kalkan girişimciler, büyük tepki gösterdi. Yatırımcılar da bu konuya bir hayli kızgın. Türkiye’nin bu adım ile kripto para piyasasındaki gücünün doğru ve iyi kullanılabilme ihtimalini ortadan kaldırılmış olduğunu düşünenler de var. Sizin görüşünüz nedir?

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval