Sosyal medya

Kripto Para

Kripto Para Piyasasından Milyarlarca Doları Eriten Sebep Ne?

Kripto para piyasası geçtiğimiz gün kripto para birimlerinin çoğunluğu çift haneli rakamlarla değer kaybettiği için altı aydaki en kötü gününü kaydetti. Kripto para piyasası kargaşası, 24 saat içinde 2,5 milyar doların üzerinde kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesiyle 15 ayın en büyük tasfiye gününü gördü. Genel piyasa değeri yaklaşık %20 düştü ve birkaç saat içinde 500 milyar doları geçti. Bu inanılmaz düşüşün sebebi olarak uzmanlar neyi işaret ediyor?

kripto para piyasası


İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Devi MercadoLibre, Brezilya’da Kripto Para Hizmeti Sunacak!


Bitcoin’in son zamanlardaki yüksek fiyat seyrinden ve altcoinlerin de iyi performans göstermelerinden dolayı mutlu olan kripto para piyasası yatırımcılarının duygularını tersine çeviren kripto piyasası çöküşünün bir dizi faktör tarafından tetiklendiği düşünülüyor. Covid-19’un yeni varyantı Omnicorn’un geleneksel pazarda yarattığı korkular ise birincil neden gibi görünüyor. Piyasa analistleri ayrıca kripto piyasası çöküşünü etkileyen diğer faktörler olarak borsalardaki kaldıraçlı pozisyonları ve yüksek fonlama oranlarını işaret ediyor. Kripto fonlama oranları tekrar negatife döndü ve çoğu kişi, piyasanın çoğunluğu kırmızıda işlem görse bile bunun yükseliş işareti olduğuna inanıyor. Ayrıca birçok kişi de ABD’deki düzenlemeler için son zamanlarda yapılan baskıya vurgu yapıyor.

Kripto Para Piyasası Düşüş Trendine Devam Eder Mi?

Son derece yükselişli bir ekim ayının ardından, kripto uzmanları son çeyrekte yükseliş olacağını tahmin ediyor, ancak aralık ayının başlangıcı aksini gösteriyor. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, bir buçuk ayın ardından “Aşırı Korku” seviyesine düştü. Kripto piyasası şu anda düşüş eğiliminde olsa da, piyasa analistleri henüz bir piyasa zirvesine ulaşılmadığına inanıyor.

kripto para piyasası

Stok-fto-akış grafiğine dayalı 100.000 dolarlık bir Bitcoin fiyat tahmini veren popüler bir kripto analisti olan Plan B, kripto piyasasının boğaları geri kazanmadan önce kaybı absorbe edeceğini belirtmek için 2017 boğa döngüsü grafiğini paylaştı:

Haftanın son gününde kripto para piyasası kendini toparlamak konusunda oldukça çabalıyor gibi görünüyor. Lider kripto para birimi son 24 saatte %5 değer kazanarak ile 49,120 dolar seviyesinden işlem görürken, Ether fiyatı da son 24 saatte %8,29 değerlenerek 4,192 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte tam %40 değerlenerek en çok değer kazanan altcoin LUNA da 74,75 dolar seviyesinde bulunuyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval