Sosyal medya

Politika

Klonlanmış telefonlar dört ay içinde kapatılacak

Yeni torba yasaya göre klonlanmış cep telefonları dört ay içinde kapatılacak. Telefonların kullanıma tekrar açılması için ise tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması gerekecek.

İlginizi çekebilir : Honor 8X 15 milyon satış rakamına ulaştı

reklam
Aorus reklamı

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni torba yasa ile ilgili detayları kamuoyuna açıkladı. Açıklanan torba yasaya göre; aynı IMEI numarasının başka cihaz üzerinde de çalıştıran (kopya) klonlanmış cihazlar dört ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Elektronik kimlik bilgisi olan IMEI numarası değiştirilmiş veya kopyalanmış cihazları sisteme entegre etmek isteyen tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması yeterli olacak.

Klonlanmış

Adventure İstanbul

İşletme ve Ekonomi mezunu Sayın Muş yaptığı açıklamada “Yurt dışına çıkış harcının 50 TL’ye çıkarılmasını sunmuş bulundayız. Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir‘ dedi. Kanun yürürlüğe girdikten sonra kopyalanmış cihazlar için ise başkanvekili “Kanun yürürlüğe girdikten sonra,yurda farklı şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanan telefonlar hiç bir suretle iletişime açılmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Klonlanmış cihaz nedir?

Klonlanmış cihaz her bir cep telefonu için özel tahsis edilen IMEI numarasının/numaralarının iki veya ikiden fazla cihaz üzerinde kullanılmasıdır. Klonlanmış iki cihaz aynı IMEI numarasından iletişim hatlarını illegal olarak kullanabilmektedir.

Kopya cihazın kaydı nasıl yapılacak?

Halihazırda klonlanmış telefonunuz var ise cihazın sisteme kayıt edilmesi için e-Devlet sistemini kullanmanız gerekmekte. İlk olarak cihazınızın IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için cep telefonunuzun arama bölümüne #06# kombinasyonunu tuşlayın ve arayın. Çıkan ekranda bulunan IMEI numaranızı bir yere not edin. e-Devlet sisteminde bulunan IMEI kayıt bölümüne gidin. Gerekli başvuru formunda bulunan istenen bilgileri sisteme yazın. Daha sonra bir yıl içerisinde ödemeniz gereken 250 TL kayıt ücretini elektronik ortamda, banka şubesi veya vergi daireleri aracılığı ile ödeyin. e-Devlet üzerinde ödeme kontrol aşamasını geçin ve onay aşamasına ilerleyin. IMEI numaranızı onayladıktan sonra cep telefonunuz 12 ile 48 saat arasında iletişime tekrar açılacaktır.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Huawei ambargoları Biden yönetiminde yeniden değerlendirilecek

Huawei, Trump yönetiminde ABD tarafından ticari kara listeye (US Entity List) alınmıştı. Bu durum, bildiğiniz üzere, Huawei’nin Google gibi ABD bazlı ürün ve servisleri kullanmasını yasaklamıştı. Görünen o ki, şirketi zora sokan bu ambargo Biden yönetiminde yeniden gözden geçirilecek. Ambargoların kaldırılması ihtimalini de içeren bu yeniden değerlendirmenin detayları haberimizde…


Hazır telefonlardan bahsetmişken, sizin için binlerce ürün içinden seçtiğimiz bu telefon aksesuarları listesine göz atmanızı öneririz!

reklam
Aorus reklamı

Huawei ambargoları konusunda Biden’ın yeni ticaret bakanı adayından umut veren açıklama!

 

Huawei

Adventure İstanbul

Gina Raimondo, yeni Biden yönetimin Ticaret Bakanı (Secretary of Commerce) adayı. Raimondo, dün ABD Senatosu’ndaki ticari komite önüne çıktı. Biden’ın ticaret bakanlığı adayı, komitede panelin sorularını yanıtladı ve önemli konulara açıklık getirdi. Bu konulardan biri ise Huawei ve diğer Çinli şirketlere uygulanan ticari ambargolardı. Raimondo, Senatör Ted Cruz’un Huawei’yi ticari kara listede tutup tutmayacağı sorusu nedeniyle gündeme gelen konuya açıklık getirdi. Çiçeği burnunda aday konuya kesin bir yanıt vermedi ama yine de umut veren açıklamalar yaptı. Raimondo şunları söyledi: “Konuyu ve konu hakkındaki politikayı yeniden inceleyeceğim ve kararı gözden geçireceğim”. Buna ek olarak, Raimondo konu hakkında eski bakana, endüstri liderlerine ve dost ülkelere danışacağını da ifade etti. Her ne kadar, bu açıklama umut verici olsa da henüz kesin bir kararın söz konusu olmadığını hatırlatmak isteriz…


İlgili haber: MARKALARA SORUN: HUAWEI | Kaan Arlı


Ticaret bakanlığı adayı: “Ne olursa olsun ABD çıkarlarını koruyacağım”

Huawei

Huawei hakkındaki umut veren açıklamayı yapmadan önce, Raimondo ABD telekomünikasyon güvenliği hakkında konuşmaktaydı. Aslında, bu önceki konuşma tek başına ele alınınca Huawei’ye uygulanan ambargolar açısından pek de iç açıcı değil. ABD’deki ağ güvenliğini korumak için gücü dahilindeki her yolu kullanacağını belirten Raimondo, “Çinli Şirketler” terimini özel olarak vurguladı. Buna ek olarak, Çinli Şirketlerin bugüne kadar pek de evrensel ticaret kullarına uygun davranmadığını söyledi. Raimondo, Çinli Şirketlerin bu konudaki tutumları değişmezse, daha sert önlemler almaktan çekinmeyeceğini de sözlerine ekledi. Özet olarak , Huawei amborgolarının akıbeti Trump dönemine göre daha umut verici gözükmekte. Ancak, henüz kesin bir kararın olmadığını da unutmamak lazım. Yani, köprünün altından akacak daha çok suların olduğu yadsınamaz bir gerçek…

Kaynak: Reuters, AndoridAuthority

 

Devamını oku

Genel

Joe Biden, bir günden az sürede 5 milyon twitter takipçisi kazandı!

Joe Biden, geçtiğimiz gün gerçekleşen görev devralma töreni (inauguration) ile birlikte ABD’nin resmi olarak yeni başkanı oldu. Yemin ettikten sonra göreve vakit kaybetmeden başlayan Biden’ın ilk hoşgeldin hediyelerinden biri de ABD resmi twitter başkanlık (@POTUS) hesabı oldu. Bu olağan sürecin pek de olağan olmayan tarafı ise Biden tarafından yönetilen başkanlık hesabının kısa sürede edindiği takipçi sayısı oldu…


Sizler için binlerce telefon aksesuarı içinden en olmazsa olmazları seçtik ve bu listede derledik! 

reklam
Aorus reklamı

Joe Biden 20 saat içinde 5 milyon takipçi topladı!

Joe Biden

Biden ve ekibi, yönetimlerinin resmiyet kazanmasının ardından başkanlıkla ilgili olan tüm resmi Twitter hesaplarını devraldı. Bu gelişmenin en ilgi çekici yanı ise Biden’ın neredeyse 20 saatten bile kısa bir sürede kazandığı 5 milyon Twitter takipçisi oldu. Joe Biden bu kısa sürede aldığı rekor seviyede etkileşime rağmen hala kendi kişisel Twitter hesabının takipçi sayısına ulaşabilmiş değil. ABD’nin çiçeği burnunda başkanının başkanlık yarışındaki kampanya süreci de dahil olmak üzere kullandığı hesabın an itibariyle 26 milyon takipçisi bulunmakta. Başkanlık hesabında henüz 5.6 milyon takipçi toplayabilen Biden’ın, eski başkan Donald Trump’ın 33 milyonunun gerisinde kalmasının nedeni ise biraz kafa karıştırıcı…

Adventure İstanbul

İlginizi çekebilir: Twitter, Donald Trump’ın hesabını kilitledi!


Twitter’dan Biden’a ayrı, Trump’a ayrı muamele

Joe Biden

 

Son 4 senedir eski başkan Donald Trump’ın kullandığı resmi başkanlık twitter hesabı (POTUS), geçtiğimiz gün Biden’a geçmeden önce 33 milyon takipçiye sahipti. Bu 33 milyon rakamı ise sadece Trump’ın 4 yılda topladığı takipçi sayısını ifade etmiyor. Twitter, hesabı o dönemin eski Başkanı Barack Obama’dan Trump’a devrederken Obama’nın  kazandığı milyonlarca takipçiyi de Trump’ın hesabına akatarmıştı. Aynı uygulama, bilinmeyen bir sebepten dolayı, yeni başkan Joe Biden için yapılmadı. Biden, Twitter’dan hesabı  dün “0” takipçiyle aldı. Yani, Trump ve Obama’nın kazandığı 33 milyon gibi ciddi bir takipçi sayısına merhaba bile diyemeden veda etmek zorunda kaldı. An itibariyle, Twitter neden bu konudaki politikasını birden değiştirdiği ve “çifte standart” olarak yorumlanabilecek bu uygulmayı yaptığını açıklamış değil. Ancak, bilinen o ki, Biden’ın ekibi Twitter’ın bu uygulamasından hiç memnun değil. Bu kadar büyük sayıda takipçiyi kaybetmenin haksızlık ve “maç başlamışken kural değiştirme” olduğunu söyleyen Biden ekibi dijital direktörü Rob Flaherty, Twitter’la konu üstünde hala görüşme halinde olduklarını söyledi.

Kaynak: BusinessInsider, The Verge

 

Devamını oku

Genel

Twitter Çin’in ABD büyükelçiliğinin hesabını kapattı!

Yazan:

Twitter

Twitter, Çin’in ABD büyükelçiliğinin hesabını Uygur Türkleri için attığı “bebek yapma makineleri” tweet’inden sonra kilitledi.


İlginizi çekebilir: Apple, Çin’deki Uygur Türkleri’nin Zorla Çalıştırılmasına Karşı Çıktı

reklam
Aorus reklamı

Tweet, insanlık kurallarını ihlal ediyordu

Bloomberg’in bildirdiğine göre Twitter, Çin’in ABD büyükelçiliğinin resmi hesabını, insanlık kuralları politikasını ihlal ettiğini söylediği bir tweet yüzünden kilitledi. İlk olarak 7 Ocak‘ta paylaşılan tweet, komunist Çin hükümetin işgali öncesinde Uygur Türkü kadınlarına “bebek yapma makineleri” olarak atıfta bulundu. Twitter tweet’i kaldırdı ve artık mevcut olmadığını belirten bir bildirimle değiştirdi. Ancak Twitter, hesap sahiplerinin hesapların kilidini açmadan önce kendi kurallarını ihlal eden tweetleri manuel olarak silmesini gerektirir.

Twitter, Bloomberg’e yaptığı açıklamada hesabın kilitlendiğini doğruladı. “İnsanlık kuralları politikamızı ihlal ettiği için bu Tweetle ve hesapla ilgili işlem yaptık” dedi. Platformun bir insan grubunun “din, kast, yaş, engellilik, ciddi hastalık, ulusal köken, ırk veya etnik kökene dayalı olarak insanlıktan çıkarılmasını ve zorbalığı yasakladığını söyledi. ” Bu haber itibariyle, ABD’deki Çin Büyükelçiliği hesabından gelen son tweet atılalı neredeyse iki hafta oldu.

Adventure İstanbul

Twitter

Mike Pompeo Çin’in yaptıklarına “soykırım” demişti

Çin, Sincan eyaletinde yani Doğu Türkistan‘da yaşayan Uygur Türkleri‘ne yönelik muamelesi nedeniyle şiddetli eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve bir çok eleştirmen Uygur Türkü kadınlarının zorla kısırlaştırıldığını iddia etti. Bloomberg’in bildirdiğine göre Birleşmiş Milletler bölgedeki toplama kamplarında 1 milyon kadar Uygur Türkü’nün tutuluyor olabileceğini tahmin ediyor. Salı günü, eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygurlara yönelik muamelesinin “soykırım” anlamına geldiğini söyledi.

Pekin’de bir brifingde, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, büyükelçiliğin hesap kilidi nedeniyle “şaşırdığını” söyledi ve büyükelçiliğin “Sincan ile ilgili sahte raporları ve bilgileri” düzeltmeye çalıştığını söyledi. Çin Büyükelçiliği, ABD sayfasında hala görülebilen tweet’lerde, nüfus artışı ve Sincan’daki politikalarıyla ilgili raporları ve infografikleri paylaştı. Büyükelçilik, Çin’in eleştirilere karşı koyma çabalarının bir parçası olarak 2019’da Twitter’a katılmıştı.

Twitter daha önce eski ABD başkanı Donald Trump ve sosyal ağın Cumhuriyetçileri’ni haksız yere hedef alırken yabancı hükümetlerin politikalarını ihlal etmesine izin verdiğini iddia eden müttefikleri tarafından eleştirilmişti. Mayıs 2020’de, tweet’lerine yerleştirilen uyarı etiketlerine yanıt olarak Trump, sosyal ağın “Çin veya Radikal Sol Demokrat Parti tarafından yapılan tüm yalan ve propaganda konusunda hiçbir şey yapmadığını” iddia etti.

BBC News’in belirttiği gibi, Twitter daha önce İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney‘in tweet’ini kaldırmıştı. Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve hükümetinin üyeleriyle ilgili hesapları da askıya almıştı.


Mutfak ve temizlik eşyalarında müthiş fırsatlar! Sizin için hazırladığımız, indirimli kişisel bakım, temizlik, mutfak ve ev alışverişi fırsatlarına göz atmak için buraya tıklayın.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler