Sosyal medya
MSI reklamı

Politika

Klonlanmış telefonlar dört ay içinde kapatılacak

Yeni torba yasaya göre klonlanmış cep telefonları dört ay içinde kapatılacak. Telefonların kullanıma tekrar açılması için ise tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması gerekecek.

İlginizi çekebilir : Honor 8X 15 milyon satış rakamına ulaştı

reklam

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni torba yasa ile ilgili detayları kamuoyuna açıkladı. Açıklanan torba yasaya göre; aynı IMEI numarasının başka cihaz üzerinde de çalıştıran (kopya) klonlanmış cihazlar dört ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Elektronik kimlik bilgisi olan IMEI numarası değiştirilmiş veya kopyalanmış cihazları sisteme entegre etmek isteyen tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması yeterli olacak.

Klonlanmış

İşletme ve Ekonomi mezunu Sayın Muş yaptığı açıklamada “Yurt dışına çıkış harcının 50 TL’ye çıkarılmasını sunmuş bulundayız. Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir‘ dedi. Kanun yürürlüğe girdikten sonra kopyalanmış cihazlar için ise başkanvekili “Kanun yürürlüğe girdikten sonra,yurda farklı şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanan telefonlar hiç bir suretle iletişime açılmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Klonlanmış cihaz nedir?

Klonlanmış cihaz her bir cep telefonu için özel tahsis edilen IMEI numarasının/numaralarının iki veya ikiden fazla cihaz üzerinde kullanılmasıdır. Klonlanmış iki cihaz aynı IMEI numarasından iletişim hatlarını illegal olarak kullanabilmektedir.

Kopya cihazın kaydı nasıl yapılacak?

Halihazırda klonlanmış telefonunuz var ise cihazın sisteme kayıt edilmesi için e-Devlet sistemini kullanmanız gerekmekte. İlk olarak cihazınızın IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için cep telefonunuzun arama bölümüne #06# kombinasyonunu tuşlayın ve arayın. Çıkan ekranda bulunan IMEI numaranızı bir yere not edin. e-Devlet sisteminde bulunan IMEI kayıt bölümüne gidin. Gerekli başvuru formunda bulunan istenen bilgileri sisteme yazın. Daha sonra bir yıl içerisinde ödemeniz gereken 250 TL kayıt ücretini elektronik ortamda, banka şubesi veya vergi daireleri aracılığı ile ödeyin. e-Devlet üzerinde ödeme kontrol aşamasını geçin ve onay aşamasına ilerleyin. IMEI numaranızı onayladıktan sonra cep telefonunuz 12 ile 48 saat arasında iletişime tekrar açılacaktır.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Birleşik Krallık Parlamentosu’ndan oyun dünyasını ilgilendiren talep

Yazan:

Birleşik Krallık Parlamentosu

Birleşik Krallık Parlamentosu içerisinde yer alan Lortlar Kamarası, oyun dünyasını değiştirecek bir talepte bulundu. Üyeler “loot box” sisteminin yer aldığı oyunların kumar sınıfına girmesini istiyor.


İlginizi çekebilir; Yeni internet kanunuyla BTK, kamu yararı diyerek site kapatabilecek!

reklam

“Loot box” sisteminin kumar olarak sınıflandırılması gündemde!

“Loot box” sistemi, oyun dünyasının içerisinde oldukça önemli bir ekonomiye sahip. Bu sistem sayesinde normalde kazandığından daha fazla paralar kazanan şirketler için sıkıntılı bir süreç başlayabilir. Birleşik Krallık Parlamentosu’nun Lortlar Kamarası,loot box” sisteminin kumar olarak sınıflandırılmasını ve bu konuda gerekli yasalar ile denetleme altına alınmasını talep etti. Oyunculara oyun içi satım alım yaptıran ve bazı çevrelere göre bağımlılık yaptırma tehlikesi bulunan bu sistem ile mücadele isteği karşısında, Birleşik Krallık Parlamentosu da konuyu değerlendirme kararı aldı. UKIE (Birleşik Krallık İnteraktif Eğlence) CEO‘su Jo Twist, Birleşik Krallık sınırları içerisinde oldukça popüler olan video oyunlarının insanları kumara özendirmemesi için gerekli adımların atılacağını açıklaması ile işin ciddiyetini de ortaya çıkmış oldu.

Loot box

Eğer gerekli düzenlemeler gerçekleşirse, bu sisteme sahip oyunlar, kumar yasaları ile denetlenecek. Bu sayede çocukların kumar oynamasının önüne geçmek isteyen hükumet, bu konuda adım atmak isteyen diğer ülkelere de öncülük etme şansına sahip olacak. Son dönemin önemli popüler oyunlarının içerisinde yer alan bu sistem acaba yapımcılara ne tür aksiyonlar aldıracak merakla bekleyeceğiz. Çalışmaların bu yıl kumar yasası incelemesi sırasında başlayacağı da belirtildi.

Devamını oku

Diğer

Birleşik Krallık, Huawei’nin 5G geliştirmelerini kısmayı planlıyor!

Yazan:

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, Huawei tarafından geliştirilen 5G geliştirmelerini azaltmayı düşünüyor. Buna sebep olarak ABD tarafı ile yakınlaşma isteği gösterildi.


İlginizi çekebilir; Honor, MediaTek işlemcilere geçiş yapıyor!

reklam

Huawei’nin 5G üzerindeki etkisi azaltılmak isteniyor.

Birleşik Krallık, Huawei tarafından geliştirilen 5G çalışmalarını azaltmak istiyor. Ünlü İngiliz haber kaynağı Telegraph tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Boris Johnson‘ın, Covid-19 salgınını bahane ederek Huawei‘nin 5G çalışmalarını yavaşlatmak istediği öğrenildi. Ancak işin aslının o kadar da basit olmadığı düşünülüyor. Zira ABD ve Donald Trump cephesinin sürekli savaş halinde olduğu Huawei ile ilişkiyi sıfıra indirmek isteyen Birleşik Krallık, bu sayede yine ABD tarafı ile ticari ilişkileri güçlendirmek istiyor. Hali hazırda Avrupa Birliği‘nden ayrılma süreci neticesiyle hedef tahtasında yer alan ülkenin bir nebze olsun rahatlamasını isteyen hükumet, 2023 yılına kadar Huawei‘nin 5G üzerinde ki etkisini sıfıra indirmeyi planlıyor. Her ne kadar buna sebep olarak resmi kaynaklar Covid-19 salgınını gösterse de işin siyasi boyutunun çok ciddi olduğu ortaya çıktı. Hali hazırda NATO üyesi olan Birleşik Krallık, en önemli haberleşme teknolojisini Çinli bir firmanın eline verme konusunda zaten uzun zamandır kararsızdı.

5G

Yine de nisan ayında Huawei cephesinin yapacağı 5G gelişmelerine izin verdiğini yineleyen hükumetin birden bu yolu tercih etmesinin pek şaşırtıcı olmadığı da belirtildi. Çünkü Avrupa Birliği‘nden ayrılma sürecinde ABD tarafının da dahil olması ve ticari ilişkilerin, zaten limoni olduğu ortamda, birde Huawei yüzünden aksamasını istemeyen hükumet, bu konuda yavaş yavaş adım atmaya başlayacak gibi gözüküyor. Dünya genelinde 5G denince akla ilk gelen firmalardan olan Huawei ise henüz bu iddialara cevap vermedi. Bakalım Birleşik Krallık bu gelişmelerin ardından 5G konusunda nasıl bir yol izleyecek. İlk söylentilere göre G7 toplantısının ardından, hükumet gerekli adımları atmaya başlayacak. Ayrıca diğer söylentilere göre Birleşik Krallık tarafı da Huawei firmasının 5G atılımına çok güvenmiyor. Hatta bazı kesimlerin en başından beri Donald Trump‘ın sözünün dikkate alınması yönünde baskılar yaptığı da öğrenildi. Bu gelişmeler ışığında önümüzdeki aylar çok hareketli geçecek gibi gözüküyor.

Devamını oku

Apple

Fransa: Apple rekabeti önledi

Apple

Fransa’nın rekabeti koruma kurumu, dağıtım ve perakende ağında rekabet karşıtı davranışları nedeniyle Apple şirketini suçlu buldu. Adı geçen kurum, şirkete 1,1 milyar euro (yaklaşık 1,23 milyar dolar) para cezası verildiğini açıkladı. 2016 yılında Fransız rekabet otoritesinin başkanının değişmesinden bu yana ABD şirketlerine dair incelemelerde artış gözleniyordu.

Apple

reklam

Avrupalı ​​regülatörler (düzenleyiciler) tarafında, tüketicinin korunması, tekel oluşturulması ve vergi konuları başta olmak üzere, ABD teknoloji devleri üzerinde artan bir inceleme dalgasının gelmesi gerektiği söylemleri yoğunlaşmıştı. Bu dönemde Fransız kurum tarafından şimdiye kadar verilen en büyük para cezası geldi.


İlginiz çekebilir: Apple tarafına bir yavaşlatma cezası daha


Apple itiraz edecek

Apple, “Fransız rekabet otoritesinin kararı cesaret kırıcı” dedi. Ceza kararına itiraz edeceğini ve bu kararın Fransa’daki önceki benzer davalarda çıkan kararlarla çeliştiğini açıkladı.

Apple

Fransız regülatörler, Apple’ın rekabetin önüne geçerek Fransız perakende fiyatlarının ABD fiyatlarıyla uyumlu olmasını sağladığını ifade etti.  Apple’ın Fransa’daki iki toptancısının ABD şirketinin ürünleri konusunda serbest olmadığını ve ürünlere dair başta fiyat olmak üzere ürün politikalarının Apple tarafından belirlendiğini açıkladı.

Distribütörler birbirleriyle rekabet etmediklerini ve böylece Apple ürünleri için toptan satış pazarını kontrol etmeyi amaçladıklarını kabul ettiler.

Fransız yetkililer, iki toptancı olan Tech Data ve Ingram Micro‘nun sırasıyla 76 milyon ve 63 milyon euro para cezasına çarptırıldığını da söyledi. İlgili distribütörler açıklama yapmadı.

Bu durum ülkemizde de özellikle uluslararası şirketlere karşın daha etkin kontrollerin yapılması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Devamını oku