Sosyal medya

Politika

Klonlanmış telefonlar dört ay içinde kapatılacak

Yeni torba yasaya göre klonlanmış cep telefonları dört ay içinde kapatılacak. Telefonların kullanıma tekrar açılması için ise tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması gerekecek.

İlginizi çekebilir : Honor 8X 15 milyon satış rakamına ulaştı

reklam
HONOR MagicWatch 2

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni torba yasa ile ilgili detayları kamuoyuna açıkladı. Açıklanan torba yasaya göre; aynı IMEI numarasının başka cihaz üzerinde de çalıştıran (kopya) klonlanmış cihazlar dört ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Elektronik kimlik bilgisi olan IMEI numarası değiştirilmiş veya kopyalanmış cihazları sisteme entegre etmek isteyen tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması yeterli olacak.

Klonlanmış

İşletme ve Ekonomi mezunu Sayın Muş yaptığı açıklamada “Yurt dışına çıkış harcının 50 TL’ye çıkarılmasını sunmuş bulundayız. Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir‘ dedi. Kanun yürürlüğe girdikten sonra kopyalanmış cihazlar için ise başkanvekili “Kanun yürürlüğe girdikten sonra,yurda farklı şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanan telefonlar hiç bir suretle iletişime açılmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Klonlanmış cihaz nedir?

Klonlanmış cihaz her bir cep telefonu için özel tahsis edilen IMEI numarasının/numaralarının iki veya ikiden fazla cihaz üzerinde kullanılmasıdır. Klonlanmış iki cihaz aynı IMEI numarasından iletişim hatlarını illegal olarak kullanabilmektedir.

Kopya cihazın kaydı nasıl yapılacak?

Halihazırda klonlanmış telefonunuz var ise cihazın sisteme kayıt edilmesi için e-Devlet sistemini kullanmanız gerekmekte. İlk olarak cihazınızın IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için cep telefonunuzun arama bölümüne #06# kombinasyonunu tuşlayın ve arayın. Çıkan ekranda bulunan IMEI numaranızı bir yere not edin. e-Devlet sisteminde bulunan IMEI kayıt bölümüne gidin. Gerekli başvuru formunda bulunan istenen bilgileri sisteme yazın. Daha sonra bir yıl içerisinde ödemeniz gereken 250 TL kayıt ücretini elektronik ortamda, banka şubesi veya vergi daireleri aracılığı ile ödeyin. e-Devlet üzerinde ödeme kontrol aşamasını geçin ve onay aşamasına ilerleyin. IMEI numaranızı onayladıktan sonra cep telefonunuz 12 ile 48 saat arasında iletişime tekrar açılacaktır.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Fransız ordusu geleceği tahmin etmek için ekip kuruyor

Yazan:

Fransız Ordusu

Fransız ordusu bilim kurgu yazarlarına danışarak geleceği tahmin edecek yeni bir ekip kuruyor. ‘Kırmızı Takım’ adı verilen ekip, gelecekte kullanılacak teknolojileri öngörmeye çalışacak.

İlginizi çekebilir : iPhone 8 Plus – Sizin Yorumunuz (Ahmet Özserdar)

reklam
HONOR MagicWatch 2

Fransa, ordusuna destek olacak yeni bir takım kuruyor. Kırmızı Takım adı verilen bu ekip bilim kurgu yazarları ile ortak çalışma yüretecek. Gelecekte olması düşünülen olaylar ve teknolojik gelişmeleri ordu ile paylaşacak ve ülkenin geleceğinde önemli rol oynayacak. “Savunma İnovasyon Ajansı (DIA)” nın yayınladığı yeni raporda konu ile ilgili olarak ‘ Hayalperestler askeri stratejistlerin düşünemeyebileceği parçalanma senaryolarını öngörebilecekler.’ dedi.

Fransız ordusu

Kırmızı takım kurulma sürecinde Fransa, teknolojik gelişmelere ordu da ayak uydurduğunu pazar günü Paris’te askeri kutlamalarında halka göstermişti. 40 yaşındaki Fransız girişimci Franky Zapata tarafından geliştirilen uçan kaykay silahlı personel ile halkın beğenisine sunulmuştu. Bastille gününde kullanan bir başka teknolojik silah ise Nerod F5 oldu. Fransız askerleri bu silah ile birlikte droneların frekans sistemine etki edip, imha edebilecek. Teknolojik cihazların ön planda olduğu gösteriden sonra ise Fransa Başkanı Emmanuel Macron ‘ Modern ve inovatif ordumuzla gurur duyuyorum.’ dedi.

Kırmızı Takım nedir ?

Fransa’nın kuracağı ‘Kırmızı Takım’ bilim kurgu yazarlığı yapan dört veya beş kişiden oluşacak gelecek öngörüsü bir ekip olacak. Bu ekip canlandırma ve farklı birçok teknik ile gelecekteki terör örgütlerinin veya yabancı devletlerin sahip olacağı gelişmiş teknolojiye sahip cihazları öngörecek. Ayrıca  Fransa Savunma Bakanı Florence Parly gelecekteki askeri inovasyonlar için ‘ Bu yarışta tüm kozları elimizde bulunuyor.’ demişti.

Bilim kurgu ile neler gerçek oldu?

Aya iniş : Bilim kurgu sayesinde aya iniş projesi 104 yıl önce Jules Verne’nin yazdığı ‘Aya yolculuk’ romanı ile başladı. Bu romanda ABD’nin Florida eyaletinde üç insan bir uzay aracı ile aya gönderiliyordu.

Video telefonlar  :  Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang’ın çektiği 1927 yapım Metropolis filmi geleceğe ayna tutan en önemli film örneklerinden biridir. Film içerisinde telefon ile konuşan karakterin önünde ekran bulunuyordu. Bundan seneler sonra ise bilim kurgu gerçeğe dönüştü.

Fransız Ordusu

Atom bombası : HG Wells 1914 yılında The World Set Free adlı romanı ile atom bombasını tahmin etti. Günün atom bilimine dayandırarak ‘patlayan bombaları ‘belirsiz’ olarak nitelendirdi.

Kaynak : BBC

Devamını oku

Politika

Cep telefonları ile nakit üretme devri bitiyor

Yazan:

iPhone

Nakit ihtiyacı olan bazı vatandaşlar GSM operatörlerinden taksitle cihaz aldıktan hemen sonra satıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte cep telefonları ile nakit üretme devri kapanıyor.

İlginizi çekebilir : Apple, iPhone ekran siparişlerini iptal edecek

reklam
HONOR MagicWatch 2

Cep telefonları nakit üretme amacı olarak kullanılamayacak

Nakit ihtiyacını gidermek isteyen bazı vatandaşlar, GSM operatörleri aracılığı ile yüksek satış etiketine sahip akıllı telefonları taksit ile satın alıp cihazın satışını gerçekleştiriyordu. Elden çıkarmak için akıllı telefonları piyasa değerinden aşağıya satan vatandaşlar, piyasa düzenini bozuyor, cep telefonu ile nakit yaratıyordu. Ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasa ile bu duruma son veriliyor. Yeni yasa ile birlikte vatandaş, yetkilendirilmiş bayiden taksitle satışını gerçekleştirdiği akıllı telefonun borcunu kapatmadan/taksitini bitirmeden bir başka kişiye satamayacak. Taksit ücretleri ödenmeyen cep telefonlarının iletişimi kesilecek. Piyasa düzensizliği ve dolandırıcılık girişimleri bu yasa ile engellenecek. Habertürk yazarı Olcay Aydilek’in yazısında belirtildiğine göre ; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yeni alınacak cep telefonları için söz konusu uygulamanın yasa yürürlüğü ile devreye gireceğini belirtti.

Daha önce de klonlanmış cep telefonları için düzenleme gelmişti

Torba yasada nakit üretme dışında klonlanmış cihazlar ile ilgilide bilgiler bulunuyordu. Açıklanan torba yasaya göre; aynı IMEI numarasının başka cihaz üzerinde de çalıştıran (kopya) klonlanmış cihazlar dört ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Elektronik kimlik bilgisi olan IMEI numarası değiştirilmiş veya kopyalanmış cihazları sisteme entegre etmek isteyen tüketiciler bir yıl içinde 250 TL yatırması yeterli olacak. İşletme ve Ekonomi mezunu Sayın Muş yaptığı açıklamada “Yurt dışına çıkış harcının 50 TL’ye çıkarılmasını sunmuş bulundayız. Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi içinvatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir‘ dedi. Kanun yürürlüğe girdikten sonra kopyalanmış cihazlar için ise başkanvekili “Kanun yürürlüğe girdikten sonra,yurda farklı şekilde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanan telefonlar hiç bir suretle iletişime açılmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Devamını oku

Politika

Elektronik eşyalarda taksit sayısı değişti

Yazan:

BBDK Taksit

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, elektronik eşyaları da kapsayan birçok üründe taksit düzenlemesine gitti. Yeni yönetmeliğe göre elektronik eşyalarda artık 6 ay taksit yapılabilecek.

İlginizi çekebilir : 12 taksitle satın alınabilecek akıllı telefonlar

reklam
HONOR MagicWatch 2

Elektronik eşyalarda taksit sayısı arttı

BBDK 8385 sayılı kararı ile, elektronik eşyalarda dahil olmak üzere pek çok üründe taksit düzenlemesine gitti. Kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin yeniden ele alındığı basın duyurusunda, elektronik eşyalarda taksit sayısının 3 aydan 6 aya yükseltildiği belirtildi. Kurum elektronik eşya statüsünü sayfanın alt kısımında şu ifade ile belirtti: Video, kamera, ses sistemleri, fiyatı 3.500 Türk Lirasının üzerinde olan televizyon vb. 

BBDK Taksit

Kurum bu düzenleme ile birlikte, televizyonlardaki taksit sayısını iki kategoriye ayırdı. 3500 TL fiyatının üzerinde bulunan televizyonlardaki taksit sayısı 3 aydan 6’ya, 3500 TL ‘ye kadar olan televizyonlardaki taksitin 9 aydan 12 aya yükseltildiği belirtildi. Ayrıca mobilya ve elektrikli eşya ( Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri vb. ) üzerinde uygulanan taksit sayısının artık 12 aydan 18 aya yükseltildiği söylendi. Kurumsal taksitlendirme sürecinde de değişikliğe giden BBDK, genel taksit sınırının ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar verdi.

Taksit değişiklikleri ve BBDK basın açıklaması

Elektronik eşya – 3 aydan 6 aya  3500 TL altı TV – 9 aydan 12 aya  3500 TL üzeri TV – 3 aydan 6 aya

Beyaz eşya, elektrikli ev aletleri ( Elektrikli eşya ) – 12 aydan 18 aya

Uçak bileti – 9 aydan 12 aya

Vergi borcu – 9 aydan 12 aya

Kurumsal kart – 12 aydan 18 aya

Mobilya alımları – 12 aydan 18 aya

Resmi açıklama:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 12/06/2019 tarihli ve 8385 sayılı
Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin
yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi
kartlarında taksitlendirme sürelerinin; mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya,
elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar
olan televizyon alımlarında dokuz aydan on iki aya, havayolları ve konaklama ile ilgili
yurt içine ilişkin harcamalarda dokuz aydan on iki aya, vergi ödemelerinde dokuz aydan
on iki aya, elektrikli eşya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, kurumsal kredi
kartlarındaki genel taksit sınırının ise on iki aydan on sekiz aya çıkarılmasına karar
verilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Devamını oku