Sosyal medya

Donanım

Karel yeni ürünüyle iletişim anlayışını değiştiriyor

Türkiye merkezli en büyük bilişim üreticisi ödülüne ve Türkiye’nin konusunda en gelişmiş Ar-Ge’sine sahip Karel, ileri teknolojileri kullanarak geliştirdiği yeni çözümü IPG İletişim Platformu’nu bugün yaygın olarak satışa sundu. Lansman öncesi, farklı sektörlerde yüzlerce işletmede kullanılarak üstün performansı teyit edilen IPG, işletmeler için vazgeçilmez bir çözüm olacağını şimdiden kanıtladı. Platform, gelişmiş iletişim özellikleri ve sunduğu avantajlar ile işletmelerin verimliliğini artırırken, rekabet avantajı ve maliyet tasarrufu sağlıyor.

Esnek yapısı ve sektörel entegrasyon yeteneği dikkat çekiyor

reklam
MSI reklamı

En küçük işletmeden 64.000 çalışana kadar her ölçekte işletmenin kullanabileceği, esnek bir yapıya sahip olan sistem, santral özellikleri yanında sunduğu tümleşik iletişim özellikleri ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Değişen iletişim alışkanlıkları, kullanıcı profili, altyapı mimarileri, cihaz tercihleri ve iş uygulamaları entegrasyonuna uygun farklı iletişim ihtiyaçlarını tek çatı altında toplayan IPG İletişim Platformu, özel olarak tasarlanan arayüz sayesinde çalışanların iletişimlerini istedikleri gibi yönetmelerine imkan veriyor. Gelişmiş sektörel entegrasyon özelliği ile farklı sektörlerde sıkça kullanılan yazılımlara entegre olabilen IPG, bu özelliği sayesinde operasyonel verimliliği artırıyor.

karel_mobil_ve_yt500

Dünyanın her yerinden kendi cihazınla iletişime katıl!

Genişbant erişimi ile akıllı cihazlardaki uygulama kullanımının yaygınlaştığı günümüzde, çalışanların kendi cihazı ile iletişim ağına katılmasının gittikçe yaygınlaştığına değinen Karel Pazarlama Direktörü Nurşen Yıldırım, “Yeni çözümümüz IPG, kullanıcılarına mekandan bağımsız, her an her yerden hızlı ve ekonomik iletişim olanağı ile hareket özgürlüğü sağlıyor. IPG için özel olarak tasarlanan Web Abone arayüzü sayesinde ise, kullanıcılar iletişimlerini kendi bilgisayarları, tabletleri veya akıllı diğer cihazları üzerinden gerçekleştirebiliyor, cevapsız çağrılara, çağrı kayıtlarına, mesajlarına, rehbere erişebiliyor, diğer çalışanların meşguliyet durumlarını görebiliyor, iletişimlerini özelleştirebiliyorlar. Rekabetin en önemli koşulu olarak kabul edilen operasyonel verimlilik için ideal bir çözüm sunan IPG, işletmelere önemli bir maliyet tasarrufu da sağlıyor.

Kullanıcılarına mekandan bağımsız, her an her yerden hızlı ve ekonomik iletişim imkanı sunan IPG Platformu, ses kayıt sistemi, sesli mesajların ve ses kayıtlarının e-posta ile gönderimi, sesli ve görüntülü konferans yapma ve raporlama gibi özelliklere sahip. Ayrıca çözüm, Microsoft Outlook entegrasyonu özelliği ile kullanıcıların direkt e-posta programları üzerinden anlık durum bilgisi görmelerine, anlık ileti paylaşmalarına ve arama yapabilmelerine de imkan veriyor.

IPG sunduğu bu konfor, avantaj ve özellikler sayesinde işletmelerin iletişim standartlarını daha yüksek bir noktaya taşıyor. 2000’li yıllarda internet ve GSM’le değişen bireysel iletişim anlayışı gibi işletmelerin de iletişim anlayışını değiştiren bir yapı sunuyor.

web

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Samsung, Huawei’yle çalışmak için ABD’den lisans aldı

Yazan:

samsung huawei logo

Huawei, ABD hükümetinden gelen tüm kısıtlamalara rağmen akıllı telefonlarını ve yeni teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. Daha çok Çin-ABD ekonomik çekişmesinin ortasında ‘suçlu’ konumunda kalan şirket, bu şartlar altında dahi üretime devam etmeye çalışıyor. Bugün ise  bir Reuters  haberine göre Samsung, Huawei’ye ekran sağlamak için gerekli ABD lisanslarını aldı.


İlginizi çekebilir: Huawei Nova 8 SE teknik özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Samsung Huawei’nin yardımına koşabilir!

Gün geçtikçe daha fazla firma Huawei ile birlikte çalışabilmek için Amerika’ya lisans başvurusunda bulunuyor. Samsung’dan önce AMD ve Intel Huawei’yle ortak üretim yapabilmek için ABD lisanslarını almıştı. Bugün ise akıllı telefon pazarında Huawei’nin en büyük rakiplerinden biri olan Samsung, ABD hükümetinden Huawei’yle çalışmak için gerekli lisansları aldı.

Samsung’un alt bölümlerinden biri olan Samsung Display, Çinli üreticiye OLED panelleri sağlamak için ABD hükümetinden yeşil ışığı aldı. Ancak bu lisansların alınması Samsung’un Huawei’ye panel gönderip gönderemeyeceğini tam olarak kesinleştirmiyor. Zira sadece Samsung’un değil, tedarik zincirindeki diğer tüm şirketlerin de ABD’nin gözetiminden geçip aynı lisansları alması gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde LG Display, Samsung Display’in panel üretimindeki önemli rakiplerinden biri Huawei ile çalışma ilişkilerinin devam edebilmesi için lisans almaları gerektiğini belirtmişti.

Huawei ise ABD yasaklarından etkilense de kendi teknolojilerini üreterek bu ortamdan yara almadan çıkmaya çalışıyor. Yeni çıkardığı modellerde Google servisleri bulunmasa da tüm bunlara alternatif çözümler getiren şirket, kendi uygulama mağazası AppGalery, arama servisi Petal Search gibi yeniliklerin yanı sıra işletim sistemi HarmonyOS ile Android’e de rakip olabilir. Tüm bu yasaklardan önce şirketle çalışan birçok şirket çalışmalarına devam etmek amacıyla gerekli izinler için ABD’ye başvurmuş durumda. Bu şirketlerin arasında Qualcomm, MediaTek, Sony, Samsung gibi devler de yer alıyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Kirin 9000 ve Kirin 9000E arasında performans farkı var mı?

Huawei Kirin 9000

Geçtiğimiz perşembe günü pek çok aksesuar ile birlikte tanıtılan Mate 40 serisi, yonga seti tarafında farklı bir konumlandırmaya gitti. Bu serinin Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ ve Mate 40 Porsche Design olmak üzere dört modeli bulunuyor. Seri hakkındaki ilk beklentiler, her cihazın Kirin 9000 yonga seti kullanacağı yönündeydi. Fakat serinin üç üst modeli Kirin 9000 ile gelirken Mate 40, Kirin 9000E yonga seti ile gelecek.


İlginizi çekebilir: 6G teknolojisinde akıllı telefonlar önemini koruyacak!

reklam
MSI reklamı

Huawei Kirin 9000 ve Kirin 9000E arasındaki farklar neler?

Huawei‘nin gerçekleştirdiği konferanstaki en büyük süprizlerden biri Kirin 9000E oldu. Çünkü, bu yonga seti hakkında lansmandan önce herhangi bir spekülasyon bulunmuyordu. Ortaya iki farklı yonga seti çıkması, kullanıcıların bu iki yonga seti arasında ne gibi farklar bulunduğunu sormasına sebep oldu. Şirketin lansmanda paylaştığı tabloya göre iki yonga seti arasında büyük bir fark bulunmuyor. Her ikisi de Mali-G78 grafik ve görüntü işlemcisini kullanıyor. Kirin 9000, bu GPU‘nun 24 çekirdekli modelini kullanırken Kirin 9000E, 22 çekirdekli modeli kullanıyor.

Huawei Kirin 9000

İkinci fark ise Huawei Kirin 9000, NPU olarak 2 büyük çekirdek ve 1 mikro çekirdeğe sahip. Kirin 9000E ise 1 büyük çekirdek ve 1 mikro çekirdek ile geliyor. Genel olarak bakıldığında CPU, ana bant, ISP vb. diğer özellikler iki yonga setinde de aynı olacak. Aradaki farklar sadece NPU ve GPU‘daki ufak kesintilerden ibaret. Bu da iki yonga seti arasında performans tarafında önemli bir düşüş olmayacağını gösteriyor.

Devamını oku

Donanım

AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-10900K’yı geride bıraktı!

AMD geçtiğimiz günlerde Zen 3 mimarisinden gücünü alan Ryzen 5000 işlemci ailesini tanıttı. Ortaya çıkan benchmark sonuçlarına göre, etkinlikte tanıtılan en uygun fiyatlı işlemci olan AMD Ryzen 5 5600X, neredeyse iki kat daha pahalı olan Intel Core i9-10900K’yı tek çekirdek performansında geride bıraktı.


İlginizi çekebilir: Kirin 9000 performans testleri ortaya çıktı!

reklam
MSI reklamı

5600X, neredeyse iki kat pahalı 10900K’yı geride bıraktı!

AMD, Ryzen işlemcileriyle birlikte Intel’e zor günler yaşatmaya devam ediyor. AMD, Ryzen 3000 serisiyle birlikte çoklu çekirdek performansı, verimlilik ve üretim teknolojisi gibi birçok konuda Intel’i geride bırakmayı başarmıştı. Ancak Intel, daha yüksek tek çekirdek performansı konusunda ve dolayısıyla oyun performansında AMD’nin önündeydi.  AMD, Ryzen 5000 ailesiyle birlikte tek çekirdek performansında Intel’i geride bıraktığını iddia etmişti. Ortaya çıkan benchmark sonuçları bu iddiayı kanıtlar nitelikte.

AMD Ryzen 5 5600X

AMD Ryzen 5 5600X, tek çekirdek performansında zirvede bulunan ve dolayısıyla en iyi oyun işlemcisi olarak nitelendirilen Core i9-10900K’yı geride bırakmayı başarıyor. 5600X, PassMark tek çekirdek testinde 3495 puan almayı başarıyor. i9-10900K ise aynı testten 3177 puan alıyor. Bu sonuçlara göre 5600X, tek çekirdekte %10 daha yüksek performans sergiliyor. Dikkat çekici olan taraf ise fiyat konusu. Ryzen 5 5600X 299 dolar fiyat etiketine sahip. i9-10900K  ise 550 dolarlık fiyat etiketiyle beraber neredeyse iki kat daha pahalı. Sabırsızlıkla beklenen AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler 5 Kasım’da satışa sunulacak.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler