Sosyal medya

Kripto Para

İspanya muhalefet partisi, Mortgage ödemeleri için kripto para yasa tasarısı öneriyor!

İspanya ‘nın Partido Popular (PP) olarak da bilinen ana muhalefet partisi, kripto para birimleri ile ipotek kredilerinin ödenmesine izin veren bir yasa tasarısı önerdi.

İspanya muhalefet partisi kripto para

Tasarı, halkın ipotek kredilerini geri ödemek için kripto para kullanmasına izin verirken, tüm İspanya ülkesini blok zincir teknolojisi ve kripto para kullanarak geliştirmeye odaklanan bir Ulusal Kripto Varlıklar Komitesi de kuracak.

Partido Popular tasarıda ilgili tüm kripto para işlemlerinin güven, güvenlik ve şeffaflık ilkelerini izleyeceğini belirtti. Resmi olarak duyurulan “Dijital Dönüşüm Yasası”na göre metin, ev satın alan ev sahiplerinin ipotek kredilerini ödemek için kripto para birimini kullanabileceğini belirtiyor. Gayrimenkulle ilgili gayrimenkul geliştiricileri ve yatırımcılar gibi sektörler, ipotek kredisi havuzlarında kripto para birimi gibi dijital varlıklara yatırım yapabilir. Aynı zamanda, bankalar ipotek ve sigortayı yönetmek ve dijital para biriminde tazminat ödemesini basitleştirmek için de blok zinciri kullanabilir.

İspanya Merkez Bankası Banco de España, 2020’nin ikinci yarısında  önümüzdeki dört yıldaki hedeflerini özetleyen stratejik planını yayınlamıştı. Plana göre, İspanya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası’nın İspanyol ekonomisindeki eğilimlerini ve politikalarını incelemenin yanı sıra, farklı tasarım önerilerini inceleyecek ve bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) sistematik ve finansal riski de dahil olmak üzere ekonomik sonuçları değerlendirecek. Ancak bu, İspanya Merkez Bankası’nın kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni çıkarmayı planladığı anlamına gelmiyor. Plan, potansiyel CBDC çabalarına çok fazla odaklanmasa da, CBDC araştırmasının “Yeni Teknolojiler ve Bilgi Kaynakları” teması altında bir öncelik olduğunu söylüyor.

Euro bölgesinin bir üyesi olarak İspanya’nın kendi CBDC’sini yayınlaması gerekmiyor. Ülke 2020’den beri euro kullanıyor. Avrupa Merkez Bankası şu anda İspanyol merkez bankacılarını da içeren komite çalışmaları aracılığıyla bir CBDC çıkarmayı düşünüyor. Mevcut Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde’ın liderliğinde, ECB aktif olarak bir CBDC üzerinde çalışma yapıyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir