Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Intel, mobil işlemci pazarında büyümek için MediaTek’i satın mı almalı?

intel

RBC analizcisi Doug Freedman karşımıza ilginç bir teklif ile çıktı. Freedman’ın düşüncesine göre şu sıralarda Intel’in ölüm döşeğinde olan mobil iş tarafına hayat öpücüğü verecek olan eylem MediaTek’i satın alması olacakmış.

Özellikle ucuz maliyetli başarılı işlemcileri ile tanınan ve giriş-orta seviye telefonlar için bulunmaz nimet olan Çinli MediaTek firması oldukça başarılı bir dönem geçiriyor ve bu yılın sonunda 15 milyon adet işlemci gönderimi yapmayı planlıyor.

Freedman’a göre bu noktada Intel büyümenin doğal versiyonuyla gelişmesini beklemek yerine bu satın alma ile büyümeyi hızlandırmalıymış. Konu hakkında bir hesaplama yapan Freedman, Intel’in MediaTek’i alması durumunda akıllı telefon ve SoC pazarında %16 büyüyeceğini söylüyor. Intel’in aksine bulunduğu pazarlarda sürekli büyüme yaşayan MediaTek, mobil işlemci pazarında sadece %4’lük bir orana sahip Intel’in aksine 2007’den 2013’e kadarlık sürede pazar payını %7.3’ten %14.4’e yükseltti. Bu zaman zarfında endüstrinin lideri Qualcomm ise %33’lük payını %62’ye uçurdu.

MediaTek

Ucuz işlemcileri ile MediaTek, Qualcomm’un büyük rakibi

Bu sene anabant üretimi işlemciler pazarının %40’ını ele geçirmeyi planlayan Qualcomm’un en yakın rakibi de %28 ile MediaTek. %14 ile Spectrum Communication üçüncü sırada yer alırken Intel %5 ile dördüncü sırada bulunuyor. Anabant işlemci dediğimiz işlemciler mobil cihazlardaki tüm radyo fonksiyonlarını kontrol eden işlemciler.

“Her sene pazara girebilmek için 4-6 milyar dolar para harcamak yerine Intel, misal, MediaTek’i satın alabilir. Bu şekilde SoC pazarında firmanın yeri ve finansal kaynakları MediaTek’in pazar pozisyonunda dolayı yeniden ayarlanır.”

Elbette böyle bir satın alımı Intel düşünse bile MediaTek’in konuya bakış açısı da önemli. Nitekim bu satın alım bir çok düzenleme gerektirmekte, dolayısı ile uzun bir süreçten geçecektir. Öte yandan Intel’in MediaTek ile bu pazarda güçleneceği de şüphe götürmez.

 

Flappy Bird’ün yenisi Swing Copters çıktı!

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval