Sosyal medya

Donanım

Intel 10. nesil masaüstü işlemcilere ait Benchmark sonuçları sızdırıldı!

intel 10 nesil islemci i3 i5 i7

Intel’in yeni Comet Lake-S kodlu 10. nesil masaüstü işlemcilerine ait Benchmark testleri sızdırıldı. Testlerde de görünen 8 çekirdekli i7- 10700K ve 6 çekirdekli i5-10600K modellerinin, AMD tarafında 8 çekirdekli Ryzen 7 ve 6 çekirdekli Ryzen 5 modelleri ile mücadele etmesi bekleniyor.

Veriler geçmişte de bazı sızıntılarla gündeme gelen TUM_APISAK adlı kullanıcı tarafından yayınlandı. 6 çekirdekli Core i5-10600K modeline ek olarak testlerde Core i5-10600KF modeli de bulunuyor. Bahsi edilen KF modelinde i5- 10600K ile aynı yonga seti bulunmasına rağmen, devre dışı bırakılmış bir iGPU ile gelmesi onu farklı bir model olarak tanımlıyor.

İlginizi çekebilir: Xbox ve PlayStation gibi oyun konsollarına ek vergi geliyor!

reklam
Huawei P40 reklamı

Intel i7-10700K modelinin doğrudan AMD tarafında Ryzen 7 3800X ile rekabet ettiğini görürken, i5-10600K’nın da Ryzen 5 3600X ile eşdeğer sayılabileceğini söylemek mümkün. Her iki CPU’da rakipleriyle aynı çekirdek ve işlem parçacığı sayısına sahip, fakat 7nm ve 14nm üretim teknolojisi farkının piyasaya ne gibi bir etki bırakacağı henüz belirsizliğini koruyor.

intel 10 nesil islemci

Geekbench v4 Tek Çekirdekli CPU Testleri:

Intel Core i9-10900KF: 6.287 puan
Intel Core i7-10700K: 6.018 puan
Intel Core i5-10600K: 6.081 puan
Intel Core i5-10600KF: 6.070 puan
AMD Ryzen 7 3800X: Yaklaşık 5.800 puan
AMD Ryzen 7 3700X: Yaklaşık 5.700 puan
AMD Ryzen 5 3600X: Yaklaşık 5.700 puan
AMD Ryzen 5 3600: Yaklaşık 5.500 puan

Geekbench v4 Çoklu Çekirdek CPU Testleri:

Intel Core i9-10900KF: 39.103 puan
AMD Ryzen 7 3800X: Yaklaşık 35.000 puan
Intel Core i7-10700K: 34.221 puan
AMD Ryzen 7 3700X: Yaklaşık 34.000 puan
Intel Core i5-10600K: 28.673 puan
Intel Core i5-10600KF: 28.541 puan
AMD Ryzen 5 3600X: Yaklaşık 28.400 puan
AMD Ryzen 5 3600: Yaklaşık 27.600 puan

Yukarıda belirtilen puanlarda da görüldüğü gibi, Intel’in 10. nesil işlemcileri tek çekirdek performasında, AMD modellere kıyasla daha verimli. Bu farkın Intel modellerinin, AMD’nin Zen 2 mimarisine yetişebilmesi için, tek çekirdek performansında çok daha yüksek frekans hızlarına sabitlenmesi olarak görülüyor.

Tüm kriterleri ve sızıntıları göz önüne aldığımızda ise farkları şöyle sıralandırabiliriz:

intel vs amd 10 nesil ryzen zen

Intel’in 10. nesil masaüstü işlemcilerinin artıları:
Daha yüksek tek çekirdek performansı
Daha yüksek frekans ve çalışma hızları
Daha iyi overclock verimi
Katı bellek desteği

AMD’nin 3. nesil Ryzen masaüstü işlemcilerinin artıları:
Daha yüksek çoklu çekirdek performansı
Daha fazla çekirdek / işlem parçacığı / önbellek
7 nm mimarisi
Sabitlenmiş frekans hızlarına rağmen neredeyse Intel’e yakın tek çekirdek performansı
Ciddi miktarda daha düşük güç tüketimi

Uzun süredir, AMD’nin Zen ve Zen 2 mimarisiyle pazarda büyük bir üstünlük sağladığı ve Intel’in bu konuda bir süredir pasif kaldığı bilinen bir gerçek. Fakat görülüyor ki artık, firma rakibine karşı koyabilecek yeni modelleriyle, pazarda uzun sürenin ardından rekabet rüzgarları esmesini sağlayacak.

Oyun ve teknoloji tutkunu, sıkı bir stream sever

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Powerbeats Pro için yeni renk seçenekleri duyuruldu!

Powerbeats Pro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tam kablosuz kulaklık olan Powerbeats Pro modelinin dört yeni renk seçeneği duyuruldu. Yeni renk seçenekleri, kulaklığın çıkışında sunulan seçeneklere kıyasla çok daha parlak ve canlı görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sennheiser Momentum True Wireless 2 incelemesi | Efsane yenilendi!

Powerbeats Pro

reklam
Huawei P40 reklamı

Apple’ın 2014 yılında satın aldığı ünlü müzik firması Beats tarafından hazırlanan kablosuz kulaklıkları özellikle sporcular tarafından büyük ilgi gördü. Şirketin AirPods modellerinin tanıtımında kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü kulaklıklar Türkiye’de şu an dört farklı renk seçeneğiyle resmi olarak 1.999 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Renkleri yenilenmiş kulaklıklar açık mavi, kırmızı, pembe ve sarı renklerde piyasaya sürülüyor. Bu renk seçenekleri henüz Türkiye Apple’ın sayfasında yayınlanmadı. sporculara özel olarak hazırlanan model, kulak içi formunda olduğundan iyi bir ses yalıtımı getiriyor. Kulak etrafına geçecek şekilde hazırlandığı için spor yaparken düşmesi imkansız görünen kulaklık, AirPods gibi şarj yetenekli bir hazneye sahip.

Powerbeats Pro

Powerbeats Pro, kancalı bir tasarıma sahip olmasının yanında, diğer Beats kancalı modellerine göre daha küçük ve daha hafif. Tasarımın yanında 9 saatlik pil ömrü sunan Powerbeats Pro, rakiplerini geride bırakıyor.  Şarj çantasında takıp şarj edildiğinde 24 saat kullanım sunması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanında 5 dakikalık hızlı şarj ile 1,5 saat daha size hizmet edebiliyor.

Bluetooth ile tüm cihazlar ile bağlantı sağlayan Powerbeats Pro, yeni nesil AirPods’ta da yer alan H1 çipiyle Apple cihazlara zahmetsizce bağlanabiliyor. Kulaklık bölümünde fiziksel kontrol butonları taşıyor. Bu sayede bir sonraki parçaya geçebiliyor, çalmakta olan parçayı durdurabiliyorsunuz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında Powerbeats Pro modeli aktif gürültü önleme özelliğine sahip değil.

Devamını oku

Donanım

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı!

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı! 75 dolarlık fiyatıyla satışa sunulan Raspberry Pi 4 fiyatına oranla çok iddialı bir güçle geliyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

reklam
Huawei P40 reklamı

Raspberry Pi 4, 75 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. 8 GB RAM ile gelen yeni Raspberry Pi, muadilleri arasında bu miktarda RAM sunan ilk ürün oldu. Daha önce sunulan en yüksek RAM miktarı 4 GB idi. 8 GB RAM, Raspberry için büyük bir adım, çünkü bu sayede ileri düzeyde oyun, emulasyon ve sistem programları çalıştırma gibi işlevler için kullanıcıların önü açılacak. 2011‘den beri 32-bit işletim sistemi ile sınırlı kalan Raspberry Pi, ayrıca 64-bit işletim sistemini de beta olarak kullanıma sundu. Bu da çok önemli bir adım çünkü 32-bit işletim sistemleri tek bir işleme 8 GB RAM atayamıyor. Raspberry Pi kullanıcıları bu sorunu Ubuntu Linux gibi çözümler kullanarak çözebiliyordu ancak şirketin de bu yönde adım atması çok olumlu gözüküyor. Ayrıca Raspberry Pi Vulkan sürücüsünün de geliştirilmekte olduğu açıklandı, bu da Raspberry Pi‘nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olarak gözüküyor.

Raspberry Pi kullanarak 100 $‘a oldukça işlevsel bir Mini PC kurmak mümkün. Raspberry Pi 4 ile ilgili daha geniş kapsamlı teknik bilgilere ulaşmak ve/veya satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

reklam
Huawei P40 reklamı

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku