Sosyal medya

Sosyal Medya

Instagram’ın yeni özelliği “Birlikte İzle” tanıtıldı!

Birlikte İzle (Co-Watching) özelliği kullanıcıların görüntülü sohbet sırasında Instagram içeriklerine birlikte göz atmalarına imkan veriyor.

İlginizi çekebilir: Çin’de tasarlanan robot COVID-19 mücadelesinde ön saflarda yer alabilir!

reklam
MSI reklamı

Instagram görüntülü sohbet ederken arkadaşlarınızla yayınlara göz atmanıza izin veriyor!

Instagram sosyal mesafeyi korurken arkadaşlarınızla içeriklere göz atmanın yeni bir yolu olarak Birlikte İzle (Co-Watching) özelliğini tanıttı. Bu yeni özellik kullanıcıların görüntülü sohbet sırasında Instagram içeriklerine birlikte göz atmalarına imkan veriyor. COVID-19 salgını nedeniyle birçoğumuz arkadaşlarımızdan ve ailemizden uzakta bulunuyoruz. Hepimiz bu yeni yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışırken Instagram gibi büyük şirketler birlikte etkileşim kurmamız için yeni yollar üretiyor.

Yeni birlikte izleme özelliği ile Instagram görüntülü sohbet sırasında arkadaşlarınızla yayınlara göz atmanıza izin verecek. Yeni özelliği denemek için arkadaşlarınızla görüntülü sohbet başlatabilir ve ardından sol alt tarafta bulunan fotoğraf simgesine dokunabilirsiniz. Daha sonrasında kaydedilmiş, beğenilen ve önerilen içeriklere birlikte göz atabilirsiniz.

Instagram Co-Watching

Instagram’ın bu yeni özelliği arkadaşlarınızla yan yana içeriklere göz atmak kadar eğlenceli olmayabilir ancak en azından arkadaşlarınızla aranızdaki mesafeyi kapatmanız için yeni bir yöntem.

İnsanların birlikte vakit geçirmeleri için yeni yollar bulmanın yanı sıra sosyal medya şirketi, COVID-19 salgını ile mücadele etmek için yanlış bilgileri engellemek amacıyla önlemler alıyor. Yeni başlayanlar için “Corona virüs” veya “COVID-19” benzeri aramalar yaparken bir eğitim uyarısı olacak. Bu uyarı kullanıcıları güvenilir bilgi kaynaklarına yönlendirecek. Bunun yanı sıra arama sonuçlarında en iyi sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından doğrulanmış hesaplar olacak.

 

 

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Instagram DM ve Facebook Messenger resmen birleşti!

Yazan:

Instagram DM, Facebook Messenger

Facebook; Instagram DM ve Facebook Messenger servislerinin artık etle tırnak misali bir arada hayatına devam edeceğini resmen duyurdu. Yeni sistemle beraber Instagram’ın hem DM bölümüne yeni özellikler ekleniyor hem de Messenger’daki arkadaşlarınızla mesajlaşma imkanı doğuyor.


İlginizi çekebilir: Facebook Hesap Merkezi ile tüm hesaplar tek elden yönetilebilecek!

reklam
MSI reklamı

Sosyal medya devi Facebook, bünyesindeki mesajlaşma platformlarını entegre etme konusunda şimdiye kadarki en büyük adımını atarak, Messenger ve Instagram kullanıcılarının, uygulamalar arası mesaj göndermelerine artık izin veriyor. Uzun süredir şirketin planları arasında olan bu entegrasyon, şirketin bugün yaptığı duyuruyla birlikte resmi olarak hayata geçmiş oldu.

Instagram DM ve Facebook Messenger: Bir elmanın iki yarısı

Platformlar arası mesajlaşmanın yanı sıra Instagram, DM bölümünü de Messenger’dan aldığı bir dizi özelliklerle genişleterek büyük bir revizyon gerçekleştiriyor. Yeni deneyim size sunulduysa hemen kabul ederek Instagram DM ve Facebook Messenger sohbetlerini birleştirebilirsiniz. Ancak birleştirmek istemiyor ve eski haliyle kullanmaya devam etmek istiyorsanız da, güncelleme isteği geldiğinde “şimdi değil” düğmesine basmanız yeterli.

Her şeyden önce bu değişikliğin en iyi yanı, artık Facebook Messenger’ı cihazınıza yüklemenize gerek kalmayacak olması. Yani Messenger’a ayrı bir uygulama olmadan erişmek, özelliklerini kullanmak ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için artık yalnızca Instagram yeterli olacak. Üstelik Instagram DM bölümüne eklenen özellikler sayesinde Messenger deneyiminden de mahrum kalmayacaksınız.

Konuyla alakalı Facebook yetkilileri şu açıklamayı yaptı:

“İnsanlar artık özel alanlarda her zamankinden daha fazla iletişim kuruyor. Bir milyardan fazla insan halihazırda Messenger’ı aile ve arkadaşlarıyla paylaşmak, takılmak ve kendilerini ifade etmek için kullanıyor. Bu nedenle, en iyi Messenger özelliklerinden bazılarını Instagram’a getirmek için Messenger ve Instagram deneyimini birleştiriyoruz.”

Instagram DM, yeni yüzüyle neler sunuyor?

Instagram mesajlaşma araçlarına eklenen en önemli yenilikler arasında kaybolan mesajlar, selfie çıkartmaları, özel emojiler, sohbet renkleri, istenmeyen mesajları engellemenin yeni yolları ve Messenger’ın Birlikte İzle özelliği yer alıyor.

  • Birlikte İzle: Bir video görüşmesi sırasında Facebook Watch, IGTV, Reels (çok yakında!), diziler, filmler ve daha fazla yerden videoyu arkadaşlarınızla birlikte izleyebilirsiniz.
  • Kaybolma modu: Eğer isterseniz gelen bir mesajı gördükten sonra o mesajın kaybolmasını sağlayabilirsiniz. İstemiyorsanız, Facebook bunu kapatma imkanı da sunuyor.
  • Yönlendirme: Platform içerisinde hoşunuza giden her şeyi 5 adede kadar farklı hesaba yönlendirebilirsiniz.
  • Geliştirilmiş raporlama yöntemi: Instagram’daki mesajları tek tek rapor etmek yerine artık bir sohbeti topyekûn rapor edebilirsiniz.
  • Mesaj kontrolleri: Sizinle kimlerin doğrudan iletişim kurabileceğini ve kimlerin hiçbir şekilde size mesaj gönderemeyeceğini ayarlayabilirsiniz.

Gizlilik ve güvenlik iyileştirmeleri

Instagram DM, Facebook Messenger

Bu yeni güncelleme, mesaj isteklerinin doğrudan gelen kutunuza mı yoksa mesaj istekleri bölümünüze mi düşeceğini ayarlayabilmenizi sağlayan yeni gizlilik araçları da içeriyor. Ek olarak Facebook, insanların şüpheli etkinlikleri bildirmeleri ve istenmeyen mesajları ve çağrıları durdurmalarını kolaylaştırmak için de işlevsellik odaklı yeni araçlarla Instagram DM bölümünü geliştirdiğinin altını çizdi.

Sosyal medya devi, yeni özelliği ilk başta sadece belirli pazarlara açtığını ve yakın zamanda da tüm dünya genelinde kullanıma sunacağını ifade etti.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Sosyal Medya

Facebook Hesap Merkezi ile tüm hesaplar tek elden yönetilebilecek!

Yazan:

Facebook Hesap Merkezi

Facebook, insanların kendi platformlarındaki hesaplarını tek yerden yönetebileceği Facebook Hesap Merkezi adlı yeni sistemini duyurdu. Hesap Merkezi sayesinde Instagram, Messenger ve Facebook’ta tek bir yerden paylaşım yapabileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Facebook, reklam görsellerinde metin içeriği kısıtlamalarını kaldırıyor

reklam
MSI reklamı

Facebook, bünyesinde barındırdığı tüm platformları birbiriyle entegre etme stratejisini yeni boyutlar kazandırarak devam ettiriyor. Sosyal medya devi, bugün yaptığı duyuruda kullanıcıların Facebook, Instagram ve Messenger hesaplarında tek bir yerden paylaşım yapmasını kolaylaştıracak Facebook Hesap Merkezi adlı yeni özelliğini tanıttı.

Yeni Hesap Merkezi’yle beraber tüm hesaplarınıza ayrı ayrı girmeye gerek kalmaksızın tek noktadan hikaye ve gönderi paylaşabilecek, bunun yanı sıra ödeme işlemlerinizi de tek yerden kontrol edebileceksiniz.

Facebook Hesap Merkezi neler sunuyor?

Facebook Hesap Merkezi

Facebook Hesap Merkezi, iki amaca hizmet ediyor. Birincisi, bir içeriği tüm hesaplarınıza ayrı ayrı girmeye gerek kalmadan tek bir yerden paylaşarak tüm hesaplarınıza göndermenizi sağlamak. İkincisi ise ödeme bilgilerini kaydetmek. Bu imkan, insanların Facebook ve Instagram’da alışveriş yapmasını hiç olmadığı kadar kolaylaştırmayı hedefliyor. Her iki hizmete de kredi kartı eklemek bazen yorucu olabiliyor, işte Facebook Pay senkronizasyonu sayesinde bu yorucu işlemlerden bir nebze de olsa kurtulmak mümkün olacak.

Şirket, kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü Facebook Pay özelliğinin hem Facebook hem de Instagram içinde yapılan ödeme işlemlerinde kullanılacağını ve ödeme bilgilerinin de tek hesapta kaydedileceğini söylüyor. Ayrıca Facebook Hesap Merkezi sayesinde eğer isterseniz profilinizdeki ad ve fotoğraf gibi bilgilerinizi de tüm platformlarla senkronize edebileceksiniz. Böylelikle, örneğin Facebook profilinizdeki bir şeyi değiştirdiğiniz zaman otomatik olarak Instagram’da da değişmiş olacak.

Facebook Hesap Merkezi

Bununla birlikte Facebook, Hesap Merkezi’yle ilgili yaptığı açıklamada, insanların her platformda aynı kimliğe sahip olmalarının zorunlu olmayacağının altını çizdi. Örneğin profil adı Facebook’ta Hardware Plus iken, Instagram’da ise @hwptr olarak kalabilir. Bu noktada tüm platformlarda aynı ada ve profil bilgilerine sahip olmanız zorunlu değil. Ancak isteği bağlı olarak Facebook, adınızı ve profil fotoğrafınızı uygulamalar arasında eşitleyebilme imkanı sunuyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Sosyal Medya

Facebook, benzersiz bir video içeriği yaratmaya çalışıyor

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Facebook, personelleri ile yapılan röportajlar aracılığıyla çeşitli video araçlarına dair yeni eklemelere neden ihtiyacımız olduğunu açıklayan haftalık bir dizi içgörü paylaştı. Platform, Şimdiye kadar, İçerik Stüdyosu uygulaması, Facebook Live yayınlarını optimize etme, Yüklenen videolarda müzik kullanma ve İçerik Stüdyosu’ndaki video analizleri gibi konular hakkında bilgiler yayınladı.

İlginizi çekebilir: Facebook, reklamlarda metin kısıtlamasını kaldırıyor

reklam
MSI reklamı

Yeni özellik ne içeriyor?

Serinin bu hafta yayınlanan en son videosu, Oynatma Listeleri ve Video Oynatma Serileri özelliklerinde, video oluşturucuların görüntülemelerini en üst düzeye çıkarmalarına nasıl yardımcı olabileceğini ele alıyor.

Video, Oynatma Listesi ve Seriler seçenekleri arasındaki farka ve seçeneklerin neden oluşturulduğuna değiniyor:
Oynatma listesi – Aynı içeriğin diğer bölümleri olmayan fakat belirli bir temayı veya konuyu paylaşan videolar koleksiyonu iken Oynatma serisi ise aynı program içinde toplanan videolar serisi anlamına geliyor. Seri özelliği, ayrıca içerik oluşturucuların fragmanları bir araya getirmesine ve ek sezonlar eklemesine olanak tanıyor, böylece izleyiciler içerikleri kronolojik sırayla izleyebilir.

Facebook, iki seçenek arasındaki farkın, içeriğiniz bir setin farklı bölümleri şeklindeyse, seri özelliğinin uygun olacağını, ancak faklı temalardan bir araya gelen videolar seti ise liste özelliğinin daha uygun olacağını söylüyor. Facebook ayrıca, Oynatma Listelerinin ve Serilerin her birinin benzersiz bir URL’ye sahip olduğunu ve bu URL’nin izleyicilerinizi video koleksiyonlarınıza yönlendirerek koleksiyonlarınız için daha fazla izleyici çekmenize yardımcı olabileceğini belirtiyor. Yeni gelişmeler, aniden milyonlarca görüntülemeyi garantileyen devrim niteliğinde bir işlev değil, ancak Facebook’un Facebook Watch’u vurgulamak ve insanların video platformuna geri gelmesini sağlamak istiyor olması, Oynatma Listeleri ve Seriler özellikleri ile, etkileşimi en üst düzeye çıkarması açısından etkili olabilir.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu