Sosyal medya

Mobil

Twitter, Instagram Hikayeler’de tweet paylaşma özelliğini tanıttı

Twitter
Darüşşafaka

Twitter, platform içerisindeki tweetlerin Instagram Hikayeler özelliğiyle entegre olacağını açıkladı. Söz konusu entegrasyon kapsamında Twitter kullanıcıları, platformdaki bir tweeti direkt olarak Instagram hikayelerinde paylaşabilecekler.


İlginizi çekebilir: Twitter yeni doğrulama politikasını 20 Ocak’ta başlatıyor


Geçtiğimiz haftaki haberlerimizden birinde, Twitter’ın kullanıcılara Snapchat’te tweet paylaşma imkanı vermek için çalışmalara başladığını sizlere aktarmıştık. İlk etapta iPhone’lara açılan söz konusu özellik sayesinde kullanıcılar, Twitter’da gördükleri herhangi bir tweeti direkt olarak (ekran görüntüsü almadan) Snapchat’te paylaşabileceklerdi. Tweetlerini diğer sosyal ağlarda paylaşmayı sevenlerin işini son derece kolaylaştıran söz konusu özelliğin şimdi de Instagram kullanıcılarına geleceği ortaya çıktı.

Twitter kullanıcıları, Instagram’da doğrudan tweet paylaşabilecek

Twitter

reklam
Aorus reklamı

Twitter, resmi sayfasında yaptığı açıklamada şu andan itibaren iPhone kullanıcılarının istedikleri bir tweeti doğrudan Instagram uygulamasında hikaye olarak paylaşabileceklerini belirtti. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda Instagram Hikayelerinde Tweet paylaşmayı test ediyoruz. Kullanıcıların diğer sosyal medya uygulamalarında Tweet paylaştıklarını iyi bilmekle birlikte onların Instagram Hikayelerinde Tweet paylaşmasını daha da kolaylaştırmak için yeni yollar arıyoruz.” ifadeleriyle duyurulan yeni özellik, bugün itibarıyla kademeli olarak kullanıma açılmaya başlandı.

İlk etapta iPhone kullanıcılarına gelen özellik, çok yakında Android’deki Twitter uygulamasını kullananların da hizmetine açılacak. Özellik tamamen kullanılabilir olduğundaysa kullanıcılar, istedikleri bir tweeti Instagram hikayelerinde doğrudan paylaşabilecekler. Açıklamaya göre tweetler, Instagram hikayelerine sanki bir çıkartmaymış gibi entegre olacak. Bununla birlikte de kullanıcılar, tweetleri Instagram’da paylaşırken istedikleri gibi boyutlandırabilecekler.

Instagram Hikayeler’de tweet nasıl paylaşılır?

  1. Herkese açık bir Tweette paylaş simgesine dokunun.
  2. Instagram simgesinin altındaki Instagram Hikayeleri’ne dokunun.
  3. Cihazınızda Instagram uygulamasına giriş yaptıysanız Twitter uygulamanız kapatılır ve Instagram uygulamanızda yeni bir hikaye taslağı açılır.
  4. Paylaşmak istediğiniz Tweet, Instagram Hikayelerinde paylaşabileceğiniz, hareketli ve yeniden boyutlandırılabilir bir çıkartma olarak görünür.
  5. Tweeti tek bir kişi, grup veya tüm takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Dipnot: Korumalı bir Tweet paylaşılamaz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Xiaomi’nin Yükselişi Önlenemiyor!

Yazan:

xiaomi
Darüşşafaka

Xiaomi, yakın tarih olarak sayabileceğimiz 2010 Nisan ayında kurulmasıyla 10 senelik süre içerisinde fazlasıyla bir büyüme gerçekleştirdi. Sadece akıllı telefon piyasasında değil birçok teknolojik ürün ile birlikte adından çokça söz ettiriyor ve ettirmeye de devam edecek gibi görünüyor. Canalys’in yayınladığı rapora göre Xiaomi piyasayı adeta süpürüyor!


Bakmakta fayda var: 10.000 TL eder mi? | Xiaomi Mi 11 inceleme (TR versiyon)


Bildiğiniz üzere Xiaomi 2021 yılı ile 10 yıllık ilk sürecini tamamladı ve kendi içerisinde yeni bir döneme girdi. Mi Fanlarının da desteğini arkasına alan marka, 2021 ilk çeyreği içerisinde birçok bölgede piyasadaki en büyük pazar payına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Xiaomi CEO’su Leijun Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Mi hayranları, bunu paylaşmaktan mutluluk duyuyorum #Xiaomi şimdi:

reklam
Aorus reklamı
  • Avrupa’nın en  çok yıllık büyümeye sahip 2 numaralı markası
  • İspanya’nın en  çok yıllık büyümeye sahip 1 numaralı markası
  • Rusya’nın en  çok yıllık büyümeye sahip 1 numaralı markası
  • Belarus’un en  çok yıllık büyümeye sahip 1 numaralı markası
ve dahası. Bunlar herkes için benzeri görülmemiş ve zor zamanlar. Bizi desteklediğiniz için hepinize teşekkürler.”

Avrupa’da Xiaomi ikinci sırada

Resim

Canalys şirketinin yaptığı analize göre Avrupa’da ilk 5 te olan markalar sırasıyla Samsung, Xiaomi, Apple, Oppo ve Huawei. Oppo’nun yıllık büyüme oranı %153 gibi inanılmaz yüksek bir değer iken pazar payının Avrupa’da %4’te kalması ileriki zaman için atağa kalkacağı anlamına geliyor. Sonrasında yıllık büyüme bazında Xaiomi %85’lik bir paya ve satış kanadında da Samsung’un arkasından Apple’ı geride bırakarak ikinci sırada yerini alıyor. Huawei ise -%81’lik bir yıllık büyüme ile Avrupa’da kan kaybetmeye devam ederken pazar payı da %3 olarak veriliyor.

İspanya’nın en çok satanı Xiaomi

Resim

Xiaomi, ülke bazında baktığımızda İspanya’da %35 ile en çok pazar payına sahip olma ünvanını koruyor. Samsung ve Apple pazar payında yerlerini korurken Oppo İspanya’daki yıllık büyümesiyle dikkat çekiyor. Oppo’ya yerini kaptıran Huawei ise -%81lik bir yıllık büyümeye sahip. %4’lük bir pazar payıyla beşinci sırada yer alıyor.

Rusya’nın fatihi Xiaomi!

Resim

Xiaomi Rusya’da %125’lik bir yıllık büyüme oranına sahipken, pazarın %32’wsini de elinde tutuyor. Samsung ve Honor sırasıyla ikinciliği ve üçüncülüğü paylaşırken Apple %9 pazar payı ile dördüncü sırada. Son zamanların toplam bazda en çok yıllık büyümeye sahip olan markası Realme Rusya’da %682 gibi inanılmaz yıllık büyümeye sahip. Ayrıca %4lük pazar payı mevcut. İleriki dönemde Apple’ı geçmesi bekleniyor.

Fransa’da üçüncülük Xiaomi’nin

Resim

Xiaomi Fransa’da %131’lik bir yıllık büyüme oranıyla en çok büyüyen marka. Samsung ve Apple en yüksek pazar payına sahip ve yerlerini korurken Xiaomi %21’lik bir pazar payına sahip. Huawei ise -%69 ile yıllık büyüme ve %4 pazar payı ile kan kaybetmeye Fransa’da da devam ediyor. 2011’de kurulan Fransa’nın yerli markası Wiko ise yıllık büyümesini %68 oranında arttırmış. Pazar payı ise %6 olarak görülüyor.

Belarus’un birincisi Xiaomi

Resim

Xiaomi Belarus’ta %75 gibi pazarın çok büyük bir payla lideri. Ayırca %65’lik bir yıllık büyüme oranına sahip. Samsung %11’lik pazar payıyla ikinciliğini koruyor. TCL %140’lık bür yıllık büyüme oranı ile üst sıralara göz kırpıyor. 4. sırada ise diğer ülkelerde olduğu gibi Huawei burada da kan kaybetmeye devam ediyor. -%76 lık bir yıllık büyüme oranı ve %2 lik bir pazar payına sahip. Yerli ve milli markamız General Mobile Belarus’ta kan kaybediyor. -%18’lik yıllı büyüme oranı ve %1’lik pazar payını elinde bulunduruyor.

Hırvatisitan’da Xiaomi’nin birinciliği devam ediyor

Resim

Hırvatların Xiaomi’yi sevdiği çok aşikar. %40’lık bir pazar payını elinde bulunduran marka, %65’lik yıllık büyüme oranına sahip. Arkasından Samsung ve Apple yerlerini alıyor. Dördüncülük HMD Global şirketiyle Nokia’da. %210 gibi ciddi bir yıllık büyüme oranınayla Hırvatistan’da Apple’ı geçecek gibi gözüküyor. Beşincilik ise General Mobile’da. Burada da -%27’lik yıllık büyüme oranıyla kan kaybetmeye devam eden marka %3 pazar payına sahip.

Canlys raporuna göre telefon pazarı büyüyor

Canalys - Worldwide smartphone shipments Q1 2021

Raporda belirtilen rakamlara göre 2021 1. çeyrek sonuçları son 3 senenin sonuçlarına göre çok daha fazla olduğu anlaşılıyor. Pandemi’nin sevkiyatları pek etkilemediği paylaşılan grafikten anlaşılıyor. Ayrıca markalardan en çok sevkiyat yapanın Xiaomi olduğu da yayınlanan raporda belirtiliyor.
Canalys - Xiaomi's smartphone shipments Q1 2021
Canalys Araştırma Müdürü Ben Stanton: ” COVID-19 hala önemli bir konudur, ancak artık sevkiyatlarda ana sorun değil. Yonga setleri gibi kritik bileşenlerin tedariki, hızla büyük bir sorun haline geldi ve önümüzdeki çeyreklerde akıllı telefon gönderilerini engelleyecek. Ve küresel markaları bölgesel stratejileri yeniden düşünmeye sevk edecek. Örneğin bazı markalar, yeni COVID-19 dalgasının ortasında Hindistan’da cihaz sevkiyatlarının önceliğini kaldırdı ve bunun yerine Avrupa gibi bölgeleri kurtarma çabalarına odaklanıyor.” açıklamasını yaptı.
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Twitter’dan yeni özellik: Tip Jar – Bahşiş Kutusu

Yazan:

twiiter
Darüşşafaka

Twitter, kullanıcıların maddi destek almaları ve destek olmaları için yeni yollar yaratma çalışmalarını sürdürüyor. Twitter, bu yöndeki ilk adımını Tip Jar özelliği ile atıyor.


Bakmakta fayda var: IBM, dünyanın ilk 2 nanometrelik çipini geliştirdi!


twitter

Twitter bir gönderisinde, “Bu, insanların Twitter’da parayla destek almaları ve göstermeleri için yeni yollar yaratma çalışmalarımızın ilk adımıdır” ifadesini kullandı. Kullanıcılar, Twitter hesaplarını Tip Jar ile Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal veya Venmo‘ya bağlayabilecekler. Twitter, bu özellik aracılığıyla gönderilen paradan hiçbir kesinti de yapmayacak. Twitter’ı iOS ve Android’de İngilizce olarak kullananlar Perşembe günü Tip Jar aracılığıyla para göndermeye başlayabilecekler. Bazı kullanıcılar, ipuçlarını toplamaya başlamak için profillerine Tip Jar ekleyebilecek. Twitter, buna içerik oluşturucular, gazeteciler, uzmanlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar dahil olduğunuda belirtti.

reklam
Aorus reklamı

twitter

Yeni özellik, şirketin 2023 sonuna kadar Twitter’ın kullanıcı tabanını günlük 315 milyon aktif kullanıcıya genişletme çabasıyla daha hızlı bir oranda daha fazla özellik oluşturma çabasının bir parçası olarak geliyor. Bu haftanın başlarında şirket, ayrıca kullanıcıların başkalarıyla gerçek zamanlı sesli konuşmalar yapabilecekleri sanal odalara katılmalarına olanak tanıyan bir özellik olan Spaces’i tanıtmıştı. Tip Jar, şirketin ilk çeyrek kazançlarını bildirdiği 29 Nisan’dan bu yana hisselerinin %17’den fazla düştüğünü gören Twitter için zorlu bir haftalık süreçten sonra geldi.

twitter

Twitter Kıdemli Ürün Yöneticisi Esther Crawford’un açıkladığı bilgilere göre; bugünden itibaren, Twitter’ı İngilizce kullanan herkes iOS ve Android için Twitter’daki geçerli hesaplara para gönderebilecek. Şimdilik, Twitter’ı İngilizce kullanan sınırlı sayıda insan profillerine Tip Jar-Bahşiş Kutusu ekleyebilecek ve bahşişleri kabul edebilecek. Bu grup, içerik oluşturucuları, gazeteciler, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarını içerecek. Yakında, daha fazla kişi profillerine Bahşiş Kutusu ekleyebilecek. Twitter, bu hizmeti İngilizce dışında daha fazla dile de genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor.

twitter

“Biz artık Takipler, Retweetler ve Beğenilerin ötesinde birbirinizi desteklemenizi kolaylaştırmak istiyoruz. Bugün, insanların bahşiş gönderip alması için yeni bir yol olan Bahşiş Kutusu’nu tanıtıyoruz” diyen Crawford, açıklamasına Tip Jar ile ilgili şunları söyledi: “Profil sayfasında Takip Et düğmesinin yanında bir Bahşiş Kutusu simgesi görürseniz, bir hesabın Bahşiş Kutusu’nun etkin olduğunu anlarsınız. Simgeye dokunduğunuzda, hesabın etkinleştirdiği ödeme hizmetlerinin veya platformların bir listesini görürsünüz. Hangi ödeme hizmetini veya platformu tercih ederseniz seçin ve Twitter’dan, seçtiğiniz miktarda desteğinizi gösterebileceğiniz seçilen uygulamaya yönlendirileceksiniz. Bugün ekleyebileceğiniz hizmetler arasında Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo bulunmaktadır. Twitter kesinti yapmaz. Android’de ipuçları Spaces içinde de gönderilebilir” ifadelerini kullandı.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

ORTA-ÜST SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | realme 7 Pro , Reno 4, POCO X3 NFC | Kör Randevu #4

Yazan:

Kör Randevu #4
Darüşşafaka

Kör Randevu #4 serimiz 2021 yılında orta seviye cihazlar ile devam ediyor. Sevgili Cem Kıvırcık’ın profesyonel gözle cihazları bilmeden yaptığı yorumlar ile orta seviyeden seçtiğimiz üç telefonun detaylarına bakıyoruz. Yurtdışında sıkça yapılan “Blind Test” formatında olan serimizin ismi “Kör Randevu” oldu.


Bakmakta fayda var: EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | OPPO A91, P40 Lite, TCL 10 Plus


ORTA-ÜST SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | realme 7 Pro , Reno 4, POCO X3 NFC | Kör Randevu #4

Kör Randevuda her zaman yaptığımız gibi sizlere cihazların neler olduğunu söylemeden ancak fotoğraf kapağında verdiğimiz tüyo ile videonun işleyişi hakkında bir bilgi verdik. Fakat bunu Cem Kıvırcık videonun sonunda öğrenmek zorunda. Yaptığımız bu fotoğraf kıyaslamasında birçok farklı açı, bir çok farklı lens ve mod kullandık. Bu modlardan bazılarının norma çekim, ön kamerada portre çekimi, arka kamerada portre çekimi, ön kamerada ve arkada kamerada gece modu ile gece çekimleri diyebiliriz.

reklam
Aorus reklamı

Ayrıca Cem Kıvırcık, fotoğraf çekim tekniklerinin nasıl olması gerektiğini ve nasıl olmaması gerektiğinden bahsetti. Telefonların kameralarının ne kadar iyi olsa da yazılımının da fotoğraf çekiminde bir o kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Aynı zamanda fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken noktaları her bir kamera modu için ayrı ayrı yorumladı. Bu tekniklerin başında; kadraja giren nesnelerin şekli, ışığın lense vuruş açısı, etraftaki nesnelere vuran ışık ve diğer nesnelerle olan uyumu, renk şemasının karmaşık olup olmaması gibi etmenler mevcut.

Telefonlara baktığımızda ise burada orta seviyede 3000TL-3500TL arasında ilgi çeken telefonları ele aldık. Oppo Reno 4, realme 7 Pro ve POCO X3 NFC bu segmentte seçtiğimiz modeller oldu. Aslında kamera konusunda üst seviye cihazlar kadar iddialı modeller olmasa da bu telefonları tercih edenlerin telefon seçiminde en büyük kriterlerinin başında kamera performansı yer alıyor. Hepsinin birbirinden farklı kamera kurulumları, yapıları ve fotoğrafları işleyişleri var. Peki arasında hangi telefon özellikleriyle öne çıkıyor ona göz atalım:

realme 7 Pro

Realme 7 Pro aslında kamera konusunda iyi işler başaran bir model oldu. Birçok insan tercih yaparken özellikle kamerasının iyi olması sebebiyle de tercih etti diyebiliriz. Ana kamerada 64MP’lik Sony Exmor RS Sensör (IMX682) kullanan model F1.8 diyafram açıklığına sahip. Bu sayede gece çekimlerinde de iyi işler çıkarıyor. Bu kamera ile 4K 30fps videolar çekebilmenin yanında 1080p 60fps videoları da çekebiliyorsunuz. İkinci kamerası ise 119 derecelik bir geniş açı kamerası. 8MP çözünürlüğünde olan bu kameranın diyafram açıklığı ise F2.3. Ek olarak 2MP’lik bir Makro kamerasına sahip olan model dördüncü kamerasında ise yine 2MP’lik bir derinlik algılayıcı sensöre (bokeh) sahip. Ayrıca bu kamera monochrome (siyah-beyaz) fotoğraflar çekmenize de olanak tanıyor. Ön kameraya baktığımızda ise 32MP’lik bir kamera bizleri karşılıyor. 1080p 30fps videolar çekebilmenize olanak tanıyan bu kamera F2.5 diyafram açıklığına sahip.

OPPO Reno 4

Kuzeni diyebileceğimiz realme 7 Pro daki 64MP ana kamera burada yerini 48MP ye bırakmış. Bu kameraya Sony Exmor Sensör (IMX586) eşlik ediyor. F1.7 diyafram açıklığına sahip olmasıyla realme 7 Pro’ya göre biraz daha iyi gibi gözüküyor. 6 elementli lens bulunan model kuzeni gibi 4K 30fps videolar çekmenize izin veriyor. Ek olarak 1080p 60fps destekliyor. İkinci kamerası ise 119 derecelik bir geniş açı kamerası. 8MP çözünürlüğünde olan bu kameranın diyafram açıklığı ise F2.2. Ek olarak 2MP’lik F2.2 diyaframa sahip bir Makro kamerasına sahip olan model dördüncü kamerasında ise yine 2MP’lik bir derinlik algılayıcı sensöre (bokeh) sahip. Ayrıca bu kamera monochrome (siyah-beyaz) fotoğraflar çekmenize de olanak tanıyor. Ön kameraya baktığımızda ise 32MP’lik bir kamera bizleri karşılıyor. 1080p 30fps videolar çekebilmenize olanak tanıyan bu kamera F2.5 diyafram açıklığına sahip.

POCO X3 NFC

POCO X3 NFC, insanlar tarafında çok tercih edilen ve kullananlarında oldukça memnun olduğu bir model olarak karşımıza çıkıyor. Ana kamerasına baktığımızda 64 MP’lik bir kamera bizleri karşılıyor. Bu kamera F1.89 diyafram açıklığına sahip. Gece çekimlerinde diğer iki modele göre diyafram değerleri geride gibi gözüküyor. 4K 30fps video çekimlerinin yanında 1080p 60fps çekimler yapabilmekte mümkün. İkinci kamerası diğer modellere göre daha gelişmiş diyebiliriz. Burada 13MP’lik 119 derece F2.2 diyafram açıklığına sahip bir geniş açı kamerası mevcut. Üçüncü kamerasında 2MP’lik makro çekimler yapabilmenize yaran f2.4 değerine sahip bir kamera  mevcut. Dördüncü kamerası ise diğer modellerde olduğu gibi 2MP’lik derinlik algısına sahip. Ön kamerada ise 20MP’lik F2.2 diyafram açıklığına sahip. 1080p 30fps çekimler yapabilmenize yarayan bu kamera ek olarak yapay zeka ile güçlendirilmiş.

Peki sizce hangisi en iyi fotoğrafı çekiyor?

Kör randevuya katılan modellere Hepsiburada üzerinde incelemek ve satın almak için buraya bakabilirsiniz: https://app.hps.im/d7ct/e06510c

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler