Sosyal medya

Haber

Instagram CEO’su: TikTok yasağı, faydadan çok zarar getirebilir

Instagram CEO’su, son dönemlerin vazgeçilmez gündemi olan TikTok yasağıyla ilgili konuştu. CEO’ya göre TikTok’un yasaklanması, uzun vadede kötü etkileri olabilecek bir emsal yaratabilir.


İlginizi çekebilir: Instagram, Reels’ı öne çıkardığı yeni ana ekran tasarımını duyurdu

reklam
MSI reklamı

Uzun süredir gündemde kendine yer edinen TikTok’un kaderi ne olacak bilinmiyor. Eğer uygulama, kendine bir alıcı bulamazsa Başkan Trump’ın çıkardığı yürütme emri doğrultusunda yasaklanacak. Tüm bu söylentiler devam ederken, Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri’den potansiyel bir TikTok yasağıyla alakalı açıklama geldi.

Mosseri, TikTok’un yasaklanmasının hem kendileri için hem de diğer mobil platformlar için faydadan çok zarar doğurabileceğini düşünüyor.

Instagram CEO’suna göre TikTok yasağı, kötü sonuçlar doğurabilir

TikTok Instagram

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada hızla ivme kazanmakta olan TikTok, her geçen gün kendine yeni kullanıcılar bularak büyümeye devam ediyor. Aslında TikTok’un ABD’de yasaklanması, kısa bir süre önce Reels’ı duyuran Instagram ve onun çatı şirketi Facebook’un ilk başta işine yarayabilir. Zira Instagram, TikTok’un boşluğunu doğal olarak Reels ile dolduracak.

Ama TikTok’un yasaklanması, sosyal medya dünyasında bir açıdan dengeleri değiştirme potansiyeline sahip. ABD Hükümeti’nin bugün TikTok’u yasaklaması, yarın da başka ülkelerin ABD’li platformlara kendi ülkelerinde zorlu süreçler yaşatmasına sebep olacak. İşte Instagram CEO’sunun endişesi tam burada başlıyor.

“Bir rakibi yavaşlatmak kısa vadede bize fayda sağlıyorsa, bizim için belirlediği emsal, uzun vadede bir işletme olarak bizim için çok çok daha kötü. Aslında bundan hiç hoşlanmıyorum, ancak bazı insanlar bunun bizim için çok iyi olacağını düşünüyor. Önümüzdeki 5 veya 10 yıl içinde bunun bizim için çok kötü olacağını düşünüyorum.”

Tüm bu açıklamalarıyla Instagram CEO’su Adam Mosseri, TikTok’un yasaklanmasının Facebook’un uzun vadede yaşaması muhtemel problemlere neden olabileceğini ve yasağın kendilerine getireceği kısa vadeli faydanın, buna değmeyeceğini belirtiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple Music, Android arayüzünü de güncelliyor!

Yazan:

Apple Music, Android arayüzünü de güncelliyor!

Apple Music, iOS 14 güncellemesi ardından bünyesine kattığı geliştirmeleri, nihayet Android kullanıcılarına da sunuyor. Yeni arayüz tasarımı ve geliştirmeleriyle beraber çevrimiçi müzik dinleme platformu, daha kullanışlı hale geliyor.


İlginizi çekebilir: Apple Music Web sürümü beta olarak yayınlandı

reklam
MSI reklamı

Apple uygulamalarını Android tarafında görmeye pek alışkın olmasak da Apple Music bu istisnalardan biri. Uygulaması ve arayüz tasarımı sebebiyle kullanıcı kaybı yaşayan şirket, iOS 14 ile getirdiği tasarımı Android tarafına da sunmaya hazırlanıyor. Şirket, Spotify ile arasındaki farkın açılmasından rahatsız olacak ki Android tarafı için de aceleci davranıyor. Android tarafında 3.4 beta versiyonuyla beraber testlerine başlayan Apple, alt ana menü sayısını beşe çıkarıyor. Arama barının da alt menüye eklendiği görülürken çalınan parça ekranında da bazı değişiklikler göze çarpıyor.

Dinamik arka plan rengi, sonsuz parça önerisi

Seçilen ya da o esnada dinlenen parçanın yer aldığı sekmede ise dinamik bir arka plan olduğu görülüyor. Dinlenen albümün kapak fotoğrafında yer alan renklere göre arka plan, dinamik olarak değiştiriliyor. Sıradaki parça ve çalma listesi alanında da dinamik renk değişikliğinin korunurken, yanında sonsuzluk işareti şekli bulunan sıradaki parça önerisi de dikkatlerden kaçmıyor.

Ayarlarda da daha çok tercih yer alıyor

9to5Google’da yer alan habere göre 3.4 beta versiyonundaki ‘Hücresel Veri Kullanımı’ ayar alanı, artık daha fazla seçeneğe sahip. Hücresel verinin kullanılıp kullanılmaması, yüksek kalitedeki sesin hangi veri türünde aktarılması ve veri tasarrufu gibi seçeneklerin bulunduğu menüyle beraber kullanıcılar, kotalarını kontrol altında tutabilecekler.

Apple Music ile dinlediğiniz parçayı sosyal medyada paylaşın

O esnada dinlemiş olduğunuz parçayı bir arkadaşınıza göndermek istediğinizde ya da sadece sosyal medya üzerinden takipçilerinizle paylaşmayı düşündüğünüzde Spotify gibi Apple Music de özel bir görsel hazırlayabiliyor. Paylaş’a bastıktan sonra ilgili sosyal medya paltformunun seçilmesiyle beraber parça detayları ve kapak görseli, gönderi olarak karşınıza çıkıyor. Bu şekilde kullanıcılar, şarkılarını paylaşmanın daha estetik bir yoluna kavuşmuş oluyor.

Ülkemizde uzun süredir değişmeyen fiyatlandırmasıyla beraber Apple Music, halen daha Spotify’dan daha uygun fiyatlı. Apple yeni arayüz tasarımı ve geliştirmelerle beraber Spotify tarafına geçen kullanıcılarını tekrar bünyesine kazandırabilecek mi merak ediliyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12, kolay çizilen ekranı ile gündemde!

iPhone 12 serisinin ekranı, seramik destekli koruma sayesinde dört kata kadar daha başarılı düşme direnci sağlıyor. Bu özelliğin ekranı iyi şekilde koruduğu tahmin edilirken, ilk kullanıcı deneyimleri ise ekranın şaşırtıcı şekilde kolay çizildiğini gösteriyor!


İlginizi çekebilir: Pinterest, iOS 14 widget’ları ile arayüzü daha ‘estetik’ hale getiriyor!

reklam
MSI reklamı

Bazı iPhone 12 kullanıcıları, ekranın kolay çizildiğinden şikayetçi!

Bilindiği üzere iPhone 12 ve Pro modelleri, seçilen birinci parti ülkeler için geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Teknoloji meraklıları yeni telefonlara büyük ilgi gösterirken, bazı kullanıcılar önemli ve pek de hoş olmayan bir ayrıntıyı fark etti. Teknoloji yazarı Max Winebach, T-Mobile’da sergilenen bir demo telefonun ekranında derin çizikler gördüğünü belirtti. Paylaşılan görüntülerde ekranın pek çok noktasında çizikler görülürken, ünlü YouTuber Marques Brownlee (MKBHD) de kendisine gönderilen test cihazında benzer sorunlar yaşadığını ifade etti.

iphone 12 çizik

Brownlee’ye göre, iPhone 12 serisinin ekranı kırılmaya karşı dayanıklı olmasına rağmen çizilmeler konusunda tam tersi bir performans sergiliyor. Bu durumun nedeni olarak da kırılmaz korumayı sağlayan seramik katmanın yumuşaklığı üzerinde duruluyor. Koruyucu malzemenin yapısında düşme ve çizilme performansı birbirine zıt olduğu için böyle bir sonuç yaşanmış olabilir. Dahası, Apple’ın bu durumu düzeltmesi için düşme direncinden bir miktar taviz vermesi gerektiği iddia ediliyor.

Genellikle ilk parti teknoloji ürünlerinde bazı kalite kontrol sorunları yaşanabiliyor. Ancak Apple’ın bu konuda titiz olduğu ve çok nadiren sorun yaşadığı biliniyor. Hatırlanacağı üzere 2014 yılında iPhone 6’da bükülme sorunu ortaya çıkmış, şikayetleri dikkate alan Apple ise iPhone 7’de gövde materyalini iyileştirmişti. 

Devamını oku

Apple

Apple Silicon işlemcili ilk iMac, A14T ile gelecek!

Apple Silicon

Çin gazetesi The China Times’a göre Apple Silicon tarafından desteklenen ilk iMac, gelecek yılın ilk yarısında piyasaya çıkacak ve masaüstü sınıfı “A14T” yonga setine sahip olacak.


İlginizi çekebilir: iPad için önemli Office güncellemesi yayımlandı

reklam
MSI reklamı

Apple Silicon işlemcili iMac için tarihler 2021’i gösteriyor

Tedarik zinciri kaynakları, Apple’ın 5nm üretim süreciyle geliştirilen yeni masaüstü işlemcisi A14T’yi ve kendi GPU’sunu, gelecek olan Apple Silicon Mac’ler için kullanacağını iddia etti.

Apple Silicon Mac’ler için A14X işlemcinin Apple tarafından seri üretime sokulması zaten bekleniyordu. Şimdi de yeni raporlara göre “A14T” adlı bir masaüstü işlemcisi de iMac için geliştiriliyor. Bunun yanı sıra yine Apple tasarımı bir grafik işleme biriminin 2021‘de piyasaya sürüleceği yönünde iddialar var. Aynı zamanda Apple’ın şimdiden yeni “A15” çipini tasarlamaya başlamış olduğu bildiriliyor.

Apple Silicon

China Times’a göre, Apple’ın yeni işlemcileri geliştiren Mt Jade kodlu bir araştırma ve geliştirme projesi var. Apple tasarımı GPU ise dahili olarak “Lifuka” kod adıyla biliniyor.

Lifuka, A14T ve diğer A15 işlemcilerin de 5 nm olarak TSMC tarafından üretileceğine inanılıyor. iPhone 12 serisinde de TSMC’nin 5nm süreciyle ürettiği işlemciler kullanılmıştı. Aynı zamanda TSMC’nin Apple’ın “A16” yongalarını 3nm’lik bir üretim sürecine dayandıracağı da daha önce bildirilmişti. Bu işlemcinin 2022‘de iPhone ve iPad’de olması bekleniyor.

Apple Silicon

China Times’a göre 2021’de piyasaya sürülecek iPhone 13ler, TSMC’nin 2021’de başlatacağı 5nm mimarisinin gelişmiş bir sürümüne dayanan “A15 Bionic” işlemci kullanacak.

Bildirilenlere göre, Kasım ayında çıkması beklenen ilk Apple Silicon Mac’lerA14X” işlemci kullanacak. iPhone için ise A15 Bionic’in 2021’in üçüncü çeyreğinde üretime girmesi bekleniyor. Daha sonra “A15T” nin de onu takip edeceğine inanılıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler