Sosyal medya

Haber

İddia: iPhone 6’nın ön panel resmi sızdı!

Bir süredir hakkında bir sürü dedikodu yayılan iPhone 6 için yeni bir görüntü daha sızdı. Elbette hala hiçbir şey kesin değil ancak iddia edilene göre aşağıdaki resim yeni telefonun ön panelini gösteriyor.

Siyah bir iPhone 5s ile yan yana koyulan panel bu şekilde bizlere yeni telefonun boyut farkını gösteriyor.

reklam
MSI reklamı

iphone6-panel

Resmi incelediğimizde ön panelin genel iPhone telefonlarındaki standart bir ön panele oldukça benzediğini görüyoruz. Aşağıdaki “Home” tuşu dahi bizlere bunun gerçekten iPhone 6’nın ön paneli olacağını gösteriyor. Bildiğiniz gibi yeni iPhone’lar 4.7 ve 5.5 inç olarak iki farklı seçenekle gelecek.

Karşılaştırma: Galaxy Note 3 mü, Nokia Lumia 1520 mi?

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekran Kartı

AMD, Radeon RX 6000 ekran kartlarını duyurdu!

AMD, düzenlediği çevrimiçi tanıtım etkinliğinde RDNA 2 mimariye sahip yeni ekran kartı modellerini duyurdu. Radeon RX 6000 ekran kartları, en büyük rakibi olan NVIDIA GeForce RTX 3000 serisine kıyasla fiyat avantajı ile öne çıkıyor!


İlginizi çekebilir: Makyajlı 2021 Renault Megane Sedan tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Radeon RX 6000 serisi, NVIDIA’ya karşı rekabeti kızıştıracak!

NVIDIA’ya güçlü bir cevap vermesi uzun süredir beklenen AMD, RX 6000 serisi ekran kartlarıyla bu bekleyişi sonlandırdı. Radeon RX 6800, RX 6800 XT ve RX 6900 XT şeklinde üç model barındıran seri, 7 nm üretim tekniğini koruyor. Optimizasyon çalışmaları sayesinde %50’ye varan performans artışı elde edilirken, asıl atılımın 2022 yılında tanıtılacak RDNA 3 mimari ile gerçekleşeceği belirtildi. Dolayısıyla yeni nesil Big Navi GPU üzerine geliştirmeler artarak devam edecek.

Radeon RX 6900 XT özellikleri

AMD Radeon RX 6900 XT modeli, RDNA 2 serisinin en güçlü ekran kartı unvanının sahibi oluyor. Navi 22 GPU’nun bütün gücünü kullanan ekran kartı, bunu bünyesinde barındırdığı 80 CU (4.608 Stream çekirdeği) ile başarıyor. 2250 MHz’e kadar hız aşırtma uygulanabilen RX 6900 XT’de 16 GB GDDR6 VRAM kullanılmış. Ayrıca 128 MB Infinity Cache önbellek özelliği de oyunlarda performansı artıran bir diğer yenilik olarak dikkat çekiyor.

300W TBP değerine sahip olan RX 6900 XT, görünüşe göre 4K oyun performansında NVIDIA GeForce RTX 3090’ı oldukça zorluyor. Radeon RX 6000 serisinin en güçlü kartı pek çok güncel oyunda başa baş performans sergilerken, Battlefield V’de ise neredeyse %20 oranında fark atıyor.

8 Kasım’da satışa sunulacak Radeon RX 6900 XT’nin fiyatı 999 dolar olarak açıklandı. Ekran kartının en yakın rakibi GeForce RTX 3090’dan tam 500 dolar daha ucuz olduğunu da belirtelim.

Radeon RX 6800 XT özellikleri

AMD Radeon RX 6800 XT modeli, daha çok serinin fiyat/performans kanadına odaklanıyor. En üst model olan RX 6900’e kıyasla işlem ünitesi tarafında kırpılma görülürken, bunun dışında iki ekran kartı da benzer özellikler taşıyor. Navi 22 GPU’da 72 CU (4.608 Stream çekirdeği) yer alırken, 2250 MHz boost frekansı ise aynen korunuyor. Ayrıca 16 GB GDDR6 VRAM ve 128 MB Infinity Cache önbellek de RX 6800 XT’de yer alan özellikler arasında bulunuyor.

Radeon RX 6000 serisinin ortanca modelinde TBP değeri 300W olarak belirtiliyor. Performans tarafında da yine üst seviye oyunları taşıyabilecek yeterlilik sunuluyor. NVIDIA GeForce RTX 3080 modeliyle yapılan karşılaştırmalarda Radeon RX 6800 XT’nin üstünlüğü göze çarpıyor. Üstelik 20W’lık güç avantajı da RX 6800 XT’nin daha verimli bir ekran kartı olduğunu gösteriyor.

18 Kasım’da satışa sunulacak Radeon RX 6800 XT modelinin fiyatı 649 dolar olarak açıklandı. Bu noktada da AMD’nin NVIDIA’ya kıyasla 50 dolar civarında fiyat avantajına sahip olduğunu belirtelim.

Radeon RX 6800 özellikleri

Radeon RX 6000 serisindeki son ekran kartı olan RX 6800 ise fiyat odaklı geliştirilen Navi 21 grafik birimini temel alıyor. 60 CU (3.840 Stream çekirdeği) barındıran kartta 16 GB GDDR6 bellek ve 128 MB Infinity Cache önbellek kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca 2105 MHz’e kadar çıkabilen frekans saat hızı ve 250W TBP değeri de dikkat çeken diğer detaylar arasında yer alıyor.

 

En büyük sürprizini RX 6800 modeline saklayan AMD, başlangıç ekran kartında dahi 4K/60 FPS oyun deneyimini hedefliyor. Hatta kartın 4K çözünürlükte GeForce RTX 2080 Ti ekran kartıyla olan kıyaslamasına bile yer verilmiş. 18 Kasım’da satışa sunulacağı belirtilen ekran kartı, 579 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Devamını oku

Google

Google Drive artık Office dosyalarını direkt web’de düzenleyebiliyor

Yazan:

Google Drive Office

Google Drive, uzun bir süredir Office dosyalarını web ortamında varsayılan olarak görüntüleme modunda açabiliyor. Bu haftadan itibarense, Google’ın yaptığı yeni güncellemeyle artık Office’le oluşturduğunuz dosyaları direkt olarak Drive’da düzenleme moduyla açabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Nokia, Android’de güncelleme şampiyonu oldu!

reklam
MSI reklamı

Google’ın düzenleme uygulamaları (Dökümanlar, Slaytlar vs.), Microsoft Office ile görüntüleme ve düzenleme noktasında kusursuz bir uyumluluğa sahip. İster Word’de hazırladığınız bir belge, ister PowerPoint’te hazırladığınız bir sunum, ne olduğu fark etmeksizin Office dosyalarını Google hizmetleriyle görüntüleyebilirsiniz.

Google Drive ile Office’in uyumluluğu, bugünkü güncellemeyle kuvvetlendi

Eğer sık kullanıyorsanız mutlaka biliyorsunuzdur ki Google Drive’da kayıtlı olan bir Word dosyasına çift tıkladığınızda, Drive onu varsayılan olarak görüntüleme modunda açar ve düzenlemek için de ‘Birlikte aç’ kısmından Google Dökümanlar’ı seçerek ilgili dosyayı Dökümanlar ile açmanız gerekir.

Aslında yalnızca bir iki tık uzağınızda olan bu imkanı, Google daha kolay hale getirmek için yeni bir güncelleme yaptı. Bugünden itibaren kullanıma sunulan yenilik sayesinde, Google Drive artık Office dosyalarını (.docx, .doc, .ppt, .pptx, .xls, .xlsx, .xlsm) varsayılan olarak düzenleme modunda açacak.

Google Drive Office

Düzenleme ihtiyacı hissetmeyip sadece dosyanın içeriğini okumak isteyen kullanıcılarsa ilgili dosyaya sağ tıkladıklarında açılan menüden ön izleme modunu seçebilecekler. Alternatif olarak Google, dosyaya çift tıklarken aynı anda P tuşuna basınca da ilgili Office dosyasını otomatik olarak ön izleme modunda açıyor, böylelikle düzenlemek istemiyorsanız ekstra beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Yalnız, Google Drive kullanıcılarına sunulan bu yeniliğin bazı durumlarda istisnaları da var: Mesela parolayla korunan bir Office dosyasını Drive, doğrudan düzenleme modunda açamıyor. Bunun yerine Google, eskisinde olduğu gibi dosyanın sadece görüntülenmesine izin veriyor. Bu tabii ki Google’dan değil, dosyanın parolayla korunuyor olmasından kaynaklanan bir durum.

Ayrıca eğer tarayıcınızda ‘Office için Dökümanlar, E-Tablolar, ve Slaytlar’ eklentilerinden biri varsa, bu durumda Drive’ınızda kayıtlı olan dosyaya çift tıklar tıklamaz Google sizi o ilgili uzantıya yönlendireceğini belirtiyor.

Bu arada yeni Drive güncellemesi; Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education, Enterprise for Education ve Nonprofits müşterileri ve kişisel Google Hesapları olan herkese sunulacak. Google, güncellemeyi bugünden itibaren yayına aldığını ancak tüm kullanıcılara ulaşmasının birkaç hafta sürebileceğini söyledi.

Devamını oku

Genel

Makyajlı 2021 Renault Megane Sedan tanıtıldı!

Uzun süredir 4. nesli ile satışta olan Renault Megane’ın, bahar aylarında hatchback ve station modelleri makyajlanmıştı. Şimdi ise makyajlanma sırası ülkemizde üretilen Megane Sedan‘a geldi.


İlginizi çekebilir: 2021 Fiat Egea Ailesi, yeni Egea Cross modeliyle birlikte tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Megane hatchback ve station modelinde de olduğu gibi sedan modelde de tasarım değişikliklerini, ancak küçük detaylarda görebiliyoruz. 2021 Megane Sedan, yeni tasarıma sahip C şekilli gündüz farları ile birlikte, artık hem ön hem de arka farlarında LED teknolojisini sunmaya başladı.

Aracın ön kısmına baktığımızda yenilenen tampon ve ızgara üzerinde yer alan krom detaylar göze çarpıyor. Yan tarafa baktığımızda ise açıkça kendini belli eden farklar ise yeni jant takımları (16 ve 18 inç arasında değişen) ve kapı kolu aydınlatmaları oluyor. Aracın arka kısmında ise yenilenen LED arka farlar ve arka tamponda yer alan sahte krom egzoz uçları yer alıyor.

Makyajla birlikte Megane, kabininde ve donanımlarında ne gibi yenilikler sunuyor?

İç mekanda yapılan yeniliklerin başında GPS navigasyonu da destekleyen 10.2 inçlik dijital gösterge paneli  ve yeni 9.3 inçlik dikey bir EasyLink bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Android Auto ve Apple CarPlay’i desteği sunan EasyLink, ses tanıma, Google üzerinden adres arama, yakıt fiyatları ve gerçek zamanlı trafik bilgisi gibi yeteneklere sahip.

Renault, sürüş ergonomisini arttırmak adına direksiyon simidinde yer alan sürüş destek kontrolcülerini bir araya getirmiş. Kendiliğinden kararan çerçevesiz dikiz ayna, klima kontrolcülerindeki krom kaplamalar ve yeni döşemeler ise araçtaki diğer yenilikler arasında bulunuyor. Ayrıca sürücünün konforunu arttırmak adına, elektrikli olarak ayarlanabilen bir sürücü koltuğu da gelmiş.

Sezgisel bir kullanım için basitleştirilen ayarlar, yeni ortam renkleri ve motor sesi için R-Sound uygulaması gibi yeni yeteneklere sahip MultiSense sürüş modlarında da ayarlamalar yapılmış. Söz konusu modlar ise Eco, Comfort, Sport ve MySense olarak adlandırılmış.

Makyajlı Megane Sedan’ın motor seçenekleri neler?

İlk olarak ailenin benzinli üyeleriyle başlayalım. Bunlardan ilki, yeni üç silindirli 1.0 TCe  turbo benzinli motor. Altı ileri manuel şanzıman ile eşleştirilen bu ünite 113 beygir güce sahip. Diğer üye ise altı ileri manuel veya yedi ileri EDC çift kavramalı şanzımanla alınabilen, 140 beygirlik 1.3 TCe ünite.

Dizel tarafında ise tek seçenek bulunuyor. Bu seçenek, 115 beygir gücündeki 1.5 litrelik Blue dCi motor. Bu motor, altı ileri manuel veya yedi ileri EDC çift kavramalı şanzıman ile alınabiliyor. e-Tech plug-in hibrit sistemin durumu hakkında ise herhangi bir bilgi yok.

Start&Stop özellikli adaptif hız sabitleyici, yaya algılamalı aktif acil durum fren sistemi, arka çapraz trafik uyarısı ve otomatik tutma işlevine sahip elektronik park freni gibi sürüş destek sistemlerinin de araçta yer aldığını da söyleyelim.

Makyajlı Megane’ı, 2021’in başında yollarda göreceğiz.

Kaynak: Carscoops

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler