Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei P40 Pro tam 8 kamera ile gelebilir!

Yeni yıl yaklaşırken, akıllı telefon üreticilerinin yeni amiral gemisi modelleri ile ilgili ilk detaylar da gelmeye başladı. Huawei P40 Pro, aktarılan son sızıntılara göre kamera alanında çıtayı bir hayli yukarı taşıyabilir!


İlginizi Çekebilir: iPod Classic efsanesi, uygulama olarak geri dönüyor


Huawei P40 Pro ile ilgili ilk detaylar: Toplam 8 kamera ve 100x dijital zoom!

Huawei’nin yeni amiral gemisi modellerinden P40 ve P40 Pro’nun geliştirme çalışmaları büyük bir titizlikle devam ediyor. Markaya yakın kaynaklardan aktarılan teknik detaylar ise önemli veriler ortaya koyuyor. Huawei P40 Pro, Samsung’un ürettiği delikli bir OLED ekran kullanacak. Kenar kıvrımlarından kavislendirildiği belirtilen ekran, raporlara göre 2K çözünürlük ve 90Hz yenileme hızına sahip olacak.

Gücünü 5G destekli HiSilicon Kirin 990 işlemciden alacak olan Huawei P40 Pro, asıl atılımı kamera tarafında yapacak. Leica ile işbirliğine devam edecek olan Huawei, P40 Pro’da toplam 8 adet kamera sensörü sunacak. Bu sensörlerin 3’ü ekran deliğinin içerisinde, kalan 5 tanesi de arka bölümde yer alacak. Kamera detaylarına inildiğinde ise ön kameralarda 32+20 megapiksellik sensörlerin yanı sıra ToF sensör dikkat çekiyor. Arka kısımdaki kameralar ise 64 megapiksel, 52 megapiksel süper geniş açı, ultra geniş açı, sinematik video sensörü ve ToF sensörü olarak sıralanıyor.

Huawei P40 Pro, söz konusu iddialar doğrulanırsa akıllı telefon sektörünün en yüksek yakınlaştırma değerine sahip cihazı olabilir. Beşli arka kamera paketinin 10x optik ve 100x dijital destekli zoom’a izin vereceği ifade ediliyor. Bu da P30 Pro’da oldukça beğenilen 50x dijital zoom özelliğinin daha da geliştirileceğini gösteriyor.

Huawei P40 serisinin hangi işletim sistemiyle çıkacağı da merak edilen bir başka konu olarak yer alıyor. Huawei’ye yakın kaynaklar, yaşanan sorunlardan dolayı Android’den tamamen vazgeçileceğini ve cihazların Harmony OS işletim sistemiyle çıkacağını belirtiyor. Harmony OS için siber korsanlara bugüne kadar 200 bin dolardan fazla ödül verildiği ve böylece güvenlik açıklarının tamamen kapatıldığı aktarılıyor.

Huawei P40 ve P40 Pro’nun Şubat ayındaki MWC 2020 etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Yılın ilk çeyreğinde satışa sunulacak telefonun fiyatı ile ilgili bir bilgi ise henüz bulunmuyor.

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

OnePlus, kendi Airpods alternatifi kulaklığını tanıtabilir!

OnePlus, yeni bir proje üzerinde çalışmalara başladı. Güncel akımlara uyarak, kendi Airpods benzeri kulaklığını üretmeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: OnePlus 8 Pro, 120Hz ekranla tanıtılabilir!


Şu an piyasada olan kulaklıkların birçoğu kendi tasarım çizgisini, Apple’ın seneler önce çıkarmış olduğu dünyanın ilk tam kablosuz kulaklıklarından biri olan Airpods’a özenerek tasarlıyorlar. Aslında bunu yaparken düşündükleri başlıca sebep; insanların Apple mühendisleri tarafından en ergonomik kullanımın, Airpods dizaynı olmasından kaynaklanıyor.

Huawei’de Freebuds serisinde bu tasarım anlayışını kullamıştı. Bu sene tanıttıkları; Apple’ın başlı başına rakibi olarak konumlandırılan, Freebuds 3 tam kablosuz kulaklığında görmüştük. Yakın zamanda çıkan haberlere bakacak olursak da Samsung’un S11 ailesiyle duyuracakları yeni Buds kulaklığın Pro versiyonu, yine Airpods alternatifi olarak belirlenmiş.

OnePlus

Haberin kaynağı Twitter iddiacılarından Tipster Max J. ait. Son attığı twette belirttiği üzere OnePlus kanadından yepyeni bir kulaklık gelecek. Gelecek kulaklıkla ilgili herhangi bir detay, sızdırılan haberde belirtilmiyor. Sadece gelecek ürünle ilgili ipucu alabileceğimiz konsept görüntülere yer verilmiş.

Oppo’nun alt firması aslında uzun sürelerdir kablosuz kulaklık geliştiriyor. Fakat birkaç yıldır, spor tipi kulaklıklar üzerinde yarışını sürdürmeye devam ediyordu. Peki sizce, şu an piyasada olan kulaklıklarla ve yeni çıkacak Pixel Buds 2 ile rekabet edebilecek mi? Hep birlikte bekleyip durumun nasıl ilerleyeceğini göreceğiz.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple, iOS 13.3 ve iPadOS 13.3 güncellemesini çıkardı!

Apple, güncellemelerine devam ediyor. Amerikalı şirket, birtakım hata düzeltmeleri ve yeni özellikler içeren iOS 13.3 ve iPadOS 13.3 güncellemelerini yayınladı.

İlginizi çekebilir: AnTuTu, kasım ayının en güçlü telefonlarını açıkladı!

Apple

Yeni güncelleme, hata düzeltmeleri ve bazı yenilikleri beraberinde getiriyor. Haftalarca süren geliştirici betalarından sonra gelen bu güncelleme, WWDC 2019 konferansında tanıtılan ve uzun süredir beklenen ‘Ekran Süresi’ özelliğinin geliştirmelerini içeriyor.

iOS 13.3 ve iPadOS 13.3 güncellemeleri çeşitli iyileştirmeler, sorun gidermeler ve Ekran Süresi için ek ebeveyn denetimlerini beraberinde getiriyor.

Apple

Apple güncellemesi neler sunuyor

 • Yeni ebeveyn denetimleri çocukların kimleri telefon ve FaceTime ile arayabileceği veya kimlere mesaj gönderebileceği ile ilgili daha fazla iletişim sınırı sağlar
 • Çocuklar için kişiler listesi, ebeveynlerin çocuklarının aygıtında görünen kişileri yönetmesini sağlar
 • İlgili yazılara veya aynı yayındaki daha fazla yazıya giden bağlantılarla okumayı sürdürün
 • Fotoğraflar’da video kısaltırken yeni bir video yaratma
 • Safari’de NFC, USB, ve Lightning FIDO2-uyumlu güvenlik anahtarları için destek ekler
 • Mail’de yeni iletilerin indirilmemesine neden olan sorunları giderir
 • Gmail hesaplarında ileti silmeye engel olan bir sorunu ele alır
 • Exchange hesaplarında iletilerde hatalı karakterlerin görünmesine ve gönderilen iletilerin çoğaltılmasına neden olabilen sorunları çözer
 • Boşluk tuşuna uzun süre basıldıktan sonra imleçin hareket etmesini engelleyebilen bir sorunu çözer
 • Mesajlar ile gönderilen ekran resimlerinin bulanık görünmesine neden olan bir sorunu giderir
 • Ekran resimlerinde kırpmanın veya İşaretleme kullanımının Fotoğraflar’a kaydedilmemesi sorununu çözer
 • Sesli Notlar kayıtlarının diğer ses uygulamalarıyla paylaşılmaması sorununu giderir
 • Telefon uygulamasındaki cevapsız çağrı uyarısının ekrandan silinmemesine sebep olabilen bir sorunu ele alır
 • Hücresel Veri ayarlarını hatalı bir şekilde kapalı olarak gösteren bir sorunu giderir
 • Akıllı Tersine Çevir etkinken Koyu Mod’un kapatılmasını engelleyen bir sorunu giderir
 • Bazı kablosuz şarj aletlerinin olması gerekenden daha yavaş şarj etmesine sebep olan bir sorunu ele alır

Apple, bu sayede iOS 13’ü çok daha istikrarlı bir hâle getirmek istiyor. iOS 13.3 güncellemesini indirmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi sırasını takip edebilirsiniz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung giriş ve orta sınıf telefonlarına yeni işlemci: MediaTek 5G

mediatek 5g

Tayvanlı teknoloji üreticisi MediaTek, amiral modeller için ürettiği son teknoloji ürünü Dimensity 1000 5G yonga setini kısa süre önce tanıtmıştı. Şirket şimdi ise bütçe dostu işlemcisi MediaTek 5G ile Samsung’un giriş ve orta sınıf telefonlarında yer alacak gibi gözüküyor.


İlginizi çekebilir: AnTuTu kasım ayının en güçlü telefonlarını açıkladı!


MediaTek, geçtiğimiz günlerde amiral modeller için tasarladığı yüksek performanslı Dimensity 1000 5G işlemcisini tanıtmış ve bu model şirketin ilk 5G işlemcisi olmuştu. Bütçe dostu telefonlar için bir işlemci tasarlayan şirket, MediaTek 5G ile Samsung‘un giriş ve orta sınıf segmentini oluşturan telefonlarında kendine yer bulacak. Ekonomik koşulların etken olduğu bu konuyu ele alan Samsung ve Tayvanlı şirket aralarında bir ortaklık kurarak çözüm alma hedefindeler. Bu işlemcinin gelecekteki Oppo, Vivo, Xiaomi ve hatta Huawei telefonlarında da görülmesi muhtemel.

MediaTek 5G işlemci hangi Samsung modellerinde yer alacak?

Görünüşe göre bu modellerin giriş seviyesi Galaxy M ve orta seviye Galaxy A serileri olduğunu söylemek mümkün. Son zamanların en büyük gelişmesi olarak nitelendirilen 5G teknolojisini her seviyede telefonda sunmayı amaçlayan Samsung, bütçe dostu bu işlemci ile piyasadaki sağlam yerini korumayı amaçlıyor. Tabii ki Samsung‘un akıllı telefon pazarındaki payı düşünülürse, bu işten MediaTek‘in de büyük bir pay elde etmesi pek muhtemel gözüküyor.

galaxy a serisi

galaxy m serisi

Şu an için netlik kazanılmış bir durum yok. Fakat her iki şirket de pazarlığa devam ediyorlar. Tüm bu gelişmeler düşünüldüğünde, 2020 yılı telefon üretici ve kullanıcı kitleleri için 5G yılı olacak gibi gözüküyor diyebiliriz.

Devamını oku