Sosyal medya

Yazılım

Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir?

Huawei’ye Amerika tarafından uygulanan ambargodan haberi olmayanınız yoktur. Bilmeyenler için kısaca açıklayacak olursak, Amerika ülke bünyesindeki şirketlerin Huawei ile çalışmasının engellemiş durumda. Bu şirketlere tabiki Google’da dahil. Huawei’nin Google’a alternatifi ise Huawei Mobil Servisler.

Bu ambargo ile Android işletim sistemli bir cihazın tam kapasite ile çalışması için gereken en önemli unsur yani Google Mobil Servisler (GMS) Huawei tarafından kullanılamıyor. Android işletim sistemli bir cihazda GMS’in kullanılamaması Gmail, Google Haritalar, Google Drive bulut ve yedekleme hizmetleri, YouTube, Google Fotoğraflar hatta uygulama mağazasına sahip olmamak anlamına geliyor. GMS’in olmadığı cihazlar, çoğu uygulamanın bu servislere entegre çalışması sebebiyle Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi bazı popüler uygulamalar dışında uygulama desteği sağlayamıyor.

Huawei’nin bu duruma karşılık olarak geliştirdiği çözüm ise Huawei Mobil Servisler yani HMS. Amerika uyguladığı ambargoyu kaldırmadığı sürece belkide kaldırsada yeni tanıtılacak Huawei ve Honor marka mobil cihazlar HMS ile kullanıcılara sunulacak.

Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir?

HMS kısaca Huawei ve Honor cihazlarda Gmail, Google Haritalar, Google Drive gibi pek çok Google uygulamalarının ve GMS’nin yerini alacak bir platformdur. HMS aynı zamanda 3. parti geliştiricilere de bu servislere entegre uygulamalar geliştirmeleri için araçlar da sunuyor. HMS ile Huawei, Android ekosistemi üzerinde Google’ın kullanıcı ve geliştiricilere sağladığı servisleri sunmayı hedefliyor. HMS’yi kullanıcı ve geliştiricilere sunduğu servisler bakımından ikiye ayırmak mümkün. Kullanıcı tarafında AppGallery ve diğer Huawei uygulamaları ile hizmet veren HMS, geliştirici tarafında HMS Core adlı geliştirici araç seti ile hizmet veriyor.

HMS sanıldığı kadar yeni bir platform değil. Huawei yıllardır bazı hizmetleri bu servis üzerinden kullanıcılara sunuyor. Fakat Amerika’nın uyguladığı ambargodan sonra Huawei bu servisleri tekrar tanıtarak öne çıkardı. HMS ve AppGallery şuan için Honor 9X Pro, View 30 Pro ve Mate XS model telefonlarda ön yüklü geliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Türkiye’den geliştiricilere 50 milyon TL teşvik!


HMS neler içeriyor?

HMS kullanıcı tarafında GMS’in yerini alacak pek çok servis ve uygulama sunuyor. Bunlar arasından en çok dikkat çekeni Google Play Store’un yerini alacak olan AppGallery.

HMS

Huawei ID

HMS kullanmak için ilk gereklilik olan Huawei ID, Apple ID ve Google hesabı ile aynı mantıkta çalışan Huawei hesabınızdır. Kişisel verilerinizi, rehber, mesajlar, ve Wi-Fi şifreleriniz gibi yedeklerinizi bu hesap ile yönetebileceksiniz.

AppGallery

AppGallery HMS tarafında Google Play Store’un yerini alması hedeflenen uygulama mağazasıdır. Huawei’nin geliştiricilere sağladığı HMS Core desteği sayesinde uygulama sayısı günden güne artıyor.

Huawei Mobile Cloud

Huawei Mobile Cloud, tüm veri ve cihazlarınıza tek yerden ulaşmanızı sağlayan yedekleme servisidir. Huawei Mobile Cloud kullanmak için öncelikle Huawei ID sahibi olmanız gerekiyor. Huawei ve Honor cihazlarda rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar, notlar ve daha fazla veri yedeklemesi için kullanabileceğiniz bulut servisidir.

Huawei Assistan

Google Asistan’ın yerini almayı hedefleyen Huawei Asistan, web aramaları, uygulama erişimi, sesli komutlar verebileceğimiz asistan hizmetidir.

HMS

Huawei Temalar

Huawei Temalar kısaca cihazlarınızı kişiselleştirmenize yarayan tema servisidir.

Huawei Müzik

Huawei’nin müzik yayın servisi olan Huawei Müzik hakkında ayrıntılı bilgiler verilmemiş olsa da servisin Huawei kullanıcıları için müzik satın alma ve yayın servisi olacağını biliyoruz.

Huawei Video

Huawei’nin video yayın servisi EMUI 5 ve üzeri versiyonlar için video izleme ve yayın hizmeti sunacak.

Huawei Tarayıcı

Huawei’nin Google Chrome’a rakip olacak tarayıcısı, karanlık tema ve haber akışı desteği ile sunuluyor.

HMS Core nedir?

Huawei’nin geliştiriciler için sunduğu API ve SDK’ları içeren araç seti HMS Core genel adıyla anılıyor. Hali hazırda Google Play Store’da yayında olan uygulamalar içinde Huawei bu araç seti ile geliştiricilere 10 dakika içinde uygulamalarını HMS’ye entegre edebilecekleri sözünü verdi.

HMS

Huawei HMS’yi yıllardır milyonlar tarafından kullanılan GMS seviyesine getirmek için çok çalışmak zorunda. Başarıya ulaşırsa Google’ı tekel konumundan indirecek. Rekabetin en çok kullanıcılara yaradığını düşündüğümüzde her konuda alternatiflerin artması olumlu bir gelişme.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

realme X2 serisi, Android 10 tabanlı realme UI arayüzüne kavuştu!

realme UI

realme X2 serisi, Android 10 tabanlı yeni realme UI arayüzüne sonunda kavuştu. Gelen güncellemeyle birlikte Oppo’nun ColorOS işletim sistemini kullanan telefon artık realme UI 1.0 işletim sistemiyle yoluna devam edecek.


İlginizi çekebilir: realme ve OnePlus garanti sürelerini uzatma kararı aldı


Şirketin geçen sene duyurmuş olduğu telefon modelleri olan X2 ve X2 Pro sonunda kendi arayüzüne kavuştu. Android 10 tabanlı realme UI arayüzünün çalışmalarına geçtiğimiz Ocak ayında başlanmıştı. Şimdi ise iki cihazın da en yeni özelleştirme süreçleri sunan yeni arayüzü yayınlanmaya başladı.

Dağıtılmaya başlanan güncelleme, optimize edilmiş yeni gezinti sistemi, yeni kamera arayüzü gibi yenilikleri içinde barındırıyor. Özelliklerin bir kısmını aşağıda derledik:

 • Arayüz, realme arayüzüne güncellendi.
 • Yeni “Gerçek ‘Real’ Dizayn“, daha çekici görsellik ve verimli işlemler.
 • Kullanıcı arayüzü optimize edildi ve tek elle kullanım geliştirildi.
 • Optimize edilmiş Smart SideBar: Dosya yöneticisi ile birlikte Dosya Konsolu tekrar konumlandırıldı.
 •  OSIE görüntü efekti ve Bildirim yok alarmı kaldırıldı.
 • Smart Sidebar’dan uygulamaları seçip ekrana taşıyarak varolan ekranı ikiye bölebiliyorsunuz. Örneğin, yukarıda YouTube açıkken alt tarafta Facebook’da gezinmeniz sağlanıyor.
 • Yeni iki özellik eklendi: “Assistive Ball”a şefaflık seçeneği ve Tam ekran uygulamalarda “Assistive Ball”ı gizleme.
 • Geliştirilmiş kayan pencere özelliğinden daha çok yararlanabiliyorsunuz. Seçeneklere daha fazla uygulama ekleme imkanı sunuldu.
 • Odak Modu eklendi: Seçenek, hayata daha fazla odaklanmanıza yardımcı olmak için geliştirildi. Fonksiyon içerisine uygulama kurarak belli periyotlar için uygulamaların kapalı kalmasını tercih edebilirsiniz.
 • Yeni kamera arayüzü eklendi
 • Tüm geliştirmeleri buradan okuyabilirsiniz.

X2 ve X2 Pro cihazları yükseltmeyle birlikte, yazılım versiyonu A19’a güncelleniyor.

 

 

 

Devamını oku

Yazılım

Google Duo, 12 kişi ile aynı anda görüşme destekleyecek

Google Duo

Google’ın geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu internet üzerinden görüntülü ve sesli arama uygulaması Google Duo, anlık görüntülü görüşmede kişi sayısını arttırdı.

Daha önce 8 kişi ile aynı anda görüşmeyi destekleyen Duo, anlık görüşmedeki kişi sayısını %50 arttırarak 12’ye çıkardı. Google Duo, özellikle ülkemizde WhatsApp gibi rakiplerine karşı büyük başarılar yakalamamış olsa da dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Uygulamanın görüşme kalitesinin oldukça yüksek olduğunu da belirtelim. Google’ın grup görüşmelerdeki kişi sayısını arttırmasının, COVID-19 salgını sebebiyle görüntülü görüşmelerde artış yaşanması sebebiyle olduğu düşünülüyor.


İlginizi çekebilir: Google Play Filmler yüzlerce filmi ücretsiz yayımlayabilir!


Söz konusu özelliğin kullanılması için uygulamayı güncellemeniz gerekmiyor. Zira 12 kişi desteği sunucu tabanlı bir geliştirme. Uygulama kullanımında herhangi bir değişiklik olmadan grup görüşmelerinize 12 kişi ekleyebilirsiniz. Uygulamaya sahip değilseniz aşağıda sunduğumuz linkler üzerinden erişebilirsiniz.

App Store

Google Play Store

Devamını oku

Yazılım

Final Cut Pro ve Logic Pro X, 3 ay ücretsiz denenebilecek!

Final Cut Pro ve Logic Pro X

Apple kullanıcılarının severek kullandığı üretkenlik yazılımları, Final Cut Pro ve Logic Pro X için deneme sürelerini 3 ay olarak yeniledi.

Daha önce 1 ay olan Final Cut Pro ve Logic Pro X yazılımlarının deneme süresi, COVID-19 salgının dünya genelinde ki insanları evlerinde karantina sürecine sokmuş olması sebebiyle 3 ay olarak yenilendi. Apple tarafından konu ile ilgili yapılan duyuruda deneme süresinin, evinde olan ve profesyonel araçlar üzerinde ustalaşmak isteyen kullanıcıların denemesi amacıyla uzatıldığı belirtildi. Final Cut Pro yazılımı an itibarıyla haberimizin devamında verdiğimiz link üzerinden denemeye başlayabilirsiniz. Logic Pro X yazılımı ise daha önce herhangi bir deneme süresine sahip değildi. İlk defa kullanıcılara ücretsiz deneme şansı verilecek olan yazılım pek yakında kullanıcılara sunulmuş olacak.


İlginizi çekebilir: Apple Arcade özel oyunu “Assemble With Care” Steam’de yayımlandı!


Salgın dolayısıyla kullanıcılara tanınan 3 aylık deneme kampanyasının sonlandırılacağı tarih ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Apple’ın salgın kontrol altına alınana kadar bu kampanyayı sürdürmesi bekleniyor. Bunlara ek olarak 1 aylık deneme süresi devam eden kullanıcıların da bu fırsattan yararlanabileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Deneme süresi sonunda yazılımı satın almak isteyen kullanıcılar için Final Cut Pro 1.999 TL, Logic Pro X ise 1,349 TL fiyat etiketi ile App Store üzerinden satın alınabilecek.

Final Cut Pro, 3 aylık deneme sürümüne link üzerinden ulaşabilirsiniz. Logic Pro X için deneme sürümü ise pek yakında link üzerinden kullanılabilir olacak.

Devamını oku