Sosyal medya

Yazılım

Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir?

Huawei’ye Amerika tarafından uygulanan ambargodan haberi olmayanınız yoktur. Bilmeyenler için kısaca açıklayacak olursak, Amerika ülke bünyesindeki şirketlerin Huawei ile çalışmasının engellemiş durumda. Bu şirketlere tabiki Google’da dahil. Huawei’nin Google’a alternatifi ise Huawei Mobil Servisler.

Bu ambargo ile Android işletim sistemli bir cihazın tam kapasite ile çalışması için gereken en önemli unsur yani Google Mobil Servisler (GMS) Huawei tarafından kullanılamıyor. Android işletim sistemli bir cihazda GMS’in kullanılamaması Gmail, Google Haritalar, Google Drive bulut ve yedekleme hizmetleri, YouTube, Google Fotoğraflar hatta uygulama mağazasına sahip olmamak anlamına geliyor. GMS’in olmadığı cihazlar, çoğu uygulamanın bu servislere entegre çalışması sebebiyle Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi bazı popüler uygulamalar dışında uygulama desteği sağlayamıyor.

reklam
Aorus reklamı

Huawei’nin bu duruma karşılık olarak geliştirdiği çözüm ise Huawei Mobil Servisler yani HMS. Amerika uyguladığı ambargoyu kaldırmadığı sürece belkide kaldırsada yeni tanıtılacak Huawei ve Honor marka mobil cihazlar HMS ile kullanıcılara sunulacak.

Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir?

HMS kısaca Huawei ve Honor cihazlarda Gmail, Google Haritalar, Google Drive gibi pek çok Google uygulamalarının ve GMS’nin yerini alacak bir platformdur. HMS aynı zamanda 3. parti geliştiricilere de bu servislere entegre uygulamalar geliştirmeleri için araçlar da sunuyor. HMS ile Huawei, Android ekosistemi üzerinde Google’ın kullanıcı ve geliştiricilere sağladığı servisleri sunmayı hedefliyor. HMS’yi kullanıcı ve geliştiricilere sunduğu servisler bakımından ikiye ayırmak mümkün. Kullanıcı tarafında AppGallery ve diğer Huawei uygulamaları ile hizmet veren HMS, geliştirici tarafında HMS Core adlı geliştirici araç seti ile hizmet veriyor.

Adventure İstanbul

HMS sanıldığı kadar yeni bir platform değil. Huawei yıllardır bazı hizmetleri bu servis üzerinden kullanıcılara sunuyor. Fakat Amerika’nın uyguladığı ambargodan sonra Huawei bu servisleri tekrar tanıtarak öne çıkardı. HMS ve AppGallery şuan için Honor 9X Pro, View 30 Pro ve Mate XS model telefonlarda ön yüklü geliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Türkiye’den geliştiricilere 50 milyon TL teşvik!


HMS neler içeriyor?

HMS kullanıcı tarafında GMS’in yerini alacak pek çok servis ve uygulama sunuyor. Bunlar arasından en çok dikkat çekeni Google Play Store’un yerini alacak olan AppGallery.

HMS

Huawei ID

HMS kullanmak için ilk gereklilik olan Huawei ID, Apple ID ve Google hesabı ile aynı mantıkta çalışan Huawei hesabınızdır. Kişisel verilerinizi, rehber, mesajlar, ve Wi-Fi şifreleriniz gibi yedeklerinizi bu hesap ile yönetebileceksiniz.

AppGallery

AppGallery HMS tarafında Google Play Store’un yerini alması hedeflenen uygulama mağazasıdır. Huawei’nin geliştiricilere sağladığı HMS Core desteği sayesinde uygulama sayısı günden güne artıyor.

Huawei Mobile Cloud

Huawei Mobile Cloud, tüm veri ve cihazlarınıza tek yerden ulaşmanızı sağlayan yedekleme servisidir. Huawei Mobile Cloud kullanmak için öncelikle Huawei ID sahibi olmanız gerekiyor. Huawei ve Honor cihazlarda rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar, notlar ve daha fazla veri yedeklemesi için kullanabileceğiniz bulut servisidir.

Huawei Assistan

Google Asistan’ın yerini almayı hedefleyen Huawei Asistan, web aramaları, uygulama erişimi, sesli komutlar verebileceğimiz asistan hizmetidir.

HMS

Huawei Temalar

Huawei Temalar kısaca cihazlarınızı kişiselleştirmenize yarayan tema servisidir.

Huawei Müzik

Huawei’nin müzik yayın servisi olan Huawei Müzik hakkında ayrıntılı bilgiler verilmemiş olsa da servisin Huawei kullanıcıları için müzik satın alma ve yayın servisi olacağını biliyoruz.

Huawei Video

Huawei’nin video yayın servisi EMUI 5 ve üzeri versiyonlar için video izleme ve yayın hizmeti sunacak.

Huawei Tarayıcı

Huawei’nin Google Chrome’a rakip olacak tarayıcısı, karanlık tema ve haber akışı desteği ile sunuluyor.

HMS Core nedir?

Huawei’nin geliştiriciler için sunduğu API ve SDK’ları içeren araç seti HMS Core genel adıyla anılıyor. Hali hazırda Google Play Store’da yayında olan uygulamalar içinde Huawei bu araç seti ile geliştiricilere 10 dakika içinde uygulamalarını HMS’ye entegre edebilecekleri sözünü verdi.

HMS

Huawei HMS’yi yıllardır milyonlar tarafından kullanılan GMS seviyesine getirmek için çok çalışmak zorunda. Başarıya ulaşırsa Google’ı tekel konumundan indirecek. Rekabetin en çok kullanıcılara yaradığını düşündüğümüzde her konuda alternatiflerin artması olumlu bir gelişme.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

qualcomm

Mobil cihazlar devi Qualcomm bir işlemci oluşumu olan NUVIA’yı 1.4 milyar dolar karşılığında bünyesine aldığını açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu anlaşmayla birlikte Qualcomm NUVIA firmasının tasarım mühendisliği uzmanlarının yanında yeni piyasalara da erişim sağlayabilecek. Yaklaşık iki sene önce firmayı kuran iki eski Apple mühendisi; güncel iPhone ve Mac cihazlarda kullanılan özel yapım ARM işlemci çiplerinin yapımında da yer almışlardı.

Anlaşma, Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’un şirketteki 26 yılın ardından Mart ayında emekliliğe ayrılmadan önceki son katkılarından sayılabilirken; rekabet içinde olunan IBM, AMD ve Apple gibi firmaların da görmezden gelmemesi gereken bir hamle olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure İstanbul

qualcomm

NUVIA firması özellikle 2019 yılında yaptığı fonlamalarla adını gerçek anlamda duyurmuştu. Şimdi ise kurucuların deneyimlerini göz önünde bulunduracak olursak Apple M işlemcilerinde olduğu gibi NUVIA’nın kendi işlemcilerinde de daha düşük güç ihtiyacıyla daha yüksek verim alabilmek için çalışmalar yapmaları muhtemel.

Qualcomm tarafı ise bir basın açıklamasında NUVIA teknolojisinin şirketlerinin çiplerine dahil edileceğini ve 5G odaklı Snapdragon serilerinin merkezde olacağını açıkladı.

Konuşmanın devamında ise yüksek verimli düşük güç ihtiyacı olan ve kompakt işlemcilerinin kendileri için uzun zamandır önem taşıdığını açıklayan Qualcomm Teknoloji Şefi Jim Thompson; NUVIA’nın yüksek performans tasarımı anlayışı ve işlemcilerinin, endüstride başrol oynayan kendi grafik ve yapay zekalarıyla birleşmesiyle birlikte işlem performansı ve ürün kapasitelerinde yeni bir seviye oluşturulabileceğini söyledi.

Birleşik Devletler tarafından anlaşmanın kalan prosedürlerinin halledilmesiyle ise NUVIA kurucu ve çalışanlarının Qualcomm firmasına katılmaları bekleniyor.

Devamını oku

Genel

Adobe Flash: bir dönemin efsanesine veda ettik!

Adobe Flash

Adobe Flash, internet dünyamızı yıllardır domine eden ve birçoğumuzun yakından tanıdığı, tabiri caizse, efsane bir platformdu. Dijital hayatımızda uzun bir süredir genişçe yer tutan bu programı ve tüm uzantılarını 202o ile beraber geride bıraktık. Gelin biraz Adobe Flash nostaljisi yapalım ve bu büyük değişimin biz kullanıcılar için ne ifade ettiğine yakından bakalım…


İlginizi çekebilir: Windows 10 için yayınlanan bir güncelleme, Flash Player’ı kaldırdı!

reklam
Aorus reklamı

Netflix, Youtube izlemek veya EBA’da kullanmak için uygun fiyatlı bir tablete ihtiyacınız varsa, bu hepsiburada listemiz tam size göre!


Adobe Flash için 5 yıldır hazırlanmakta olan veda günü sonunda geldi!

Adobe Flash

Adventure İstanbul

Adobe, ilk olarak geliştiricilere HTML5’e geçmeye başlamalarını tavsiye eden 2015 yılında yaptığı açıklamayla Flash’in sonunun yaklaşmakta olduğunun sinyallerini vermişti. Firma, 2017’de ise 31 aralık 2020 tarihinde desteği keseceğinin resmi açıklamasını yapıp, 2 yıldır devam etmekte olan sürece resmiyet kazandırmıştı. Ve Adobe sözünü günü gününe tuttu: Flash 2021 yılını göremedi. Her ne kadar, Adobe, 12 Aralık 2021’e kadar Flash kullanan içerikleri engellemeyeceğini söylese de; Microsoft ve Apple gibi firmalar Flash’a veda sürecini çoktan tamamladı bile.

Adobe Flash

Flash platformuna vedanın 5 sene gibi uzun bir süre almasının nedeni ise çok yaygın olarak kullanılması ve internetin çok büyük bir parçası olmasıydı. Platform, kendine özgü oyunlardan (“Flash Oyunları”) medya oynatıcıya (“Flash player”) kadar internette çok yaygın olarak kullanılan ve bir döneme damgasını vurmuş araçlara sahip olduğundan Flash’a vedamız da bir o kadar uzun sürdü.

Flash’ı bilgisayarınızdan nasıl kaldırırsınız?

Adobe Flash

Adobe, artık resmi desteği kestiği için kullanıcılardan programı bilgisayarlarından kaldırmasını istiyor. Neyse ki, bunu yapmak çok kolay:

  • Windows için bu linke tıklayarak
  • Mac için ise bu linke tıklayarak, Adobe’nin resmi silme programlarını yükleyerek Flash’ı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Nostalji zamanı: Bu Flash kullanan uygulamalardan hangilerini hatırlıyorsunuz?

Adobe Flash

  • Flash Oyunları: Bu oyunlar 2000’li yılların başının en büyük eğlence kaynaklarından biriydi. Flash’a veda etsek de, neyse ki bu oyunlara henüz veda etmiyoruz. The Internet Archive meşhur oyunları hala arşivinde saklamaya devam ediyor. Eğer sizin de eski günleri yad edesiniz gelirse, yukardaki link yardımıyla bunu yapabilirsiniz.
  • Flash Player: Bir dönem internetin en yaygın medya oynatıcısı olan bu Adobe Flash ürününü hatırlıyor musunuz?
  • Flash ile yapılmış websiteleri: Tamamen Adobe’un bu platformunu kullanarak yapılmış, rengarenk; retro; ve yüklenmesi bir nebze zor olan bu siteleri hatırlıyor musunuz?

Yorumlarda bunlardan hangilerini hatırladığınızı veya bizim aklımıza gelemeyen ama sizin kullandığınız başka Adobe Flash uygulamarı varsa,ve bunları bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.

Devamını oku

Apple

Adobe Lightroom, M1 işlemcili Apple bilgisayarlar için resmen yayınlandı!

Yazan:

macbook lightroom

Adobe, bugün yayınladığı güncelleme ile birlikte M1 işlemcili Apple bilgisayarlar için Lightroom uygulamasını resmen duyurdu. Mac App Store’da 4.1 sürümüne güncellenenen Lightroom uygulaması kullanıcılara daha fazla performans vaat ediyor.


İlginizi çekebilir; Adobe Illustrator, iPad için kullanıma sunuldu

reklam
Aorus reklamı

M1 işlemciler için gelen güncellemeyle birlikte Lightroom neler sunuyor?

macbook lightroom

Adobe,  Creative Cloud uygulamalarını Apple’ın piyasaya yeni sürdüğü M1 işlemcili modellerine getirmek için tam gaz çalışmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz ay Apple Silicon için Photoshop Beta’nın piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu.  Aynı zamanda Lightroom Classic’in yerel bir sürümü üzerinde de çalıştıklarını söylemişti.

Adventure İstanbul

Uygulamanın önceki sürümleri de M1 işlemcili bilgisayarlarda çalışıyordu. Ancak çalışabilmesi Intel için yapılmış x86 kodunu çeviren Apple Rosetta yazılımı aracılığıyla mümkün oluyordu. Bu, bilgisayar performansı ve dolayısıyla uygulama performansı açısından negatif bir durumdu.

Uygulamanın sunduğu özelliklerden bahsedecek olursak Adobe, bugün güncellemelerinin bir parçası olarak ProRAW desteğini ekledi. Şirket artık Camera Raw formatında çekilen görüntüleri Lightroom Classic veya Lightroom‘da içe aktarabileceğinizi ve düzenleyebileceğinizi söylüyor. Adobe ayrıca iOS 14 için yeni widget‘lar oluşturmanıza ve Lightroom Kamera ile daha hızlı fotoğraf ve selfie çekmenize olanak sağlıyor. Ekim ayında şirket, uygulamaya daha fazla film benzeri renk sınıflandırma aracı ekledi ve yaz boyunca kullanıcıların düzenlemelerini paylaşmasına izin vermeye başladı.

Adobe Creative Cloud’ı indirmek şuan için ücretsiz. Bir haftalık deneme süresinin ardından Apple’ın uygulama içi satın alma sistemi üzerinden aylık 9.99$ dolar ödeyerek abone olunması gerekiyor. Abonelere bu satın alma ile birlikte aynı zamanda 1 TB bulut depolama alanı da veriliyor.

 

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler