Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Yazılım

Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir?

Huawei’ye Amerika tarafından uygulanan ambargodan haberi olmayanınız yoktur. Bilmeyenler için kısaca açıklayacak olursak, Amerika ülke bünyesindeki şirketlerin Huawei ile çalışmasının engellemiş durumda. Bu şirketlere tabiki Google’da dahil. Huawei’nin Google’a alternatifi ise Huawei Mobil Servisler.

Bu ambargo ile Android işletim sistemli bir cihazın tam kapasite ile çalışması için gereken en önemli unsur yani Google Mobil Servisler (GMS) Huawei tarafından kullanılamıyor. Android işletim sistemli bir cihazda GMS’in kullanılamaması Gmail, Google Haritalar, Google Drive bulut ve yedekleme hizmetleri, YouTube, Google Fotoğraflar hatta uygulama mağazasına sahip olmamak anlamına geliyor. GMS’in olmadığı cihazlar, çoğu uygulamanın bu servislere entegre çalışması sebebiyle Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi bazı popüler uygulamalar dışında uygulama desteği sağlayamıyor.

reklam

Huawei’nin bu duruma karşılık olarak geliştirdiği çözüm ise Huawei Mobil Servisler yani HMS. Amerika uyguladığı ambargoyu kaldırmadığı sürece belkide kaldırsada yeni tanıtılacak Huawei ve Honor marka mobil cihazlar HMS ile kullanıcılara sunulacak.

Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir?

HMS kısaca Huawei ve Honor cihazlarda Gmail, Google Haritalar, Google Drive gibi pek çok Google uygulamalarının ve GMS’nin yerini alacak bir platformdur. HMS aynı zamanda 3. parti geliştiricilere de bu servislere entegre uygulamalar geliştirmeleri için araçlar da sunuyor. HMS ile Huawei, Android ekosistemi üzerinde Google’ın kullanıcı ve geliştiricilere sağladığı servisleri sunmayı hedefliyor. HMS’yi kullanıcı ve geliştiricilere sunduğu servisler bakımından ikiye ayırmak mümkün. Kullanıcı tarafında AppGallery ve diğer Huawei uygulamaları ile hizmet veren HMS, geliştirici tarafında HMS Core adlı geliştirici araç seti ile hizmet veriyor.

HMS sanıldığı kadar yeni bir platform değil. Huawei yıllardır bazı hizmetleri bu servis üzerinden kullanıcılara sunuyor. Fakat Amerika’nın uyguladığı ambargodan sonra Huawei bu servisleri tekrar tanıtarak öne çıkardı. HMS ve AppGallery şuan için Honor 9X Pro, View 30 Pro ve Mate XS model telefonlarda ön yüklü geliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Türkiye’den geliştiricilere 50 milyon TL teşvik!


HMS neler içeriyor?

HMS kullanıcı tarafında GMS’in yerini alacak pek çok servis ve uygulama sunuyor. Bunlar arasından en çok dikkat çekeni Google Play Store’un yerini alacak olan AppGallery.

HMS

Huawei ID

HMS kullanmak için ilk gereklilik olan Huawei ID, Apple ID ve Google hesabı ile aynı mantıkta çalışan Huawei hesabınızdır. Kişisel verilerinizi, rehber, mesajlar, ve Wi-Fi şifreleriniz gibi yedeklerinizi bu hesap ile yönetebileceksiniz.

AppGallery

AppGallery HMS tarafında Google Play Store’un yerini alması hedeflenen uygulama mağazasıdır. Huawei’nin geliştiricilere sağladığı HMS Core desteği sayesinde uygulama sayısı günden güne artıyor.

Huawei Mobile Cloud

Huawei Mobile Cloud, tüm veri ve cihazlarınıza tek yerden ulaşmanızı sağlayan yedekleme servisidir. Huawei Mobile Cloud kullanmak için öncelikle Huawei ID sahibi olmanız gerekiyor. Huawei ve Honor cihazlarda rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar, notlar ve daha fazla veri yedeklemesi için kullanabileceğiniz bulut servisidir.

Huawei Assistan

Google Asistan’ın yerini almayı hedefleyen Huawei Asistan, web aramaları, uygulama erişimi, sesli komutlar verebileceğimiz asistan hizmetidir.

HMS

Huawei Temalar

Huawei Temalar kısaca cihazlarınızı kişiselleştirmenize yarayan tema servisidir.

Huawei Müzik

Huawei’nin müzik yayın servisi olan Huawei Müzik hakkında ayrıntılı bilgiler verilmemiş olsa da servisin Huawei kullanıcıları için müzik satın alma ve yayın servisi olacağını biliyoruz.

Huawei Video

Huawei’nin video yayın servisi EMUI 5 ve üzeri versiyonlar için video izleme ve yayın hizmeti sunacak.

Huawei Tarayıcı

Huawei’nin Google Chrome’a rakip olacak tarayıcısı, karanlık tema ve haber akışı desteği ile sunuluyor.

HMS Core nedir?

Huawei’nin geliştiriciler için sunduğu API ve SDK’ları içeren araç seti HMS Core genel adıyla anılıyor. Hali hazırda Google Play Store’da yayında olan uygulamalar içinde Huawei bu araç seti ile geliştiricilere 10 dakika içinde uygulamalarını HMS’ye entegre edebilecekleri sözünü verdi.

HMS

Huawei HMS’yi yıllardır milyonlar tarafından kullanılan GMS seviyesine getirmek için çok çalışmak zorunda. Başarıya ulaşırsa Google’ı tekel konumundan indirecek. Rekabetin en çok kullanıcılara yaradığını düşündüğümüzde her konuda alternatiflerin artması olumlu bir gelişme.

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Adobe Photoshop Camera, iOS ve Android için yayınlandı

Adobe Photoshop Camera

Adobe cephesinde en popüler uygulamalardan biri olan Photoshop’un, an itibarı ile Photoshop Camera sürümü, iOS ve Android cihazlar için yayınlandı. Adobe’un yeni uygulaması ile, fotoğraf çekimleri yapabilecek ve çektiğiniz fotoğrafları hızlı bir şekilde mobil cihazınızda düzenleyebileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Oppo Find X2 modelleri, Android 11 Beta güncellemesi alabilir

reklam

Adobe Photoshop Camera uygulaması ne gibi imkanlar sunuyor

Adobe Photoshop Camera uygulamasının öne çıkan özelliklerinden en önemlisi yapay zeka desteği diyebiliriz. Uygulama, çektiğiniz fotoğraflardaki nesneleri, renkleri, ortamı vb. yapay zeka aracılığı ile tanımaya çalışarak, sizin için en uygun filtre ve düzenleme araçlarını sunmaya çalışıyor. Ayrıca Photoshop Camera’da, düzenleme yapabilmek için deklanşöre basmak zorunda değilsiniz. Henüz kamera ara yüzündeyken de filtreleri ve düzeltmeleri uygulayarak, istediğiniz görüntüyü yakalayınca deklanşöre basıp; fotoğrafı düzenlenmiş hali ile çekebilirsiniz.

Uygulamanın esas amacı, kullanıcıya minimum zorluk ile optimum fotoğraf düzenlemesini yapabilme imkanı sağlamak. 80’i aşkın filtre arasından dilediğinizi seçerek çekim yapabilirsiniz. Buna ek olarak, portre modu, stüdyo modu, yiyecek içecek modu, dekorasyon modu, gökyüzü modu gibi bir çok mod seçeneği de bulunan uygulama, size neredeyse sınırsız bir fotoğraf düzenleme özgürlüğü sunuyor. Örneğin dilerseniz; çektiğiniz fotoğraftaki gölgeleri manipüle edebilir veya rengi solmuş çimenleri daha yeşil bir hale getirebilirsiniz. Sizce Adobe, bu uygulama ile başarısını daha da perçinleyebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı
Devamını oku

Yazılım

Oppo Find X2 modelleri, Android 11 Beta güncellemesi alabilir

Oppo Find X2 Android

Android 11’in Google tarafından sessiz sedasız duyurulmasının ardından, Beta sürümünün ilk açılacağı modellerle ilgili dedikodular da ortaya çıkmaya başladı. Android 11 Beta sürecine dahil olacak cihazlar ile ilgili net bir liste açıklanmamış olsa da, söylentilere göre Oppo Find X2 ve Find X2 Pro; Beta sürümünü alabilecek olan ilk cihazlardan olacak.


İlginizi çekebilir: OPPO ColorOS 7.2 arayüzünü duyurdu!

reklam

Oppo Find X2 modellerinin ay sonu itibarı ile Android 11 Beta’ya dahil olması bekleniyor

Oppo Find X2 kullanıcıları bir bakıma şanslı konumdalar diyebiliriz; çünkü Android 11 deneyimini yaşama fırsatı yakalayabilecek ilk amiral gemisi cihazlar, Find X2 modelleri olacak. Diğer marka ve model cihazların ise ilerleyen süreçlerde Beta sürecine dahil olabilmesi bekleniyor. Bu markalar geçen sene ise, ASUS, Nokia, Huawei, LG, OnePlus, Realme, Sony, Tecno, Vivo, ve Xiaomi şeklinde idi.

Android 11 hakkındaki ilk bilgilere gelecek olur isek, en büyük yeniliklerden birinin cihazlarımızı sesle kontrol edebilme yönünde olması bekleniyor. Bu anlamda ciddi geliştirmeler getirmeyi düşünen Google, Android 11 üzerinde bu altyapıyı geliştirmeye odaklanmış. Buna ek olarak ise, gizlilik, uygulama yetkilendirmeleri vb. konularda geliştirmeler mevcut. Eğer siz de Find X2 kullanıcısı iseniz, Android 11 Beta sürümüne geçmeyi düşünür müsünüz? Yoksa son zamanlarda yaşanan güncelleme problemleri bu güncellemeyi yapmak konusunda gözünüzü korkutur mu? Yorumlar kısmından bizlere düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı
Devamını oku

Yazılım

iOS 14, bazı geliştiriciler tarafından aylardır ulaşılabilir durumda!

iOS 14

Daha önce pek çok özelliği sızdırılan iOS 14 sürümünün bazı geliştiriciler, korsanlar ve blog yazarları tarafından ulaşılabilir olduğu ortaya çıktı.

Apple’ın tanıtmak üzere olduğu yazılım sürümlerinin bazı özelliklerinin tanıtıma aylar kala sızdırılması oldukça alışılmış bir olay. Fakat henüz yayımlanmamış olan bir iOS sürümünün tamamıyla internet üzerinde ulaşılabilir olması oldukça şaşırtıcı bir durum. Haberin kaynağı olan Vice’a göre böyle bir sızıntı ilk kez gerçekleşmiş.

reklam

Sızdırılan iOS 14 özellikleri neler?

iOS 14 sürümünün şimdiye kadar sızdırılan özellikleri arasında yeni bir fitness uygulaması, Apple’ın kalemi ile uyumlu çalışacak uygulamalar için yeni bir PencilKit API’ı, iMessage güncellemeleri, yeni bir ana ekran görünümü, yeni iCloud Keychain yer alıyor. Tabii ki Aralık Ayı’ndan bu bugüne kadar sızdırılan özellikler, iOS 14’ün yayımlanacak nihai kararlı sürümünde bulunmayabilir.

iOS 14


İlginizi çekebilir: Apple AirPods Studio yakında geliyor!


Apple, yıllardır sürdürdüğü geleneğini bu yılda devam ettirerek yeni iOS sürümünün Beta versiyonunu 22 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan World Wide Developer Conference’da tanıtacak. WWDC 2020 etkinliği, tahmin edebileceğiniz gibi COVID-19 pandemisi sebebiyle internet üzerinden yapılacak. Bu yıl 31.’si düzenlenecek olan WWDC 2020 etkinliğinde, her yıl olduğu gibi dünyanın dört bir yanından katılacak olan geliştiricilere iOS 14’e ek olarak iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerine erken erişim şansı verilecek.

Haberimizde konusu geçen iOS 14’e ait özelliklerin sızıntılara dayandığını ve nihai sürümde değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı
Devamını oku