Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 30 serisinde Google servisleri olmayabilir

Huawei Mate 30 ailesi, Google servisleri ile ilgili önemli bir engelle karşı karşıya kalabilir. Bugün yayınlanan bir rapor, Huawei’nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu Mate 30 ile birlikte Android ve Google servislerinin kullanılamayacağını işaret ediyor.

Reuters’in haberine göre, ABD yönetimi tarafından Google gibi Amerikan şirketlerine getirilen Çinli telekomünikasyon şirketiyle iş yapma yasağı nedeniyle Mate 30 serisi, Google uygulamaları ve servisleri olmadan çıkabilir.

reklam
HONOR MagicWatch 2

İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 9T Pro, Türkiye’ye geliyor!

Huawei Mate 30

Google’ın sözcüsü, Google lisanslı ürünlerin 18 Eylül tarihinde lansmanı yapılacak olan Mate 30 ve Mate 30 Pro‘ya satılamayacağını belirtti. Sözcü, Çinli teknoloji devinin yeni amiral gemilerinin lisanslı Android’i kullanamayacağını da ifade etti. Google uygulamalarının ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, bu durum Huawei’yi diğer Android telefonlara karşı dezavantajlı konuma düşürecek.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Huawei’ye üç aylık bir süre uzatması tanınmıştı. Böylece, 16 Mayıs 2019 tarihinde veya ondan önce duyurulmuş mevcut Huawei cihazları için, aralarında yazılım güncellemeleri ve yamaların da bulunduğu gerekli servis ve destek işlemleri için önlem alması imkanı verilmişti. Geçen hafta içinde de 90 günlük ikinci bir uzatma tanınmıştı. Bu süre de 19 Kasım’da bitecek. Ancak bu süre de sadece daha önce çıkmış telefonları kapsayacak.

Huawei Mate 30

Huawei, bu yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ile ciddi sorunlar yaşadı. ABD’nin Huawei’yi kara listeye almasının ardından birçok ABD menşeli marka, Huawei ile ticaretine son vermişti. Bu ticaret yasağına katılan şirketlerin başında da Google, başka bir deyişle Android bulunuyordu.

Şirket, 2012 yılından beri Android işletim sistemi kullanılıyordu. Ancak bu gerginlik uzun bir süredir devam ediyor ve Huawei lisanslı Android kullanacağına dair haberler çıktı. Huawei tarafından Mate 30 serisi için hazırlıklar tamamlandı ve neredeyse çıkacak olan telefon Google’dan lisansını alamazsa B planına geçiş yapacağını belirtti. Huawei Mate 30 ve Huawei Mate 30 Pro’nun hangi işletim sistemini kullanacağı büyük bir merakla bekleniliyor.

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Uygun fiyatlı iPhone 9 için tanıtım tarihi belli oldu!

Yazan:

iphone 9

Apple’ın son model iPhone modelleri için söylentiler bir süredir sosyal medya platformlarında yayılmakta. Bugün yeni bir rapor, Apple’ın 31 Mart’ta iPhone SE 2 veya iPhone 9 olarak bilinen düşük maliyetli, iPhone SE benzeri bir modeli tanıtacağını ortaya koydu. Ayrıca, birkaç kaynak firmanın deneme üretimine başladığını doğruluyor.

Lansman tarihinin ortaya çıkmasıyla birlikte, cihazların 3 Nisan’dan itibaren Apple mağazalarında satışa sunulacağı da aktarılmakta. Söylentiler gösteriyor ki, firma bu yıl ki bahar etkinliğinde, iPad Pro’nun yenilenmiş bir sürümü, kablosuz şarj pedi vb. gibi diğer aksesuarlarını da tanıtacak.

reklam
HONOR MagicWatch 2

İlginizi çekebilir: Half-Life: Alyx’in çıkış tarihi açıklandı!

9to5 platformunun haberine göre, 13 Nisan’dan itibaren firma, iOS 13.4 sürümünü de yayınlayabilir. Yeni iOS 13.4 ile birlikte, iCloud Drive klasör paylaşımı, yeni Memoji etiketleri ve çok daha fazlası cihazlarla buluşacak.

Apple

IPhone SE 2 veya iPhone 9 adıyla gelecek cihazın beklenen özellikleri ise şu şekilde; Cihazların 3 GB Ram kapasitesi, 64GB veya 128GB depolama alanı ve buna ek olarak A13 CPU ile gelmesi bekleniyor. Model, tek bir arka kamera, kalın çerçeveler ve iPhone 8 benzeri bir tasarımla tanıtılacak gibi görünmekte. Son sızıntılarla beraber, iPhone 8 modelinden biraz daha kalın olduğu farkedilen cihaz, 7.3mm yerine 7.8mm genişliğe sahip olacak ancak ahizenin boyutu aynı kalacak. Son olarak 4.7 inç’lik IPS LCD Retina bir ekranın cihazda kullanılması bekleniyor.

Cihazın fiyat kısmında ise, son sızıntılarla beraber 399$ olması beklenmekte. Kamera konusunda tekli kurulm detayıyla birlikte iPhone 8’den çok daha iyi olacağı söylenen cihaz, bakalım günümüz koşullarına göre nasıl olacak?

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple kendi 5G modülünü üretebilecek mi?

Qualcomm 5G çipset

Daha önceki haberimizde duyurduğumuz üzere; Apple şuanda iPhone 12 modeline uygun bir 5G modülü üretebilmek için zorlu bir süreç içerisine girdi. Eğer daha önceki haberimizi okumadıysanız bu yazıya devam etmeden önce aşağıdaki linkte bulunan haberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz; neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.


Sızıntılar üzerine ortaya çıkan ve Apple’ın iPhone 12 modeli için uygun bir 5G modülü üretebilmek adına girişimlere başladığı haberine ulaşmak için buraya tıklayın.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Qualcomm 5G modülü

Apple kendi 5G modülünü üreterek ne yapmaya çalışıyor?

Eğer Apple kendi 5G modülünü başarılı bir şekilde üretebilirse bunun Apple için ciddi kazançları olacak. Dilerseniz bunların madde madde üstünden geçelim.

1 – İş dünyasının gözünden bakarsak eğer Apple kendi 5G modülünü üretebilirse şirkete ciddi anlamda değer katacak. Qualcomm’un silip süpürdüğü bir pazarda ona rakip olarak bir anda ortaya çıkıp ciddi bir pazar payı ve haliyle de nakit parayı cebe indirecek.

2 – Eğer girişim başarılı olursa Apple kendi 5G modülünü üretebildiği için bu pahalı donanıma yüksek ücretler ödeyerek Qualcomm’dan satın almasına gerek kalmayacak. Bu da cihaz başına düşen maliyeti ciddi oranda aşağı çekecek.

3 – Apple’ın en meşhur olduğu konu olan donanım ve yazılım optimizasyonu konusunda Apple’ın eline bir silah daha geçecek. Qualcomm donanımına yazılım uydurmaya çalışmak yerine kendi 5G modülleri ve yazılımları arasında istediği değişiklikleri istediği şekilde yapabilecek.

4 – Elindeki donanımın bütün bilgilerine sahip olduğu için modülün neler yapıp yapamayacağını net bir şekilde belirleyerek 5G’de donanımın limitlerini zorlayabilecek. Qualcomm birçok spesifik detayı markalarla paylaşmadığı için Qualcomm’un 5G modülünün limitlerini markalar bilmiyor.

5 – Apple kendi 5G modülünü geliştirmek ve optimize etmek için Apple tarafından yapılan bütün güncellemeler kullanıcılara anında sunulabilecek. Örneğin bu konu hala Android’in kanayan yarası.

6 – iPhone 12’de yaratmak istediği tasarımı kullanabilmek için önünden engeller kalkacak. Ne olduğunu net olarak bilmediğimiz bu radikal tasarımı kullanıcıların beğenisine sunabilecek.

Bu kadar avantaja baktığımızda gerçekten çok akıllıca bir hamle gibi duruyor değil mi! Peki ya işler yolunda gitmezse ve Apple başarısız olursa?

Qualcomm 5G çipset

Apple için olası kötü senaryolar neler?

Eğer Apple başarısız olursa yüzleşmesi gereken bazı kötü senaryolar mevcut. Gelin bunları da maddeler halinde sıralayalım.

1 – Ciddi bir maddi kayıp oluşabilir. Bu kayıp Apple’ı ne kadar sarsar bilmiyoruz ama hiçbir şirketin kaybetmek istemeyeceği miktarlar havaya savrulup boşa gidebilir.

2 – Eğer proje iPhone 12’nin çıkış tarihine kadar yetişmezse Apple son anda Qualcomm’un 5G modülüne dönmek zorunda kalabilir. Bu da piyasaya tanıtmak istediği yeniliklerinin ertelenmesi anlamına gelir. Unutmayın teknoloji dünyasında bir yeniliği en erken sunan şirket olmak her zaman büyük bir prestij getirir.

3 – Süreç içindeki maliyetler ve son anda Qualcomm’la anlaşmaya varılmaya çalışılması gibi durumlar şirket için yıpratıcı süreçler olabilir ve şirket içinde taşlar yerinden oynayabilir.

4 – En önemli negatif etki de biz kullanıcılar için cihazların fiyat artışı olacaktır. Şirket bazı maliyetleri sübvanse edebilmek için iPhone 12 fiyatlarını bir miktar artırmak zorunda kalabilir.

Siz Apple’ın bu girişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu riskler bu getirilere değer mi? Lütfen yorumlarda belirtin.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ile ilgili sızıntılar ortaya çıktı!

Apple iPhone 12

iPhone 12 ile ilgili sızıntılar ortaya çıktı! Sızıntılara göre bir sonraki iPhone modeli olacak olan iPhone 12‘de gerek donanımsal gerek de tasarımsal olarak büyük değişikliklerle karşılaşacağız.


İlginizi çekebilir: Japonya; mahsur kalan vatandaşlarına 2000 adet iPhone dağıttı

reklam
HONOR MagicWatch 2

iPhone 12 ile ilgili son sızıntılar neler?

iPhone 12‘ye Qualcomm‘un 5G modülü eklenmeyecek! Apple’ın yeni üreteceği telefonda ince ve zarif bir dizayn ortaya çıkarmak istediğini biliyoruz. Apple tasarım ekibinin, Qualcomm’un 5G modülünü çok büyük bulduğunu söylemesi ve istedikleri tasarım anlayışının içinde bu 5G modülünün kullanılamayacağını belirtmesi üzerine; Apple kendi 5G modülünü üretmek için kolları sıvadı. Fakat sıkıntı tam da burada başlıyor. Apple’ın yeni tasarım anlayışı ne şekilde olacak bilmiyoruz fakat Apple’ın Qualcomm’un 5G modülünden daha ufak ama aynı kaliteye sahip bir 5G modülü üretebilmesi şuan için mümkün görünmüyor. Hatta şirket yetkililerinden Ming-Chi Kuo’nun konuyla ilgili serzenişte bulunması akıllara acaba bu girişim Apple içinde de bölünmelere mi yol açıyor sorusunu akıllara getirdi. Bildiğimi üzere 5G antenleri 3G ve 4G modüllerine göre çok daha yüksek frekans ve hassasiyete sahipler. Bu noktada tasarımda veya üretimde yapılacak ufak hatalar uzun vadede modülün tutarsız davranmasına ve bağlantıda problemlere neden olabiliyor; onları üretmeyi meşakkatli kılan sebeplerden en büyüğü de bu.

Apple iPhone 12

Peki Apple nasıl bir yol izleyecek?

Öte yandan Apple bu girişim için Intel’den altyapı satın almaya çalışacak gibi görünüyor ama bu bile Qualcomm’a rakip olabilecek derecede güçlü bir 5G modülü üretmeye yetmeyebilir; çünkü zaten Intel bu yarıştan çoktan çekilmişti. Apple’ın iPhone 9’dan sonra çıkaracağı yeni model olacak olan iPhone 12 için ise zaman gitgide daralırken Apple bu krizi nasıl çözecek merakla bekliyoruz.

Peki Apple neden bu kadar inat ediyor?

iPhone 12 şirket tarafından şimdiden çok değer verilen bir model. Firmanın yaptığı girişimlere bakılırsa adeta bir mihenk taşı olması isteniyor. Çoğumuzun mobil teknolojiler dünyasındaki yeni gelişmelerin artık heyecan verici olamadığını düşündüğü şu günlerde radikal teknolojilere sahip yeni bir cihaz ortaya koymak Apple’ın bir anda tüketicilerin odağı haline gelmesini sağlayabilir. Zaten bildiğimiz üzere Apple’ın şimdiye kadar en iyi yaptığı şey tam da bu oldu! Mobil teknoloji dünyası yenilikler konusunda ne zaman tıkansa tam o noktada Apple karşımıza heyecan verici bir detayla çıkıyor. Ortaya çıkan sızıntılardan sonra genel hatlarıyla bahsettiğimiz bu krizle ilgili detaylar netleştikçe sizlere aktaracağız.

Devamını oku