Sosyal medya

Haber

Güney Kore’den, Google’a $177 Milyon Ceza!

Güney Kore’nin rekabet düzenleyicisi Salı günü, mobil işletim sistemi alanındaki baskın pazar konumunu, rekabeti bastırmak için kullandığı iddiasıyla Google’a 207,4 milyar Kore Wonu ($176,9 milyon) ceza keseceğini duyurdu.

Google’ın Android işletim sistemi şu anda Apple’ın iOS platformunun önünde ve akıllı telefon pazarında aslan payını elinde tutuyor.

Kore Adil Ticaret Komisyonu’na göre ABD’li teknoloji devinin, Samsung gibi akıllı telefon üreticilerinin rakipleri tarafından geliştirilen işletim sistemlerini kullanmasını engellemek için pazardaki konumunu kullandığı iddia ediliyor.

Yonhap News, kararını Korece yayınlayan düzenleyicinin, teknoloji devinin akıllı telefon üreticilerinin uygulama mağazası lisansları ve işletim sistemine erken erişim üzerinden Google ile önemli sözleşmeler imzalarken bir “Parçalanma Önleme Anlaşması (AFA)” üzerinde anlaşmaya varmalarını istediğini söyledi.

Yonhap’ın bildirdiğine göre bu anlaşma, cihaz üreticilerinin “Android çatalları” olarak bilinen Android işletim sisteminin değiştirilmiş sürümlerini telefonlarına yüklemelerini engelledi. Haber sitesi, düzenleyici makamın Google’ın uygulamasının akıllı telefonlar için yeni işletim sistemlerinin geliştirilmesinde yeniliği engellediğini iddia etti. Yonhap’a göre KFTC, teknoloji devinden şirketleri AFA imzalamaya zorlamayı bırakmasını istedi ve düzeltici adımlar atmasını emretti.


İlginizi çekebilir: Google Drive Çevrimdışı Modu Herkese Açılıyor!


Bir Google sözcüsü, Android’in uyumluluk programının donanım ve yazılım yeniliğini teşvik ettiğini ve Koreli telefon üreticileri ve geliştiricilerine başarı getirdiğini savundu. Sözcü, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bugün yayınlanan KFTC kararı bu faydaları görmezden geliyor ve tüketicilerin yararlandığı avantajları baltalayacak. Google, KFTC’nin kararına itiraz etmeyi planlıyor” dedi. Salı gününün cezası, teknoloji devinin üç aylık rakamlarına kıyasla küçük. Google’ın ana şirketi Alphabet, geçtiğimiz çeyrekte 61.88 milyar dolar gelir bildirdi.

Yine de Salı günkü karar, Güney Kore’deki teknoloji şirketi için en son gerileme.

Ağustos ayının sonlarında, ülkenin parlamentosu, uygulama geliştiricilerinin, kullanıcıları alternatif platformlar üzerinden ödeme yapmaya yönlendirerek, Google dahil olmak üzere büyük uygulama mağazası operatörlerine yüksek komisyon ödemekten kaçınmasına olanak tanıyan bir yasa tasarısını onayladı.

Google’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, CNBC’ye şirketin karara katılmadığını söyledi ve Android’in politikalarının Koreli telefon üreticilerinin ve geliştiricilerinin başarılı olmasına izin verdiğini ve yenilik için fırsatlar yarattığını savundu. Sözcü, Google’ın karara itiraz etmeyi planladığını belirterek, “Bugün yayınlanan KFTC kararı bu faydaları görmezden geliyor ve tüketicilerin yararlandığı avantajları baltalayacak” dedi. Google daha önce , uygulamaların daha fazla Android telefonda çalışmasını sağlamak için AFA’larının gerekli olduğunu söylemişti.

Kaynak: The Verge, CNBC

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Teknoloji meraklısı ve mühendis adayı bir öğrenci...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir