Sosyal medya

Google

Google Translate materyal tasarıma geçti!

Google Translate

Google Translate web uygulaması Google’ın yeni tasarım trendi olan Materyal Tasarım’a geçti. Yeni tema artık mobile ve diğer cihazlara daha duyarlı ve şık.

İlginizi çekebilir: 2019 yılında çıkacak akıllı telefonlar

reklam
Aorus reklamı

Google Translate artık daha duyarlı

Yapılan değişiklikler ile birlikte, sitenin görünümü artık materyal tasarıma geçmiş olan diğer Google servisleri ile uyumlu. Bir önceki tasarıma göre, butonların yerlerini bulmak, daha hızlı çeviri yapmak, dokümantasyon eklemek daha hızlı ve daha kolay. Ayrıca çeviri geçmişi ile birlikte etiketlediğiniz ve en çok çevirdiğiniz kelimeleri daha kolay bir şekilde görebiliyorsunuz. Daha duyarlı tasarıma geçmesi ile birlikte artık Google Translate’in web sürümü tüm cihazlarda daha duyarlı bir şekilde çalışacak.

Adventure İstanbul

Güncelleme dünya üzerindeki tüm kullanıcılara sunulmuş durumda. Yeni Google Translate’i nasıl buldunuz?

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

google mesajlar

Google tarafından geliştirilen Mesajlar uygulaması, nisan ayından itibaren GMS (Google Mobil Hizmetleri) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Bu değişiklikten, özellikle ABD ambargosu altında piyasaya çıkan Huawei telefonların etkileneceği belirtiliyor. Zira Huawei’nin telefonlarında Android işletim sistemi olsa da, ambargo nedeniyle GMS sertifikası bulunmadığı için teknik olarak bu cihazlar sertifikasız durumdalar.


İlginizi çekebilir: Honor Google Hizmetleri çalıştırabilecek bir telefon serisi üretiyor

reklam
Aorus reklamı

Android işletim sistemli telefonlardaki yerleşik mesajlaşma uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen Google Mesajlar, RCS ve uçtan uca şifreleme gibi işlevsellik ve güvenlik odaklı özellikleri sayesinde popülaritesini son zamanlarda artırmaya başladı.

Bizzat Google tarafından geliştirildiği için gönül rahatlığıyla güvenlik endişesi olmadan telefonlarımızda kullanabildiğimiz Mesajlar’a mart ayından itibaren yeni bir değişiklik eklenecek. XDA Developers ekibinin aktardığı bilgilere göre, Google Mesajlar 31 Mart 2021’den sonra sertifikasız Android cihazlarda çalışmayı durduracak.

Adventure İstanbul

Sertifikasız cihazların ne olduğuyla ilgili tam olarak bilgi sahibi değilseniz, kısaca şöyle özetleyebiliriz; bazı cihazlar, Android işletim sistemiyle çalışmalarına rağmen Google Mobil Hizmetleri (GMS) lisansına sahip değiller, yani bir başka deyişle Google tarafından güvenilir olarak sınıflandırılmıyorlar. İşte Google’ın güvenilir olarak sınıflandırmadığı böyle cihazlara kısaca “sertifikasız” diyebiliyoruz.

Google Mesajlar, şimdiye kadar sertifikasız cihazlarda çalışabiliyordu

Google Mesajlar

Normalde GMS sertifikalı cihazlarda Google’ın uygulamaları ön yüklü olarak geliyorken, sertifikasız cihazlarda ise Google’ın uygulamaları bulunmuyor. Fakat Google Mesajlar uygulaması, Google hesabı gerektirmediği için şimdiye kadar GMS sertifikası olmayan cihazlarda bile çalışabiliyordu. İşte 31 Mart’tan itibaren bu durum değişecek ve Google’ın Mesajlar uygulaması artık GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda kullanılamayacak.

Sertifikasız cihazlara, Huawei’nin Mate 30 ve Mate 40 gibi ABD ambargosu altında piyasaya sürülen telefonlarını örnek verebiliriz. Sadece Huawei telefonlar da değil; globalde satılmamasına rağmen Çin’den getirilen ve doğal olarak GMS sertifikası olmayan telefonlar da piyasada satılmaktalar. İşte Google’ın Mesajlar uygulamasıyla ilgili aldığı karar, bu tarzdaki telefonların tamamını kapsıyor.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

Google

Google Chrome 88 yayınlandı: FTP ve Flash Player’a elveda!

Google

Google Chrome tarayıcının bu hafta yayınlanan 88. sürümüyle beraber, tarayıcıya önemli iyileştirmeler ve değişiklikler eklendi. Yeni sürümde Google, Chrome’dan Adobe Flash Player ve FTP desteğini kaldırdı, bununla birlikte de karanlık modun kapsama alanını genişletti.


İlginizi çekebilir: Edge ve Chrome tarayıcıları büyük bir Windows güncellemesi alıyor

reklam
Aorus reklamı

Hepimizin bilgisayarında var olan ve hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen Chrome tarayıcı, yeni özelliklerle güvenliğini ve işlevselliğini artırmaya devam ediyor. Tarayıcının geliştiricisi Google, bu hafta Chrome’un 88. sürümünü yayınladı. 88. sürümüyle beraber Adobe Flash Player desteği resmen bitirilen Google Chrome, FTP teknolojisini de artık desteklemeyecek.

İşte 88. sürümüyle Chrome tarayıcıda yapılan önemli değişiklikler:

Adventure İstanbul

Karanlık mod desteği geliştirildi

Bildiğiniz gibi Google Chrome, epey bir süredir Windows 10’da bulunan karanlık mod özelliğini varsayılan olarak destekliyor. Yani siz Windows 10’un Ayarlar kısmından sistem temanızı karanlık mod yaptığınızda Chrome da otomatikman siyah ağırlık renk tonlarına bürünüyor. Google Chrome tarayıcının 88. sürümündeyse bu karanlık mod desteğinin kapsama alanı genişledi.

Bundan böyle Google Chrome’un yerleşik Ayarlar, Yer İşaretleri, Geçmiş, Yeni Sekme gibi kendi içindeki sayfalarındaki kaydırma çubuğuna varana kadar, önceden karanlık modu desteklemeyen birçok yer karanlık modla uyumlu olacak. Web siteleri ise şimdilik Chrome’un 88. sürümündeki karanlık mod iyileştirmesinden etkilenmeyecek.

Adobe Flash Player’a veda!

Adobe Flash

Adobe’nin 31 Aralık 2020’den itibaren desteklemeyi resmen bıraktığı Flash Player, Google Chrome 88. sürüm güncellemesiyle beraber tarayıcıdan tamamen kaldırıldı. Artık Flash ile yazılan web siteleri Chrome tarayıcıyla uyumlu çalışmayacak ve tarayıcıda desteklenmeyecek.

Bu ayın sonlarında Microsoft da benzer bir hamle yaparak Flash’a darbe vuracak ve böyleliklebir dönemin sonu resmen gelmiş olacak.

FTP desteği kaldırıldı

Google Chrome tarayıcının 88. sürümünde FTP (File Transfer Protocol) desteği kaldırıldı. Bu, artık ftp:// ile başlayan URL’lerin Chrome’da desteklenmeyeceği anlamına geliyor. Doğrusunu isterseniz FTP, bilgisayar ile sunucu arası veri aktarımını şifrelemediği için Chrome’dan kaldırılması çok da sürpriz olmadı. Google, esasında uzun bir süredir FTP desteğini kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapıyordu, en azından böyle bir planı olduğunun sinyallerini vermişti.

Bu hafta yayınlanan 88. sürüm güncellemesiyle beraber Google’ın çalışmaları hayata geçmiş oldu. Dolayısıyla bilgisayarınızda FTP kullanmak istiyorsanız mecburen harici bir FTP istemcisi kullanmanız gerekiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor Google Hizmetleri çalıştırabilecek bir telefon serisi üretiyor

honor google

2019 ortalarından beri Huawei, Amerika-Çin ticaret savaşından dolayı işlemci müzakerelerinde zorluklar yaşıyordu ve Honor markası da bundan etkileniyordu. Sonrasında ise Honor markasını satmaya karar veren Shenzhen merkezli firma, böylece firmayı kendi gelişimine bıraktı. Sonuç olarak da firma Google dahil tüm Amerikan şirketlerle daha kolay ticaret yapabilir hale geldi. Şimdi de bir Rus gazetesi olan Kommersant tarafından gelen bilgilere göre; Honor firması Google Hizmetlerini çalıştırabilecek yeni bir telefon serisi üzerinde çalışıyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Şirket içerisinden gelen bilgiler Huawei ayrılığından sonra AppGallery uygulamasının mevcut Honor telefonlarda ulaşılabilir olacağı; ancak yeni cihazlarda HMS alanına kolayca erişim sağlanamayacağını ortaya çıkarmıştı.

honor google

Adventure İstanbul

Şu anda ise Honor yaklaşık 18 aydır Google Hizmetleri olmayan telefonlar çıkarmaya devam ediyor. Bu da dolayısıyla Avrupa ve Rusya piyasalarındaki satışlarını oldukça önemli bir seviyede etkiliyor. Ki Kommersant’ın belirttiğine göre bu bölgelerde 2020 yılında Honor, Samsung’un ardından en büyük telefon firmaları arasında ikinci sırada geliyor.

Honor firmasının bir sonraki hamlesi V40 telefonları olacak. Ancak bunlar Huawei sahipliğinde üretildikleri için doğal olarak Magic UI ile gelip Google Hizmetleri barındırmayacaklar. Bu konudaki değişim ise muhtemelen Honor X11 ve Honor 40 cihazlarında görülecek. Bununla beraber firmanın yeni başlangıcına paralel olarak yeni isimlere sahip cihazlar çıkarması da ihtimaller arasında.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler