Sosyal medya

Google

Google Fotoğraflar Android sürümüne yeni düzenleme araçları geldi

Google Fotoğraflar

Google, Fotoğraflar uygulamasının Android sürümünü güncelledi. Güncellenen uygulama makine öğrenimiyle desteklenen yepyeni bir öneri algoritmasının yanı sıra gelişmiş düzenleme araçları içeriyor.


İlginizi çekebilir: Google Duo, çerçeveleme özelliğini Samsung telefonlara da getiriyor

reklam

Google, Android ve iOS kullanıcılarına sunduğu fotoğraf görüntüleme yazılımı Google Fotoğraflar’ı basit bir görüntüleyici olmaktan çıkararak hayatı kolaylaştıran özelliklerle donatıyor. Google’ın uygulamada son zamanlarda yaptığı en önemli yenilik, fotoğraf düzenleyicinin makine öğrenimini temel alan yeni araçlarla revize edilmesi oldu.

İlk olarak geçen ay ortaya çıkan tamamen yenilenmiş düzenleyici, fotoğraflarınız üzerinde sizin için ince ayarları dahi yapabiliyor.

reklam
Aorus reklamı

Google Fotoğraflar, yenilenen düzenleme araçlarıyla daha işlevsel!

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar uygulamasındaki fotoğraf düzenleme menüsün eklenen yeni “Öneriler” sekmesinde bulabileceğiniz söz konusu araçlar sayesinde fotoğrafların parlaklık, kontrast ve portre efektlerini otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Bu noktada Google, fotoğrafın ayarlarını yapmakla sizi uğraştırmıyor.

Zaten adından da anlaşılacağı gibi size öneri olarak sunulan yeni araçlar, ilgili görsel üzerinde seçtiğiniz ayarların Google Fotoğraflar tarafından yapılmasını sağlıyor. Ek olarak Fotoğraflar’ın yaptığı ayarları beğenmediğiniz takdirde Google, yapılan ince ayarları değiştirmenize de izin veriyor.

Google, başlangıçta Geliştirme ve Renkli pop gibi önerilere dayalı olarak bazı temel seçenekler sunuyor. Ancak şirket, önümüzdeki aylarda belirli görüntü türleri (portreler, manzaralar, gün batımı gibi) için yeni seçenekler ekleyeceğini söyledi. Ayrıca, Pixel 4a (5G) ve Pixel 5 için, portrelerdeki yüzlerdeki aydınlatmayı iyileştirmek için makine öğrenimini kullanan özel bir düzenleme özelliği Portrait Light da Google Fotoğraflar uygulamasında kullanılacak.

Google tek dokunuşlu önerilere ek olarak, yeni düzenleyicide parlaklık, kontrast, doygunluk, sıcaklık ve daha fazlası gibi ayrıntılı düzenlemeleri bulmayı ve uygulamayı da kolaylaştırdı. Bu bağlamda yeni düzenleme menüsünde ihtiyacınız olan aracı bulmak veya yenilerini keşfetmek için tüm seçenekler arasında hızlıca gezinebilirsiniz.

Yeni Google Fotoğraflar düzenleyicisi bugünden itibaren Android uygulamasında kullanıma sunulmaya başlıyor. Uygulamanın iOS sürümüne ise ne zaman geleceğine dair açıklama yapılmadı.

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Chrome bir diğer önemli güvenlik sorununu çözüyor

Google Chrome

Geçen ay Microsoft Tarayıcı Açığı Araştırmaları’ndan Alison Huffman, Google Chrome tarayıcısının bir güvenlik hatasını raporlamıştı. Ardından hemen harekete geçmek durumunda kalan Google, Chrome 89 ile beraber bu sorunu çözdü.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

CVE-2021-21166 koduyla bilinen güvenlik sorunu Chrome 89.0.4389.72 versiyonunu etkiliyordu. Ancak şimdi ise söylediğimiz gibi hatayı Google onarmış gibi duruyor. Bu süreçte güvenlik açığının bazı sorunlara neden olmuş olması da muhtemel. Yine de özellikle yüksek ciddiyette olarak nitelendirilen bu hatayı firmanın çözmesi önem taşıyor diyebiliriz.

Bununla beraber CVE-2021-21166 tabanlı bir başka güvenlik açığının daha sözü geçiyor. Ama firma bu konu hakkında herhangi bir bilgi paylaşmıyor. Paylaştığı uyarıda hata detaylarının ve linklerin kullanıcıların çoğu güncellemeyi alana kadar gizli kalabileceğini belirten firma; hatanın üçüncü parti bir alanda da var olması olasılığına karşın kısıtlamaların devam edeceğini bildiriyor.

reklam
Aorus reklamı

Google Chrome

Güncellenen Google Chrome 89 versiyonu ise; firmanın stabil Windows, Mac ve Linux sürümü kullanıcılarının güncellemelerine açık hale gelmiş durumda.

Google Chrome Şubat ayında da buna benzer bir tehdit güncellemesi almıştı. Firmanın yine fazla bilgi paylaşmadığı o güvenlik açığı için de yararlanılmış olabileceği konuşulanlar arasındaydı.

Son olarak Chrome 89 versiyonunun hata çözümlemeleri dışında başka geliştirmeler ve yenilikler getirdiğini de hatırlatalım. Bunların arasında daha güvenli bir HTTPS protokolü kullanımı ve yine tehlikeli olması muhtemel indirmeleri kısıtlayan bir sistem de yer alıyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Google

Google TV çocuk profili özelliğine kavuşuyor

Yazan:

google tv, çocuk kilidi

Google TV, çocuk profili özelliğini sunmaya hazırlanıyor. Bu özellik sayesinde ekran süresini ve çocukların hangi uygulamalara erişebileceğini yönetmek daha kolay olacak.


Okumak isteyebilirsiniz; Spotify en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı

reklam

Google’ın Google TV isimli platformunu piyasaya sürmesinden bu yana yaklaşık 6 ay geçti. Google TV rakip platformların aksine çocuk profili özelliğinden mahrum olarak piyasaya çıktı. Kullanıcılardan gelen geri dönüşleri dikkate alan şirket çocuk profili özelliğini bizlere sunacak.

Google Tv, çocuk profili

reklam
Aorus reklamı

Google çocuğunuzun bir profil sahibi olmak için yeterince büyük olduğunu varsayıyor. Böylece mevcut hesabını kullanarak yeni profiller ekleyebileceğinizi söylüyor. Akksi takdirde, isim ve yaş bilgisiyle bir profil açabilmeniz mümkün. Bu adımlardan sonra ebeveynler bir çocuk profilinde hangi uygulamaların olabileceğine karar verebiliyorlar. Yetişkin hesabıyla satın alınan içerikleri aile paylaşımıyla paylaşabileceğiz. Profiller ayrıca çocuk dostu öneriler de içerecek.

Bunlara ek olarak ekran süresi sınırları da gelen özelliklerden bir tanesi. Bir ebeveyn çocuğunun ne kadar süre vakit geçirebileceğini bu sayede ayarlayabiliyor. Ayrıca bir uyku vakti özelliği de mevcut. Family Link programı üzerinden bu ekran süresi sınırlarını Chromebook ya da Android cihazından kontrol edebilmeniz mümkün.

Bu yeni özelliğe, önümüzdeki ay ABD’deki kullanıcılar erişebilecek. Önümüzdeki birkaç ay içinde ise dünya çapında kullanabilmek mümkün olacak. Henüz çok fazla Google TV cihazı olmasa da platformun kısa sürede daha yaygın olarak kullanılacağı düşünülüyor. Elbette gelen bu özellikler Google TV cihazını yeni alan kullanıcılar için çoktan hazır olacak.Adventure İstanbul
Devamını oku

Google

Google Fit kamera tabanlı kalp ve nefes takipçisi getiriyor

google fit

Google firması Fit uygulaması için kamerayı kullanarak çalışacak bir kalp ve nefes takipçisi özelliği getiriyor. İlk olarak Şubat başı gibi duyurulan özellik 8 Mart Pazartesi günü kullanıcıyla buluşacak. Bu iki özellik de giyilebilen bir aksesuar olmadan nabız ve nefes ritimlerini ölçmeye yarayacak. Ancak işlevler şimdilik sadece Pixel cihazlara geliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Kalp ritmini ölçmek için parmağın arka kameraya tutulup hafif bir baskı uygulanması gerekiyor. Böylelikle Google Fit uygulaması deri altındaki ufak renk değişikliklerine bakarak kalp ritmini hesaplıyor. Nefes takibi ise biraz daha karışık işliyor. Buna göre ön kameraya otuz saniye civarında göğüs bölgesinden düzgün görüntü sağlanması gerekiyor. Yani telefonun bir yerde sabitlenmesi ve baş ve göğüs bölgesinin kadrajda olması önem taşıyor. Sonrasında ise özellik göğüsteki ufak hareketlerden yola çıkarak dakika başı nefesi ölçüyor.

google fit

reklam
Aorus reklamı

Ancak bir düşünürsek şapka, maske ve bol kıyafetlerin bu özelliklerin sonuçlarını etkileme ihtimalleri mevcut. Dolayısıyla özelliklerin ne kadar işlevli olacaklarını ve ne kadar doğru ölçüm yapacaklarını görmek gerekecek.

Son olarak söylediğimiz gibi özellikler şimdilik ülkemizde olmayan Pixel cihazları için geliyorlar. Dolayısıyla eğer bu özellikleri denemek isterseniz daha genel çıkışı beklemeniz gerekecek. Öyle ki Google gelecekte özelliklerin ulaşılabilirliğini diğer Android cihazlara da getireceğinin sözünü veriyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler