Sosyal medya

Uygulama

Google Duplex, Galaxy S10 modellerine geliyor

Sizin adınıza restoran, kuaför gibi birçok işletmeye rezervasyon yapmak için oluşturulan yapay zeka destekli Google Duplex, Samsung Galaxy S10 ve Galaxy S10+ telefonlara geliyor.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A20e özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Kullanım alanı genişleyecek!

Ekim 2018’de bir geliştirici konferansında duyurulan Google Duplex, ABD’de sadece bazı Pixel modelleri ile uyumlu çalışıyordu. Sizin adınıza rezervasyon yapan yapay zeka robotu artık Samsung Galaxy S10 ve Galaxy S10+ cihazlarına da geliyor.

Arama listenizden aranacak işletmeyi seçip arayan Duplex, bir insan gibi konuşarak sizin adınıza rezervasyon yapıyor. Şu anda Amerika’da sadece dört eyalette hizmet veren bu özellik yakın bir zamanda Amerika’nın tümüne, sonrasında bazı ülkelere açılacak.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Huawei’den Google Haritalar’a rakip: Petal Maps!

Huawei’nin yeni ürün lansmanı, markanın önem verdiği ürün ve hizmetler konusunda da tanıtımlara sahne oldu. Kullanamadığı Google servislerini HMS bünyesinde hızlı bir şekilde oluşturmaya başlayan Huawei, Petal Maps adlı harita servisini duyurdu.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefon patenti aldı!

reklam
MSI reklamı

Petal Maps ve Huawei Docs, HMS platformuna dahil oluyor!

Geçtiğimiz yıl Huawei Mobil Servisleri (HMS) adlı platformunu duyuran marka, eksik parçaları tamamlamaya hızlı bir biçimde devam ediyor. Dün gerçekleştirilen Mate 40 serisi lansmanında HMS platformuna dahil edilecek iki yeni uygulama duyuruldu. Bu uygulamalardan ilki olan Petal Maps, Google Haritalar’ın yerini almak için farklı özelliklerle donatılmış.

140’tan fazla ülke ve bölgeyi desteklediği belirtilen Petal Maps uygulamasında 3 boyutlu harita gösterimi yapılabiliyor. Bazı şehirler için gerçek zamanlı toplu taşıma verilerine yer verilirken, popüler işletme ve konumlara ait detaylı bilgiler de bulunuyor. Ayrıca hareket kontrolü desteği sayesinde yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi bazı hareketlerin ekrana dokunmadan yapılabildiği belirtiliyor. Beta sürümü önümüzdeki günlerde AppGallery’de yayınlanacak uygulamanın ülkemizde de kullanılabilir olacağı belirtiliyor.

Etkinlikte duyurulan bir diğer servis ise Huawei Docs uygulaması oldu. Belge yönetimi uygulaması olan Huawei Docs ile DOC, XLS, PPT ve PDF başta olmak üzere 50’den fazla dosya formatı desteği bulunuyor. Gerçek zamanlı bulut senkronizasyonu, çoklu kullanıcı desteği, metin editörü ve elektronik tablo istemcisi ise uygulamanın bazı özellikleri arasında yer alıyor. Microsoft Office Mobile’a alternatif olan uygulama, yakın zamanda 100’den fazla ülke için kullanıma sunulacak.

Petal Maps ve Huawei Docs dışında Petal Search uygulamasına da bir takım yenilikler getiriliyor. Arama motoru uygulamasına yazılı ve sesli arama dışında görsel arama seçeneği de ekleneceği belirtiliyor. Google Lens alternatifi özellik sayesinde kameranızı bir nesneye tuttuğunuz zaman ona en uygun arama sonuçlarını önünüze getiriyor. Ayrıca uygulamada aratılan önemli kişi, konum, hayvan ve yiyecekler için oluşturulan bilgi kartları da artık sonuçlarda doğrudan gösterilecek.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

App Store gelirleri, Google Play Store’u ikiye katladı

Yazan:

App Store, Temmuz 2020Ekim 2020 döneminde, Google Play Store’dan neredeyse iki kat daha fazla gelir elde etti. Sensor Tower’ın paylaştığı son üç aylık verilere göre; Google Play Store 10.3 milyar dolar gelir elde ederken, App Store 19 milyar dolar gelir elde etti. Benzer bir durum 2019 yılının üçüncü çeyreğinde de meydana gelmişti. Söz konusu dönemde Google Play Store 7.7 milyar dolar gelir elde ederken, App Store 14.5 milyar dolar gelir elde etmişti.


İlginizi çekebilir: Apple, Türkiye için App Store fiyatlarını artırma kararı aldı

reklam
MSI reklamı

Google Play Store daha fazla büyüme sağladı

App Store ile uygulama içi satın alımlar, abonelikler ve tek seferlik uygulama satın alımları yapan Apple müşterileri, şirkete 19 milyar dolar kazandırdılar. Bu, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %31’lik bir artışa tekabül ediyor. Yine geçen yılın aynı dönemine göz attığımızda, Google Play Store’un %33.8’lik bir büyüme sağladığı görünüyor. App Store %2.5 artışla 8.2 milyar adet yükleme elde ederken, Google Play Store %31 artışla 28.3 milyar adet yükleme elde etti. Google Play Store’un yükleme adetlerindeki bu devasa farka rağmen; gelir elde etme noktasında çok geride kaldığı görünüyor.

App Store Google Play Store

Oyun harcamaları toplamda %26.7 artış gösterdi

Oyun uygulamaları da bu artıştan nasibini aldı. Her iki platformdaki oyun harcamaları %26.7 artarken, toplamda 20.9 milyar dolar gelir sağlamış oldu. App Store, oyun içi harcamalarda yıllık %24 artış sağladı ve 12.4 milyar dolar gelir elde etti. Google Play Store’daki yıllık büyüme %30.8 olmasına karşın; elde ettiği gelir 8.5 milyar dolar olarak hesaplandı.

App Store ve Google Play’de oyun dışı en çok kazandıran uygulama: TikTok

Her iki platformda da oyun harici en çok kazandıran uygulamalar ise şu şekilde sıralanıyor;

1. TikTok
2. YouTube
3. Tinder
4. Tencent Video
5. Disney+

Sensor Tower, söz konusu büyümede en büyük pay sahibi olarak COVID-19 salgının sebep olduğu sonuçları gösteriyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlarda gömülü uygulama dönemi bitiyor!

Avrupa Birliği, akıllı telefon üreticilerinin belirli standartlara uyması konusunda uzun süredir çalışmalar yapıyor. Gelecek günlerde onaylanması beklenen Dijital Hizmetler Yasası, akıllı telefonlardaki gömülü (ön yüklü) uygulama kullanımını tüketicilere bırakıyor!


İlginizi çekebilir: Realme 7 serisi, 7 Ekim’de Avrupa’ya geliyor!

reklam
MSI reklamı

Avrupa Komisyonu, ön yüklü uygulama seçimini kullanıcılara bırakacak!

Bilindiği üzere yeni satın alınan akıllı telefonlar, üreticiler tarafından önceden yüklenmiş pek çok uygulama ile geliyor. Bu uygulamaların bazıları aktif şekilde kullanılırken, bazı uygulamalar ise hiç kullanılmadığı için atıl şekilde kalıyor. Üstelik arayüze gömülü şekilde gelen uygulamaların çoğu, özelleştirilmiş bir ROM yazılımı yüklenmeden silinemediği için telefonlarda gereksiz şekilde yer kaplıyor.

Bu durumdan pek de hoşnut olmayan Avrupa Komisyonu ise Dijital Hizmetler Yasası aracılığıyla tam denetim sağlamayı amaçlıyor. Yıl sonuna kadar parlamentoda onaylanması beklenen yasa ile üreticilere yazılım tarafında çeşitli kısıtlamalar getiriliyor. Ön yüklü uygulamaların telefonda gömülü şekilde kalmasının önüne geçilirken, eğer kullanıcı isterse bu uygulamaları telefondan tamamen kaldırabilecek. Ayrıca ön yüklü uygulama örneklerinin işletim sisteminin çekirdek yazılımından bağımsız şekilde çalışması zorunlu tutulacak.

telefon gömülü uygulama

Dijital Hizmetler Yasası, gömülü uygulamalar haricinde veri güvenliği konusunda da çeşitli yaptırımlar içeriyor. Yasaya eklenen bir maddeye göre, mobil uygulamalardan toplanan ve işlenmesine izin verilen veriler rakip şirketlerin erişimine açık hale getirilecek. Aksi takdirde elde edilen kullanıcı verilerinin ticari faaliyetler için kullanımına izin verilmeyecek. Bu düzenlemenin; veri paylaşımı konusunda soru işaretleri barındıran Google, Apple ve Amazon gibi şirketleri kontrol altına almak için yapıldığına inanılıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler