Sosyal medya

Google

Google Chrome antivirüs uyumu artırılıyor

Google Chrome her ne kadar dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olsa da hala birçok geliştirmeye muhtaç durumda. Özellikle son zamanlarda Google ve Chromium tarafından RAM ve hafıza kullanımı konusunda bazı gelişmeler gelse de tarayıcıya bu alanlarda sunulan çözümler hala tatmin edici seviyeye gelebilmiş değiller. Bu sorunlardan başka bir tanesi de tarayıcının antivirüs yazılımlarıyla olan uyumu. Daha doğrusu uyumsuzluğu.


İlginizi çekebilir: Google Chrome güncellemesi v87

reklam
Aorus reklamı

Piyasadaki birçok antivirüs programı, kullanıcıları özellikle internet üzerinden karşı karşıya kalabilecekleri potansiyel tehlikelere karşı korumaya çalışıyor. Bunu yaparken de bilgisayar ve internet üzerinden yapılan birçok işleme dahil olmak durumunda kalıyor. Bu işlemler arasında bir internet sitesine ulaşmak veya bir dosya indirmek gibi günlük hareketler de yer alıyor. Bu programların Chrome ile olan çakışması da işte tam olarak burada başlıyor.

Chrome

Adventure İstanbul

Son zamanlarda birçok antivirüs yazılımı tarayıcıyla olan uyumunu artırabilmek için birçok gelişme kaydetti. Ancak antivirüs programlarının kontrol etmesi gereken işlemler sırasında hala Chrome kaynaklı belirgin yavaşlamalar gözleniyor. Bunun nedeni ise bu işlemler için Windows ve Chrome tarafından yapılan bazı müdahalelerin duraksamalara, dolayısıyla da bu süreçlerde yavaşlamalara neden olması.

Google Chrome için işlem düzenlemesi

Bu sorunu fark eden Google Chrome yetkilileri, sorunun hem nedenini hem de çözümünü sunmak adına bir paylaşımda bulundular. Chromium resmi sayfasından paylaşılan gönderide, antivirüs türü programların yeni dosyaları geçici olarak kilitleyebileceği ve bunun da yer imi veya diğer ImportantFileWriter kullanan dosyaları kaydetmeye yönelik sorunlar oluşturabileceği yazılıyor. Bazı sistemlerin bundan olumsuz etkilenebildiği de belirtilen yazıda, bu sorunun ve dolayısıyla da uygulanan çözümün Windows’a özgü olduğunun düşünüldüğü de söyleniyor.

Chrome

Sunulan çözüme göre ise tarayıcının indirmelerde ve yazım veya arşiv düzenlemesi gibi hafızaya ulaştığı diğer işlemlerdeki hareketlerinde düzenlemeye gidilmesi planlanıyor. Düzenlemeye göre, antivirüs yerine, işletim sisteminin dahil olduğu ve yönettiği işlem sayısında düşüşe gidilerek oluşan kesintilerde azalma olması düşünülüyor. Böylece de Google Chrome ve Chromium kullanan tarayıcılarla yapılan bu tür işlemlerdeki süreçlerde belirgin bir hızlanma görülmesi umuluyor.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Meet güncellemesi görüşmeler için yeni seçenekler sunuyor

google meet

Salgın dolayısıyla işlerin evden yürütüldüğü bugünlerde sanal görüşmeler ve bu konudaki farklı uygulamalar oldukça popüler hale geldiler. Bunun üstüne karantinalarda kalan kişilerin de aileleriyle görüşmek için bu hizmetleri kullanmak istemeleri sebebiyle bu uygulamalar son zamanlarda oldukça geliştiler. Bunlardan birisi de Google Meet.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Son birkaç ayda çokça değişime uğrayan Google Meet, hala yeni güncellemeler almaya devam ediyor. Genelde daha çok şirketler tarafından kullanılan uygulamanın yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcıların görüşme oluşturması için farklı kolay yollar ekleniyor.

Yeni görüşme kısmına tıklanması durumunda artık üç farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan her birisi farklı zamanlarda görüşme oluşturmak için kullanılıyor. Bu seçeneklerin ise Daha sonrası için toplantı oluştur, Anlık toplantı başlat ve Google Takvim’de planla olduklarını görebiliyoruz.

Adventure İstanbul

google meet

Son seçeneğin seçilmesi durumunda görüşme oluşturabilmek için yeni bir sekmede Takvim uygulamasına gidilmesi gerekiyor. Buradan farklı görüşme ayarlamaları yapılabiliyor. Bu görüşmelere yine görüşme kodu veya bir takma isim ile girmek hala mümkün oluyor.

Güncelleme bu hafta faaliyete geçirildi ancak tam anlamıyla stabil hale gelmesi 15 günü bulabilir. Bu arada Google Meet’in yeni değişiklikleri iş veya normal hesap fark etmeksizin her türlü kullanıcıya açık halde olacak. Ancak Workspace Essentials kullanıcıları için diğer iki seçenek mevcut iken Google Takvim ile planla seçeneğinin ulaşılabilir olmayacağını hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

Google

Google en sonunda iOS uygulamalarını güncellemeye başlıyor

google

7 Aralık’tan beri iOS uygulamalarını güncellemeyen Google, yeni gelen bilgilere göre yakın zamanda güncellemeleri getirmeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: Nispeten uygun fiyatlı ve oldukça güçlü bilgisayar ve telefonlar için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

reklam
Aorus reklamı

Kasım sonlarına doğru Apple, geliştiricilerin kendilerine ne tür bilgiler göndermesi konusunda bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre, App Store’un yakın zamanda kullanıcılara gizlilik uygulamalarını anlamalarına yardımcı olmaya başlayacağından bahsediliyordu. Bunu ise her bir uygulamanın sayfasında uygulamanın onlardan toplayabileceği bazı bilgileri ve bunların ne için kullanılabileceğini görmelerine izin vererek yapacaktı.

Yine bu açıklamada uygulamaların Gizlilik kısmında bu bilgilerin olduğu ve 8 Aralık’tan itibaren yeni uygulamaların ve uygulama güncellemelerinin bu bilgileri vermesi gerektiği söyleniyordu. Ama ilginç bir şekilde Google Aralık 7den beri hiçbir iOS uygulamasını güncellememişti. Dolayısıyla iOS uygulamaları için Apple firmasına vermesi gereken gizlilik raporlarını verememişti.

Adventure İstanbul

google

 

Google’ın uygulamalarını güncellememesinin ardından sözü geçen bilgileri Apple’a vermemek için bunu yaptığı söylenmişti. Ancak şimdi TechCrunch sitesine göre ise Google, Apple’a topladığı bilgileri ve nasıl kullandığının bilgilerini yollayacak. Ama bu duruma karşı çıkılmıyorsa, Google firmasının 7 Aralık’tan beri uygulamalarını neden güncellemediği hala meşru bir soru.

Aslında görülene göre firma 7 Aralık’tan sonra iki uygulamasına güncelleme getirdi. Ancak gerekli bilgileri Apple’a yollamadı. Çünkü TechCruch’ın ilettiğine göre Google çalışanlarının bir çoğu da tatilde olmasından dolayı firma Aralık sonu ve Ocak başı gibi “code freeze” statüsüne giriyor. Yani çalışanlar işte olmadıklarından ötürü firma, acil bir çözüm gerektirebilecek işlemlerini durduruyor.

Salı günü bir Google yetkilisinin açıkladığına göre ise firma, yeni gizlilik etiketlerini uygulamalarına gelecek hafta veya ondan sonraki hafta ekleyecek. Dolayısıyla şirketler ve genel anlamda her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini de buraya önemli bir not olarak düşmekte fayda var.

Devamını oku

Google

Edge ve Chrome tarayıcıları büyük bir Windows güncellemesi alıyor

edge ve chrome

Başta Microsoft Edge ve Google Chrome olmak üzere Chromium tabanlı tarayıcılar antivirüs kullanan Windows 10 sistemlerinde bazı sorunlara neden olabiliyorlardı. Ancak Chromium için yeni gelen güncellemeyle artık bu tarayıcılar daha akıcı bir şekilde çalışabilecekler.Şimdiye kadar Windows 10 işletim sistemi çalıştıran bilgisayarlarda kısa süreliğine dosya kilitlemeye ayarlanmış antivirüs veya tarama yazılımı olduğunda; Chromium tarayıcılar bazı işlevlerini doğru bir şekilde yapamıyorlardı. Hatta bu sorun, eğer sistem tarayıcısı sistem sürücüsünde yüklü ve Chrome gibi üçüncü parti yazılımları tarıyorsa çok daha belirginleşiyordu. Bu da özellikle kullanıcılar sayfa işareti veya başka bir dosyayı kaydetmek istedikleri zaman internet tarayıcılarında sorun yaşamalarına yol açıyordu.

reklam
Aorus reklamı

Chrome Gerrit üzerinden paylaşılan yeni bir yazıda Windows için Google Chrome yönetiminde yer alan Bruce Dawson, Chromium tabanlı tarayıcıların Windows 10 üzerinde antivirüslerle olan uyumsuzluğunu çözeceği düşünülen güncellemeyle alakalı yeni bilgiler verdi.

edge ve chrome

Adventure İstanbul

Dawson’un açıklık getirdiğine göre, antivirüs programları veya başka sistem tarayıcılarının kısa süreliğine bazı dosyaları kilitlemeleri, ImportantFileWriter kullanan dosya veya sayfa işareti kaydı süreçlerinde sık sık sorunlara yol açıyor. Yeni getirilen güncelleme ile ise süreçteki ReplaceFile adımını birkaç kez tekrarlayarak bu sorun çözülmeye çalışılacak. Aynı zamanda gelecek zamanlarda ayarlamalar yapabilmek için tekrarın kaç kez gerektiğini de hesaplayacak bir sistem de mevcut olacak. Son olarak ise bunun sadece Windows’ta olduğu düşünüldüğü için orada işleme geçirildiği de belirtiliyor.

Chromium sistemine dahil edilen bu güncellemenin, Google Chrome, Microsoft Edge ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılara sonraki güncellemelerinde gelmesi muhtemel.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler