Sosyal medya

Google

Google Chrome güncellemesi v87

Google Chrome

Yaklaşık bir hafta önce dünyanın en çok kullanılan tarayıcıları arasında en başta gelen Google Chrome için bir güncelleme geldi. Tarayıcıya eklediği yeniliklerin yanı sıra güncellemenin kattığı hız göze çarpıyor.


İlginizi çekebilir: Google, Windows 7 için 2022’ye dek Chrome desteğini sürdürecek!

reklam
Aorus reklamı

Dünya çapında tarayıcılar arasında bir numarada gelen tarayıcı, yerini bırakmamak için çalışmaya devam ediyor. Google, bunun için yeni geliştirmeler ve iyileştirmeler yapıp tarayıcısına farklı eklentiler getiriyor.

Geçen hafta Chrome için versiyon 87’yi yayınlayan Google, tarayıcının performansı için büyük bir adım atmış oldu. Tarayıcının ilk açılış hızı bu güncellemeyle birlikte %25’e kadar artarken, web sayfaları arasında geçişlerde de bu oranda %7’lik bir artışa neden oldu.

Adventure İstanbul

Google Chrome

Başka bir önemli iyileştirme olarak ise özellikle daha düşük özellikli bilgisayarlarda fark edilen RAM kullanımı oldukça düşürüldü. Böylece Chrome, en önemli eksiklerinden birini kapatmış oldu ve rakiplerinden bir adım daha öne geçti. Tarayıcı performansı için Google’ın attığı diğer bir önemli adım ise işlemci kullanımı alanında. İşlemci kullanımını 5 kata kadar azaltmayı başaran Google, böylece elektrik tüketimini fark edilir bir şekilde düşürmüş oldu. Bu durum özellikle dizüstü bilgisayarlar için önem taşıyor. Bu tasarrufla birlikte dizüstü cihazların şarj süresi bir saate kadar uzayabilir.

Performans iyileştirmeleri ve diğer birçok yeniliğin yanında Google, bu güncellemeyle birlikte açık sekmeler arasında arama yapma özelliği ve yeni PDF okuyucusu gibi özellikleri kullanıcılara sunuyor.

Google Chrome v87 yükseltmesine erişebilmek için öncelikle Google Chrome tarayıcınız üzerinden Ayarlar kısmına girmelisiniz. Ardından Chrome hakkında kısmına tıklayarak güncel sürümünüzü görebilir ve güncelleme yapabilirsiniz.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Alphabet, balonlarla internet sağlama şirketi Loon’u kapatıyor

Yazan:

loon

Google‘ın çatı firması Alphabet ticari olarak istediği başarıyı elde edemeyeceğini düşündüğü Loon’u kapatmaya hazırlanıyor. Firma 1 yıl önce de fiber interneti halka açık alanlarda ücretsiz Wi-Fi olarak sunduğu Google Station isimli programını sonlandırmıştı.


İlginizi çekebilir: Google Duo, GMS sertifikası olmayan telefonlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Alphabet bu kararıyla rakiplerine avantaj sağladı

Loon CEO’su Alastair Westgarth yaptığı açıklamada: “Ulaşılması çok zor, uzak kesimlerdeki topluluklara veya mevcut teknolojilerle hizmet sunmanın çok pahalı olduğu bölgelere odaklandık. Çok sayıda istekli iş ortağı bulmuş olsak da uzun vadeli ve sürdürülebilir bir iş kurmak için maliyetleri yeterince düşürmeyi başaramadık. Radikal yeni teknolojileri geliştirmek doğası gereği risklidir,” dedi.

loon

Adventure İstanbul

Kapatma işlemi sonrasında Loon çalışanları diğer Alphabet şirketlerinde istihdam edilecek. Kenya’daki hizmetler ise mart ayına kadar sürdürülecek. Kenya’daki faaliyetlerin sonlanmasından etkileneceklere destek için kar amacı gütmeyen bazı kuruluşlara ve işletmelere 10 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda.

Alphabet, Loon’u Haziran 2013’de kurdu. Firma ilk ticari internet hizmetini Kenya’da temmuz ayında başlattı. Bu projede 35 adet balon 50.000 kilometrekarelik alanda havada konumlandırıldı. Loon, 2017 yılında yaşanan Maria Kasırgası’ndan sonra Porto Riko’da ve 2019 depreminin ardından Peru’da balonlar aracılığıyla afetlerden etkilenen bölgelere internet hizmeti sağlamıştı.

SpaceX ve Amazon gibi dev firmaların da bu alana yatırımlarının olması Alphabet’in Loon’u kapatma kararında etkili olan faktörlerden biri gibi görünüyor. Firmanın bu kararı projelerini sürdürdükleri takdirde rakiplerine avantaj sağlayacak gibi.


Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerimize bakabilirsiniz.


 

Devamını oku

Google

Google Duo, GMS sertifikası olmayan telefonlarda çalışmayacak

Google Duo

Google’ın Skype benzeri görüntülü görüşme hizmeti Google Duo, nisan ayından itibaren Google Mobil Hizmetleri (GMS) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Benzer bir kararı Mesajlar uygulaması için de alan Google, görünüşe bakılırsa bizzat lisanslamadığı cihazlara karşı daha agresif tavırlar takınmaya başlıyor.


İlginizi çekebilir: Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

reklam
Aorus reklamı

Google Duo, sertifikasız Android cihazlara veda ediyor!

XDA Developers ekibi tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgilere göre, Google’ın görüntülü görüşme uygulaması Duo nisan ayında GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda çalışmayı durduracak. Hatırlayacak olursanız birkaç gün önce, benzer bir kararın Google Mesajlar’da da uygulamaya konulacağı ortaya çıkmıştı. XDA ekibi tarafından Mesajlar’ın kodlarında yapılan incelemeler ışığında 31 Mart’tan sonra uygulamanın artık GMS sertifikalı olmayan cihazlarda çalışmayacağı anlaşılmıştı.

Google Duo uygulamasının back-end taraftaki kodlarında yapılan incelemeler ışığında tespit edilen birtakım notlarda da, açıkça “Desteklenmeyen bir cihaz kullandığınız için Duo yakında bu cihazdaki hesabınızı iptal edecek.” uyarısı yer almakta. Bu arada Google, görüşme kayıtlarını kaybetmek istemeyen kullanıcılara da küçük bir güzellik yaparak, kayıtlarını indirmeleri için 14 gün ek süre tanıyacak.

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Google Duo

GMS nedir, neden bu kadar önemli?

Şimdilik Google konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmadı, bu nedenle Duo ve Mesajlar’ın GMS sertifikası bulunmayan cihazlarda neden desteklenmeyeceği bilinmiyor. Ancak GMS’nin var olma amacına kısa bir göz atarak, bunu kolaylıkla anlayabiliriz. GMS yani Google Mobil Hizmetleri, Google tarafından kullanıcılara sunulan bütün mobil hizmetlerin ve uygulamaların bir arada paketlendiği bir hizmettir. Şu önemli notu düşmemizde de yarar var; GMS, Android işletim sisteminden bağımsız bir yapıda çalışır, yani her Android’li telefon otomatikman GMS sertifikalı demek değildir.

Android üreticilerinin, GMS sertifikalarına sahip olabilmek için Google’dan ayrıca özel bir lisans almaları gerekiyor. Sadece Android işletim sisteminin o telefonda bulunması yeterli olmuyor. GMS sertifikası olan bir Android telefon, gizlilik ve güvenlik bakımından Google’ın gerekli tüm testlerini geçmiştir ve o cihazda önyüklü olarak hiçbir zararlı yazılım bulunmadığı Google tarafından teyit edilmiş demektir. GMS sertifikası olmayan cihazda ise bunun tam tersi, o cihazın Google tarafından güvenilirliği teyit edilmemiştir.

Bu sebepten ötürü, Google bizzat güvenilir olarak sınıflandırmadığı cihazlarda Mesajlar ve Duo gibi doğrudan kullanıcıların özel olarak mesajlaşıp görüşebildiği uygulamalarını desteklemek istemiyor.

Devamını oku

Google

Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

Yazan:

google

Google, kendilerini içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda bırakacak yasa tasarısından dolayı Avustralya’dan çekilmeyi düşünüyor. Firma sadece Google Haberler’de yayınlanan haber makaleleri için değil arama motorunda gösterilen haberlere bağlantı vermek ve pasajları göstermek için ödeme yapmaya zorlandığını iddia ediyor.


İlginizi çekebilir: Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Avustralya yönetimi Google’ın açıklamalarına tepkili

Google Avustralya ve Yeni Zelanda Başkan Yardımcısı Mel Silva, Avustaralya Senatosu Ekonomi Yasama Komitesi’nde şu açıklamalarda bulundu: Kurallar bu haliyle yasalaşacak olursa bu bize Google Search’ü Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka seçenek bırakmıyor. Mevzuata detaylı bir şekilde baktıktan sonra, finansal ve operasyonel risklerle ülkede bir hizmet sunmaya devam edebilmenin bir yolunu görmediğimiz sonucuna vardık.

Google, kendilerini içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda bırakacak yasa tasarısından dolayı Avustralya’dan çekilmeyi düşünüyor.

Adventure İstanbul

Yasayı hazırlayan ACCC-Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’ndan ağustos ayında yapılan açıklamaya göre bu yasa tasarısı Google’ın arama motoru hizmetini kapsamaması gerekiyordu. Firma haziran ayında yaptığı açıklamada Google Haberler üzerinde yayıncılara ödeme yapmayı taahhüt ediyordu. Avustralya, Almanya ve Brezilya’daki yayıncılara ödeme yapma programını duyurmuştu. Ancak ACCC, yasa tasarısının Avustralya haber medyası işletmeleri ile dev internet firmaları arasındaki pazarlık gücü dengesizliğini ele aldığını düşünüyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise: “Tehditlere yanıt vermiyoruz. Avustralya Devleti ülkede yapabilecekleriniz için kuralları koyar. Bu da bizim parlamentomuzda yapılır. Avustralya’da işler böyle yürüyor” dedi. Ülkedeki resmi raporlara göre ülkedeki çevrimiçi aramaların en az %94’ü Google’ın servisleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Facebook da benzer davranarak haberlerinin Avustralya’da paylaşılmasını engelleyebileceğini belirtiyor. Ülkede gelinen şu noktada internet devi ve Avustralya yönetimi arasındaki anlaşmazlık devam edecek belki de Google’ın ülkeden çıkmasıyla sonuçlanacak gibi.


Sizler için hazırladığımız Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerine bakabilirsiniz.


 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler