Sosyal medya
MSI reklamı

Mobil

Google Chrome Android sürümü için 5 harika özellik!

Google Chrome Android sürümü, içerisinde pek çok gizli özellik barındırıyor. Bu özelliklere herhangi bir mod veya eklentiye gerek olmadan uygulama içinden erişim sağlayabilirsiniz. Chrome tarayacısının Android sürümü içindeki en iyi 5 özelliği sizler için listeledik.

1. Karanlık Mod

Android 10 işletim sistemine sahip cihazlarda sistem temasını koyu yaparak Google Chrome gibi karanlık mod destekleyen uygulamaları da bu modda kullanmanız mümkün. Ancak Android 10’dan eski işletim sistemine sahip olan kullanıcılar Google Chrome için karanlık modu ayarlar üzerinden etkinleştirmek zorundalar. Menü tuşu-Ayarlar-Temalar yolunu izleyerek sizde Chrome’u karanlık modda kullanabilirsiniz.

reklam

Karanlık mod özelliği arayüze ek olarak destekleyen siteler için de koyu tema sunuyor. Bu özelliklerin yanı sıra tüm internet sitelerini koyu tema uygulamaya zorlayan deneysel özelliği aktifleştirmek için adres çubuğuna chrome://flags#enable-android-web-contents-dark-mode konumu yapıştırıp açılır menüde ‘Enabled’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aynı menüden ‘Default’ seçeneğine tıklayarak bu özelliği kapatabilirsiniz.

2. Kaydırarak sekme değiştirin

Chrome üzerinde sekmeler arasında gezintinin en yaygın yolu sekmeler tuşunu kullanarak açılan pencere üzerinden istediğiniz sekmeyi aktifleştirmek şeklinde. Fakat bunun 2 farklı ve kolay yolu daha var. Adres çubuğu üzerinde sağa ve sola kaydırma hareketi ile sekmeler arasında gezinebilir, aşağı kaydırma hareketi ile tüm sekmeleri listeleyebilirsiniz.

Google Chrome

3. Chrome Duet’i deneyin

Chrome tarayıcısı için bir çok arayüz geliştirmesi üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri de ‘Chrome Duet’ adını verdiği özellik. Bu özellik ile ekranın üst kısmında bulunan tek adres çubuğu yerine adres çubuğunu ve sık kullanılan çoğu fonksiyonu ekranın alt kısmına taşıyabilirsiniz.

Chrome Duet

Bu özelliği aktif etmek için adres çubuğuna chrome://flags#enable-chrome-duet komutunu yapıştırıp açılır menüde ‘Enabled’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Adres çubuğunu eski haline döndürmek isterseniz aynı menü içinden ‘Default’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Google Fotoğraflar özel görüntülerinizi yabancılara gönderdi


4. Dokunduğum kelimeyi ara

Bu özellik ile internette gezinirken görüp merak ettiğiniz bir kelimeyi uzun basıp seçerek kelime hakkındaki Google Arama sonuçlarına anında erişebilirsiniz. ‘Dokunduğum kelimeyi ara’ çok basit bir özellik olsa da çoğu kullanıcının çok işine yarayacaktır.

Dokundugun kelimeyi ara

5. Hızlı sekme kısayolları

Bu özellik ile Chrome üzerinde yeni bir sekme açmak veya aktif olan sekmeyi kapatmak için sekmeler tuşuna basıp tüm sekmeleri görüntülemeniz gerekmeyecek. Sekmeler tuşuna 1 saniye basılı tutarsanız açılan hızlı menüden yeni sekme veya gizli sekme açabilir, aktif olan sekmeyi kapatabilirsiniz.

Hızlı sekme kısayolları

Daha fazla özellik için adres çubuğunuza chrome://flags  komutunu yapıştırıp Chrome tarayıcısında bulunan deneysel özelliklerin tümüne ulaşabilirsiniz.

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei mobil pazarda birinciliği ele geçirdi!

Huawei ii

Yeni yayınlanan bir rapora göre Huawei, Nisan ve Mayıs aylarında akıllı telefon pazarında birinciliği ele geçirdi.

İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 9T – Huawei P40 Lite (Pil Düellosu)

reklam

Huawei mobil pazarda birinciliği ele geçirdi!

Counterpoints istatistiklerine göre Samsung Nisan ayında dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanını kaybetti. Samsung’un yerini ele geçiren firma ise Huawei oldu. Çinli mobil üretici ABD ambargosu uygulanmadan önce 2019 yılını 1 numaralı üretici olarak kapatacaklarını açıklamıştı. Ancak şirket beklenmedik birçok kısıtlama ile karşı karşıya kalmış ve satışlarında ciddi bir düşüş yaşamıştı. Görünüşe göre Huawei akıllı telefon pazarındaki başarısını koruma konusunda kararlı. Counterpoint’in raporuna göre şirket Mayıs ayında da liderliğini koruyor ancak Samsung tarafı aradaki mesafeyi kapatmakta.

Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz şekilde Huawei’in Mayıs ayında pazar payı %19.7. Hemen ardından Samsung %19.6’lık Pazar payı ile geliyor. Mayıs ayında dünya genelinde yaklaşık 82 milyon adet akıllı telefon nakliyatı gerçekleşti. Nisan ayı verilerine baktığımızda ise Huawei’in %21.4, Samsung’un ise %19.1’lik pazar payı var.

Mayıs Ayı

Tahminlere göre Haziran ayında Samsung bir kez daha listenin başındaki yerini alacak. İki şirket arasındaki rakamsal farklılıkların bu kadar hızlı kapanmasında ise en etkili pazar ABD oldu. Mayıs ayında ABD’deki telefon satışları Nisan ayına göre %56 arttı. Bu artış ile birlikte Samsung’un da satışları önemli ölçüde arttı. ABD’de Samsung, 8.4 milyon akıllı telefon satışından %33’üne sahip.

Bazı Çinli analistlere göre Huawei Nisan ve Mayıs aylarında COVID-19 salgını sonrası satış noktalarını diğer üreticilere göre erken açtı. Bu durum geçtiğimiz yıllarda kaybettiği pazar payını geri almasında etkili oldu. Ancak mağazalarını erken açması sayesinde kazandığı pazar payını diğer markaların da satışlarına başlaması ile kaybediyor. Tüm bunların yanı sıra Huawei’in başı hala ABD ile dertte. Huawei’in kendi geliştirdiği işlemcileri tasarlayan HiSilicon, ABD tarafından büyük bir testle karşı karşıya kalacak. Firma Eylül ayından önce onaylanmazsa TSMC, HiSilicon için çalışmayabilir. Neyse ki, Huawei 2020 için 5nm Kirin işlemcisi üretimi için garanti aldı. Yine de 2021 yılında Huawei amiral gemileri için işlemci tarafında ne olacağı henüz net değil.

Huawei’in gelecek modelleri!

Çinli akıllı telefon üreticisi aynı anda çok fazla problem ile mücadele etmek zorunda kalsa dahi akıllı telefon sektöründeki varlığını koruyor. Huawei P50’nin geliştirme sürecinin devam ettiği ile ilgili de daha önce sızıntılar görmüştük. Telefonun önümüzdeki yılın ortalarında gelmesi bekleniyor. Mate 40 serisi ile aynı 5nm üretim sürecine sahip yonga seti ile gelmesi de beklenenler arasında.

Huawei Mate 40 Pro

Çinli bir tedarik zincirinden gelen bilgiye göre Huawei gelecek yıl 5nm üretim teknolojisine sahip bir yonga setine sahip telefon piyasaya sürecek. Ancak bu 5nm işlemci HiSilicon tarafından tasarlanmamakta. Bu ifadeye bakarsak Huawei P50 serisinin gelecek yıl 3. Parti bir üretici tarafından üretilen işlemci ile piyasaya çıkması tahminler arasında. Eğer bizim de bir tahminde bulunmamız gerekirse bu üreticinin MediaTek olması hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 875 ile gelecek amiral gemisi modeller daha da pahalı olacak!

Qualcomm

Mobil çip üreticisi Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 875 işlemcisinin akıllı telefonların performansını olduğu kadar fiyatlarını da yukarı taşıması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Facebook reklam boykotu daha da büyüyor!

reklam

Snapdragon 875’li Amiral Gemisi modeller daha da pahalı olacak!

Son yıllarda en büyük mobil çip üreticisi olarak Qualcomm’un piyasayı domine ettiğini söyleyebiliriz. Çoğu Android akıllı telefon üreticisi olumlu şöhretleri nedeniyle Snapdragon yonga setlerini kullanıyor. Şu an için Snapdragon 800 serisinin en son yonga seti olan 865, kullanıcılara Android tarafında en yüksek performansı sunmakta. Bu yıl amiral gemisi olarak ifade edebileceğimiz yüksek performanslı telefonlarda fiyat artışı gördük. Bunun ülkemizde dolar kuru ile bağlantısı olmasına rağmen dünya genelinde de üst sınıf telefonlarda bir fiyat artışı olduğunu söyleyebiliriz. Bu fiyat artışının arkasındaki temel sebeplerden biri ise 5G modemler diyebiliriz.

POCO F1 serisinin devamı olarak gelen POCO F2 de 865 yonga seti ile piyasaya sürüldü. Benzer özelliklere sahip telefonlara göre rekabetçi bir fiyata sahip olsa dahi telefon fiyat etiketi ile takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı. Bu fiyat artışının en büyük nedeni ise yine Snapdragon 865 yonga setine dayanıyor.

Qualcomm Snapdragon 875

Yayınlanan yeni rapora göre üst segmentteki akıllı telefonların fiyat artışı durmayacak. Yaklaşan Snapdragon 875, Snapdragon 865’den bile daha pahalı olacak. Bir forumda yayınlanan rapora göre bu fark hiç de küçük değil. Yeni nesil yonga setinin 250 dolar olması bekleniyor. Snapdragon 865 yonga setinin fiyat etiketinin 150-160 dolar civarında olduğunu düşünürsek yeni nesil işlemci ile piyasaya çıkacak olan telefonların oldukça yüksek fiyatlara sahip olmasına hazırlıklı olmalıyız.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy A51s 5G listelerde yerini aldı!

A51S 5G

Samsung Galaxy A51s 5G modeli Geekbench, Wi-Fi Alliance web sitesinde ve NFC forumlarında görüldü. Listelere göre telefon Snapdragon 765G yonga setine ve 6GB RAM’e sahip.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A01 Core tasarım detayları belli oldu!

reklam

Samsung Galaxy A51s 5G özellikleri görüldü!

Geçtiğimiz Mayıs ayında Samsung Galaxy A71s 5G listelerde yerini almıştı. Telefonun listelenen özellikleri arasında en çok dikkat çeken mmWave 5G’yi destekleyeceği olmuştu. Her geçen gün gelişmekte olan 5G teknolojilerinden olan mmWave yüksek frekans ve milimetre boyutlarında dalga boyu ile daha hızlı bir 5G deneyimini kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Galaxy A71s 5G, SM-A716V model numarası ile listelerde tespit edilmişti ve şimdi A51s’e ait olduğu tahmin edilen SM-A516V etiketini taşıyan bir cihaz Geekbench,Wi-Fi Alliance web sitesinde ve NFC forumunda görüldü.

Galaxy A51sA51s 5G

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefonun bazı teknik özelliklerini Geekbech’te görmek mümkün. A51s 5G gücünü Snapdragon 765G yonga setinden alacak ve 6GB RAM’e sahip olacak. Telefon tek çekirdek performans skoru olarak 622 puana ve çok çekirdek performans skoru olarak 1928 puana sahip. Samsung Galaxy A51s 5G kutusundan Android 10 sürümü ile çıkıyor. Wi-Fi Alliance listelerinde telefonun çift bantlı Wi-Fi bağlantısını destekleyeceği bilgisi dikkat çekti. Son olarak NFC forumunda bekleyebileceğimiz üzere telefonun NFC desteğine sahip olacağı görüldü. A51s 5G’nin selefine göre yükseltmeler içerse dahi birçok özelliğinin benzer olmasını bekleyebiliriz. Samsung tarafından telefonun çıkış tarihi henüz açıklanmadı.

Devamını oku