Sosyal medya

Google

Google Fotoğraflar özel görüntülerinizi yabancılara gönderdi

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar adlı popüler servisin yürütücüsü Google, bahse konu uygulamayı kullanan bazı kişilere gönderdiği mailde özel fotoğraflarının ve videolarının yabancılara gönderilmiş olabileceğini kabul etti. The Verge’de Tom Warren imzasıyla yayınlanan haber ile yaşanan problem gün yüzüne çıktı.


İlginizi çekebilir: Google Maps skandalının sebebi açıklandı

reklam

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar probleminden kimler etkilendi?

Google, 21 – 25 Kasım arasında Google Fotoğraflar aracılığıyla kişisel verilerini indirmek isteyen kullanıcılara başkalarına ait görsellerin gönderildiğini ifade etti. Teknik bir sorundan kaynaklandığını ileri sürdüğü bu problemden çok az sayıda kullanıcının etkilendiği belirtildi. Etkilenen kişi sayısını uygulamayı kullananların %0,01‘i olduğu açıklandı. Teknoloji devi tam olarak kaç kişinin bu sorundan etkilendiğini ya da kaç video ve fotoğrafın söz konusu olduğu gibi ayrıntılı verileri ise açıklamadı. Fakat ilgili uygulamanın yaklaşık bir milyar kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde problemden çok sayıda insanın etkilendiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

reklam
Aorus reklamı

Google Fotoğraflar

Google bir anlamda kişisel verilerin korunması sorumluluğunu yerine getirmediğini kabul ettiği metinde, kullanıcılarını özel fotoğraf ve videolarının başkalarına gönderilmiş olabileceği konusunda uyardı. Bu kullanıcılarına üzgün olduğunu ifade etmekle ve ilgili olay sebebiyle doğabilecek muhtemel tüm rahatsızlıklar için özür dilemekle yetindi.

Google ayrıca  sorunun analiz edildiğini ve çözüme kavuşturulduğunu da açıkladı.

Adventure İstanbul

Öğrencilik hayat boyu devam etmeli klişesini realiteye dökmüş meraklı kişi, mühendis, PhD. adayı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Chrome güncelleme döngüleri daha da kısalmak üzere

google chrome

Google tarayıcısı Chrome için daha sık bir güncelleme döngüsü getirmenin peşinde gibi duruyor. Öyle ki Perşembe günü yapılan açıklamaya bakacak olursak; Google tarayıcıya yeni özellikler getiren gelecek büyük güncellemeleri dört haftada bir çıkartacağını söylüyor. Şu anda ise altı haftada yenilendiğini gördüğümüz tarayıcı böylelikle daha sık güncelleme alacak.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Google firması açıklamasında yeni takvime geçişlerinin; daha gelişmiş hale gelen test ve genel süreçlerinden dolayı olduğunu belirtiyor. Böylelikle Chrome tarayıcısı geçen seneden beri aylık güncelleme alan Mozilla Firefox ile de bu konuda eşit hale geliyor.

google chrome

reklam
Aorus reklamı

Bununla beraber firma bunu tek seçenek olarak da bırakmayacak. Google, tarayıcıda bu kadar sık değişiklik görmek istemeyebilecek şirket müşterileri için de bir çözüm tasarlıyor. Buna göre kullanıcılarına bir “Genişletilmiş Stabilite” seçeneği verecek olan firma; bu seçeneği seçen kullanıcılar için ise güncellemelerini sekiz haftada bir tarayıcıya getirecek. Böyle bir durumda olağan güvenlik güncellemeleri ise sisteme yine dahil olacak. Ancak yeni özellikler tarayıcıda yerlerini alamayacaklar.

Yeni güncelleme takviminin birkaç ay daha zamanı olduğunu söyleyebiliriz gibi duruyor. Öyle ki Google dört haftalık güncelleme döngüsüne Chrome 94 ile geçmeyi planlıyor. Bu versiyonun geliş tarihi ise 2021 yılının üçüncü çeyreği olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Genel

Google, yeni “Evden Çalışma” özelliklerini duyurdu

Yazan:

Evden Çalışma

Google, pandemide evden çalışma yöntemiyle çalışan kullanıcılarına yardımcı olmak istiyor. Bunun için Workspace araçlarına bir dizi yeni özellik ekliyor.


İlginizi çekebilir: Yeni Apple patenti, Face ID ve Touch ID için radikal bir değişikliği gösteriyor

reklam

Google Workspace işlevleri gelişiyor

COVID-19 salgını sonrası dünyada birçok insan ve iş yeri uzaktan çalışma yöntemine geçti. İşte böyle bir dönemde kullanıcılarına kolaylık sağlamak amacıyla Google, Workspace araçlarına yeni özellikler ekleyeceğini duyurdu.

Google, bu araçların ve özelliklerin insanların zamanlarını daha iyi yönetmelerine ve kolayca işbirliği yapmalarına yardımcı olacağını söyledi. Bu özellikler daha fazla Google Asistan erişimi içerecek. Böylece sadece sesiniz ile bu araçlara kolayca erişim sağlayabileceksiniz. Asistanınıza çalışma takviminizde sırada ne olduğunu sorabilirsiniz. Hızlıca toplantılara katılabilirsiniz. Birçok cihaz ekranında basitçe mesaj gönderebilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Evden Çalışma

Google evden çalışmaya yardımcı olmak için Takvim uygulamasına da yeni özellikler ekliyor. Bölümlenebilir çalışma saatleri, tekrarlanan ofis dışı girişler, konum göstergeleri ve bildirimleri azaltan Konsantrasyon Modu bunlardan bazıları.

Google Workspace başkan yardımcısı ve genel müdürü Javier Soltero açıklamasında şöyle söylüyor: Çalışanların zamanlarını nasıl geçirdiklerini değerlendirebilmeleri için Google Workspace kullanıcılarına zaman analizleri sunacağız. (Araç yöneticiye görünmeyecek.)

Şirketin “Zoom” rakibi uygulaması Google Meet için de yeni bir özellik geliyor. Kullanıcı, dizüstü bilgisayar gibi bir cihazla sunum yaparken telefon gibi başka bir ekrandan da toplantıyı görüntüleme imkanına sahip olacak. Yani Meet‘e ikincil ekran desteği gelmiş olacak.

Ek olarak bir mobil döşeme görünümü kullanıma sunuluyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bir çağrıdaki birden fazla kişiyi tek ekranda görecek. Yeni özellik, resim içinde resim ve bölünmüş ekran modlarıyla uyumlu olacak.

Şirket, Gmail, Chat, Dökümanlar ve Drive‘da kullanılacak Google Workspace Frontline adlı yeni bir projeyi açıkladı. Bu proje bir şirketin verilerini güvende tutmaya yardımcı olan iki özelliği içeriyor. Bunlar gelişmiş uç nokta yönetimi ve güvenlik özellikleri. Bu projenin de önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulmasını bekliyoruz. İşletme ekipleri bu sayede AppSheets adlı basit uygulamaları doğrudan E-Tablolar ve Drive‘dan oluşturacaklar. Böylece ön cephe çalışanlarının işleri daha da dijitalleşmiş ve kolaylaşmış olacak.


Mutfak ve temizlik eşyalarında müthiş fırsatlar! Sizin için hazırladığımız, indirimli kişisel bakım, temizlik, mutfak ve ev alışverişi fırsatlarına göz atmak için buraya tıklayın.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Google

Google Stadia için gelecek Hideo Kojima oyunu iptal oldu!

Yazan:

Hideo Kojima, Google Stadia

Google Stadia için planlanan Hideo Kojima oyunu iptal oldu. İptalin sebebi olarak ise Google’ın özel oyun stüdyosunu kapatması gösteriliyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Halo Infinite yeni ekran görüntüleri daha detaylı bir dünya gösteriyor

reklam

Google Stadia Studios’un kapanması Kojima’nın yeni oyununa mal oldu!

Buluttan oyun oynama teknolojisi gündemde kalmaya devam ediyor. Google, Amazon, Microsoft ve Nvidia firmalarının başı çektiği bu teknolojide işler her zaman yolunda gitmiyor ne yazık ki. Stadia ile bu teknolojiyi büyük çaplı olarak duyuran Google, beklentileri karşılayamadı. Çıktığı günden bu yana olumsuz geri dönüş alan platform, belli başlı bazı tasarruflara maruz kaldı. Özel oyun stüdyosu kapanan platform, daha önceden planlanan Hideo Kojima yapımı korku oyununu da iptal etmek zorunda kaldı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

google stadia

Rakiplerinin aksine ayrı bir mağaza ile piyasaya girmek isteyen firma, beklediği etkiyi oyunculardan alamadı. Özellikle an itibariyle en büyük rakibi olan GeForce Now‘un oyunculara daha önceden satın aldıklarını oyunları oynama imkanı vermesi, firmanın işini zorlaştırdı. Bu nedenle yeniden yapılanmaya giden firma, geri adım atmasa da giderleri kısma kararı aldı. Hideo Kojima‘nın planladığı bölüm bölüm ilerleyen korku oyunu da oyuncularla ne yazık ki buluşamayacak. Her ne kadar Kojima iptal olan oyunlara alışkın olsa da, olası bir kaliteli yapımdan maruz kalmak oyuncuları üzdü. Bakalım Kojima‘nın korku oyununu başka platformlarda görecek miyiz merakla takip ediyor olacağız.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler