Sosyal medya

Google

Google, Arama hizmetinin mobil arayüzünde değişiklikler yaptı!

google

Google, Arama hizmetinin mobil görünümünde sadelik odaklı birkaç yenilik yaptığını açıkladı. Kullanıcıların yaptıkları aramayı bulabilmelerini kolaylaştırmanın yanında, görsellikten arınıp yalnızca kullanıcıların aradığı temel sonuca odaklanılan yeni tasarım, Google’ın mobil uygulamalarında kullanılacak.


İlginizi çekebilir: YouTube etiket kullanımda değişikliğe gitti

reklam
Aorus reklamı

Günümüzde bilgiye erişim kaynağı olarak olarak kullandığımız araçların başında hiç şüphesiz Google geliyor. Sevdiğimiz dizilerin oyuncularının hayatından yemek tariflerine varana kadar birçok şeyi kendisine sorduğumuz Google amcamız sağolsun her sorumuza cevap veriyor; fakat bazen onlarca arama sonucu arasından, müthiş bir kafa karışıklığı nedeniyle aradığımız şeyi tam olarak bulmakta güçlük çekebiliyoruz. Neyse ki bu problemin yalnızca kullanıcılar değil, Google’ın yetkilileri de farkındalar ve problemi düzeltmek için uğraş içerisindeler.

Bu farkındalığa varan kişilerden birisi, Google bünyesinde çalışan bir tasarımcı olan Aileen Cheng. Google’ın arama sonuçları sayfasındaki karmaşıklığın farkında olduğunu dile getiren Alieen Cheng, söz konusu karmaşıklığı ortadan kaldırabilmek adına Google’da yaptıkları en önemli değişikliklerden birinin, arama sonuçlarında kullanıcının arattığı kelimeleri vurgulamak olduğunu söylüyor. Bunu yapabilmek içinse arama sonuçlarında büyük ve kalın metinler kullanılacağını belirten Cheng’e göre, yeni tasarım kullanıcıların arattıkları şeylere odaklanabilmelerini kolaylaştıracak.

Adventure İstanbul

Google Arama’nın yeni tasarımıyla eski tasarımının farkı

Örnek vermek gerekirse, Google Arama’da kraliçe arı terimini arattığımız zaman Vikipedi’den alınmış bilgilerin bizi karşıladığını görürüz. Google’ın önceki halinde, arama sonuçlarında çıkan metnin başlığı ile açıklamasının yazdığı alanın arka planı farklıydı ve hem fotoğrafların rengi hem arka planların rengi farklı olunca, metinleri birbirinden ayırt etmeyi zorlaştırıyordu. Yeni halindeyse beyaz arka plan üzerine yerleştirilmiş kalın bir başlık ve beraberinde ilgili konuyla alakalı spesifik bilgiler içeren birkaç bilgi yer alıyor. Bu revizyon sayesinde kullanıcılar Google’da yaptıkları arama sonuçlarını daha kolay ayırt edebilecek ve aradıkları şeye odaklanabilecekler.

Google Arama’da yapılan diğer önemli değişiklikler, arama sonuçlarındaki gölgelerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte arama sonuçlarındaki önemli kısımların renklerle vurgulanması oldu. Google’ın açıklamasına göre bu iki değişiklik de, kullanıcıların arama sonuçlarında bulmak istedikleri bilgiyi karmaşık bir düzene maruz kalmadan bulabilmelerini mümkün hale getirecek.

Bu arada Google, yeni tasarımını birkaç hafta içerisinde Android ve iOS uygulamalarında eşzamanlı olarak yayınlayacak.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Stadia için gelecek Hideo Kojima oyunu iptal oldu!

Yazan:

Hideo Kojima, Google Stadia

Google Stadia için planlanan Hideo Kojima oyunu iptal oldu. İptalin sebebi olarak ise Google’ın özel oyun stüdyosunu kapatması gösteriliyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Halo Infinite yeni ekran görüntüleri daha detaylı bir dünya gösteriyor

reklam
Aorus reklamı

Google Stadia Studios’un kapanması Kojima’nın yeni oyununa mal oldu!

Buluttan oyun oynama teknolojisi gündemde kalmaya devam ediyor. Google, Amazon, Microsoft ve Nvidia firmalarının başı çektiği bu teknolojide işler her zaman yolunda gitmiyor ne yazık ki. Stadia ile bu teknolojiyi büyük çaplı olarak duyuran Google, beklentileri karşılayamadı. Çıktığı günden bu yana olumsuz geri dönüş alan platform, belli başlı bazı tasarruflara maruz kaldı. Özel oyun stüdyosu kapanan platform, daha önceden planlanan Hideo Kojima yapımı korku oyununu da iptal etmek zorunda kaldı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

google stadia

Rakiplerinin aksine ayrı bir mağaza ile piyasaya girmek isteyen firma, beklediği etkiyi oyunculardan alamadı. Özellikle an itibariyle en büyük rakibi olan GeForce Now‘un oyunculara daha önceden satın aldıklarını oyunları oynama imkanı vermesi, firmanın işini zorlaştırdı. Bu nedenle yeniden yapılanmaya giden firma, geri adım atmasa da giderleri kısma kararı aldı. Hideo Kojima‘nın planladığı bölüm bölüm ilerleyen korku oyunu da oyuncularla ne yazık ki buluşamayacak. Her ne kadar Kojima iptal olan oyunlara alışkın olsa da, olası bir kaliteli yapımdan maruz kalmak oyuncuları üzdü. Bakalım Kojima‘nın korku oyununu başka platformlarda görecek miyiz merakla takip ediyor olacağız.

Devamını oku

Genel

Terraria Google Stadia’ya sonunda geliyor!

Yazan:

Terraria

Terraria yapımcısı ile Google arasındaki ortadan kalktı. Sevilen oyun yakın bir zaman içerisinde Google Stadia platformuna giriş yapacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Aksaray Belediyesi Bilim Merkezi ile geleceğin mucitlerini yetiştirecek!

reklam
Aorus reklamı

Terraria yapımcısı Google hesaplarına sonunda ulaştı!

Oyun dünyasında geçtiğimiz günlerde ilginç bir gelişme yaşanmıştı. Terraria oyununu geliştiren Andrew Spinks, sevilen oyunun kesinlikle Stadia için gelmeyeceğini duyurdu. Konu ile alakalı Twitter‘dan açıklama yapan Spinks, Google hesaplarına ulaşamadığını gerekçe göstermişti. Oldukça sinirlenen Andrew Spinks, Google’ın bu konuda yardımcı olmaması nedeniyle oyunu Stadia‘ya çıkarmayacağını belirtti. Ancak son gelen haberlere göre, konu hallolmuş gibi gözüküyor. Zira oyunun forum sayfasında Terraria‘nın Stadia için tekrardan piyasaya çıkacağı ortaya çıktı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

Terraria

Konuyla alakalı olarak yapımcı firmaya ait silinen YouTube kanalının tekrardan aktif olduğu ortaya çıktı. Andrew Spinks henüz bir açıklama yapmazken, görünüşe göre Google hesaplarını kurtarmayı başardı. Ayrıca oyunun Stadia‘ya gelecek olması da hayranlarda sevince neden oldu. Oyunun tam olarak ne zaman geleceği henüz açıklanmadı. Ancak Terraria 1.4.0.5 sürümü ile Stadia platformuna giriş yapacak. Bununla birlikte oyunun şu an Google tarafından sertifikalandırılacağı açıklandı. Bakalım sevilen oyun, bekleyişin ardından hayranlarını memnun etmeyi başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Google

Google Chrome saniye başı kare (FPS) sayacını geri alıyor

google chrome

FPS terimi özellikle oyun ve video performanslarında sıkça kullanıldığı için artık bilinen bir terim. Ancak buna rağmen Google; geçtiğimiz Temmuz ayında Google Chrome tarayıcısındaki FPS sayacını farklı bir ölçü şekliyle değiştirmişti. Sitedeki FPS sayısını göstermek yerine artık sitedeki kare sayısının zamansal yüzdesi gözüküyordu.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Google sistemin ismini de değiştirdikten sonra eski sistemin daha iyi olduğuna dair tepkilerle karşılaştı. Bu tepkiler karşısında da firma eski FPS sayacını geri getirdi.

Tarayıcıdaki FPS sayacı sitelerin performansını ölçmek için kullanılıyor. Bu yönden hedefi daha çok geliştiriciler olsa da özellik genel kullanıcıların da dikkatini çekebiliyor. Dolayısıyla böyle bir geri dönüşün daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

google chrome

Google Chrome üzerinde FPS sayacı nasıl açılır?

Tarayıcı üzerinden FPS sayacının nasıl açılacağına denk gelmediyseniz bu durum oldukça doğal. Ne de olsa Geliştirici Araçları üzerinden açılabilen özelliği genel olarak da bilen kişi sayısı az.

İşleve erişmek için tarayıcıdaki sağ üstteki üç noktayla temsil edilen Chrome Menüsünü açmak gerekiyor. Ardından ise Diğer Araçlar kısmından Geliştirici Araçlarına tıklamalısınız. Bu adımları Ctrl+Shift+I kombinasyonunu kullanarak daha hızlı bir şekilde de yapabiliyorsunuz. Sonrasında çıkacak panelden ise Ctrl+Shift+P kombinasyonuyla arama kısmını açmanız gerekiyor. Arama yerine “show frame” yazmanızın ardından çıkacak olan “Show frames per second (FPS) meter” yazısına tıklamanız durumunda saniye başı kare sayısını gösteren yüzen bir pencere ekranınızda belirecektir.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler