Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Google

Google, Android ve iOS uygulamasına Hikayeler özelliği getirdi

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google, yaptığı duyuruda Android ve iOS uygulamasında kullanıma sunduğu Hikayeler özelliğinden bahsetti. İçerik üreticiler ve yayıncıların kitleleriyle etkileşimini artıracak yeni özellik, Keşfet sekmesinin yanı sıra arama sonuçlarında da çalışacak.


İlginizi çekebilir: Facebook Portalı, Netflix ve Zoom destekleyen özellikler ekliyor

reklam
MSI reklamı

Google, aylık 800 milyondan fazla kişi tarafından sıkça kullanılan mobil uygulamasına eklediği Hikayeler özelliğini duyurdu. Kullanıcıların internette aradığı içerikleri bulabilmelerini daha fazla kolaylaştıracak yeni özellik, aynı zamanda yayıncılara yeni bir kapı da açıyor.

Google Hikayeler özelliği böyle görünüyor

Google Hikaye

Yayıncılar ve içerik üreticiler, kitleleriyle olan iletişimini Keşfet sekmesinin ev sahipliğinde sıkılaştırabilme fırsatına sahip olacak. Şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’da kullanıma sunulan Hikayeler özelliği, Google’ın açıklamasına göre çok yakında diğer ülkelere de açılacak.

Kullanılabilir olduğunda Hikayeler, tıpkı Instagram ve Snapchat’te olduğu gibi ‘dokun ve kaydır’ mantığında, yani ‘basit’ kelimesinin ete kemiğe bürünmüş hali olarak çalışacak. Bir hikayeye dokunduğunuz zaman telefonunuzun ekranında, sizi takip ettiğiniz yayıncıyla birebir karşılıklı konuşuyormuşçasına etkileyen bir tam ekran deneyimi karşılayacak. O an görüntülediğiniz hikayeden sıkıldığınızı fark ettiğinizde ise parmağınızı sağa kaydırarak, adeta kızgın kumlardan serin sulara atlarcasına sıkılganlıktan mutluluğa doğru adım atacaksınız.

Google, Hikayeler özelliğini Keşfet’in yanı sıra global olarak mobil cihazlardaki arama sonuçlarında da göstermeye başlayacağını söyledi.

Tüketmesi kadar, üretmesi de çok kolay!

Google, Hikayeler’in tamamen içerik üreticilerin ve yayıncıların emrine amade olduğunun müjdesini verdi. Bu noktada hikaye oluşturucuları para kazanma, barındırma, paylaşma ve hikayelerine bağlantı ekleme konusunda tam kontrol sahibi olacak.

Ayrıca şirket, kim olduğunuza bakılmaksızın ister bireysel bir üretici ister yayıncı olun, hikayelerin herkes tarafından oluşturulabileceğini de ilave etti. Hatta şu andan itibaren iki binden fazla web sitesi, Google Hikayeler özelliğini kullanmaya başlamış durumda.

Google aynı zamanda isteyenlerin WordPress, MakeStories ve NewsroomAI için Web Story editörü gibi sürükle – bırak mantığıyla çalışan araçlar sayesinde, sitesinde dakikalar içinde hikaye paylaşabileceğini söylüyor. Bunun yanı sıra teknik bilginiz varsa hikayelerinizi kendiniz de kodlayarak oluşturabilirsiniz.

Teknoloji devi, yeni eklediği Hikayeler özelliğinin nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenleri stories.google sitesine veya Storytime YouTube videolarını izlemeye davet ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

YouTube, 2020’nin en popüler içeriklerini açıkladı

YouTube, 2020'nin en popüler içeriklerini açıkladı
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Yılın bitimine bir ay kala birçok dijital platform, 2020 yılının enlerini açıklamaya başladı. Dünyanın en popüler video izleme platformu olan ve her sene bu listeleri hazırlayan ve duyuran YouTube, 2020’nin en popüler içeriklerini ve içerik üreticilerini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Spotify, 2020’de Türkiye ve dünyada en çok dinlenenleri açıkladı!

reklam
MSI reklamı

2020’nin en popüler YouTube içerikleri ve içerik üreticileri

2020’nin en popüler videoları:

 1. 8:46 – Dave Chappelle – Netflix is a Joke
 2. Building the Perfect Squirrel Proof Bird Feeder – Mark Rober
 3. We Broke Up. – jeffrreestar
 4. $250,000 Influencer Rock, Paper, Scissors Tournament – MrBeast
 5. I’m Coming Out. – NikkieTutorials
 6. Minecraft Speedrunner VS 3 Hunters GRAND FINALE – Dream
 7. Ricky Gervais’ Monologue – 2020 Golden Globes – NBC
 8. Quarantine Stereotypes – Dude Perfect
 9. Some Good News with John Krasinski Ep. 1 – SomeGoodNews
 10. We Can’t Believe This Happened – David Dobrik

2020 yılının en çok büyüyen içerik üreticileri:

 1. Dream (13.5 milyon abone)
 2. Tiko (5.3 milyon abone)
 3. Chloe Ting (16.2 milyon abone)
 4. EddieVR (4.93 milyon abone)
 5. charli d’amelio (8.58 milyon abone)
 6. Dixie D’Amelio (6.77 milyon abone)
 7. GeorgeNotFound (4.52 milyon abone)
 8. SomeGoodNews (2.56 milyon abone)
 9. Hyram (4 Million milyon abone)
 10. Bailey Sarian (3.21 milyon abone)

2020 yılının en popüler içerik üreticileri:

 1. MrBeast (46.9 milyon abone)
 2. Dream (13.5 milyon abone)
 3. ZHC (17.6 milyon abone)
 4. SSSniperwolf (23.3 milyon abone)
 5. Tiko (5.3 milyon abone)
 6. Chloe Ting (16.2 milyon abone)
 7. JoshDub (8.28 milyon abone)
 8. LazarBeam (17.3 milyon abone)
 9. EddieVR (4.93 milyon abone)
 10. The Royalty Family (10.8 milyon abone)

2020 yılının en çok izlenen müzik videoları:

 1. Future – Life Is Good (Official Music Video) ft. Drake
 2. 6IX9INE- GOOBA (Official Music Video)
 3. Lil Baby x 42 Dugg – We Paid (Official Video)
 4. NLE Choppa – Walk Em Down feat. Roddy Ricch (Official Music Video)
 5. Cardi B – WAP feat. Megan Thee Stallion [Official Music Video]
 6. DaBaby – ROCKSTAR FT RODDY RICCH [Audio]
 7. Roddy Ricch – The Box [Official Music Video]
 8. YoungBoy Never Broke Again – Lil Top [Official Music Video]
 9. Drake – Laugh Now Cry Later (Official Music Video) ft. Lil Durk
 10. Lil Baby – The Bigger Picture (Official Music Video)

 

Devamını oku

Google

Google Hangouts görüşmeleri, Google Chat ile birleşiyor

Google Hangouts
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google, Klasik Hangouts ve Chat uygulamalarını birleştirme çalışmaları kapsamında yapacağı yeni güncellemeleri duyurdu. 3 Aralık’tan itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlanacak yeni güncelleme, Hangouts üzerinden yapılan grup görüşmelerini Google Chat’le birleştirecek. Yani kullanıcılar, görüşmelerini Google’ın Chat uygulaması üzerinden yapacaklar ve doğrudan bu uygulamadan yönetebilecekler.


İlginizi çekebilir: Google Play kullanıcılarına göre Disney + yılın en iyi uygulaması

reklam
MSI reklamı

Hatırlayacağınız üzere Google, Klasik Hangouts’u 2021 yılında kullanımdan kaldıracağını açıklamış ve bunun yerini Chat uygulamasının alacağını söylemişti. 2021 yılına girmemize şunun şurasında bir aydan az bir zaman kalmışken, Google bu hafta iki uygulama arasındaki geçişi kolaylaştırmak adına yapacağı yeni güncellemeleri duyurdu.

Google Chat ve Hangouts, artık birbirleriyle daha uyumlu çalışabiliyor

Google’ın yapacağı güncellemeler aslında bakarsanız grup görüşmelerini ilgilendiriyor. Zira geçen hafta Hangouts’taki grup halinde görüşme özelliği kullanımdan kaldırılmıştı, bundan dolayı da güncellemeler ağırlıklı olarak grup görüşmelerinin akıbetini merak eden kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Şimdi gelin isterseniz Google’ın yapacağı güncellemeleri yakından inceleyelim.

Duyurulan güncellemeler arasında en önemlisinin, Chat ile Klasik Hangouts arasındaki uyumluluk noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Bundan böyle Hangouts kullanıcıları, yaptıkları grup görüşmelerini doğrudan Google Chat uygulaması üzerinden görüntüleyebilecekler. Ayrıca Google yetkilileri, kullanıcıların Klasik Hangouts’tan Google Chat’e geçiş yapmalarına da yardımcı olacaklarının altını çizerken, nihai geçişin 2021’in ilk yarısından itibaren başlayacağını da kaydetti.

 

Hangouts ile Chat arasındaki uyumluluğa ek olarak Google, grup görüşmelerinin çalışma prensibinde ve genel özelliklerinde yaptığı bazı değişiklikleri de açıkladı. Artık, tıpkı Slack’te olduğu gibi, yeni bir sohbete bir kişi eklendiğinde, kullanıcılar gruba kabul edilmeden önce aktarılan tüm mesajları görebilecekler. Yine Slack’te olduğu gibi, görüşmeye yeni bir kişi eklendiği takdirde artık sohbetteki bütün kişilere bildirim gidecek.

Google, yeni özelliklerin Workspace Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Standard ve Enterprise Plus’ın yanı sıra G Suite Basic, Business, Education, Enterprise for Education ve Nonprofits müşterilerinin kullanımına sunulacağını söyledi.

Devamını oku

Google

Google Play kullanıcılarına göre Disney + yılın en iyi uygulaması

Google Play kullanıcılarına göre Disney + yılın en iyi uygulaması
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google Play, kullanıcıların ve editörlerin en iyi uygulamalar, filmler, TV şovları ve kitaplar için seçtikleri dahil yıl sonu ödüllerinin kazananlarını duyurdu. Son birkaç yıldır olduğu gibi, kullanıcılar her kategoride favorilerine oy verdi.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A42 5G Google Play Console’da görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Google Play ödülleri dağıltıldı

Disney +, ABD’deki kullanıcılar için yılın en iyi uygulaması olarak ortaya çıktı ve SpongeBob: Krusty Cook-Off oyun kategorisinde ödül aldı. En sevdikleri film Bad Boys for Life ve kullanıcıların yılın kitabı için seçtiği ödül Stephen King’in If It Bleeds’e gitti. Google Play’in ABD sürümünün editörleri de söz hakkına sahipti. 2020‘nin en iyi uyku vakti rahatlama uygulaması Loóna’yı ve Play Store’da yılın en iyi oyunu olan The Legend of Zelda: Breath of the Wild-Inspired Genshin Impact‘i seçtiler. En iyi beş film ise Bill & Ted Face the Music, Just Mercy, Miss Juneteenth, Onward ve Oscar ödüllü Parasite. Editörlerin kitap seçtikleri arasında Barack Obama’dan A Promised Land, Allie Brosh’tan Solutions and Other Problems ve Alexis Daria’dan You Had Me at Hola yer alıyor.

Google Play kullanıcılarına göre Disney + yılın en iyi uygulaması

Ödüllerin tam listesi, bir dizi başka kategorideki övgüler içeriyordu. Google Play editörleri, Chris Hemsworth‘un fitness ve beslenme uygulaması Centr’i en iyi kişisel gelişim uygulamalarından biri olarak ve Zoom’u günlük temeller bölümüne dahil etti. Birleşmiş Milletler ShareTheMeal, mağazanın en iyi uygulamalarından biri olarak seçildi; eğlence için en iyi uygulamalarda Disney + ve Dolby On’dan bahsedildi. Editörler bir dizi başka oyunu da vurguladı. Bağımsız oyun seçimleri arasında Sky: Children of the Light ve Gris bulunuyor. En iyi rekabetçi oyunlar kategorisindeki seçimler arasında Legends of Runeterra, Gwent ve Brawlhalla var.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler