Sosyal medya

Kripto ve Blockchain

Goldman Sachs, JPMorgan’ın repo blok zincir platformu Onyx’e katıldı!

 Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase tarafından oluşturulan Ethereum blok zincirine dayalı bir çevrimiçi ticaret platformu olan Onyx’e katıldı.

Goldman Sachs Onyx'e

ABD’li dev banka Goldman Sachs, akıllı sözleşmeleri ve repo olarak bilinen dolar geri alım anlaşmasının dijital bir versiyonunu yürütmek için JPMorgan’ın repo blok zincir platformu Onyx’i kullanmaya başladı.

Repo piyasasında kısa sürede büyük ölçekli işlemler yapmak kolay değildir. Bununla birlikte, blok zincirindeki dijital para birimi yükseltmeleri ve akıllı sözleşme işlemleri, nakit ve hazinelerin anında iade edilmesini sağlayan bu özelliği ile sorunu çözebilir.

Goldman Sachs Global Markets Dijital Varlıklar Küresel Başkanı Mathew McDermott, bir röportajda Goldman Sachs’ın JPMorgan Chase tarafından oluşturulan blok zinciri tabanlı ağı kullanarak ABD Hazine tahvillerinin tokenize edilmiş versiyonunu JPMCoin ile 17 Haziran’da takas ettiğini söyledi. İşlemin değerini açıklamayan Mathew McDermott şunları kaydetti:

“Bunu, işlem etkinliğinin dijitalleştirilmesi için çok önemli bir an olarak görüyoruz.”

McDermott, bankacılık hizmetlerini kullanarak işlemi tamamlamak için gereken tam sürenin 3 saat 5 dakika süreceğini belirtti ve şunları ekledi:

“Tam zamanı bilmek, teminat ve nakdin aynı anda ve hemen değiştirilme şekli gibi, mevcut piyasadan büyük bir adımdır”

JPMorgan Chase’in yeni bir repo piyasası oluşturmak için Ethereum blok zincirinin kendi versiyonunu kullandığı ve aralık ayında ilk işlemini gerçekleştirdiği bildirildi. O zamandan beri, Onyx blok zinciri platformu aracılığıyla günlük işlemlerde 1 milyar doları aştı.

JPM Coin, bankada hesabı bulunan taraflar arasında anlık değer transferini sağlamak için tasarlanmıştır. Stablecoin olan JPM Coin, ABD dolarına 1: 1 oranında sabitlenmiştir. Ethereum ağının özel bir versiyonu olarak dahili olarak geliştirilmiş bir JPMorgan ağı olan Quorum Blockchain üzerinde çalışır.

Onyx, JPMorgan’ın Toptan Ödemeler platformunu güçlendirmek ve genişletmek için kurduğu bir blok zinciri iş koludur. Bir banka tarafından kullanılabilecek açık kaynaklı, ücretsiz kullanıma açık ve üçüncü taraf incelemesi için şeffaf olan ilk blok zinciri protokolüdür.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Twitter, Rarible’da 140 NFT satıyor!

Dünyanın en çok kullanılan ve en çok sevilen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter NFT dünyasına adım atıyor. Resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda 140 kişiye ücretsiz 140 NFT yayınlanacağı paylaşıldı.

Günlük yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcı tarafından kullanılan ve dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, 140 kişiye ücretsiz 140 NFT paylaşacak. 59 milyondan fazla takipçisi olan Twitter resmi hesabı “140’ınız için 140 ücretsiz NFT, kankalar”  şeklinde tweet atarak haberi duyurdu. Resmi hesap biyografisini de “dropping NFTs all day.” şeklinde değiştirdi. Paylaşılan Ethereum tabanlı NFT’ler, popüler NFT pazaryeri olan Rarible’da listeleniyor. NFT’lerin biri Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweetine atıfta bulunurken, bir diğeri Twitter logosunun gelişimini gösteriyor. Furry Twitter adlı bir NFT, Twitter logosunun tüylü üç boyutlu bir versiyonunu gösteriyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey NFT alanına son zamanlarda ilgi gösteriyor. Dorsey, ilk tweetini Cent tarafından Valubles NFT ticaret platformu aracılığıyla NFT şeklinde satmıştı. Satış 2,9 milyon dolara Bridge Oracle CEO’su Sina Esatavi’ye gerçekleşmişti.

Eşsiz tokenler olarak bilinen NFT’ler, bir blok zincirinde kayıtlı kendi verileri olan bir dijital varlık türüdür. Dijital sanatı, müziği, tweetleri, görselleri ve hemen hemen her tür içeriği kapsayabilir ve bir varlığın sahibini ve kıtlığını kanıtlamak için kullanışlıdır. NFT’lerin çoğu dijital öğelerdir, ancak resimler gibi fiziksel parçalar için de kullanılabilirler.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Uniswap artık CoinMarketCap ile entegre!

Uniswap CoinMarketCap ’e entegre edildi ve entegrasyon ile artık CoinMarketCap’te Uniswap destekli ETH takas edilebilecek. Bu entegrasyon ile Uniswap, CoinMarketCap’te yer alan ilk DEX olmuş oldu.

Kripto para piyasasındaki en büyük platformlardan biri olan CoinMarketCap, Uniswap ile entegrasyon kurdu. Platform ve DEX arasındaki entegrasyon ile artık CoinMarketCap’ın internet sitesinde ETH tabanlı tokenler takas edilebilecek.

Yapılan resmi duyuruya göre hem Uniswap V1 hem de V2, takas işlemleri için CoinMarketCap’te desteklenecek. Ayrıca Uniswap’ın desteklemiş olduğu cüzdanlar CoinMarketCap’in takas özelliği için de kullanılabilecek. Desteklenen cüzdanlar  MetaMask, Coinbase Wallet, Fortmatic, Portis ve WalletConnect. Yapılan açıklamada ilk etapta yalnızca Uniswap’taki Ethereum tabanlı tokenların desteklendiği belirtiliyor. Ancak ilerleyen dönemlerde diğer ağların da desteklenmesi bekleniyor. CoinMarketCap ekibi, token takas özelliğinin başlatılmasından önce Ethereum blok zincirindeki dijital varlıklara odaklanacak. Ardından yavaşça CoinMarketCap Token Swap, desteklenen her ağı ve coini entegre edecek.

   

CoinMarketCap’te token takası nasıl yapılır?

  1. Takas etmek istediğiniz tokenin ana sayfasına gidin.
  2. Sayfanın sağ alt tarafında ‘Takas’ seçeneği var.
  3. Takas seçeneğine tıklayıp, takas etmek istediğiniz coinleri ve miktarı seçin.
  4. Cüzdanınıza bağlanın ve işlemleri onaylayın.
  5. İşlemi onaylamadan önce likidite sağlayıcı ücretini, rotayı, fiyat etkisini, alınan minimum tutarı ve kayma toleransını kontrol edin.

CoinMarketCap, kripto para piyasasında en çok bilinen ve en iyi olan piyasa veri toplayıcısı. Nisan 2020 tarihinden beri de Binance’a ait. Özellikle 2020 yılından itibaren site trafiğinde kripto piyasasına olan ilgi artışına paralel şekilde bir artış yaşandı. 2013 yılında kurulan CoinMarketCap, kripto para yatırımcılarının en çok ziyaret ettiği sitelerden biri. Site artık Ethereum tabanlı token sayfalarında bir takas simgesi içeriyor. Kullanıcılar artık bir cüzdan bağlayarak ERC-20 tokenları arasında takas yapabilecek.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval