Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Google

Gmail istenmeyen e-postalar nasıl engellenir?

Gmail

Gmail, her ne kadar istenmeyen postaları engelleme konusunda başarılı olsa da oldukça rahatsız edici olan önemsiz veya istenmeyen e-postalar çoğu kullanıcının gelen kutularını dolduruyor. Yazımızda bu e-postaları nasıl engelleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Gmail üzerinde bildiğiniz bir adresten gelen e-postaları engellemek için;

reklam
 • Gmail’inizi açın.
 • Engellemek istediğiniz adres tarafından gönderilen bir e-postayı açın.
 • E-postanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı menüye tıklayın.
 • “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Engelle” seçeneğini seçerek engellemek istediğiniz e-posta adresini veya isim bilgisini girin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Engellediğiniz bir kullanıcının engelini kaldırmak isterseniz aynı adımları takip edin ve size sorulan engellemeyi kaldırmak istiyor musunuz sorusuna “Evet” cevabını verin.

Toplu e-posta listelerinden çıkmak isterseniz gönderen kullanıcıyı tamamen engellemek yerine yalnızca listeden çıkabilirsiniz. Bunun için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Toplu gönderilen e-postayı açın.
 • Gönderen adının yanında bulunan “Aboneliği İptal Et” butonuna tıklayın.

Gmail


İlginizi çekebilir: Google Meet yakında Gmail hesabı olan herkes için ücretsiz olacak!


Bu adımları takip etmeniz durumunda söz konusu toplu e-posta listesinden çıkmış olacaksınız.

İstenmeyen veya reklam içeren e-postaları Gmail ekibine bildirmek için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın veya yanındaki kutucuğa tıklayarak seçin.
 • Gelen kutusunun üst kısmında bulunan “Spam Bildir (Ünlem işareti)” butonuna tıklayın.

Kimlik hırsızlığı vb. bir kötü amaçla yollandığını düşündüğünüz e-postayı bildirmek için;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü içinden “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Kimlik avını bildir” butonuna tıklayın.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Play Müzik, tarihin tozlu sayfalarına karışıyor

Yazan:

Google Play Müzik

Google Play Müzik, Eylül ayından itibaren kademeli olarak kapatılarak yerini tamamıyla YouTube Müzik‘e bırakacak. Google’ın bu hamlesi, YouTube Müzik servisini daha fazla ön planda tutmak istediğini gözler önüne seriyor.


İlginizi çekebilir: YouTube Müzik mi Spotify mı Apple Müzik mi? Hangisi daha avantajlı? (VİDEO)

reklam

Google Play Müzik, yerini YouTube Müzik’e bırakıyor

Google, bugün blog sayfasında yaptığı açıklamada Play Müzik servisini kapatacağını duyurdu. Eylül ayından itibaren kademeli olarak Ekim ayına kadar ilk önce Yeni Zelanda ve Güney Afrika‘daki kullanıcılara kapatılacak olan servis, Aralık ayına gelindiğinde ise tarihin tozlu sayfalarına karışacak. Ayrıca şirket, artık Play Store‘dan müzik satın alımlarını da kabul etmeyeceğini açıkladı.

Google Play Müzik

Anlaşıldığı üzere Google, bu hamlesiyle YouTube Müzik‘i ön plana çıkarmak istiyor. Geçtiğimiz aylarda Google Play Müzik‘e; kullanıcıların çalma listelerini, kayıtlı albümleri, şarkıları ve hatta müzik önerilerini bile YouTube Müzik‘e aktarabilmelerini sağlayan özellik getirilmişti. Bu sayede Play Müzik‘ten YouTube Müzik‘e geçiş, tereyağından kıl çekmek kadar kolay hale gelmişti. Şimdi ise servis tamamen rafa kaldırılıyor.

Google, Play Müzik’i kapatmadan önce kullanıcılara bol bol bildirim göndererek hatırlatmada bulunacak. Aynı zamanda servis kapatıldıktan sonra Android 10 yüklü telefon alan kullanıcılar, artık Play Müzik yerine YouTube Müzik uygulamasını önyüklü olarak telefonlarında görecekler.

Bununla birlikte, Play Müzik servisinin kapatılmasının ardından artık YouTube Müzik uygulamasına doğrudan aktarım yapılamayacağını belirtelim.

MSI reklamı
Devamını oku

Google

Google, Nearby Share özelliğini Windows’a getirmenin yolunu buldu

Yazan:

Google Nearby Share

Nearby Share, Apple‘ın AirDrop‘una rakip olarak Google tarafından duyurulmasının ardından, geliştirilme çalışmaları devam ediyor. İlk olarak Android platformuna gelecek olan bu özelliği Google, Windows‘a da getirmenin yolunu buldu.


İlginizi çekebilir: Honor V40 serisi MediaTek işlemciler ile geliyor!

reklam

Nearby Share Chrome tarayıcıya eklenecek

Chrome tarayıcının özelliklerini önceden deneyimlememize olanak sağlayan Dev ve Canary sürümlerinde, merakla beklenen Nearby Share özelliğinin yer aldığı görülüyor. Anlaşılan o ki Google, AirDrop rakibi dosya paylaşım servisini Windows işletim sistemine getirmek için elindeki güçlü silahı olan Chrome tarayıcıyı kullanacak.

Nearby Share

Google‘ın bu hamlesinin nasıl bir sonuç vereceğini ve en önemlisi son kullanıcı deneyiminin nasıl olacağını merakla bekliyoruz. AirDrop‘a dişli bir rakip olabilmek için şirketin çok çalışması gerekiyor. Zira AirDrop; Mac, iPhone, iPad fark etmeksizin tüm iOS ekosisteminde büyük dosya paylaşımları noktasında bile sorunsuz bir entegrasyonla kullanıcıları memnun edebiliyor.

Nearby Share özelliğinin Chrome tarayıcı ile birlikte sunulması aslında Google için çok büyük bir koz olabilir. Çünkü Chrome sadece Windows ve Android’de değil, aynı zamanda Mac, Linux ve Chromebook‘larda da çalışabiliyor. Eğer Google gerçekten bu özelliği iyi geliştirir ve Apple’ın karşısına güçlü bir şekilde çıkarsa, kısa süre içerisinde özelliğin büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştığını görebiliriz.

Beta sürümü kullanılabilir durumda

Nearby Share özelliği Android platformunda henüz tam olarak sunulmadı, sadece birkaç kullanıcının denemesine izin veriliyor. Eğer o şanslı kullanıcılardan biriyseniz, hemen şimdi tarayıcınızda da etkinleştirip deneyebilirsiniz. Bunun için Chrome‘un adres satırına chrome://flags yazarak açacağınız ilgili bölümde Nearby Sharing ifadesini aratmanız gerekiyor. Default olan ayarı Enabled konumuna getirdiğinizde ise özellik aktif edilmiş olacak.

Özelliğin çalışabilmesi için Bluetooth özellikli bilgisayara ve uyumlu bir Android cihaza ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Ayrıca dosya paylaşımı yapılacak olan her iki cihazın birbirine yakın olması gerekiyor. Bununla birlikte Nearby Share‘in ne zaman kullanıma sunulacağı kesinleşmedi. Beta sürecinde son aşamalara gelindiği ve Ağustos ayında çıkacağı söyleniyor olsa da, Google tarafından resmî açıklama henüz yapılmadı.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Pixel 4a nihayet 3 Ağustos’ta tanıtılacak!

Google Pixel 4a

Google’ın COVID-19 salgını nedeniyle iptal ettiği Google I/O etkinliğinde tanıtılması beklenen Pixel 4a sonunda resmi olarak tanıtılacak. Uzun süren ertelemelerin ardından Google Pixel 4a’nın 3 Ağustos’ta tanıtılacağı sızıntıları ortaya çıkmıştı. Google söylentilerin ardından Pixel 4a’nın resmi tanıtımını dolambaçlı bir yöntemle de olsa doğruladı.

İlginizi çekebilir: Hyper Scape 11 Ağustos’ta çıkış yapıyor

reklam

Google Pixel 4a nihayet 3 Ağustos’ta tanıtılacak!

Arama motoru devi Google resmi mağazasına yeni bir  sayfa ekledi. Sayfaya girdiğinizde “lorem ipsum” ifadelerini göreceksiniz çünkü web sayfası küçük bir bulmacadan oluşuyor. Bulmaca çözüldüğünde 3 Ağustos’taki Pixel tanıtımı açığa çıkıyor. Bulmacanın bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz ve çözmek için tek yapmanız gereken renkleri Google’ın resmi logosuna göre seçmek.

Bulmaca çözüldükten sonra ekranda 3 Ağustos tarihi ve “Yalnızca beklediğiniz telefon” ifadeleri yer alıyor. Bunların hiçbiri Google tarafından doğrudan Pixel 4’nın tanıtılacağını ifade etmiyor olsa da uzun süredir beklenen modelin tanıtılması oldukça muhtemel.

Pixel 4a

Geçmişte akıllı telefonun teknik özellikleriyle ilgili birçok bilgi ortaya çıkmıştı. Google Pixel 4a 2340×1080 piksel çözünürlüğe sahip 5.81” AMOLED panel ile gelecek. Ekranın sol üst tarafında özçekim kamerası yer alıyor. Performans tarafında ise 6GB RAM ve 128GB dahili depolama alanı Snapdragon 730 yonga setinden gücünü alacak. Fiyat konusunda henüz çok fazla bilgiye sahip olmamakla beraber telefonun 400500 dolar seviyelerinde olmasını bekleyebiliriz.

MSI reklamı
Devamını oku