Sosyal medya

Google

Gmail istenmeyen e-postalar nasıl engellenir?

Gmail

Gmail, her ne kadar istenmeyen postaları engelleme konusunda başarılı olsa da oldukça rahatsız edici olan önemsiz veya istenmeyen e-postalar çoğu kullanıcının gelen kutularını dolduruyor. Yazımızda bu e-postaları nasıl engelleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Gmail üzerinde bildiğiniz bir adresten gelen e-postaları engellemek için;

reklam
Aorus reklamı
 • Gmail’inizi açın.
 • Engellemek istediğiniz adres tarafından gönderilen bir e-postayı açın.
 • E-postanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı menüye tıklayın.
 • “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Engelle” seçeneğini seçerek engellemek istediğiniz e-posta adresini veya isim bilgisini girin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Engellediğiniz bir kullanıcının engelini kaldırmak isterseniz aynı adımları takip edin ve size sorulan engellemeyi kaldırmak istiyor musunuz sorusuna “Evet” cevabını verin.

Toplu e-posta listelerinden çıkmak isterseniz gönderen kullanıcıyı tamamen engellemek yerine yalnızca listeden çıkabilirsiniz. Bunun için ise;

Adventure İstanbul
 • Gmail’inizi açın.
 • Toplu gönderilen e-postayı açın.
 • Gönderen adının yanında bulunan “Aboneliği İptal Et” butonuna tıklayın.

Gmail


İlginizi çekebilir: Google Meet yakında Gmail hesabı olan herkes için ücretsiz olacak!


Bu adımları takip etmeniz durumunda söz konusu toplu e-posta listesinden çıkmış olacaksınız.

İstenmeyen veya reklam içeren e-postaları Gmail ekibine bildirmek için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın veya yanındaki kutucuğa tıklayarak seçin.
 • Gelen kutusunun üst kısmında bulunan “Spam Bildir (Ünlem işareti)” butonuna tıklayın.

Kimlik hırsızlığı vb. bir kötü amaçla yollandığını düşündüğünüz e-postayı bildirmek için;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü içinden “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Kimlik avını bildir” butonuna tıklayın.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Assistant “Sağlık” kategorisi ile güncellendi

Google Assistant

Bu hafta yayınlanan yeni güncellemede Google Assistant, geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtılan “Uyku” bölümünün yerine “Sağlık” kategorisini ekledi.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Buds Pro vs Apple AirPods Pro

reklam
Aorus reklamı

Google Assistant’a yeni “sağlık” kategorisi eklendi

Bu yılın başlarında Google, Fitbit’i satın almıştı. Gerçekleşen satın alma işleminden sonra, özelliklerden bazılarını kendi ekosistemine entegre etmek için birtakım değişiklikler yapmaya başladı. Google Assistant’ın bu hafta yayınladığı yeni güncellemede bu değişikliklerden biri olan “Sağlık” kategorisini getirdiği görülüyor. Anlaşılan bu uygulama geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtılan “Uyku” bölümünün yerine geçmiş durumda.

Yeni bölüm, Google Assistant kullanıcılarına fitness ve sağlıkla ilgili önemli veriler sağlayacak. Yeni sağlık kategorisinde şu an için aktif olarak sadece uyku sekmesi gözüküyor, ancak sağlık ve fitness verilerinin daha sonraki bir tarihte eklenmesi bekleniyor.

Adventure İstanbul

Görünüşe göre veriler, Google Assistant akıllı ekranları gibi uyumlu cihazlarda proaktif olarak gösterilecek. Şu anda, bu yeni özellik Nest Hub ve Nest Hub Max’in yanı sıra Lenovo Smart Watch’da çalışıyor, ancak özelliğin son sürümü büyük olasılıkla tüm Google Assistant akıllı ekranlarıyla uyumlu olacak.

Ayrıca burada “Sağlık” kategorisinin Fitbit’in uygulamasıyla entegre edildiğini, ancak henüz Google Fit ile entegre edilmediğini de belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda akıllı ekranda bilgileri göster seçeneği etkinken, akıllı ekrana erişimi olan herkesin bunu görebileceğini de belirtelim.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Genel

Google ofislerini aşı merkezine dönüştürecek

Yazan:

google

ABD’li teknoloji devi Google, Covid-19’a karşı mücadeleye destek vermeye devam ediyor. Şirket, New York gibi bazı eyaletlerdeki ofislerini aşılama merkezine dönüştürecek.


İlginizi çekebilir: Xiaomi yerli üretim yapmaya başlıyor!

reklam
Aorus reklamı

Covid-19 pandemisi, Dünya’yı etkisi altına almaya devam ediyor. 2020 yılının başlarında ortaya çıkan salgın hastalık, oldukça zorlu bir yıl geçirmemize neden oldu. Ancak bu durum değişmek üzere. Salgının çıkışından itibaren devam eden aşı araştırmaları sonunda karşılığını verdi ve birkaç şirket, aşı üretmeyi başardı. Hastalığa karşı başarılı olan aşıların üretilmesiyle, sadece üretim ve bu aşıyı uygulamak kaldı. Salgının en çok yayıldığı ve merkezi olarak kabul edilen ABD’de teknoloji şirketleri de elini taşın altına koydu. Teknoloji devi Google, aşının üretimi ve dağıtımı konusunda ABD hükümetine yardımcı olmak için seferber oldu.

google

Adventure İstanbul

Bazı Google ofisleri aşılama merkezi olacak

Google CEO’su Sundar Pichai, yaptığı bir açıklamada şirketin aşılama çalışmalarına destek vereceğini açıkladı. Teknoloji devi aşının dağıtımı ve halkın aşılanması konusunda 150 milyon dolarlık bir yardım yapacaklarını açıkladı. Şirket aynı zamanda New York, Los Angeles, San Francisco ve Washington’da bulunan bazı ofislerini de aşılama merkezine çevirecek. Google’ın, konuyla ilgili yerel sağlık otoriteleriyle organize şekilde çalıştığı da gelen açıklamalar arasında. Pichai yaptığı açıklamada, daha fazla eyalet ve ardından daha fazla ülkenin kademeli olarak yardım listesine alınacağını ve şirketin buralarda da aşılama faaliyetlerinde bulunacağını açıkladı.

google

Amazon’da destek verecek

Google, pandemi konusunda elini taşın altına koyan tek şirket değil. Dünya’nın en zengin adamı Jeff Bezos’un kurucusu ve CEO’su olduğu Amazon, ABD’de geçici klinikler kurma konusunda hükümete yardımcı oluyor. Şirket kurduğu geçici kliniklerde binlerce insanın aşılanması ve salgının ortadan kalkması için uğraşıyor. Umarız aşılama faaliyetleri, hızlı bir şekilde sonuçlanır ve Dünya yeniden normal haline döner. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Google

YouTube.com sitesini artık uygulama olarak yüklemek mümkün!

Günümüzde birçok web sitesinin Progessive Web App (PWA) teknolojisiyle hazırlanan PC uygulaması var. YouTube.com da, bu yüzlerce web sitesinin arasında kendisine yer edinen sitelerden birisi oldu. Artık YouTube.com’u bilgisayarınıza direkt olarak tarayıcı üzerinden yükleyebilir ve kullanmak istediğiniz takdirde hızlıca açabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: YouTube etiket kullanımda değişikliğe gitti

reklam
Aorus reklamı

Günümüzde YouTube Müzik, Twitter gibi çok kullanılan servislerin Progessive Web App (PWA) teknolojisiyle hazırlanan uygulamaları bulunuyor. Son kullanıcılar olarak bizlere en büyük faydasını kullanışlılık noktasında gösteren bu uygulamalar, görev çubuğuna ve masaüstüne yerleştirilebilmeleri yönüyle çokça zaman kazandırıyorlar.

PWA uygulaması bulunan yüzlerce web sitesi var, bugünlerdeyse YouTube.com sitesinin PWA teknolojisiyle hazırlanmış bir uygulaması çıktı. Tarayıcınızdan YouTube’a giriyorsanız, üst kısımdaki sekme çubuğunda küçük bir + işareti görmüşsünüzdür. Bu artı işaretine tıkladığınızda da sizi “Uygulama yüklensin mi?” diye bir soru penceresi karşılamıştır. Eğer YouTube’un PWA uygulamasını yüklemek istiyorsanız, karşınıza çıkan penceredeki “Yükle” butonuna basmanız gerekiyor.

Adventure İstanbul

YouTube, PWA uygulaması olarak yüklenebiliyor

youtube.com pwa uygulama

Hemen akabinde YouTube.com, yeni bir pencerede açılmış edasıyla karşınızda olacak. Yeni bir tarayıcı penceresinde açılmış gibi gözükse de, aslında açılan şeyin teorik olarak YouTube’un tarayıcı uygulaması olduğunu belirtmemizde fayda var. İster tarayıcıdan ister bu uygulamadan kullanabileceğiniz YouTube’u isterseniz de başlat menüsündeki ikonuna sağ tıklayarak görev çubuğuna veya masaüstüne de yerleştirebilirsiniz.

YouTube.com sitesini PWA uygulaması olarak kullanmaktan vazgeçtiğinizde de, bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Bunun için uygulamayı açıp sağ üst köşedeki menü işaretinden “Yüklemeyi kaldır” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler