Sosyal medya

Kripto Para

GateChain Meteora Mainnet yayında! Artık EVM destekli!

Haziran 2020’deki lansmanı ile başlayıp bugüne kadar sektörün önde gelen ekosistemini oluşturan ve kullanıcılara sürekli yenilenen özellikler sunan GateChain, ağına yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Yayınlanan resmi duyuruya göre GateChain Meteora Mainnet artık yayında.

GateChain nedir?

GateChain,  onchain varlık güvenliği ve merkezi olmayan ticarete odaklanan yeni nesil halka açık bir blok zinciridir. Anormal işlemlerin üstesinden gelmek için hazırlanmış benzersiz tasarlanmış bir Kasa Hesabı ile GateChain, varlık hırsızlığı ve özel anahtar kaybının zorluklarının üstesinden gelen olağanüstü bir takas mekanizması sunar.

8 Haziran 2020’de  güvenlik, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik özelliklerine sahip şekilde piyasaya sürülen GateChain Mainnet 1.0, ardından üzerinde dapplerin inşa edilebilmesi ve GateChain üzerinde konuşlandırılması için geliştirme, akıllı sözleşme desteği ve daha fazla birlikte çalışabilirlik etrafında odaklandı. Bunlar için:

 • 2021.1.27: EVM akıllı sözleşme modülünü destekleyen zincir Meteora Testnet’te resmi olarak başlatıldı.
 • 2021.2.19: DeFi eko ve Labs kuluçka programı başlatıldı ve herkesi eko’nun gelişimine katılmaya davet etti.
 • 2021.3.11: Mainnet’teki Meteora, ana ağ v1.0.7’ye yükseltildi, resmi olarak akıllı sözleşmeleri destekledi ve akıllı sözleşme motorunun basınç testini başlattı.

GateChain EVM modülü bugüne kadar çeşitli akıllı sözleşmelerin dağıtımı ve idaresi dahil olmak üzere ana ağda 66 günlük stres testinden geçti.

Şimdi de GateChain ar-ge ekibinin süreci tamamladığı ve ana ağ stres testi oturumunun başarılı bir şekilde karşılandığı duyuruldu. GateChain Mainnet’te artık EVM desteği bulunuyor.

 Güvenliğin, yüksek performansın ve EVM uyumunun kapıları aralanıyor

 1. EVM uyumu
 2. Akıllı sözleşme desteği
 3. Birlikte çalışabilirlik
 4. Ölçeklenebilir
 5. Güvenilir

GateChain Meteora Mainnet, kullanıcıların varlıklarını korumak için geri alınabilir işlem modelini güvenli hale getiriyor. Çift hesap mimarisi ile kullanıcılar standart ve kasa hesapları arasında seçim yapabiliyor. Yüksek performansı sayesinde GateChain, saniyede 2000’den fazla işlem destekliyor. Yeni GateChain EVM modülü, kullanıcıların varlıklarını zincirler arasında taşımak zorunda kalmadan akıllı sözleşmelerle işlem yapmasına olanak tanıyor. GateToken ile desteklenmesi sayesinde GateChain üzerinde işlem yaparken gaz ücretleri GT ile ödenebilir. Birlikte çalışabilirlik özelliği ile beraber GateBridge, GateChain ile ETH, Comos, BSC ve diğer ekolar arasındaki boşluğu dolduran bir çapraz zincir aracıdır. Kullanıcılar, varlıkları kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde aktarabilir.

GateChain EVM’nin resmi lansmanını desteklemek için HipoDefi büyük bir yükseltme yaptı. Arayüz yenilendi ve GateChain’e dayalı olarak takas, likidite madenciliği ve zincirler arası işlemler dahil olmak üzere birçok özellik artık yayında!

GateChain HipoSwap, Uniswap ve SushiSwap’e benzer, merkezi olmayan bir ticaret protokolüdür. Tamamen açık kaynaklıdır. Kullanıcılar, protokolü kullanmak için Hipo.com’daki GateChain ana ağına bağlanabilirler. Ayrıca likidite madenciliği de mevcuttur. DeFi kullanıcıları Hipo.com’daki herhangi bir likidite havuzunda madencilik yapabilir. ETH ve GateChain’in zincirler arası varlıklarını destekleyen çapraz zincir köprüsü, kullanıcıların ERC20 varlıklarını aktarmasına da olanak tanır.

Geliştirici ekip, GateChain EVM’sinin ekosistemin yalnızca başlangıcı olduğunu ve amaçlarının da tüm kullanıcıların merkezi olmayan finansın (DeFi) gücünü deneyimlemesini sağlamak olduğunu söylüyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

 • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
 • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
 • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku