Sosyal medya

Haber

Ford, kendini frenleyen alışveriş arabasını duyurdu

Ford

Ford, çocukların raflara, tabelalara ve diğer müşterilere çarpmasını engellemek için otomatik frenlemeli bir alışveriş arabasını duyurdu. Fütüristik görünümlü kendi kendini frenleyen alışveriş arabası, engelleri algılayan sensörler ile donatılmış, alışveriş yapanlara ve raflara çarpmasını önlemek için otomatik olarak yavaşlıyor.

Otomotiv sektöründeki teknolojilerle günlük hayatta karşılaştığımız sorunlara çare bulmak isteyen Ford, bunu ilk kez yapmıyor.  Şirket daha önce, konveyör bantlı yatak ve gürültü engelleyici köpek kulübesi gibi projeler ile karşımıza çıkmıştı.

İlginizi çekebilir: Yeni Ford Focus inceleme – Ford’un en teknolojik otomobili

Ford

Ford’un araç teknolojisi günlük yaşama etki ediyor

Ford’un alışveriş arabalarına getireceği otomatik fren sistemi, markanın araçlarda kullandığı Pre-Collision Assist sistemine dayanıyor. Bu teknoloji, yolculuk esnasında aracın etrafındaki diğer araçları, yayaları ve nesneleri tarayarak olası bir kaza anında otomatik fren yapıyor. Ford’un geliştirdiği otomatik fren yapan alışveriş arabaları da etraftaki insan ve nesneleri tarayıp gerektiğinde durarak olası bir çarpışmayı önlüyor.Bunu yapmak için de aracın etrafına yerleştirilen kamera ve radarlardan yararlanıyor.

Alışveriş sırasında, yarış pistleri gibi uzun, geniş süpermarket koridorları çocuklar için bir eğlence parkına dönüşebiliyor. Bazen de park yerinde aldığınız ürünleri arabaya doldururken alışveriş sepetini durduramıyorsunuz. Bu gibi durumlar için nesneleri algılayıp kendini durduran sepet işe yarayabilir.

Ford’un “otomatik fren yapan alışveriş arabası” projesinin amacı Pre-Collision Assist teknolojisini insanlara tanıtmak ve bu teknolojinin sürücüler için ne kadar faydalı olduğunu herkese göstermek. Şimdilik prototip olan otomatik fren yapabilen alışveriş arabasının, yakın gelecekte Ford’un inovasyonları arasına katılması bekleniyor.

 

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Sony Xperia 3 Geekbench testinde görüldü!

Yazan:

Sony Xperia 3

Sony Xperia 3 modelinin pek çok teknik özelliği, Geekbench testi sonuçlarıyla ortaya çıktı. Telefonda Snapdragon 865 işlemcisinin kullanılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Huawei’den müjde: HarmonyOS’lu akıllı telefon 2020’de geliyor!

Sony Xperia 3 Geekbench sonuçları

Son yıllarda akıllı telefon pazarında aradığını bulamayan Sony‘nin 2020‘de tanıtacağı yeni amiral gemisi telefonu Xperia 3‘ün Geekbench testi sonucu belli oldu. Telefon, tek çekirdekte 4261, çoklu çekirdekte ise 13422 puanlarını almayı başardı. Telefonun gücünü, testte ”Kona” kod adıyla anılan Snapdragon 865 işlemcisinden aldığı tahmin ediliyor. Qualcomm yeni nesil üst seviye işlemcisini geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı.

Sony Xperia 3

12 GB RAM‘li telefon, güncel Android 10 işletim sistemini kullanacak. Ayrıca cihazın 5G modemli bir versiyonu da tanıtılacak. Xperia 3 iddialı kamera donanımıyla rakiplerini kıskandıracak gibi gözüküyor. Telefonun arkasında altılı kamera kurulumuna (20 MP (F 2.4), 48 MP (F 1.2/F 2.4), 16 MP (F 2.4), 8 MP (F 2.4), 12 MP (F 1.2/2.4) ve 0,5 MP ToF kamerası) yer verilmesi bekleniyor. Kameraların fonksiyonları ise henüz belli değil.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy S11+, 108 MP kamerayla gelebilir!

Yazan:

Samsung Galaxy S11

Samsung Galaxy S11+ modelinde şirketin 108 MP çözünürlüğünde yeni nesil kamera sensörü ISOCELL Bright HMX‘e yer verilebilir.

İlginizi çekebilir: Huawei’den müjde: HarmonyOS’lu akıllı telefon 2020’de geliyor!

Samsung Galaxy S11+ kamerası

Yeni yılın ilk aylarında tanıtılacak olan Galaxy S11 ailesi hakkında yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor. Son olarak isabetli sızıntılarıyla tanınan Twitter hesabı Ice Universe, Galaxy S11 Plus modelinin ana kamerasının teknik özelliklerini sızdırdı.

Samsung Galaxy S11

Paylaşıma göre akıllı telefonda Samsung‘un 1/1.3 inç boyutundaki ve 108 MP çözünürlüğünde yeni nesil kamera sensörü ISOCELL Bright HMX kullanılacak. İlk olarak Xiaomi’nin Xiaomi Mi Note 10 modellerinde kullanılan sensörün kullanıldığı ilk Samsung telefonlarının S11 ailesi olması bekleniyor.

 

Devamını oku

Akıllı TV

Philips OLED TV, görüntü testlerinden başarıyla geçti!

Philips

Philips OLED TV, daha önce İngiltere ve Almanya şimdi ise Amsterdam’da düzenlenen görüntü PQ (Picture Quality) testlerinden büyük başarı gösterdi.


İlginizi çekebilir: Philips The One TV – Kim Kullanmak İster (Baran Çırpıcı)


Firma panel kısmında oldukça başarılı çözümler üretebiliyor. Yarışma; görüntü işleme teknolojisine sahip 163 ekran Philips OLED 804, Sony AF9, Panasonic GZ2000 ve LG C9 televizyonlarıyla gerçekleşti. Yapılan analizlerle testin birinci bölümünde cihaz 804 yüzde 38’le birinci olurken, Sony yüzde 30’la ikinci oldu.

Testin ikinci bölümündeyse; canlı ve dinamik modlar arasında geçiş yapılarak TV’lerin görüntü işleme teknolojisinin direkt olarak karşılaştırılması sağlandı. Canlı modda da yüzde 69 gibi bir skorla Philips OLED 804 birinci olurken; yüzde 15’le Panasonic GZ2000 ikinci sırada yer aldı.

Philips

Test sonuçlarını yorumlayan Philips TV Ürün Stratejisi ve Planlama Direktörü Danny Tack, konuyla ilgili düşüncelerini “Philips’in sahip olduğu P5 görüntü işleme motorunun gücünü PQ testiyle kanıtlamak için yola çıktık.

Philips OLED her test ve modda tutarlı skorlarla kazandı. TV’nin sahip olduğu 3.nesil P5 motoruyla piyasadaki en iyi görüntü işlemesine sahip olduğumuzu PQ testiyle kanıtladık. Sonuç hepimizi çok mutlu etti” cümleleriyle ifade etti.

Devamını oku