Sosyal medya

Haber

Mozilla, Yeni Güvenlik Özellikleriyle İle Birlikte Firefox 95’i Duyurdu

Mozilla, RLBox ve Site İzolasyonu gibi çeşitli güvenlik ve performans iyileştirmeleri getiren Firefox 95‘i piyasaya sürdü. Ayrıca, macOS‘ta içerik işlemi başlatma hızını ve tüm platformlarda bellek ayırmayı iyileştiren bazı hata düzeltmeleri de içeriyor.


İlginizi çekebilir; Windows 11’in Bazı SSD’leri Önemli Ölçüde Yavaşlattığı Yönünde Şikayetler Artıyor


Firefox 95‘teki en büyük yenilik, RLBox teknolojisidir. Bu, Firefox‘u üçüncü taraf kitaplıklarındaki güvenlik açıklarına karşı güçlendirmek için WebAssembly‘den yararlanıyor. RLBox, daha öncesinde Linux ve Mac kullanıcılarına sunulmuştu, Şimdi bu özellik Windows ve mobil tüm platformlarda kullanılabilir.

Ayrıca Firefox 95, MacOs işletim sistemlerinde çeşitli düzeltmenin yanı sıra kararlılığını artırması gereken azaltılmış CPU kullanımıyla birlikte geliyor. Ek olarak, özellikle tam ekranda yazılımla kodu çözülen videolar oynatılırken tarayıcının macOS‘taki güç kullanımı azaltıldı. Netflix veya Amazon Prime Video gibi sitelere erişildiğinde, bu değişiklik sayesinde güç kullanımı azalacak.

RLBox, Firefox 95‘teki tek güvenlik geliştirmesi değil, Mozilla, Spectre gibi saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olan tüm kullanıcılar için Site İzolasyonunu etkinleştirdiğini duyurdu.

Son olarak, video akışı web sitelerinde Resim İçinde Resim kullanıldığında, yeni bağlam menüsü seçeneğini arayarak düğmeyi videonun diğer tarafına taşımak artık mümkün hale geliyor.

Firefox’u kullanıyorsanız, otomatik olarak güncellenecektir. Henüz Firefox‘a sahip değilseniz, yüklemek için şimdi Microsoft Store veya Mozilla’nın web sitesinden indirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval