Sosyal medya

Haber

FAST sistemi kapsamındaki para transfer limiti 1000 TL’ye çıkıyor

FAST sistemi nedir

FAST sistemi 8 Ocak’tan itibaren aralarında İŞ Bankası’nın da bulunduğu birçok popüler bankayı içine alarak hayata geçti. Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen FAST, kullanıcıların 7/24 istedikleri vakitte 50 TL’ye kadar para transferi yapabilmelerini mümkün hale getiriyor. Gelen bilgilere göre FAST sistemindeki 50 TL’lik sınır 28 Ocak’a kadar kademeli olarak kaldırılıp, en sonunda 1000 TL’ye çıkarılacak.


İlginizi çekebilir: IBAN derdini ortadan kaldıran FAST sistemi kullanıma açıldı

reklam
Aorus reklamı

FAST sistemi kapsamındaki para transfer limiti şimdilik 50 TL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankalar arası para transferi yaparken aradaki süre sınırını ortadan kaldıran FAST sistemini 8 Ocak’ta kullanıma açtı. FAST sistemi sayesinde banka hesabınızla telefon numaranızı, e-posta adresinizi veya T.C Kimlik Numaranızı eşleştiriyorsunuz ve birisi size para göndereceği zaman doğrudan tanımladığınız bu bilgilerden birini kullanıyor. Yani eskiden olduğu gibi bol sıfırlı IBAN numaralarıyla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Üstelik eskisi gibi EFT işlemlerinde mesai saatlerini beklemek de gerekmiyor. FAST sistemi sayesinde 7/24 istediğiniz vakitte para transferini yapabiliyorsunuz. FAST sisteminin şu an için en önemli handikapı ise, kullanıcıların maksimum 50 TL’ye kadar para gönderebilmeleri. Fakat ortaya çıkan bilgilere göre bu sınır, 28 Ocak’a kadar kademeli olarak artırılacak.

Adventure İstanbul

Merkez Bankası, FAST sisteminin limitini 14 Ocak’ta 250 TL, 21 Ocak’ta 500 TL, 28 Ocak’ta da 1000 TL’ye çıkaracak. Böylelikle, FAST sistemini kullanan 20 bankadan birinin müşterisiyseniz 28 Ocak’tan itibaren 1000 TL’ye kadar para transferini gerçekleştirebileceksiniz.

FAST işcep

FAST nasıl kullanılır?

FAST sistemi şu anda İŞ Bankası da dahil olmak üzere 20 banka tarafından sorunsuz bir şekilde destekleniyor ve kullanılabiliyor. Az önce telefonumdaki İşCep uygulamasına anlık olarak bir bildirim geldi ve e-posta, telefon, T.C Kimlik No gibi bilgilerimi banka hesabımla eşleştirebilme imkanım olduğu belirtildi.

İşCep için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. İşCep’i açın.
  2. Alt menüden “Para Aktar” düğmesine tıklayın.
  3. Gelen ekrandan FAST’ı seçin.

Bu arada FAST sistemi tabii ki sadece İş Bankası ile sınırlı değil. Bahse konu 20 bankanın tam olarak hangisi olduğu henüz bilinmiyor, en azından Merkez Bankası’ndan bu konuyla alakalı açıklama gelmedi. Ancak kullandığınız bankacılık uygulamasındaki para transferi bölümüne göz atarak sistemin sizde aktifleşip aktifleşmediğini görebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Nokia 2021 ilk iki çeyreğinde birçok telefon çıkarmayı planlıyor

nokia 2021

Nokiapoweruser tarafından gelen bilgilere göre HMD Global firması 2021 başlarında birçok yeni Nokia akıllı telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Sözü geçenler için ise Nokia 1.4 cihazından tutun Nokia 7.3 ve 7.4 telefonlarına kadar geniş bir yelpaze söz konusu.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu cihazların içinde en erken gelmesi beklenen telefon Şubat ayına planlanan Nokia 1.4 olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun özelliklerinin çoğu da sızdırılmış durumda.

Ondan sonra ise Nokia 6.3 ve 6.4 5G destekli akıllı telefonların gelmesi bekleniyor. Bu cihazların ise ilk çeyreğin sonlarına doğru veya ikinci çeyreğin başlarında duyurulması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan “Quicksilver” isminin de Nokia 6.3 veya 6.4 cihazlarına ait olduğu düşünülüyor. Aynı şekilde bu iki cihazın da özellikleri büyük ölçüde bilinir durumda.

Adventure İstanbul

nokia 2021

Son olarak ise Nokia 7.3 ve 7.4 5G destekli telefonlar listede yer alıyorlar. Bu cihazların ise yine erken sayılabilecek bir şekilde Şubat ayı sonu veya Mart ayı içerisinde duyurulmaları bekleniyor.

Bilginin tam olarak nereden geldiği bilinmese de Nokia firmasının 2021 yılı için en az dört tane 5G destekli akıllı telefon çıkarma planıyla aynı doğrultuda gözüküyor. Bunlar dışında Nokia 5.5 ve Nokia 8.4 cihazları da piyasaya sürülmeye hazırlanıyorlar. Bu iki cihazın ise 2021 ikinci yarısında bir zamanda kullanıcılarla buluşmaları muhtemel gözüküyor.

Devamını oku

İşlemci

Intel Core i9-11900K sızıntısı işlemcinin hızını ortaya çıkardı

intel core

Intel firmasının gelecek nesil sekiz çekirdekli Rocket Lake amiral gemisi işlemcilerinden olan Intel Core i9-11900K, sızan test puanıyla görüntülendi.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

VideoCardz tarafından tespit edilidiği üzere Twitter üzerinden paylaşılan işlemcinin Geekbench sonucu, yükseltilmiş hızıyla birlikte 5.3GHz rakamını gösteriyor. Bu da birkaç hafta önce gelen başka bir sızıntıyla uyuşuyor.

Her türlü sızıntıda olması gerektiği gibi dikkatli olmakta fayda var. Bununla birlikte Gigabyte Z490 anakartı üzerinde görülen Intel Core i9-11900K işlemcisinin; tek çekirdek puanının 1.892, çoklu çekirdek puanının ise 10.934 olarak görüldüğünü de bildirelim.

Adventure İstanbul

Bu etkileyici skorlarla birlikte yine VideoCardz tarafından tespit edildiğine göre; 11900K işlemcisinin özellikle tek çekirdekli skorunda 10900K Comet Lake işlemcisini yaklaşık %35 ile geride bıraktığını söyleyebiliyoruz. Bu iki Intel çipinin çoklu çekirdek skorlarında ise Comet Lake’in fazladan iki çekirdeği olmasına rağmen Rocket Lake işlemcisi ile kafa kafaya sonuçlar verdiği görülüyor.

intel core

Intel Core ve AMD Ryzen karşılaştırmaları da söz konusu

Bir diğer sekiz çekirdekli AMD Ryzen 5800X ile yapılan karşılaştırmaya bakacak olursak Intel işlemcisi tekli çekirdekte %13, çoklu çekirdek işlemlerinde ise %5 daha hızlı performans sergiliyor.

Genelde sızıntılar, özellikle de piyasaya sürülme öncesi çıkanlar hakkında dikkat edilmesi gerektiğini ve tek bir test sonucunun kesin bir yargı oluşturmayacağını tekrardan hatırlatmakta fayda var. Ancak diğer taraftan 11900K işlemcisinin son haliyle vereceği performans bundan daha iyi bile olabilir.

Burada önemli rol oynayabilecek olan ise işlemcilerin fiyatı olacak. Ki Mart ayında çıkması beklenen Rocket Lake işlemcileri hakkında bu yönde gelen bilgiler de olumlu ilerliyor. İşlemcilerin Comet Lake çiplerinden daha ucuz bir fiyat ile piyasaya çıkmaları bekleniyor. Bu da AMD ile aralarında önemli bir rekabet oluşabileceği anlamına gelebilir.

Son bir dipnot olarak da yine VideoCardz tarafından, sızıntılara göre sekiz çekirdekli olacak olan i7-11700K işlemcisinin Geekbench skorunun bildirildiğini de iletelim. Ryzen 5800X’e göre tekli ve çoklu çekirdekte sırasıyla %8 ve %18 daha yavaş gözüken işlemci, yükseltilmiş 4.4GHz hızında ise eşit skor veriyor. Dolayısıyla bu testlerin işlemcilerin tam kapasitelerini yansıtmadığını da söyleyebiliriz.

Devamını oku

Genel

PlayStation 5 satışları, Xbox Series X’i katladı

PlayStation 5

Dünya genelinde 2020 yılına ait PlayStation 5 ve Xbox Series X satışlarını gösteren yeni bir rapor yayınlandı. Rapora göre Sony, Xbox satışlarını ikiye katlarken bazı büyük pazarlarda hala geride kalmaktan kurtulamadı.

İlginizi çekebilir: Nvidia Shield TV, artık PS5 ve Xbox Series X kontrol cihazlarını destekliyor

reklam
Aorus reklamı

PlayStation 5

Sony, çok fazla beklenti ve gecikmenin ardından nihayet geçtiğimiz yılın kasım ayında yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5’i satmaya başladı. PS5, Microsoft’un sunduğu Xbox Series X ve Series S oyun konsollarıyla birlikte aynı zamanda piyasaya sürüldü.

Adventure İstanbul

Birçok farklı analist, Microsoft’un yeni konsolunun Sony’nin PlayStation 5’inin önüne geçeceğini tahmin etse de yayınlanan yeni bir rapor, durumun tam olarak öyle olmadığını gösteriyor.

PlayStation 5

GamingSmart isimli analiz firması tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Sony, 2020 yılında Microsoft’un Xbox Series X modeline kıyasla iki kat fazla PlayStation 5 sattı. Teknoloji devi, PlayStation 5 modelinden 4,48 milyon adetten fazla satarak pazarın %65,05‘ini ele geçirmiş oldu. Microsoft ise Xbox konsol satışları söz konusu olduğunda 2,4 milyon adet satışla pazar payının %34,94‘ünü elinde bulunduruyor.

Raporda yer alan bir diğer ayrıntı ise Sony PlayStation 5 konsolu ile firmanın analiz ettiği 167 ülkenin neredeyse tamamında lider pozisyonuna sahip. Bunların arasında Microsoft yalnızca 12 bölgede liderlik etti. Microsoft’un liderlik ettiği ülkeler arasında ABD ve Çin gibi iki büyük pazar bulunuyor.

PlayStation 5

Söz konusu yayınlanan raporda Tükriye’de hangi konsolun daha çok tercih edildiği de belirtiliyor. Rapora göre PlayStation 5 Türkiye’de %85,30‘lik bir pazar payına sahipken, oyuncuların yalnızca %14,69‘luk kısmının Xbox konsolları tercih ettiğini görebiliyoruz.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler