Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Haber

Facebook, ücretsiz bulut oyun hizmetini kullanıma açtı

Facebook Gaming
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Facebook, piyasadaki xCloud ve Stadia gibi muadillerine göre oynaması ücretsiz olan bulut oyun hizmetini duyurdu. Oynaması ücretsiz olduğu için bu servise para vermeniz gerekmiyor, Facebook’un Oyun sekmesinden destekli tüm oyunları görebiliyor ve oynayabiliyorsunuz.


İlginizi çekebilir: Facebook, komşulara odaklı bir özellik geliştiriyor: Neighbourhood

reklam
MSI reklamı

Facebook, bulut oyun hizmetini tanıttı: Oynaması ücretsiz

Facebook bulut oyun hizmeti
Facebook, bulut oyun dünyasına giren son oyuncu olma yolundaki ilk küçük adımlarını attı. Facebook’un bu noktada kullanıcılara sunduğu imkan, rakipleri Stadia ve xCloud’a göre farklı; hatırlarsanız bunların her ikisi de belirli bir ücret karşılığında oyun hizmeti sunuyor, Facebook ise herhangi bir ücret talep etmiyor.

Ayrıca sosyal medya şirketinin hedefi öyle Stadia, xCloud, Luna veya GeForce Now’ı geçmek ya da rekabeti kızıştırıp pazarın lideri konumuna oturmak da değil. En azından ilk başta Facebook, PC ve konsol oyunları yerine daha küçük çerezlik diyebileceğimiz oyunlar sunarak böylesine bir niyetinin olmadığını belli etti.

Ek olarak şirket, bağımsız bir hizmet başlatmadığını ve bu hizmetin, Facebook’un yerleşik bir parçası olduğu için erişimin tamamen ücretsiz olacağını vurguladı. Tabii ki oyunlarda kendi rızanızla harcadığınız paralar sizi ilgilendiriyor, Facebook işin hizmet sağlayıcı kısmında. Şu andan itibaren ücretsiz olarak oynayabileceğiniz tüm oyunları, uygulamadaki Oyun bölümünde bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Facebook, Haber Kaynağı’nda kullanıcılara ‘bulut ile oynanabilen oyunlar’ tarzında tanıtımlar da gösterecek. Bu küçük tanıtımlar sayesinde Facebook, Oyun sekmesini nadiren açan veya uygulamada boş zamanlarında vakit geçirmek için oyun oynayabileceğini bilmeyen kişileri bilgilendirmeyi amaçlıyor.

iPhone ve iPad’de olmayacak

Facebook bulut oyun hizmeti

Facebook, tıpkı diğer rakipleri gibi yeni bulut oyun servisini iOS ekosisteminin bir parçası haline getiremiyor. Bunun sebebi ise Apple’ın katı kuralları ve bir türlü vermek istemediği tavizler. Apple, başlangıçta iOS’te bulut oyun hizmetlerini tamamen yasaklamış, geçtiğimiz ay da App Store İnceleme Yönergeleri’nde küçük değişiklikler yaparak kısmen yeşil ışık yakmıştı.

Fakat Apple; Facebook, Google, Microsoft gibi hizmet sağlayıcılardan o kadar çok şey istiyor ki, şu ana kadar hiçbir geliştirici bu topa girmek istemedi. Hatta Microsoft, Apple’ın tutumlarını müşteriler için kötü bir deneyim olarak nitelendirmişti. Dolayısıyla şu an için Facebook’un yeni bulut oyun hizmetini iPhone ve iPad kullanıcılarına sunması mümkün görünmüyor.

Konuyla alakalı olarak Facebook’un oyun hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Jason Rubin bir blog gönderisinde, “Apple’ın yeni bulut oyunları politikasına rağmen, App Store’a giriş yapmanın uygun bir yolu olup olmadığını bilmiyoruz.” dedi. Aslında tıpkı Microsoft’un yaptığı gibi, Facebook da tarayıcı üzerinden bulut oyun hizmetini sunma yoluna gidebilir, ancak yetkililerden bu ihtimalle alakalı herhangi bir açıklama gelmedi.

Sadece Android ve web için sunulacak

Facebook bulut oyun hizmeti

Facebook, bulut oyun hizmetini şimdilik sadece ana uygulaması ve Gaming uygulamasının yanı sıra web’de sunacak. Ayrıca yetkililer, günün birinde TV’lere de girebilecekleri konusunda açık kapı bıraktı. Jason Rubin, basına verdiği demeçte TV’lere de oyun hizmeti sunmanın iyi bir fikir olabileceğini söyledi:

“Bir noktada televizyonlarda da olmayı çok isterim. Bence bu, oyunları oynamanın harika bir yolu olur. Ancak bizim için büyük bir denetleyici sorunu var, çünkü size bir abonelik vermiyor ve denetleyici de göndermiyoruz. Klavye ve dokunmatik giriş bizim için işe yarıyor, ancak diğer cihazlarda kontrolcü eksikliğinin üstesinden gelmemiz gerekiyor. Bazı fikirlerimiz var, ancak biraz zaman alacak.”

Şu andan itibaren Facebook’ta oynayabileceğiniz birbirinden keyifli bazı oyunlar:

  • Asphalt 9: Legends
  • PGA TOUR Golf Shootout
  • Solitaire: Arthur’s Tale
  • Mobile Legends: Adventure

Önümüzdeki haftalardan itibaren ‘Red Bull Dirt Bike Unchained’den başlayarak zamanla daha fazla oyun eklenecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei ve Honor akıllı telefonlar, Dimensity 1000+ ile gelecek!

Huawei
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, geçtiğimiz iki yıl içerisinde hem ABD ile olan ambargo sorunu hem de geliştirdiği yeni teknolojiler ile her zaman gündemdeydi. İki hafta önce şirket, alt markası olan Honor’un satışını resmi olarak duyurdu. Ancak firma, bu satışın kendilerini çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyor. Huawei’nin önündeki en büyük sorun şimdilik yonga seti ambargosu ile oluşan çip üretimi sıkıntısı. Uygulanan ambargo yüzünden şirketin TSMC ile iş yapması engelleniyor.


İlginizi çekebilir: Huawei P50 Pro, yenilenen tasarımıyla ilk kez görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Huawei, yonga seti sorununu nasıl çözecek?

Huawei, kendi yonga setini tasarlayabilen ve teknolojik anlamda destekleyebilen bir firma. Fakat şirketin yonga seti üretim tesisi bulunmuyor. Giriş ve orta segment için bazı Çinli yonga seti üreticileri ile anlaşabilirler fakat amiral gemileri için bu söz konusu değil. Çinli üreticiler genellikle 14 nm ve 12 nm yonga setleri üzerinde çalışıyorlar. Ağustos aylarında Huawei‘nin MediaTek‘ten çip almak istediği haberleri yayınlanmıştı. Ortaya çıkan son raporlarda ise ambargo henüz yürürlüğe girmeden, MediaTek‘in Dimensity çipleri Huawei‘ye teslim ettiği belirtiliyor.

Huawei

Bugün, Digital Chat Station tarafından paylaşılan gönderide Huawei ve Honor ile ilgili önemli açıklamalar bulunuyor. Söylentilere göre Huawei‘nin ve Honor‘un yeni cihazları, Dimensity 1000+ yonga seti ile satışa sunulacak. Cihazlar, henüz bunu doğrulayabilecek kadar yakın değiller. Bu sebeple bu söylentinin doğruluğunu ancak gelecek yılın başlarında öğrenebileceğiz.

Devamını oku

Apple

Hindistan, iPhone 12 serisinin ithalatını yasakladı!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Hindistan ve Çin arasındaki siyasi gerilim, son günlerde teknoloji gündemini bir hayli işgal ediyor. Aliexpress başta olmak üzere bazı Çin kaynaklı uygulamaları engelleyen Hint yönetiminin son kurbanı ise Çin’de üretilen iPhone 12 serisi oldu!


İlginizi çekebilir: AliExpress dahil 43 Çinli uygulama, Hindistan’da yasaklandı

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 serisi, Xiaomi ve Oppo Hindistan’ın hedefinde!

Hint Standartları Bürosu (BIS), yayınladığı son karar ile birlikte Çin’de üretilen bazı teknolojik ürünlerin ülkeye ithalatının yasaklandığını duyurdu. Bu ürünler arasında Xiaomi ve Oppo markalı giyilebilir cihazların yanı sıra sürpriz şekilde iPhone 12 modelleri de bulunuyor. Bilindiği üzere Apple, yeni iPhone serisi üretiminin önemli bir kısmını Foxconn’un Çin’de bulunan tesislerinde gerçekleştiriyor. Dolayısıyla alınan karar, Hindistan’a yapılan yeni iPhone sevkiyatlarını doğrudan etkiliyor.

iphone 12 hindistan

Hindistan hükümetinin ithalatı yasaklamaya yönelik hamlesi, sanıldığı gibi iPhone 12’nin satışlarını engellemeye yönelik değil. Zira Foxconn, 2017 yılından bu yana iPhone serisinin bir kısmını Hindistan içerisinde üretiyor. Aynı şekilde Apple’ın bir diğer üreticisi olan Wistron’un da Hindistan’da iç pazara yönelik bir üretim tesisi bulunuyor. Durum böyle olunca da Hint hükümeti iPhone 12 serisinin Çin’den ithal edilmesi yerine kendi ülkelerinde üretilmesini istiyor.

Reuters’ın ulaştığı bir Apple yetkilisi, iPhone 12’nin 2021 ortası gibi planlanan Hindistan üretim sürecinin erkene çekileceğini açıkladı. Bu da hükümetin yaptığı stratejide başarılı olduğunu gösteriyor. Öte yandan Hindistan pazarını önemseyen Xiaomi ve Oppo’nun giyilebilir ürün tarfafında nasıl bir adım atacağı ise merakla bekleniyor.

Devamını oku

Apple

2021 iPad Pro, mmWave destekli 5G ile gelebilir!

2021 iPad Pro
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Söylentilere göre Apple’ın gelecek yıl piyasaya süreceği üst düzey 2021 iPad Pro modelleri, mmWave desteğiyle 5G özelliğine sahip olacak.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ve AR, ventilatör üretmek için kullanılacak!

reklam
MSI reklamı

2021 iPad Pro 5G desteğine kavuşabilir

Birden fazla söylenti, Apple’ın gelecek yıl mini-LED ekranlı üst düzey bir 12.9 inç ‌iPad Pro‌ piyasaya sürmeyi planladığını ileri sürdü.

Ancak sızıntılara göre, Apple’ın gelecek yılki iPhone serisi için kendi mmWave AiP modüllerini geliştirmedeki başarısı, iPad serisindeki yeni nesil modellere de fayda sağlama olasılığını artırdı.

Kaynaklar, AiP modüllerinin tasarım ve geliştirmesindeki kendi kendine yeterliliğin, Apple’ın 2021’de piyasaya süreceği yeni nesil 2021 ‌iPad‌ Pro modellerinin de mmWave teknolojisine sahip olabileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

2021 iPad Pro

mmWave, kısa mesafelerde ultra yüksek hızlar vaat eden ve onu yoğun kentsel alanlar için en uygun hale getiren bir dizi 5G frekansıdır. Karşılaştırıldığında, 6GHz altı 5G genellikle mmWave’den daha yavaştır, ancak sinyaller daha da ilerleyerek banliyö ve kırsal alanlara daha iyi hizmet eder.

Apple’ın AiP modüllerinin geliştirilmesindeki son çabası, kendi modem cihazlarını tedarik etmeye ve geliştirmeye doğru bir adım daha ileri gittiğini de bize gösteriyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler