Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Apple

Apple, Microsoft xCloud ve Google Stadia’ya ‘bir şartla’ izin verecek!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple, App Store uygulama inceleme yönergelerinde önemli güncellemeler yaptı. Bu yönergeler, Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi bulut oyun hizmetlerine iOS’te izin veren çeşitli değişiklikler de içeriyor.


İlginizi çekebilir: Uygun fiyatlı Apple Watch gelebilir!

reklam
MSI reklamı

Kısaca hatırlatmak gerekirse Apple, geçtiğimiz aylarda Microsoft xCloud gibi birkaç tane bulut tabanlı oyun hizmetinin App Store’da yayınlanmasını engellemişti. Microsoft xCloud, uzaktaki sunucuya bağlanarak telefonlarda oyun oynanabilmesini sağlıyor. Ancak Apple, bu tarz akış hizmetleri üzerinde etkili denetime sahip olamayacağı için App Store’da buna izin vermiyordu.

Apple, App Store uygulama yönergelerini değiştirdi

Apple App Store Microsoft xCloud Google Stadia

Şirketin dün App Store uygulama inceleme yönergelerinde yaptığı revizyonla beraber Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi bulut tabanlı oyun hizmetlerine izin çıktı; ancak Apple, geliştiricilerin söz konusu hizmet çerçevesinde sunduğu tüm oyunların sadece App Store üzerinden indirilebilmesini şart koşuyor. Yani örneğin xCloud’un içindeki bir oyunun, sanki bağımsız apayrı bir oyunmuş gibi App Store’da özel bir sayfası olacak ve kullanıcının ilgili oyunu direkt App Store üzerinden indirmesi gerekecek.

Ayrıca Apple’ın tek istediği bu değil. Şirket, geliştiricilerin oyun hizmetleri çerçevesinde sunduğu her oyunda yapacağı yeni güncellemeyi incelenmek üzere kendilerine göndermesini ve bununla birlikte abonelik işlevlerinin de yine Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullanmasını istiyor.

“Akış oyunlarına, tüm yönergelere uydukları sürece izin verilir. Örneğin her oyun güncellemesi, inceleme için gönderilmeli ve geliştiriciler arama için uygun meta veriler sağlamalıdır. Oyunlar, özelliklerin veya işlevlerin kilidini açmak için uygulama içi satın alma işlemlerini kullanmalıdır.”

Malum olduğu üzere Apple, her uygulama içi satın alma işleminden kendisine %30 komisyon alıyor, bu bağlamda bulut oyun hizmetleri de kullanıcıya sunacağı abonelik hizmeti için Apple’a %30 komisyon ödemek zorunda kalacak.

Oyun içi ödemelerde ‘Apple ile Giriş Yap’ seçeneği olmalı

Apple bulut oyun servisleri

Bitmedi; Apple, oyun hizmetlerinin, uygulama içi satın alma işlemlerinde ödemeleri ‘Apple ile Giriş Yap’ seçeneğini kullanarak Apple kimliği üzerinden yaptırmasını istiyor. Ek olarak her oyunun, App Store ile entegre olacak şekilde kullanıcıya sunulması da yine Apple’ın istekleri arasında yer alıyor.

“Oyun akışı hizmetleri, kullanıcılara uygulama içi satın alma ile bir abonelik için ödeme seçeneği sunma ve Apple ile Giriş Yap özelliğini kullanma seçeneği dahil olmak üzere uygulamanın tüm yönergelere uyması şartıyla kendi kataloğunu sunabilir.”

Bunun dışında Apple, yine her oyunun App Store’a bağlı kalması ve indirmek için kullanıcıları App Store’a yönlendirmesi şartıyla, xCloud ve Stadia gibi bulut oyun hizmetlerinin kendi içinde oyun kataloğu sunabilmesine de izin veriyor.

Microsoft: Bu, müşteriler için kötü bir deneyim

Öte yandan konuyla alakalı Microsoft’tan da bir açıklama geldi. Apple’ın bu tutumunun müşteriler için kötü bir deneyim yaşatacağını ifade eden şirket, devamında şunları ekledi:

“Oyuncular, tek bir uygulama içinde kendi seçtikleri kataloglarından bir oyuna doğrudan atlamak istiyorlar ve bulut sayesinde tek tek oyunları oynamak için 100’den fazla uygulamayı indirmeye zorlanmıyorlar. Oyuncuları yaptığımız her şeyin merkezine koymaya kararlıyız ve harika bir deneyim sunmak bu misyonun temelini oluşturuyor.”

Anlaşılan o ki Microsoft, Apple’ın bu kurallarından hiç hoşnut değil. Apple, her konuda olduğu gibi bulut tabanlı oyun hizmetlerinde de ipleri kendisinin elinde tutmak istiyor. Google ve diğer bulut oyun sağlayıcılarının bu noktada nasıl bir adım atacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Microsoft Teams güncellendi, işte yenilikler!

Microsoft Teams
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Microsoft bugün, iyileştirmeler eklemek için Microsoft Teams yazılımını güncelledi. Yeni güncelleme kuruluşların ve çalışanlarının birbirleriyle daha kolay iletişim halinde olmalarına olanak tanıyacak.


İlginizi çekebilir: Zoom, bir kez daha gelirlerini tam dört kat artırdı

reklam
MSI reklamı

Microsoft Teams birçok yeni özelliğe kavuşuyor

Aramalar uygulaması, tüm önemli telefon görüşme bilgilerini tek bir alana getirmek için elden geçirildi. Bir tuş takımı, arama geçmişi, sesli posta, kişiler ve ayarlar bölümleriyle daha iyi bir arama akışı sağlandı.

Arama kayıtları artık OneDrive ve SharePoint’te paylaşılabiliyor. Olası istenmeyen aramaları göz ardı etmek için yeni bir spam tanımlama aracı da eklendi. Teams ayrıca, harici alıcılar tarafından reddedilmelerini önlemek için giden çağrıları “dijital olarak onaylayabilecek“.

Microsoft Teams

Apple kullanıcılarının ilgisini çeken Microsoft, Teams kullanıcılarının araç içinde arama yapmalarına ve arama kabul etmelerine olanak sağlamak için CarPlay desteğini ekledi. ‌CarPlay‌, Siri’nin ve yerleşik araç kontrollerinin aramaları yapmasına ve cevaplamasına izin veriyor. ‌Microsoft, CarPlay entegrasyonun çok yakında çıkacağını duyurdu.

2021’de Teams, bir aramayı devam ettirmek adına konum değiştirmesi gerekenler için kullanışlı bir özellik olan mobil ve masaüstü arasında aramaları aktarmayı da destekleyecek. Diğer yeni özellikler arasında çoklu konuşmaları basitleştirmek için arama birleştirme, veri koruma amaçlı düşük veri modu ve arayanın adını görüntüleyen gelişmiş bir ters numara arama özelliği de bulunmaktadır.

Devamını oku

Aksesuar

Apple Watch kordonu pil işlevi görebilir!

Apple
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple, Apple Watch için 18 saat ile sınırlı olan pil ömrüne çözüm arıyor. Son alınan patentte saatin kordonuna pil yerleştirme olasılığından bahsediliyor.


İlginizi çekebilir: Apple, 10 milyon euro para cezasına çarptırıldı!

reklam
MSI reklamı

Apple Watch kordonu saati sarj edebilir

Apple Watch şüphesiz onlarca özellik sunan gerçekten güzel bir akıllı saat. Bununla birlikte, pek çok insanın bu giyilebilir cihazı biraz eksik bulduğu belirli bir alan var: pil ömrü. Apple, saat için 18 saatlik bir pil ömrü vadediyor. Bu bazıları için yeterli olabilirken, bir takım kullanıcı ise daha iyi bir pil ömrü bekliyor.

Apple’ın sunduğu son patent, şirketin bu soruna çözüm aradığını gösteriyor. Salı günü ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yapılan patent başvurusunda Apple Watch’un kordonuna pil yerleştirme olasılığından bahsediliyor. Fikir yeterince basit. Kordonun kendisi, ayrı ayrı yalıtılacak ve kolayca değiştirilebilecek pil elemanları için yuvalara sahip bir iç çerçeveye sahip olacak.

Apple

Pil Kordonu (patent dosyalarında bahsedilen isim) saate pimlerle bağlanacak ve pil elemanlarından birinin etrafına sarılmış indüksiyon bobinleri aracılığıyla kablosuz olarak şarj olacak. Patent başvurularında kordon materyali lastik olarak tarif ediliyor ancak Apple aynı konseptin metal bir saat kordonunda da uygun yalıtım kullanılarak kullanılabileceğine inanıyor.

Tıpkı daha önce gördüğümüz büyük patent başvurularında olduğu gibi böyle bir ürünü gerçekte göreceğimizin garantisi yok. Apple, daha önce de bu tarz bir fikirle gündeme gelmişti ve kordon bağlantısındaki her bir elemanın içine çeşitli sensörlerin ve pillerin yerleştirilebileceğini öne sürmüştü, ancak henüz nihai bir ürün göremedik.

Devamını oku

Apple

Amazon, Apple geliştiricilerine yardımcı olmak için bulutuna Mac Minis’i ekledi

Amazon, Apple geliştiricilerine yardımcı olmak için bulutuna Mac Minis'i ekledi
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Amazon, herhangi bir Apple cihaz uygulamasına bulut tabanlı derleme ve test makineleri isteyen geliştiriciler için Mac Mini’yi buluta getiriyor. Yeni “EC2 Mac bulut sunucuları“, Intel i7 altı çekirdekli yongalar ve 32 GB RAM’e sahip. Ancak şirketin TechCrunch’a verdiği bilgiye göre AWS, 2021’in ilk yarısında M1 Mac Minis’i de piyasaya sürmeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: Amazon: PS5 Siparişinden Bulgur Çıkan Müşterilerimiz İçin Üzgünüz

reklam
MSI reklamı

Amazon bulutunda Mac Mini’lere erişebilirsiniz

Jeff Barr bir blog gönderisinde “Mac Mini donanımı ve AWS Nitro System tarafından desteklenen, macOS, iOS, iPadOS, tvOS, watchOS ve Safari dahil olmak üzere Apple platformu için Xcode uygulamalarını oluşturmak, test etmek, paketlemek ve imzalamak için EC2 Mac bulut sunucularını kullanabilirsiniz,” yazdı. EC2 Mac bulut sunucuları, servis kızaklarındaki raflara yüklenen değiştirilmemiş Mac Mini’leri kullanıyor. Ayrıca, yalnızca sanallaştırılmış bir örnek yerine, başka hiçbir kullanıcıyla paylaşılmayan kendi makinenize tam erişim elde edeceksiniz. AWS Başkan Yardımcısı David Brown, “Apple mağazasına gidip bir Mac Mini satın alırsanız alacağınız Mac Mini’yi desteklediğimizden emin olmak istedik” dedi.

Amazon, Apple geliştiricilerine yardımcı olmak için bulutuna Mac Minis'i ekledi

Bu ayrıcalık, başlangıçta en az 24 saat olmak üzere saatte 1,083 dolara denk geliyor ve faturalandırma ikinci saatte yapılıyor. TechCrunch’ın da belirttiği gibi, diğer Mac Mini bulut sağlayıcılarından daha fazla, hız, güvenlik vaat ediyor. Şirket ayrıca geçmiş ve gelecek macOS sürümleri için farklı makine görüntüleri sunabilir. Brown, “Kelimenin tam anlamıyla bu makineleri dakikalar içinde çalıştırabilir ve kullanımınıza hazır bir makineye sahip olabilirsiniz” dedi. Mac bulut sunucuları artık ABD, Avrupa ve Asya’daki çeşitli bölgelerde test edilmeye hazır, diğerleri daha sonra takip edilecek.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler