Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Sosyal Medya

Facebook Messenger güncellendi: Yeni logo ve sade bir tasarım

Facebook Messenger

Facebook, Messenger uygulamasında kapsamlı bir güncelleme yaptı. Güncelleme, alışılageldik mavi renkli logoyu mor ağırlıklı bir görünüme kavuşturmakla birlikte uygulama arayüzüne de ufak tefek dokunuşlar getiriyor.


İlginizi çekebilir: Instagram DM ve Facebook Messenger resmen birleşti!

reklam
MSI reklamı

Facebook, mesajlaşma uygulaması Messenger için uzun süredir üzerinde çalıştığı yepyeni bir görünümü bugünden itibaren kullanıma sundu. Bu güncellemeyle birlikte uygulamanın logosu daha canlı renklere kavuştu, ayrıca varsayılan sohbet renginde de değişiklik yapıldı. Ek olarak Facebook, uygulamaya aşk gibi yeni sohbet temaları ve yeniden tasarlanan tepki verme özellikleri de kazandırdığını belirtti.

Yeni Messenger logosu ve tasarımı

Facebook Messenger

Facebook, Messenger’ın yeni tasarımı hakkında hazırladığı kısa tanıtım videosunda Messenger’a getirdiği Birlikte İzle özelliğine ve karanlık tema gibi bazı yeni özelliklere odaklanıyor. Video ayrıca geçtiğimiz hafta hayata geçirilen Instagram ile Messenger sohbet bölümlerinin birleştirilmesine de ışık tutuyor.

Tasarım değişikliğine ek olarak Facebook, Messenger’a vanish mode (kaybolma modu) aldı bir özellik de getirdiğini söyledi. Kaybolma modu, bir sohbetten ayrıldığınızda veya ilgili mesajı görüntüledikten sonra onun otomatik olarak silinmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra birbirinden güzel selfie çıkartmaları da Messenger kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

Yeni tasarım değişikliği bugünden itibaren dünya çapındaki Facebook Messenger kullanıcıları için yayınlandı. Ancak telefonunuza ulaşması birkaç gün sürebilir. Belirli aralıklarla App Store veya Google Play Store üzerinden güncellemelerinizi kontrol etmenizde fayda var.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sanal Gerçeklik

Snapchat ‘Lens Fest’ etkinliği önümüzdeki hafta halka açık olacak

Snapchat'ın 'Lens Fest' Etkinliği Önümüzdeki Hafta Halka Açık Olacak

Önümüzdeki hafta Snapchat, AR gelişmelerindeki en son gelişmeleri sergileyecek ve Lens Creator topluluğunu kutlayacak olan ‘Lens Fest’ adlı ilk halka açık AR Festivaline ev sahipliği yapacak. Tüm Lens Festivali oturumları çevrimiçi olarak ve herkes için ücretsiz olarak katılabilecek.


İlginizi çekebilir: TikTok’a yeni rakip: Snapchat, Spotlight özelliğini kullanıma sundu

reklam
MSI reklamı

Snap tarafından açıklandığı gibi:

Lens Festivali, katılımcıların oturumlara, gösterilere, eğitici kitaplıklara, Lens Yaratıcıları galerisine ve daha fazlasına gitmesine olanak tanıyan, sürükleyici, etkileşimli bir ortamda gerçekleştirilecek. Lens Festivali’nin her günü, katılımcıları eğitmek ve onlara ilham vermek için üç temel oturum içerecek. Snapchat kullanıcılarının Snapchat kullanıcıları için artırılmış gerçeklik deneyimleri oluşturması için herhangi bir içerik oluşturucu veya geliştiriciye yönelik ücretsiz ve herkese açık masaüstü uygulaması olan Lens Studio’daki bir gösterim. ”
Burada kesinlikle bazı değerli bilgiler olacak . Snapchat, Facebook’un yaptığı AR araçları için aynı kaynaklara erişemeyebilirken, şirket, AR özellikleri için sürekli olarak yeni ve yenilikçi kullanımlar geliştirebildi. Örneğin bu yıl Snapchat, piyasaya sürüldükten sonraki ilk hafta içinde 3 milyardan fazla kez kullanılan Anime face Lens ile viral bir ilgi kazandı.

Snapchat'ın 'Lens Fest' Etkinliği Önümüzdeki Hafta Halka Açık Olacak

Snap ayrıca, kullanıcıların yeni ayakkabıları ve diğer öğeleri sanal olarak test etmelerine olanak tanıyan yeni, alışveriş yapılabilir AR deneme kampanyaları başlattı. Ayrıca, AR tarama işlevini daha fazla marka logosu ve barkod türüne genişleterek AR deneylerinin potansiyelini artırdı. Ancak Snap’in 2020’deki en büyük AR yeniliği, kullanıcıların Londra’daki Carnaby Street’i sanal olarak boyamalarına ve diğer Snapchat kullanıcılarının görmesi için yerinde kalmalarına olanak tanıyan ‘City Painter’ işbirliğine dayalı AR projesiydi.
Bu, tam işlevsel AR gözlüklerle etkinleştirilebilecek daha sürükleyici AR’nin bir sonraki aşamasına işaret ediyor. Snap, Gözlük cihazı için bir sonraki aşamayı geliştiriyor olabilir.

Veya 2021-22’de piyasaya sürülmesi planlanan AR gözlüklerinde Apple ile çalışıyor olabilir. Snap, iPhone için AR araçları üzerinde yıllardır Apple ile çalışıyor. Snap ve Apple’ın gelecekte yeni, tüketici dostu AR giyilebilir cihazlar üzerinde birlikte çalışmasını görmek şaşırtıcı olmayacak. Her iki durumda da AR, Snapchat’ın evriminde açıkça önemli bir unsur. Ve bu nedenle, Lens Fest, bir sonraki adımla ilgili bir dizi değerli içgörü ve bilgi sağlayabilir.

Devamını oku

Haber

YouTube, nefret söylemiyle mücadele etmek için yeni önlemler alıyor

https://hwp.com.tr/youtube-premier-yeni-ozellikleri-tanitildi-162516

Facebook, çevrimiçi ortamda nefret söyleminin ve yanlış bilgilerin yayılmasıyla ilgili eleştirilerin yükünü taşırken, YouTube da nefret söylemiyle ilgili kendi payına düşeni yaşıyor. Nitekim, bu yılın başlarında yapılan bir araştırma, COVID-19’da en çok izlenen YouTube videolarının dörtte birinden fazlasının yanıltıcı bilgiler içerdiğini ve dünya çapında milyonlarca izleyiciye ulaştığını buldu. Raporlar ayrıca, YouTube’un genellikle istemeden aşırılık yanlısı içerikleri tanıttığını ve önerileri, bağlantıları ve video yorumları yoluyla kullanıcılara daha fazla aşılayabileceğini öne sürdü.


İlginizi çekebilir: Youtube Premier, fragman ve canlı yönlendirmeleri de içerecek

reklam
MSI reklamı

Youtube nefret söylemlerine karşı mücadeleyi sürdürüyor

Nefret söylemleri, tüm sosyal platformların ele alması gereken sorunlar. Ancak en geniş erişime sahip olan YouTube ve Facebook, en çok öne çıkan platformlar arasında. Bu hafta YouTube, tüm kullanıcılar için daha sıcak bir ortam sağlamak adın platformdaki nefret söylemiyle nasıl mücadele edeceğine dair bir güncellemesi hakkında bilgi sağladı. “YouTube, ilk günlerinden bu yana her zaman her geçmişe sahip içerik oluşturucuların söz sahibi olabileceği, bir topluluk bulabileceği ve hatta yeterince temsil edilmeyen veya başka bir şekilde bir platforma sahip olmayabilecek pek çok kişi de dahil olmak üzere bir iş kurabileceği bir yer olmaya çalıştı.” YouTube’daki çeşitli içerik oluşturucu topluluklarını ve başarılarının devam etmesini desteklemeye kararlıyız. ”
ouTube, yenilikçi fikirlerin yanı sıra bazıları bir süredir üzerinde çalıştığı bir dizi yeni önlem ekliyor.

Öncelikle, YouTube, incelenmek üzere otomatik olarak bekletilen olası uygunsuz ve incitici yorumları kaldıracak YouTube Studio’da yeni bir filtre test ediyor. YouTube’un sistemi potansiyel olarak zararlı yorumları tespit edecek ve onları ‘İncelenmek Üzere’ alanına taşıyacak. Kanal sahibi 60 gün sonra bunlarla ilgili işlem yapmamayı seçerse, otomatik olarak kaldırılır.

YouTube, Nefret Söylemiyle Mücadele Etmek İçin Yeni Önlemler alıyor

Bu, kanal sahiplerinin, istemedikleri takdirde bu yorumlara bakmak zorunda kalmayacakları anlamına geliyor. İnsanlar potansiyel olarak kötüye kullanım veya saldırgan ifadelerle uğraşmaktan kurtulabilir. Buna ek olarak, platform, yorumlara ‘yayınlamadan önce yansıtma seçeneği sunuyor’. Instagram geçen yıl benzer uyarılar yaptı ve LinkedIn kısa süre önce kendi varyasyonunu ekledi. Bu küçük istemler büyük bir etkiye sahip olabilir. Ve yorumcunun yayınladıkları şeyin uygunsuz olabileceğini bile düşünmemiş olabileceği olası sorunların ele alınmasına yardımcı olabilir. YouTube ayrıca, videonun içeriğini yayınlanan yorumlarla eşleştirerek nefret söylemine daha fazla teknoloji odaklı bir yaklaşım benimsemeye çalışıyor. Platform, bu cephedeki çalışmalarının şimdiden bir etki yarattığını söylüyor:

Devamını oku

Haber

Facebook, koronavirüs aşısı hakkındaki yanlış bilgileri silecek

Yazan:

Facebook ve Instagram, koronavirüs aşısı ile alakalı yalan yanlış bilgiler içeren paylaşımlara savaş açtı. Web sitesi üzerinden resmi açıklama yapan Facebook, söz konusu paylaşımları kimsenin gözünün yaşına bakmadan sileceğini ifade etti.


İlginizi çekebilir: Facebook, otomatik mesajlaşma platformu Kustomer ile anlaştı

reklam
MSI reklamı

Tüm dünya önümüzdeki haftalardan itibaren İngiltere’nin başını çektiği koronavirüs aşısı hakkında gelecek haberlere odaklanmışken, sosyal medya platformlarına da bu noktada büyük görev düşüyor. Zira artık küçükten büyüğe herkesin sosyal medya kullanması, beraberinde komplo teorilerinin bu mecralara taşınma tehlikesini de getirdi.

Facebook, koronavirüs aşısı hakkında üretilen komplo teorilerine aman vermeyecek

Özellikle koronavirüs hakkında ortaya atılan sayısız komplo teorileri bitmezmiş gibi, şimdi bir de koronavirüs aşılarıyla alakalı bir sürü akıl almaz iddialarla karşılaşmaya başladık. Bu tarz yalan bilgilerin sosyal medya ortamına taşınma tehlikesine karşı da bizzat platformların kendileri tarafından önlemler alınmaya başlandı. Bugün Facebook resmi web sitesinden yaptığı duyuruda, koronavirüs aşısı ile ilgili yalan yanlış bilgiler barındıran paylaşımları platformdan kaldıracağını duyurdu.

Bünyesinde WhatsApp ve Instagram olmak üzere dev platformları barındıran Facebook’un, yanlış bilgi içerikli paylaşımlarla alakalı genel olarak bir politikası bulunuyor. Bu politikası üzerinde küçük bir değişiklik yaptıklarını söyleyen Facebook yetkilileriyse, önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlanacak olan koronavirüs aşısı konusundaki yalan haberlerin hem Instagram’dan hem de Facebook’tan silineceğini söyledi.

Facebook, hangi bilginin yanlış olduğunu ve hangi bilginin doğru olduğunu belirlerken, güvenilir halk sağlığı uzmanları tarafından aktarılan bilgileri baz alacak. Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, ağırlıklı olarak aşıların güvenliği, etkinliği, içerikleri veya yan etkileri hakkında yanlış iddialar içeren paylaşımlar platformdan silinecek.

Bu noktada, koronavirüs aşılarının insanlara mikroçip yerleştirmek için kullanılacağına dair paylaşımları örnek olarak gösterebiliriz. Facebook ve Instagram, işte bu tarz hiçbir dayanağı olmayan ve birilerinin oturduğu yerden ürettiği paylaşımlara kesinlikle aman vermeyecek.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler