Sosyal medya

Genel

Facebook bilgi merkezi, iklim değişikliğinin üzerinde durmaya karar verdi

Facebook, bir haber gönderisinde iklim değişikliğine karşı mücadeleyi hızlandırmak adına neler yaptıklarını belirtti ve ekledi: “İklim değişikliği gerçektir.”

Sosyal ağ, çabalarının bir parçası olarak, dünyanın önde gelen iklim uzmanlarından bilime dayalı bilgilere erişmenizi sağlayacak İklim Değişikliği Bilgi Merkezi’ni başlattı. Facebook, 2 milyardan fazla insanı sağlık yetkililerinden gelen bilgiler doğrultusunda yönlendirdiği Covid-19 merkezinden sonra şimdi de bu yeni modeli oluşturdu. Şirket, koronavirus için oluşturdukları merkez için, “Facebook”un insanları küresel bir kriz sırasında uzman tavsiyesine ve doğru bilgiye bağlamak için ne kadar güçlü olabileceğini” yorumunu yaptı.

reklam

Tıpkı koronavirüs bilgi merkezi gibi, iklim değişikliğiyle ilgili olan merkezin de web sitesinin üst kısmında kolayca görebileceğiniz belirgin bir yerleşimi olacak.

Bu yeni özellik neden önemli?

Scientific American’ın daha önce bildirdiği gibi, web sitelerinde küresel ısınmayla ilgili yanıltıcı bilgileri destekleyen iklim değişikliğini inkar grupları oluşmuş durumda. Ayrıca, tanınmış bir iklim bilimci, iklim araştırmalarıyla ilgili videoların belli bir platformda tanıtılmasını engellediğini açıkladı.

reklam
Aorus reklamı

Zuckerberg, Facebook’un iklim merkezinin, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, BM Çevre Programı (UNEP), Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Met gibi kuruluşlardan gerçekleri, rakamları ve verileri içereceğini söylüyor. Yeni uygulama, iklim bilimi haberlerine odaklanacak ve günlük yaşamınızda atabileceğiniz adımları içerecektir.

Uygulamanın yeni iklim değişikliği bilgi merkezi Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de hizmete girdi. “Yakında” diğer ülkelere de sunulacak.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Edebiyat, anime, ve spor seven sosyal medya meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Epic Games özel oyunlar yüzünden para kaybediyor!

Yazan:

Epic Games

Epic Games yürüttüğü özel oyun politikası ile yeniden gündeme geldi. Oyun dünyasında önemli bir yere sahip olmak isteyen dünya devi, daha önceden yürüttüğü “özel oyun” politikası nedeniyle olumsuz eleştiriler almıştı. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için ilk olarak kendi platformunda oyunları çıkarmak isteyen firma pek de istediği maddi getiriye ulaşamamış gibi gözüküyor. Firmanın özel oyunlar yüzünden kaybettiği para miktarı ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu

reklam

Özel oyunlar Epic Games için pek de karlı bir iş olmadı!

Oyun dünyasında, rekabet sadece yapımlar arasında gerçekleşmiyor. Özellikle günümüz modern dünyasında artık internetin önemi nedeniyle dijital oyunlar da piyasada büyük bir yere sahip. Tabi bu dijital oyunlar için de en önemli “mekanlar” yine dijital platformlar. Steam, Origin, Epic Games Store gibi birçok mağaza oyuncuların hizmetine sunulmuş durumdalar. Tabi ki de bu platformların varlığı da kendi içlerinde rekabet oluşturuyor. Yarışmacılardan biri olan Epic Games Store, bildiğiniz üzere 2018 yılının sonunda hayatımıza giriş yaptı. Tencent gibi büyük bir firmayı arkasına alan platform, oyun dünyasındaki pastadan daha büyük pay almak için yoğun çaba harcıyor. Haftalık bedava oyunlardan tutun, ücretsiz yapımları ile gündemde kalan platform, özel oyun politikası ile de adından söz ettiriyor. Firma, oyun geliştiricilerine önden ödeme yaparak, oyunlarını ilk kendi platformunda listelemek istiyor. Birçok büyük oyun da zamanında bu politikaya dahi oldu. Ancak görünüşe göre Epic Games bu hamlesi ile beklenen karı elde etmemiş olabilir.

reklam
Aorus reklamı

IGN‘de yer alan habere göre firma, bu politika yüzünden yüklü miktarlarda para kaybetti. Haberde yer alan detaya göre, Epic Games market hacmini arttırmak için bir nevi cebinden yemiş. Firma özel oyun politikası için görünüşe göre büyük miktarlarda paralar ödemek durumunda kalmış. Ayrıca firmanın haftalık bedava oyunlar nedeniyle de zarar ettiği ortaya çıktı. Epic Games, bedava oyunlar ve özel oyunlar için sadece 2020 yılında 444 milyon dolarlık ödeme yaptı. Ayrıca firma bu ödemenin yaklaşık olarak 265 milyon dolarlık bir kısmını geri kazandı. Bu rakamlara ilave olarak 2019 yılındaki 180 milyon dolarlık zarar da eklenince, firma için 300 milyon doları aşkın ciddi bir fatura ortaya çıkıyor. Metro Exodus, Control ve Total War Saga: Troy gibi yapımlar nedeniyle ciddi ödemeler yapan firma, şu an için zararı dert etmiyor. Firma IGN tarafından yapılan habere CEO aracılığı ile tepki gösterdi.

Epic Games

Epic Games: “Zara etmiyoruz yatırım yapıyoruz!”

Apple ile davası devam eden firma tabloyu olumsuz olarak değerlendirmiyor. Apple‘ın açıkladığı rakamlarla yapılan haberlere tepki gösteren firma, duruma itiraz etti. Epic Games‘e göre bu rakamlar zarar değil yatırım. Firmanın CEO‘su Tim Sweeney yaptığı açıklama ile firmanın geçtiğimiz yıl elde ettiği başarıları övdü. Ayrıca konuyla ilgili açıklama da yapan CEO, her işletmenin başlarda zarar etme ihtimalinin aktardı. Tim Sweeney bir çeşit yatırım yaptıklarını açıklayarak, doğru yolda olduklarını duyurdu. Firma geçtiğimiz yıl platformu sayesinde 103 adet bedava oyun dağıtmıştı. Ayrıca bu oyunları yaklaşık 750 milyon hesap aldı. Bununla birlikte firma, geçtiğimiz yıl 160 milyondan fazla yeni kullanıcıya platformunda yer verdi. Yine firmanın paylaştığı rapora göre oyuncular platformda toplamda 700 milyon dolardan fazla harcama yaptı. Bu harcamanın da 265 milyon dolarlık kısmı, üçüncü parti geliştiricilerin yaptığı oyunlardan elde edilmiş. Yani firma kazandığı paranın büyük bir kısmını kendi geliştirdiği oyunlara borçlu. Bu oyunlar arasında da en popüler olanı kuşkusuz Fortnite.

Ancak Apple‘a göre firmanın önü çok da açık değil. Zira Apple paylaştığı rakamların yanı sıra ilave bir tahmin daha yaptı. Teknoloji devi 2021‘in sonlarına doğru zararın katlanacağını açıkladı. Apple‘a göre Epic Games böyle devam ederse yıl sonu 600 milyon doları aşkın zararla karşılaşacak. Ayrıca firmaya göre, Epic Games 2027 yılına kadar herhangi bir kar elde edemeyecek. İşlerin ciddiyetini koruduğu bu durum ile alakalı Epic Games cephesinden resmi yanıt gelmedi. Firma şimdilik sadece IGN‘deki habere CEO‘su aracılığı ile tepki gösterdi. Bakalım market hacmini büyütmek isteyen Epic Games, kendi denizinde hayatta kalacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

The Last of Us Remake için çalışmalar başladı!

Yazan:

The Last of Us ile alakalı bomba gibi bir iddia ortaya atıldı. Naughty Dog yapımı seri başarıları ile adından sıkça söz ettirmişti bildiğiniz üzere. Geçtiğimiz günlerde serinin birinci oyunu için ortaya atılan iddia oyun dünyasını karıştırmayı başardı. Bloomberg’de yer alan habere göre Sony ve Naughty Dog ilk oyunun “Remake” sürümü için kolları sıvadı. Oyun PlayStation 5 için yeniden piyasaya çıkacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Bilgisayar sevkiyatları, bileşen sıkıntısına rağmen artış gösterdi!

reklam

The Last of Us Remake mi geliyor?

Oyun dünyasında, yapımlar git gide teknik açıdan mükemmelleşiyor. Gerek sinematik yeterlilik olsun gerekse de gerçek dünya deneyimi ile oyuncular son yıllarda çok kaliteli yapımlarla karşılaşmaktalar. Bu yapımlar arasında da kuşkusuz The Last of Us serisi yer alıyor. Tek kişilik oynanışı ve etkileyici hikayesi nedeniyle hayranların beğenisini toplayan oyun çıkış yaptığı 2013 yılından bu yana hala övgüleri kazanabilmekte. Seri geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan ikinci oyunu ile artık teknolojik anlamda da gerçekten damga vurdu. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bazı iddialara göre firma serinin ilk oyununu da yeni nesle uygun hale getirmek istiyor. Bloomberg’de yer alan habere göre Naughty Dog ve Sony, bu yeni proje için kolları sıvadı. Başlarda Sony kendi içerisinden bir grup ile bu projeyi gerçekleştirmek istemiş. Ancak firma içi ortaya çıkan bazı anlaşmazlıklar nedeniyle, Sony geliştirici firma Naughty Dog‘dan yardım istemek durumunda kalmış.

reklam
Aorus reklamı

The Last of Us ve Uncharted oyunları ile birlikte oyun dünyasının önemli bir yere sahip olan Naughty Dog, serinin hayranlarını yeniden heyecanlandırmayı başardı. Bununla birlikte projeye dahil olan Naughty Dog, Sony içerisinde yine krize neden olmuş. Ortaya çıkan bilgilere göre firma içerisinde başlangıçta projeyi bitirmeye çalışan grup, geri plana atıldıklarını düşünerek, rahatsızlıklarını dile getirmişler. Dedikodudan ibaret olan bu gelişmeler ile alakalı henüz kesin bir açıklama iki taraftan da gelmedi. Ancak The Last of Us Part II‘nin başarısı nedeniyle, bu yeniden düzenlenecek ilk oyun için beklentiler bir hayli fazla. İlk olarak PlayStation 3 oyun konsollarına çıkan birinci oyun, daha sonra PlayStation 4 için “Remastered” versiyonu ile oyun dünyasının karşısına çıktı. Şimdi de PlayStation 5 sürümü için “Remake” adıyla çıkacak oyunda tam olarak nelerin değişeceği bilinmiyor. Zira “remake” ve “remastered” birbirinden tamamen farklı kavramlar. “Remake” adı, günümüz oyun dünyasında tamamen baştan yapılan oyunlar için kullanılmakta. “Remastered” kavramı ise küçük düzenlemeler ile daha modern hale gelen oyunlar için kullanılıyor.

The Last of Us Remake çıkış tarihi ne zaman?

Bloomberg’in haberine göre şirket içi büyük krizlere neden olan yapımın ne zaman geleceği belli değil. Ancak Naughty Dog‘un olaya el atması ile birlikte oyunun en azından önümüzdeki sene piyasaya çıkma ihtimali var. Hali hazırda yeni bir oyun geliştirmeyen firma bu oyuna kanalize olmuş gibi gözüküyor. Firma daha önceden yaptıkları açıklama ile Uncharted 5‘i geliştirmeyeceklerini duyurdu. Ayrıca serinin üçüncü oyunu ile alakalı bir bilgi ortaya çıkmadı. Hal böyle olunca The Last of Us Remake için çok uzun süreler beklememize gerek kalmayacak. Bununla birlikte Naughty Dog, bir ihtimal de olsa seri için çok oyunculu bir yapım geliştirebilir. Ancak kesinleşmiş bir durum henüz söz konusu değil. Bu yüzden gözler şimdilik “Remake” adıyla çıkacak oyuna döndü. Oyunun en azından serinin ikinci oyunundaki teknik seviyeye ulaşması bekleniyor.

HBO The Last of Us

Hali hazırda ilk oyunun yeni versiyonu için hayranların beklentileri artarken, bir de Part II‘nin yeni nesle gelme durumu ile karşı karşıyayız. Sony kendi içinde oluşturduğu bir diğer ekiple birlikte serinin ikinci oyununu yeni nesle kazandırmayı amaçlıyor. Oyunun bu yılın sonlarına doğru PlayStation 5 için çıkış yapacağı iddia ediliyor. Tüm bunların yanı sıra, The Last of Us için oyun dışında da gelişmeleri devam ediyor. Sevilen oyun serisinin bildiğiniz üzere yakında dizisi çıkacak. Dizinin başrollerinde Pedro Pascal ve Bella Ramsey bulunmakta. Reytingi yüksek başroller ile izleyici karşısına geçecek dizi ile alakalı beklentiler oldukça yüksek. Bakalım The Last of Us markası hayranlarını her alanda memnun etmeyi başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Realme 8 5G Geekbench üzerinde görüntülendi!

Yazan:

Realme 8 5G

Realme 8 serisine yeni bir model daha katılıyor. Çinli akıllı telefon üreticisi hali hazırda 4G özellikli modelini kullanıcılarının karşısına çıkarmıştı. Firma şimdi de 5G özellikli model için kolları sıvadı. Yakın bir dönemde tanıtılması beklenen akıllı telefon ile alakalı yeni bilgiler de ortaya çıktı. Merakla beklenen Realme 8 5G, Geekbench platformunu ziyaret etti. Akıllı telefonun bazı teknik özellikleri de böylece ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Xiaomi ve Oppo, kendi 5G işlemcilerini yakında tanıtacak!

reklam

Realme 8 5G Dimensity 700 ile piyasaya çıkacak!

Akıllı telefon dünyasında rekabet hız kesmeden devam ediyor. Her geçen gün piyasaya yeni modeller katılıyor. Özellikle 5G’nin yaygınlaşması ile beraber, firmalar serilerindeki modellerin sayısını arttırmaya başladı. Giriş seviyesine dahi uğrayan 5G özelliği sayesinde kullanıcıların da geniş seçenek imkanları oluştu. Realme firması da, yeni tanıttığı Realme 8 serisine 5G özellik kazandırmaya hazırlanıyor. Çinli akıllı telefon üreticisi geçtiğimiz ay serinin 4G özellikli modellerini kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. Firma şimdi de aynı şeyi 5G özellikli model ile yapacak. Realme 8 5G adıyla çıkacak akıllı telefon orta seviye akıllı telefon rekabetine dahil olacak. Bununla birlikte cihaz yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Akıllı telefon geçtiğimiz günlerde Geekbench platformuna uğradı. Test sonuçları ortaya çıkan akıllı telefonun bazı teknik özellikleri de belli oldu. RMX3241 kod adlı akıllı telefon tekli çekirdek performansından 573 puan almayı başardı. Çoklu çekirdek performansında da yaptıkları ortaya çıkan akıllı telefon 1779 puanı hanesine yazdırmayı başardı. Cihaz bünyesinde MediaTek yapımı bir işlemci barındıracak.

Realme 8 5G

reklam
Aorus reklamı

Akıllı telefon gücünü Dimensity 700 SoC işlemcisinden alacak. Bununla birlikte akıllı telefon 8 GB RAM kapasitesine sahip olacak. 4G özellikli model gücünü yine MediaTek yapımı Helio G95 işlemcisinden alıyor. Ayrıca 4G özellikli model 4/6/8 GB RAM seçenekleri ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Firma 5G özellikli modeli biraz daha performanslı yapmayı planlıyor anlaşılan. Bununla birlikte akıllı telefon Android 11 işletim sistemi ile piyasaya çıkacak. Öte yandan cihaz geçtiğimiz günlerde bir başka önemli platform olan FCC‘ye uğradı. İlave birkaç teknik özelliği daha belli olan akıllı telefonun batarya kapasitesi ortaya çıktı. Akıllı telefon 4G‘li modelde olduğu gibi 5000 mAh batarya kapasitesine sahip olacak. Ayrıca 4G‘li modelde ekran içerisinde yer alan parmak izi okuyucusunun 5G’li modelde yan tarafa konumlandırıldığı öğrenildi. Tüm bunların yanı sıra FCC‘deki listelemede akıllı telefonun NFC özelliğinin de olacağı ortaya çıktı.

Realme 8 5G

Realme 8 5G üçlü kamera kurulumu ile geliyor!

Belli başlı konularda 4G‘li model ile farklılıklara sahip olan akıllı telefon, kamera kısmında da yine farklılıklara sahip olacağı ortaya çıktı. Kamera özellikleri ile alakalı bazı detayları ortaya çıkan akıllı telefon, 4G‘li modele göre daha az sensör sayısına sahip olacak. 4G özellikli Realme 8 modelinde dörtlü kamera kurulumu dikkat çekiyordu. Ancak firma, 5G özellikli modelde kamera sayısını üçe indirmeye karar vermiş. Realme 8 4G ana kamerada 64 MP‘lik lense bünyesinde yer verirken, 5G‘li modelde ana kamera 48 MP değerinde olacak. Öte yandan bu son gelişmeler ile birlikte akıllı telefonun Realme V13 modeli ile olan benzerliği de dikkatlerden kaçmadı. V13 5G modelini sadece Çin sınırları içerisinde piyasaya çıkaran akıllı telefon üreticisi, Realme 8 5G modelini V13 5G’nin küresel pazar sürümü olarak piyasaya çıkarabileceği iddia ediliyor. Zira işlemciden kamera özelliklerine kadar birçok özellik neredeyse birbirinin aynısı.

Eğer iddialar doğruysa, Realme 8 5G modeli 6.5 inçlik FullHD+ IPS ekran ile piyasaya çıkacak. Delikli ekrana sahip V13 5G modelinde ana kamera 8 MP‘lik değere sahip. Bununla birlikte akıllı telefonun 90 Hz ekran yenileme hızı bulunmakta. 21 Nisan tarihinde tanıtılacak Realme 8 5G, seriyi 5G dünyasına taşımaya hazırlanıyor. Teknik özellikleri iddialar ve birkaç platform sayesinde gündeme gelen akıllı telefon, resmi tanıtım ile birlikte kafalardaki soru işaretlerine de son verecek. Ayrıca akıllı telefonun tasarım detayları da yine tanıtım ile birlikte kesinleşecek. Ortaya seviye akıllı telefon rekabetinde önemli bir yere sahip olmak isteyen akıllı telefonun ne yazık ki fiyatı ile alakalı yeni bir iddia da ortaya çıkmadı. Bakalım firma yeni akıllı telefonu ile hedeflediği başarılara ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler