Sosyal medya

Yazılım

Facebook, bilgi kirliliğine karşı Messenger’a sınırlama getirecek!

Facebook

Facebook, Messenger uygulamasında bilgi kirliliğini engellemek amacıyla mesaj iletme özelliğine sınır getirmeye hazırlanıyor. Biliyorsunuz ki bilginin aktif olarak iletildiği yerler sosyal medya platformları oluyor. Gün içerinde birçok asparagas haber sosyal mecralardan yayılıyor.


İlginizi çekebilir: Facebook, çalışanlarına Coronavirus nedeniyle 1000 dolar ekstra ödeme yapacak

reklam
MSI reklamı

Özellik, Twitter’da tersine mühendislikle firmaların geliştirmelerini tespit eden Jane Manchun tarafından ortaya çıkarıldı. Instagram’da kendini imha eden mesaj özelliği de ilk kez Jane tarafından keşfedilmişti. Şimdi ise mühendisimizin dikkatini Messenger uygulaması çekmişe benziyor.

Facebook, şu an mesaj iletme özelliğine sınırlama getirme üzerinde çalışıyor. Özellikle, yalan bilgininin en çok dolaştığı Facebook ortamı için çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Firma, mesaj aktarım teknolojisini 5 kullanıcıyla sınırlandırmak istiyor. Mesajları beş kişiden fazlasına göndermenize izin verilmeyecek.

Böylelikle firma, spam mesaj ve yanlış bilginin yayılmasının önlenmeyi amaçlıyor. Bu sorun aslına bakarsanız şu an içerisinde bulunduğumuz durumda ortaya çıkan bir gelişme değil. Yanlış bilgi veya uydurma diye tabir edebileceğimiz bilgi türü, senelerdir sosyal medya platformları üzerinde var olan bir sorun.

Özellikle, Koronavirüs ile birlikte, fazlasıyla ortaya çıkan bu duruma şirket, artık daha fazla önlem almayı amaçlıyor. Facebook İletişim Yöneticisi Alexandru Voica konuyla ilgili şu cümleleri dile getirmişti;

Platformumuz üzerinde yanlış bilginin yayılmasını önlemek için çok çalışıyoruz. Özellikle #COVID19’la beraber tek bir mesajın kaç kişiye aktarılması olarak daha katı sınırlamaları test ediyoruz. Daha fazla seçenek hakkında da araştırmalarımız devam ediyor. Bu özellik, hala geliştirme sürecinde ve henüz harici olarak test edilmedi.”

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Google Chrome, kayıtlı şifrelerin düzenlenmesine izin verecek

Yazan:

Google Chrome internet tarayıcısı, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreleri düzenlemenize olanak veren bir özellik üzerinde çalışıyor. Halihazırda ‘https://passwords.google.com/’ bağlantısı üzerinden şifre değişikliği yapılabiliyor fakat pek kullanışlı değil. Google Chrome internet tarayıcının mobil ya da bilgisayar versiyonunda mevcut şifremizi düzenlemek istediğimizde, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreyi silip, yenisiyle değiştirmeniz gerekiyor.


İlginizi çekebilir: Google Chrome, güvenli olmayan formları doldurmayı engelleyecek

reklam
MSI reklamı

Google Chrome, şifre düzenleme özelliğine kavuşuyor

Bu özellik ilk olarak 2014 yılında talep edilmiş fakat şirket tarafından karşılık bulamamıştı. Şirket, 2018 yılının sonunda, tarayıcı şifrelerini daha erişilebilir bir hale getirdi ve şifre özelliklerine daha fazla odaklanmaya başladı.

Şirket, konuyla ilgili olarak, “Bu özellik, geçmişte çokça istenen fakat genel öncelik sıralamamızda bulunmayan bir özellikti. Versiyon 69 ile birlikte, ayarları/şifreleri daha erişilebilir bir pozisyona getiren yeni kullanıcı arayüzünü sunmuştuk. Bu özelliği üç aylık planlamamız içerisine dahil ettik ve yakında yeni gelişmeleri sizlere sunuyor olacağız.” açıklamasını yaptı.

Söz konusu özellik şu anda beta versiyonlarında kullanıma sunulmuş durumda. Google Chrome’da kayıtlı olan şifrelerinizi düzenlemek için, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek.

1. Google Chrome’un bilgisayar veya Android için sunduğu beta versiyonunu indirip kurun.

Bilgisayar versiyonunu indirmek için tıklayın.
Android versiyonunu indirmek için tıklayın.

2. Adres çubuğuna ‘chrome://flags/#edit-passwords-in-settings’ yazıp ‘Enter’ tuşuna basın.

3.Edit passwords in settings’ bölümünü ‘Enabled’ olarak değiştirin.

Google Chrome

4. Tarayıcıyı yeniden başlatın.

5. Adres çubuğuna ‘chrome://settings/passwords’ yazıp ‘Enter’ tuşuna bastığınızda, halihazırda kayıtlı olan şifrelerinizin bulunduğu bölümü göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz şifrenizin karşısında dikey pozisyonda bulunan üç noktaya tıklayıp, ‘Edit password’ seçeneğiyle mevcut şifrenizi düzenleyebilirsiniz.

Google Chrome

Versiyon 86 ile birlikte sunulması bekleniyor

Özellik henüz stabil olarak çalışmıyor ve çeşitli hatalar içeriyor. Google Chrome versiyon 86’nın kararlı hali önümüzdeki hafta yayınlandığında, özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia telefonların Android 11 güncelleme takvimi açıklandı

Yazan:

Nokia Mobile

HMD Global, Nokia akıllı telefonlara Android 10 güncellemesinin dağıtımını neredeyse bitirdi fakat çok yakında Android 11 dağıtımına hazırlanıyor. Google, kısa bir süre önce Google Pixel modelleri için Android 11’i piyasaya sürmüştü. Bu durum, Nokia kullanıcılarının Android 11 beklentisini bir kademe daha yükseltti. Bazı Nokia kullanıcıları için Android 11 güncellemesinin çok yakın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.


İlginizi çekebilir: Nokia 9.3 Pureview, kasım ayında tanıtılabilir

reklam
MSI reklamı

Güncelleme takvimi Nokia Mobile tarafından paylaşıldı

Nokia Mobile’ın resmi Twitter hesabından paylaşılan Android 11 dağıtım takvimi, paylaşımdan kısa bir süre sonra ilginç bir şekilde silindi. Paylaşımda, HMD Global’in Android 11’i cihazlarına dağıtımı adına bir yol haritası mevcut. Listede görülen cihazlardan bazıları, kutusundan Android 9 ile çıkan modeller. Şirket, üç yıllık güncelleme sözü vermişti ve görünüşe göre bu sözünü tutuyor.

Nokia Mobile

Ekim 2020Mart 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 2.2
Nokia 5.3
Nokia 8.1
Nokia 8.3 5G

Ocak 2021Mart 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 1.3
Nokia 2.3
Nokia 2.4
Nokia 3.4
Nokia 4.2

Ocak 2021Haziran 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 3.2
Nokia 6.2
Nokia 7.2

Nisan 2021Haziran 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 1 Plus
Nokia 9 Pureview

Nokia 1 ve Nokia 8 Sirocco gibi modellerin güncelleme takviminde yer almaması dikkat çekiyor. Söz konusu cihazlar geçtiğimiz yaz aylarında Android 10 güncellemesini almışlardı.

Nokia Mobile’ın söz konusu paylaşımı neden sildiği bilinmiyor fakat paylaşımın gerçek olduğu Neowin platformu tarafından doğrulandı.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus Nord modeli için OxygenOS kapalı beta süreci başlıyor

Yazan:

OnePlus Nord

OnePlus, yazılım güncellemelerini üç adımda gerçekleştiriyor; kapalı beta, açık beta ve final sürümü. Şirket, OnePlus Nord modeli için OxygenOS kapalı beta kayıtlarını açmış durumda.


İlginizi çekebilir: OnePlus Nord 10 5G özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

OnePlus, kapalı beta programına 200 kişiyi kabul edecek

Her zaman olduğu gibi, kapalı beta kararı da resmi OnePlus forumu üzerinden paylaşıldı. Az sayıda kişinin katıldığı kapalı beta programında, kullanıcılar tarafından oluşturulan geri bildirimler doğrultusunda iyileştirmeler yapılıyor. Kapalı beta programına katılabilmek için, bir OnePlus Nord sahibi olmanız tek başına yeterli olmayacak. OnePlus’ın konuyla ilgili yaptığı paylaşım şu şekilde;

“Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz kapalı beta süreçlerinin en kalabalığıyla karşınızdayız. Bu kez 200 kişinin katılacağı bir kapalı beta sürecini başlatıyoruz. Seçilecek olan 200 katılımcının gerekli şartları sağlamaları gerekiyor. Ayrıca, kapalı beta programında veri kaybına uğrayabileceğinizi de belirtmek isteriz. İstenilen gereklilikler;

OnePlus Nord kullanıcısı olmak.
♦ ‘OnePlus Community‘ üyesi olmak.
Slack platformu üzerinden OnePlus ekibiyle sürekli bir şekilde iletişim kurmaya ve geri bildirimde bulunmaya istekli olmak.”

Yapılacak olan kapalı beta programının, OxygenOS için şimdiye kadar yapılan en büyük kapalı beta programı olduğunu öne süren şirket, küçük bir dil sürçmesi yaşamış oldu. OnePlus 8 ve OnePlus 7T modelleri için gerçekleştirilen kapalı beta programlarına 250 kişi katılmıştı.

OnePlus Nord

Halihazırda bu şartları karşılıyorsanız, buraya tıklayarak kapalı beta sürecine kayıt oluşturabilirsiniz. Gizlilik sözleşmeleri ve çeşitli anlaşmaları imzalamak durumunda kalacağınızı da belirtelim.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu