Sosyal medya

Ekran Kartı

Evga, RTX 3000 serisi ekran kartlarını duyurdu!

Geçtiğimiz günlerde NVIDIA yeni RTX 3000 serisi ekran kartlarını tanıtmıştı. Üç farklı ekran kartı modeli tanıtan NVIDIA’dan sonra Evga RTX serisi için kendi özelleştirdiği versiyonlarını tanıttı.


İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce RTX 3000 serisi resmen tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

Evga iCX soğutma teknolojisi

Evga’nın özelleştirdiği RTX 3000 serisinde bir çok yeni özellik bulunuyor. Özellikle soğutma konusunda ciddi bir geliştirme olduğunu söyleyen şirket geliştirdiği soğutma teknolojisine ”EVGA iCX3” adını veriyor.

Adventure İstanbul

EVGA iCX soğutma teknolojisinin bazı özellikleri:

  • Kartların üzerinden tam 9 sensör bulunuyor ve sıcaklığı minimuma indirmek için çalışıyor.
  • Yüzde 25 daha kalın bakır taban kullanarak termal direnci ve GPU soğutması çok daha gelişmiş durumda.
  • Isı boruları optimize edilmiş şekilde konumlandırılarak ısı dağılımı konusunda optimum bir sonuç ortaya çıkıyor.
  • Süper ince şekilde tasarlanan arka ısı borusu soğutmaya yardımcı oluyor.
  • HDB Active Motor teknolojisi ile 0dB modunda daha iyi bir deneyim sunuyor.
  • Doğrudan hava akışı alanını artırmak için merkez fan 10 mm daha artırılmış.evga rtx

 

Evga RTX 3000 serisinin öne çıkan diğer detayları

Tasarım

Ayarlanabilir RGB LED’ler sayesinde 9 farklı ışık efektine sahip olan ekran kartlarında gizli siyah çinko kaplama da bulunuyor.

rtx 3000

Overclock(Hız Aşırtma)

Yeni EVGA Precision for Game Bar widget’ıyla, doğrudan Windows Game Bar’da yerleşik olarak bulunan hız aşırtmaya anında erişebilirsiniz.

Ekran kartları ile ilgili diğer detayları Evga’nın internet sitesi üzerinden bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Teknolojiyle ve otomobillerle kafayı bozmuş, aynı zamanda kötü espri konusunda kendini geliştirmiş kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekran Kartı

RTX 3080 ekran kartlı ayakkabı üretildi!

Yazan:

RTX 3080

Evet yanlış duymadınız, RTX 3080 ekran kartlı bir ayakkabı üretildi. Ürünün PC mi olacağı ayakkabı mı olacağı henüz netlik kazanmadı.


İlginizi çekebilir; Yarıyıl Tatili için OPPO’dan Hediye Önerileri | OPPO A91 HEDİYELİ!

reklam
Aorus reklamı

RTX 3080 ekran kartlı ayakkabı?

Oyun dünyası teknolojik açıdan ilginç yeniliklerle oyuncuları karşılamaya devam ediyor. Dijital bir pazar olmaktan çıkan oyun dünyası artık ekipmanlar ve yan ürünlerle birlikte oldukça büyük bir ekonomiye sahip. Bu ekonominin büyüklüğü nedeniyle teknolojik gelişmeler de hızla artarken, bazı zamanlarda ilginç ürünler oyuncuları karşılıyor. Oyuncu ürünleriyle adından bir süredir söz ettiren NZXT, Artifact Studios ile iş birliğine giderek RTX 3080 ekran kartlı “ayakkabı” üretti. Kulağa oldukça şaşırtıcı gelen ayakkabının, ne amaçla üretildiği ise henüz bilinmiyor.

Adventure İstanbul

İlginç tasarımı ile bizleri karşılayan “ayakkabının” tam olarak neye hizmet edeceği kafalarda soru işaretine neden oldu. Görünüş itibariyle bilgisayarı andıran materyalleri üzerinde bulunduran “ayakkabı” gerçekten bir bilgisayar mı yoksa süs eşyası mı henüz belli olmadı. İki firmanın orta çalışması sonucu bizleri karşılayan ürün, RTX 3080 ekran kartı ile birlikte oyuncuların beğenisine sunuldu ancak herhangi bir fiziksel satışın olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Son dönemde oyun dünyasında artan ilginç ürünler kategorisinde yerini alan “ayakkabı” bakalım ileride bizleri nasıl karşılayacak. Razer‘ın oyunculara özel sakız dahi ürettiği piyasada başka hangi ürünler bizleri şaşırtacak bekleyip göreceğiz.


Dijiyal oyun dünyasının bu sürprizleri sizi yorduysa, aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte keyfili zamanlar geçirebileceğiniz kutu oyunları listemize, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


 

Devamını oku

Ekran Kartı

Intel yeni ekran kartı TSMC tarafından üretilecek

intel

Yeni gelen bilgiler, önceden söylenen Intel firmasının DG2 ismiyle bilinen yeni ekran kartının TSMC tarafından üretileceği bilgisini onayladı. Aynı zamanda konuya yeni şeyler de eklenmiş durumda.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Intel kartı kendisinin üretmeyeceğini söylerken geliştirici ismi vermedi. Reuters’ın açıkladığına göre ise Intel, DG2 üretimini, kart için gelişmiş bir 7nm mimarisi kullanacak olan TSMC’ye teslim edecek. Kart hakkında önceden gelen bilgiler ise TSMC tarafından 6nm mimarisinin kullanılacağını bildiriyordu. Her şekilde önemli sonuçlar görebiliriz.

Aynı kaynaktan gelen diğer bilgilere göre sözü geçen 7nm’lik mimari, Samsung’un 8nm mimarisinden daha üstün olacak. Samsung’un bu mimarisi ise RTX 3000 grafik kartlarında kullanılıyor. Her ne kadar kulağa iddialı gelse de, yine de dikkatli olmakta ve grafik kartlarının kapasiteleri söz konusu olunca mimariden başka şeylerin de rol oynadığını hatırlamakta fayda var.

Adventure İstanbul

intel

Laptoplar için geliştirilen Intel Irıs Xe Max, yani DG1’in ardından gelen ve Intel Xe-HPG olarak da bilinen DG2’nin, benzer performans göstereceği söylenen RTX 3070 gibi 400-600 Dolar bandında olması bekleniyor. Kartın çıkış tarihi ise 2021 sonları 2022 başları civarı gösteriliyor. AMD ve Nvidia firmalarının uzun zamandır hüküm sürdüğü ve belli bir kitleye sahip oldukları piyasaya girmeye çalışan Intel’in zamanını biraz daha kullanması da muhtemel. Tüm bunların nasıl sonuçlanacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Devamını oku

Ekran Kartı

Sapphire fansız Radeon RX 5700 XT ekran kartını yayınladı

sapphire

Coelacanth Dream tarafından gelen bilgilere göre Sapphire yeni GPRO X070 8GB GDDR6 ekran kartını yayınladı. AMD Radeon RX 5700 XT kartı temelli cihaz, daha çok profesyonel iş yükü için düşünülmüş.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

GPRO X070 8GB GDDR6 ekran kartı dört ısı borulu pasif bir soğutma sistemine sahip. Çift slotlu olan Sapphire kartı, soğuyabilmek için ise bilgisayarın kendi aktif hava akışından yararlanıyor. 281.94 x 133.75 x 34.5 boyutlarındaki kartın ağırlığı da 800g.

Cihazın içerisindeki silikon ise Navi 10 olarak karşımıza çıkıyor ve karta 40 işlem ünitesi imkanı tanıyor. Bu da toplamda 2.560 shader işlem birimi anlamına geliyor. Aynı RX 5700 XT gibi 8GB GDDR6 hafızaya sahip olan kart 256bit veri yolu sunuyor. Hafızanın çalışma hızı ise 14Gbps olarak görülürken böylece 448Gbps’a kadar bant genişliği hızı sağlanıyor.

Adventure İstanbul

sapphire

GPRO X070 8GB GDDR6 içerisinde ikili bir BIOS sistemi entegre eden Sapphire, varsayılan olanında kartın AMD’nin referans ayarlamalarına göre çalışmasını sağlamış. Bu da yaklaşık 1.605MHz saat hızı, 1.905MHz ise turbo modundaki hızı anlamına geliyor. İkinci mod olan verimlilik modu ise kartı 1.500MHz saat hızı ve 1.750MHz turbo saat hızı ile çalıştırıyor.

Normal RX5700 XT 225W ısı tasarım gücü ile gelse de GPRO X070 kartında bu oran 180W. PCIe slotu haricinde grafik kart gücünü ise 8pin ve 6pinlik PCIe güç bağlayıcısından alıyor. Son olarak daha çok işlem grafik kartı olarak düşünülmüş olsa da GPRO X070 8GB GDDR6, bir HDMI ve üç tane de DisplayPort girişi barındırıyor.

Kartın fiyatı için ise kartın özellikleri dolayısıyla Sapphire ile iletişim kurmak gerekiyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler