Sosyal medya
MSI reklamı

Yapay Zeka

Elon Musk, Tesla Otopilotunun Haftaya Güncelleneceğini Açıkladı

Elon Musk attığı bir tweetle önümüzdeki hafta Tesla otopilotunun güncellenebileceğini ve versiyon değişikliği olabileceğini açıkladı.

Musk attığı tweette güncellemenin tüm araçları kapsamayacağı sadece Ekim ayında tanıtılmış olan HW2 kod adına sahip Tesla araçlarının bu güncellemeyi alacağını belirtti. Şirket yaptığı açıklamada yeni versiyon otomatik pilotun tamamen otonom sürüşe olanak sağladığını belirtti.

Ancak bütün özellikler hemen kullanılabilir olmayacak. Şirket bu özelliklerin tamamının kullanılabilmesi için gerçek cadde ve sokaklarda milyonlarca kilometre daha test edilmesi gerektiğini düşünüyor. Yeni otomatik pilotta otomatik acil durum freni, çarpışma uyarıları, aktif cruise kontrol gibi özellikler yer alacak. Bu özelliklerin bazıları otomatik pilotun bir önceki sürümünde mevcuttu ancak şirket bu özelliklerin daha da geliştirilmiş olduğunu belirtti.

reklam

Gelişitrmelerin yolunda gittiği kesin ancak tam olarak hangi özelliklerin geleceği kesin değil. Musk’a göre bir çok özellik hala daha test edilmeyi bekliyor. Musk bu tweetinden hemen öncede otomatik pilotun nöral görüş ağının kusursuz çalıştığını ancak farklı çevrelerde denenmesi gerektiğini belirtti.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka

İşaret dilini tercüme eden “akıllı eldiven” geliştirildi!

İşaret dilini

İşaret dilini öğrenmek zor ve oldukça meşakkatli. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, işaret dili bilmeyen kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için akıllı bir eldiven geliştirdiler.


İlginizi çekebilir: OPPO’dan Reno2 Z satın alan müşterilerine Ekran Koruma Garantisi!

reklam

Engadget’ın raporlarına göre araştırmacıların geliştirmiş olduğu “akıllı eldiven”, Amerikan İşaret Dili’nde bulunan 660 işareti, %99 doğruluk oranıyla gerçek zamanlı olarak tespit edebiliyor ve tercümesini sağlayabiliyor.

İşaret dilini algılıyor ve akıllı telefonunuza gönderiyor!

İşaret dilini, aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere, eldivenin üzerine yerleştirilen harekete duyarlı sensörler sayesinde, tespit edebiliyor. Tüm hareketleri algılamak için parmak uçlarına kadar giden hareket algılayıcıları bulunuyor. Bu algılayıcılar gelenverileri işleyerek, yine eldivenin üzerinde bulunan devre kartına gönderiyor. Hemen ardından devre kartında işlenen bilgiler, bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuza gönderiiliyor ve süreç tamamlanmış oluyor.

Eldivene özel olarak dizayn edilen uygulama, yaklaşık 1 dakikada 60 kadar kelimeyi çevirip sesli olarak aktarımını sağlayabiliyor. Geliştirme aşamasında olan ürünün prototipi biraz hantal ve parçaların maaliyeti 50 dolardan daha az. Henüz son kullanıcıya sunulmaya hazır olmayan ürünün, daha pratikleşmesi gerekiyor. Elbette bunun için de daha fazla işareti öğrenmesi ve çeviri hızını arttırması lazım.

Dünya çapında işaret dili, maalesef ki küçük bir azınlık tarafından biliniyor. İşitme engellilerin, gündelik hayattaki iletişimini oldukça kolaylaştıracak “akıllı eldiven”, umarız ki yakın zamanda hayatımızın bir parçası haline gelebilir.

Devamını oku

Yapay Zeka

Boston Dynamics’in ünlü “Spot”u satışta!

Boston Dynamics‘in ünlü “Spot“u satışta! Boston Dynamics, büyük ilgi gören, 4 ayaklı Spot isimli robotunu Birleşik Devletler şirketleri için satışa sundu. Spot 74.500 dolardan satılacak.

İlginizi çekebilir: Toyota ve MIT, daha güvenilir otonom sürüş için birlikte çalışıyor!

reklam

Boston Dynamics, ünlü robotu Spot’u geçen sene şirketler için hizmete sunmuştu, şimdi de robot satışa çıkarıldı. Birleşik Devletler menşeli şirketlere satışa sunulacak Spot‘un fiyat etiketi ise 74.500 dolar olarak belirlendi. Fiyat tabii ki yüksek, Tesla’nın lüks Tesla Model S fiyatında, ancak dünyanın en gelişmiş robotunun da ucuz olmasını beklemek hayalcilik olacaktır.

Boston Dynamics, robotlarını daha çok endüstri ve ticaret alanında iş yapan şirketlere sattıklarını, bu şirketlerin de insanların gitmek istemediği yerler için robotları kullandıklarını ifade etti. Örneğin büyük arazide çalışan bir şirkettte uçtan uca eşya taşıma işlerinde de Spot’un çok faydalı olacağı belirtiliyor. Boston Dynamics robotu geri bildirimler ile daha da geliştireceklerini, ancak şuanki halinin de satışa uygun olduğunu açıkladı.

Boston Dynamics, robotu denemek isteyen müşteriler için teleoperasyon hizmeti üzerinde çalıştıklarını, bu sayede koronavirüs salgını döneminde müşterilerinin yakınlaşmaya gerek kalmadan robotu deneyebileceklerini belirtti. Boston Dynamics‘in iş geliştirme departmanı başkan yardımcısı Michael Perry, Londra’daki evinden teleoperasyonu test ettiğini açıkladı. Robota yaklaşık 4000 mil uzaklıktan WASD tıışlarıyla robotu hareket ettirdiğini söyleyen Perry, deneyimin çok akıcı olmadığını ve ufak gecikmeler olduğunu, ancak arayüzün oldukça basit ve kullanışlı olduğunu açıkladı.

Robot için en büyük endişelerden biri kötü amaçla kullanılma ihtimali. Michael Perry bu konuda da önlemler aldıklarını açıklasa da, kötü niyetli insanları tamamen kontrol altına almak neredeyse imkansız. Boston Dynamics, robotun silah vb. gibi insanlara zarar verebilecek ve/veya insanları korkutacak eklemelere izin vermemesi için gerekli düzenlemeleri yapacaklarını açıkladı. Ancak akıllardaki tüm soru işaretleri giderilemedi. Michael Perry, robotu kötü amaçla kullananların lisanslarının iptal edileceğini de belirtti.

Boston Dynamics şuana kadar 150 adet robotu kullanıma sundu. Ancak şirketin bu seneki 1000 robot hedefine ulaşması çok zor gözüküyor. Birçok şirket gibi Boston Dynamics de koronavirüs salgınından oldukça olumsuz etkilendi. Ayrıca bir müşterinin de en fazla 2 robot alabileceği, fazlasını almak isteyenlerle de özel bir görüşme yapılacağı ve kullanım amaçları hakkında bilgi alınacağı belirtildi.

Devamını oku

Diğer

LinkedIn, daha iyi iş görüşmesi yapabilmeniz için AI geliştiriyor!

Yazan:

Linkedln

LinkedIn, iş aramakta olan insanlar için yeni bir yardım yolu geliştiriyor. Platform daha verimli iş görüşmeleri yapabilmek için kullanıcılara yardım edecek yapay zeka geliştiriyor.


İlginizi çekebilir; Epic Games 5 ülkede daha yerel fiyatlandırmaya gidiyor!

reklam

Yapay zeka sayesinde verimli iş görüşmeleri amaçlanıyor!

İş dünyasının önemli sosyal medya platformlarından birisi olan LinkedIn, yeni bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. İş dünyasından her anlamda herkesle etkileşime geçebildiğiniz ve iş bulma konusunda da seçeneklerin bulunduğu platform, iş arayan kişilere çok önemli bir destek olmaya hazırlanıyor. Şöyle ki LinkedIn, iş görüşmesi öncesi hem kişilerin rahatlamasını sağlayacak hem de ilginç sorulara karşı verebilecekleri cevapları simüle edebilecekleri bir ortam hazırlamayı hedefliyor. Yapay zeka sayesinde gerçekleşecek bu işlem ile iş arayan kişilerin daha hazırlıklı olmaları sağlanacak. Yapay zeka, oluşturduğu ortam ile birlikte kullanıcılara verdikleri cevaplara göre geri bildirim de sağlayacak.

LinkedIn

Tüm bunlarla birlikte LinkedIn, videolu tanıtım konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Corona virüsü sebebiyle insanların evde kaldıkları şu dönemde platform, iş görüşmeleri için adayları düşünen bir hamle daha gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Videolu tanıtım sayesinde adaylar tanıtım yazısı yerine kendilerinden bahsettikleri kısa videoları başvuru sırasında şirketlere gönderebilecekler. Bu sayede, iş arayan kişilerin evden çıkamama durumu karşısında kendilerini tanıtmaları için alternatif yol izleme şansları olacak. Bakalım LinkedIn, bu gelişmeler ile amacına ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku